Одговори 

Оцена Теме:
  • 7 Гласова - 4.86 Просечно
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Априлски рат 1941.
06-04-2017, 09:16 PM
Порука: #113
RE: Априлски рат 1941.
То нема везе са животом. Где си то прочитао?
Пронађи све корисникове поруке
Цитирај ову поруку у одговору
06-04-2017, 09:27 PM
Порука: #114
Не знам право да ти кажем, кружи та легенда по Београду већ неко време. Могуће да ми је остало урезано од неког из саме Библиотеке, или тако неког места. Можда испис на табли на Косанчићевом где је тада била библиотека..
06-04-2017, 09:48 PM (Последња измена: 06-04-2017 09:51 PM од Бенито.)
Порука: #115
Писао сам о томе већ овде и стварно је непристојно да се понављам. Јован Н. Томић је увео строги правилник рада НБ, који важи и данас. Дакле, све што је издато било где у свету на српском језику мора се завести у Народној библиотеци, од новина па на даље, и први примерак свега мора припасти њима као главној институцији српског језика. Оригиналне повеље и слична документа из средњег века морају се депоновати у депое НБ. Ниједна књига, нити документ се не смеју изнети из НБ, ни под којим условима.
Краљ Петар Први је имао мало пријатеља. Један од њих био је Јован Н. Томић. Краљ није могао да седи у библиотеци и да чита, па је замолио Томића да му изда једну ретку књигу. Томић га је глатко одбио и позвао га да прочита статут НБ.
У четвртак, 3. априла 41, Владимир Ћоровић је отишао до зграде Народне библиотеке и тражио да му се издају по његовом списку , тачно 11 најстаријих повеља на српском језику. Одбили су га. На свађу која је трајала готово читав дан и на његов велики ауторитет, ипак су му на реверс на три дана дали Летопис попа Дукљанина. Тако је тај документ ипак сачуван.
Разлог који је подражавао такав став запослених у НБ био је и то што су се већ годинама радили званични преписи свих најважнијих докумената и депоновани су у другим институцијама.
То је истина, а све друго су будалаштиње..
06-04-2017, 10:07 PM
Порука: #116
Па чекај, овде се говори о измештању целе грађе (или њеног најважнијег дела) како би били сачувани од уништења. Подразумева се под надзором надлежних власти. Није ми јасно дакле - нису веровали у немачки напад на земљу? Или то питање уопште није разматрано? Или су мислили да ће ови да их гађају гуменим бомбонама..?
06-04-2017, 10:31 PM
Порука: #117
Не, него нису веровали да ће наследници Гетеа и Ранкеа гађати Народну библиотеку. А , видиш, да нигде другде и нису гађали осим у Београду. Ћоровић ( иако га Деретић зове Ћоро Smile) је видео даље. Изгледа и да је директор Илић био сличног мишљења, али ето сплет историјских околности довео је до тог катастрофалног исхода.
06-04-2017, 10:43 PM
Порука: #118
(06-04-2017 10:31 PM)Бенито Пише:  Не, него нису веровали да ће наследници Гетеа и Ранкеа гађати Народну библиотеку. А , видиш, да нигде другде и нису гађали осим у Београду.
Ти пси су њихови наследници, као ја што сам наследник Александра Великог
06-04-2017, 10:54 PM
Порука: #119
Јесте, али перспектива је априла 41 била мало другачија.
06-04-2017, 11:23 PM
Порука: #120
Ok. Slazem se. Ali nije da nisu imali primere njihovih divljastava u prethodnim operacijama. Ako su bombardovali engleske gradove bez neke narocite vojne potrebe, moglo se naslutiti sta ce se tek desiti "nizoj rasi" koja se, ej, drznula da isprovocira Hitlera.

Cini mi se da je neko iz nacisticke vrhuske kasnije izjavio da je Biblioteka predstavljala visevekovni kulturni identitet naroda, te da je zato i gadjana.

Mozda to ima kod Diklica, Beograd veciti Grad, nisam siguran.
06-04-2017, 11:30 PM
Порука: #121
Пусти њега.
Знали су они са ким имају посла, иако су Срби немачку војску памтили кроз лик Макензена. Знали су да сад поново долазе Аустријанци обучени у немачку одору. Сплет околности је довео до те катастрофе. Глупо би било рећи да нико од наших није крив, због неспособности, немара, корупције итд. Али, ту није потпуна истина, него је, као и обично, мало компликованија.
06-04-2017, 11:37 PM
Порука: #122
Ja bih da vratimo 27. mart - a oni nama Biblioteku Кез
06-04-2017, 11:54 PM
Порука: #123
А ја да се ти вратиш на квиз и поставиш или одговориш на неко питање.Smile
07-04-2017, 12:52 AM
Порука: #124

07-04-2017, 01:39 AM (Последња измена: 07-04-2017 01:46 AM од мунгос.)
Порука: #125
Та прича је го к.
НБ је изгубљена због глупости и немара. НБ је погодила једна (по многим причама чак једна) или двије бомбе. Да им је била намјера уништити НБ, они би на њу сасули пуно више од једне бомбе.

Зли Немци су цијели рат сачували Архиву добровољаца ратова 1912-1918 да ни један листић није фалио. Наређење да се архива уништи 1946. године, стигла је од великог Србина, А. Ранковића. Тако је прошла и НБ и још стотине други библиотека.
Србин је томе кумовао, зато и није ништа остало.

НБ је горала у пламену 14 дана.

(06-04-2017 09:04 PM)Chicot Пише:  Ако неко зна, колико има истине у причама да је Милош Трифуновић пар дана пред бомбардовање забранио измештање најважније грађе из Народне Библиотеке?

Не сјећам се тачно ко је то наредио, можда Тифуновић, али то је истина. Као посље ћемо, сад то није приоритет.

Ко и све друго код нас. Лаж или полуистина направе драматичне догађаје од глупости и немара да се прикрију прави кривци.

Сад ће неко рећи да браним Њемце?хихихи Не браним их, него нијесу Њемци требали чувати српске вриједности, него Срби! Али шта треба рећи, Срби нијесу чували ни српске главе а камоли "старе артије".

Такође, да не испада да "измишљам" итд. о овоме су писали Лазо М. Костић и још неки други српски национални писци у емиграцији.

Када виђех витешку невољу
забоље ме срце, проговорих:
"Што, погани, од људи чините?
"Што јуначки људе не смакнете?
"Што им такве муке ударате?"
07-04-2017, 06:15 PM
Порука: #126
(06-04-2017 09:16 PM)Бенито Пише:  То нема везе са животом. Где си то прочитао?
Ниси у прву, да поновим филм:

Ни Мунгос, као и обично, није у праву, уопштено и у детаљима.
Одговори 

[-]
Podeli (Prikazi sve)
Facebook Linkedin Twitter Digg

Скочи на Форум:

Корисник(а) прегледа ову тему: 1 Гост(а)