Одговори 

Оцена Теме:
  • 7 Гласова - 4.86 Просечно
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Априлски рат 1941.
26-02-2019, 01:05 PM
Порука: #155
RE: Априлски рат 1941.
Ове су књиге Велимира Терзића
https://sh.wikipedia.org/wiki/Velimir_Terzić_(general)

Како видете књиге нису изашли до 1983, 1986, 1987 године, и било је пауза од 33 година (као да је међувремено у неком тајном друштвом?) међу прву и другу књигу!

Umešnost komandovanja, Beograd, 1950. godina
Aprilski rat, Titograd, 1983. godina
Slom Kraljevine Jugoslavije 1941, Knjiga 1-2, Beograd, 1986. godina
Jugoslovenska Armija u Aprilskom ratu, Beograd, 1987. godina

За саде нема много информације, дисекције, и анализа од тог КОМУНИСТИЧКА РЕВОЛУЦИЈЕ.

Што више податке сазнаш она више изгледа као
англо-американско-немачког-ватиканског-”болшевичких совијити” војни учешници, војно обукавано, војно снадевано, војно обавештано.
ХРВАТСКО ВОДСТВА
Срби топовска меса, и индиректан продужетак геноцид на Српске Православце кроз БРАТО-УБИЛАЧКИХ РАТ!
Срби тотално губитци!

Тако мислим да је искрено време да се комплетно раскинка цео тог твз ”народни ослободилачких рат из само концепције”.

Је незнам јели је неко успео да прочита ових књига, али осећам бил дала мало светло, на улоге Комунисте у Априлског рата, и како су ствари развијали после тога.

Једно ствар је јасно, БЕЗ ПУЧ, НЕМА НИ РЕВОЛУЦИЈЕ!
Пронађи све корисникове поруке
Цитирај ову поруку у одговору
16-03-2019, 02:08 PM
Порука: #156
Општина Земун обнавља споменик Пилотима раниоцима Београда, са ког су украдена бронзана слова. Интересантно да аутор текста каже: "надајући се да починиоци нису знали шта скрнаве", а оштетили управо натпис који каже чему је споменик.

http://www.politika.rs/scc/clanak/425077...tina-Zemun
20-03-2019, 05:11 PM
Порука: #157
(16-03-2019 02:08 PM)ХраброСрце Пише:  Општина Земун обнавља споменик Пилотима раниоцима Београда, са ког су украдена бронзана слова. Интересантно да аутор текста каже: "надајући се да починиоци нису знали шта скрнаве", а оштетили управо натпис који каже чему је споменик.

http://www.politika.rs/scc/clanak/425077...tina-Zemun

Може бити зла намјера (на шта ти вјероватно алудираш), а могу бити и тзв скупљачи секундарних сировина, ни њима није ништа свето, вјеруј ми.
20-03-2019, 06:03 PM
Порука: #158
Ма Циганија, тако су украли и вечни пламен испред музеја "21. октобар" у Шумарицама. Исто од бронзе.

"Не бојте се Турака је мало, а нас је много, они се бију за господство, а ми за Слободу, да можемо данути душом" - Карађорђе Србима пред ослобођење Баточине марта 1804. године
06-04-2019, 01:31 PM
Порука: #159
Београд и Загреб 1941. кроз објектив немачког војника / ВИДЕО

http://www.rasen.rs/2017/05/beograd-zagr...KiMZNIzaUn

Дан када смо бомбардовали Рајх

https://www.vostok.rs/index.php?option=b...i_LuL6ME50
06-04-2019, 04:54 PM
Порука: #160
Чуо сам да затварају Музеј ваздухопловства у Сурчину и да земљиште треба да припадне неком од министарстава. Не знам да ли је то тачно и шта ће бити са експонатима. Од ових хохштаплера се све може очекивати, па и да их распродају некоме и ставе паре у џеп. А има и те како вредних примерака тамо.

"Не бојте се Турака је мало, а нас је много, они се бију за господство, а ми за Слободу, да можемо данути душом" - Карађорђе Србима пред ослобођење Баточине марта 1804. године
06-04-2019, 06:05 PM
Порука: #161
Музеј ваздухопловства треба да из цивилних власти ређе у војне, тј. припашће Министарству војном. Е сад, како кажу поједини људи, док су цивилни музеји врло ради за сарадњу, установе, тј. музеји у склопу Минситарства војног су затворени. Питање је шта ће бити с поставкама, да ли ће неке бити склоњене или шта већ, не знам.
Тако сам ја чуо.

"За часног човека и озбиљног мушкарца,отаџбина је скуп обавеза,и у рату,и у миру-УВЕК !" -Војвода Петар Бојовић
08-04-2019, 02:40 PM
Порука: #162
(06-04-2019 04:54 PM)Николај Пише:  Чуо сам да затварају Музеј ваздухопловства у Сурчину и да земљиште треба да припадне неком од министарстава. Не знам да ли је то тачно и шта ће бити са експонатима. Од ових хохштаплера се све може очекивати, па и да их распродају некоме и ставе паре у џеп. А има и те како вредних примерака тамо.

То су само трачеви. Музеј и даље постоји, али ситуација је далеко компликованија.

До скоро су постојала два дела МЈВ - цивилни и војни. Први проблем је што нису добро правно дефинисани. Некад су их ЈАТ и аеродром спонзорисали, али сад је ту другачија ситуација. Војска више не може по закону да држи музеје, тако да је и са те стране компликовано.

Музеју је потребно да се среди фасада и зграда, а то је велика инвестиција. Зато се ником и не мили да га преузме. Требало је да га узме Музеј Науке и Технике, под окриљем града, чиме би се решио правни статус и финансирање, али је град одустао од тога (доноси трошак и пуно посла).

Овим променама сада постоји само један музеј, под окриљем војске. То је нека промена на боље, јер је пре баш било хаотично.
Други проблем је што је доста грађе несређено, непописано итд. Доста експоната се не чува у добрим условима.
09-06-2019, 12:53 PM
Порука: #163
Немци о Априлском рату 1941: Јуначки отпор српске војске
Док се у социјалистичкој Југославији, па и данас, писало и пише о “срамном поразу“ Априла 1941, Немци су то видели другачије. „У реону Лапова, маса српских трупа се појављује са тешким оруђима. Изгледало нам је, да са нашим предњим деловима оклопних оруђа нећемо успети. Овде је, постигнут врхунац српских противудара. Настаје са свих страна отварање непријатељске ватре на наше предње делове. Српска артиљерија са својим широким цевима туче по нама, а митраљеска и пушчана ватра се такође умешала“ – извештавала је, примера ради, Оклопна група “Клајст“.
Само Струмички одред уништио је 14 немачких тенкова. Ко зна да је у Априлском ртау уништен и један немачки тенк?
ПИШЕ: Милан СТАРЧЕВИЋ
ЦЕЛИ ЧЛАНАК:
http://www.pogledi.rs/%D0%BD%D0%B5%D0%BC...%BE%D1%80/
09-06-2019, 08:54 PM
Порука: #164
Има још 15 уништених тенкова која се могу наћи у једном тексту о Априлском рату.

"Отпор је пружан јужно од Београда, али ограничених размера и могућности. Немци су у борбама са
Книћким одредом, код села Драгобраћа, изгубили седам тенкова. Руднички (Горњомилановачки) одред код села Баре уништио је пет немачких тенкова. Једанаеста немачка оклопна дивизија морала је код села Марковца да сломи отпор јединица Дунавске дивизије."

др Миљан Милкић, "Априлски рат - 12 дана отпора", Одбрана, Специјални прилог 166, стр. 13

"Здружени одред из састава 11. немачке оклопне дивизије је преко Наталинаца око 13 сати изненада упао у Тополу, где се развила улична борба, која је трајала до 15.30 сати. Према извештају команданта југословенске Шесте армије, у току борби неколико југословенских тенкова извршило је противнапад и зауставило немачки напад. Сам командир ескадрона брзих борних кола мајор Душан Радовић успео је, према сведочењима, да уништи три немачка тенка и командно оклопно возило, али
је приликом напуштања свог погођеног и запаљеног тенка покошен митраљеском ватром".

др Миљан Милкић, "Априлски рат - 12 дана отпора", Одбрана, Специјални прилог 166, стр. 25

Текст се налази на следећем линку

http://www.odbrana.mod.gov.rs/specijalni...%20rat.pdf
12-06-2019, 08:49 PM
Порука: #165
Има пример када је негде, не сећам се где, један од четири тешка моторизована пука (један од она прва два са артиљеријом која се монтирала на постоље) био негде и када је наишла немачка колона тенкова, друга јединица која је била близу ток пука је са својим противтенковским топовима уништила пар тенкова и немци су се повукли.

А типичан пример уништавања немачких тенкова је бобмардовање близу Страцина 6. арпила, више од половине 3. бомбардерског пука (34 бомбардера) је бомбардовало немачку колону и том рпиликом је уништено преко 40 немачких тенквоа и оклопних возила, а мртвих и рањених је било преко стотину.

"За часног човека и озбиљног мушкарца,отаџбина је скуп обавеза,и у рату,и у миру-УВЕК !" -Војвода Петар Бојовић
13-06-2019, 10:31 AM
Порука: #166
Највећи проблем у априлском рату је био што су многе јединице изгубиле везу са другима и нису знали шта они раде. Морнари са потопљених монитора су погунули јер су пролазили испод моста у Београду баш кад је он миниран.
Одговори 

[-]
Podeli (Prikazi sve)
Facebook Linkedin Twitter Digg

Скочи на Форум:

Корисник(а) прегледа ову тему: 1 Гост(а)