Одговори 

Оцена Теме:
  • 3 Гласова - 5 Просечно
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Бој на Косову – српска победа
25-09-2019, 02:40 PM
Порука: #29
RE: Бој на Косову – српска победа
Није лош текст Пек, само што аутор поставља нека непотребна питања и прави мистерију тамо где је нема. Ја више не могу ни да се сетим колико сам верзија Косовског боја чуо. Обилић пробио комору са њих 12 и улетео у шатор,српски витезови на челу са Обилићем заробили Мурата у сред битке па га окружили и жртвовали,па копљем са 100 метара право у срце, па Милош био Делија код Турака 7 година па се вратио у Србију,војевао овде да би у сред битке прешао на турску страну јер су му Турци веровали па се тако нашао у чадору сам са Муратом уз присуство Димитрија Мрњавчевића који је ту био у неком полу заточеништву те да су га њих двојица ликвидирали....итд,итд.

Како сам чуо,Турци поседују преко 30 милиона докумената у вези са догађајима из 1389. године па се не бих баш сложио да они све крију, можда они таје нешто,али значајан допринос мистеризацији и митологизацији овог догађаја дали су и наши историчари или квази историчари,како год. Један од таквих који је био и академик и професор универзитета,бечки ђак,па после и учесник ратова па и мировне конференције у Паризу,пишући своју историју нашег народа прескочио је Косовски бој, невероватно али истинито, иако га помиње у књизи али неким другим контекстима.

Никада нисам веровао да је Мурат,за време битке, седео у чадору и пушио наргилу као што нисам веровао ни да је Бајазит убио брата,у сред битке, биће да су га наши послали на ахирет пре него што Бајазит и знао шта је са њим уопште.Такође нисам веровао у драматичну погибију наших ратника тога доба који по народним песмама изгинуше до последњег сем Вука Бранковића и Влатка Вуковића.Преживело је њих доста тај бој,а ми смо имали још једну битку те исте године само са завојевачем који је дошао са севера. И та битка је решена у нашу корист јер су Угри истерани из Србије у жестоком бегу.

Ретко се помене да су Турци на Косово стигли са 180.000 војника насупрот наших 60.000. што би по логици ствари требало да буде један од највећих и најмасовнијих бојева у историји.На википедији и генерално на интернету,постоје неке потпуно друге бројке и виђења која се косе са оним што се писало у књигама.

Оно што не може да се оспори је да се тај историјски догађај фингира с времена на време за ко зна чије потребе и да се од нас крије нешто што не смемо да знамо. Само то сакривање од нас није почело 1389. године, могло би се рећи да се ту завршило а заправо је почело 1355. године.У том фингирању догађаја не учествују ни Срби ни Турци већ трећа страна из неких својих разлога. Ваљда једнога дана и та мистерија буде разрешена.
Пронађи све корисникове поруке
Цитирај ову поруку у одговору
27-09-2019, 09:50 AM
Порука: #30
(20-08-2019 07:20 PM)ХраброСрце Пише:  Питање за све. Познато је да је братоубиство било познато у турској историји, јер је много султана побило своју браћу као конкуренте за престо. Али шта је извор да је Бајазит убио Јакуба на Косову Пољу и колико је то било реално? Да ли је ова информација из српских или турских извора? Кад се међу Србима први пут појављује ова верзија?

То је познија турска верзија.
Она је прилично оспорена кад је пре 15ак година пронађен новчић султана Јакуба.
27-09-2019, 12:27 PM
Порука: #31
Како сад то, кад је он био султан? Можда је неки други Јакуб?

"Не бојте се Турака је мало, а нас је много, они се бију за господство, а ми за Слободу, да можемо данути душом" - Карађорђе Србима пред ослобођење Баточине марта 1804. године
27-09-2019, 02:04 PM (Последња измена: 27-09-2019 02:11 PM од ватхра.)
Порука: #32
Има и година, јесте тај Јакуб.
Година је по њиховом календару па може бити и 1390.

Само да се исправим, ни Мурат ни Јакуб нису били султан, Османлије су тек касније добиле ту титулу.

У "званичној" османској верзији Бајазит убија Јакуба "после Косовске битке", да би избегли да кажу да је свргао легитимног владара.

За тај старији период нема пуно писаних података, а и често су непрецизни.
29-09-2019, 10:38 AM
Порука: #33
(27-09-2019 09:50 AM)ватхра Пише:  
(20-08-2019 07:20 PM)ХраброСрце Пише:  Питање за све. Познато је да је братоубиство било познато у турској историји, јер је много султана побило своју браћу као конкуренте за престо. Али шта је извор да је Бајазит убио Јакуба на Косову Пољу и колико је то било реално? Да ли је ова информација из српских или турских извора? Кад се међу Србима први пут појављује ова верзија?

То је познија турска верзија.
Она је прилично оспорена кад је пре 15ак година пронађен новчић султана Јакуба.

Први пут чујем за ово. Ако постоји такав новац, значи да овај није погинуо у бици уопште. По томе би испало да је Јакуб свргнут пар дана након доласка на престо. А да ли је била пракса да тадашњи престолонаследник емир-султана, како год кује новац, као наши обласни феудалци, да је из тих година датиран? Јер и да је 1390. то је период од око пола године након битке, а тада наша властела преговара са Бајазитом, Јакуб се нигдје не помиње. А и 2 писма која су послали Млечани непосредно након битке, ако се не варам, писана су за Мурата и Бајазита?
29-09-2019, 02:40 PM
Порука: #34
(29-09-2019 10:38 AM)ХраброСрце Пише:  Први пут чујем за ово. Ако постоји такав новац, значи да овај није погинуо у бици уопште. По томе би испало да је Јакуб свргнут пар дана након доласка на престо. А да ли је била пракса да тадашњи престолонаследник емир-султана, како год кује новац, као наши обласни феудалци, да је из тих година датиран? Јер и да је 1390. то је период од око пола године након битке, а тада наша властела преговара са Бајазитом, Јакуб се нигдје не помиње. А и 2 писма која су послали Млечани непосредно након битке, ако се не варам, писана су за Мурата и Бајазита?

Ако је тачно да је Мурат припремао Јакуба за наследника,могуће да му је исковао неки новац и пре погибије и пре званичног ступања на престо до кога није ни дошло. Није немогуће ово што Ватхра пише да постоји такав новац.
30-09-2019, 09:15 AM
Порука: #35
(29-09-2019 02:40 PM)ЈВуО-КГ Пише:  
(29-09-2019 10:38 AM)ХраброСрце Пише:  Први пут чујем за ово. Ако постоји такав новац, значи да овај није погинуо у бици уопште. По томе би испало да је Јакуб свргнут пар дана након доласка на престо. А да ли је била пракса да тадашњи престолонаследник емир-султана, како год кује новац, као наши обласни феудалци, да је из тих година датиран? Јер и да је 1390. то је период од око пола године након битке, а тада наша властела преговара са Бајазитом, Јакуб се нигдје не помиње. А и 2 писма која су послали Млечани непосредно након битке, ако се не варам, писана су за Мурата и Бајазита?

Ако је тачно да је Мурат припремао Јакуба за наследника,могуће да му је исковао неки новац и пре погибије и пре званичног ступања на престо до кога није ни дошло. Није немогуће ово што Ватхра пише да постоји такав новац.

Да, али ако није тако било онда може да значи да је Јакуб преживио битку, а да је Бајазит свргао султана - тј. владара, падишаха. Е сад, то ми звучи мало вероватно јер никакви (иако оскудни) извори не спомињу Јакуба као владара - а тај новац, ако је заиста аутентичан, баца другу слику на читав догађај.

Тако сам и разумио Ватхрину констатацију, па се питам, као што сам и написао, ако постоји таква могућност, како су Млечани одмах након битке послали писма, једно Мурату, друго Бајазиту (не Јакубу)? Колико је владао и кад је стигао да искује тај новац, с обзиром да се у првим мјесецима нигдје не помиње у историјским изворима?
30-09-2019, 06:45 PM
Порука: #36
Брате мој,Срце Храбро,нема dvojbe (што би рекли бивши Срби) да је Јакуб погинуо на Косову. Само кажем,уколико је он био одређен за наследника а вероватно јесте јер је био старији од Бајазита,да му је за живота искован неки новац.Ништа чудно.Није морао да ступи на престо да би постојао новац са његовим ликом.

п.с. Једино што није тачно је ова османска верзија како њега дави брат после битке. Челебија је или убијен од наших у сред битке или задављен од брата такође у сред битке, вероватно одмах када је Бајазит сазнао или и сам видео да је Мурат мртав.

п.с.с. Док неко не уреди САНУ и не истера оне историчарске маргиналце и народне крвопије нећемо ми спознати своју историју на прави начин. Њихов поремећај иде дотле да патолошки мрзе археологе и навијају да нико ништа више не открије како не би бацио сенку на њихов претходни рад или нерад или преписивачко деловање,зови како хоћеш.

Чисто један пример, да би схватио о каквим се пацијентима ради, скоро сам постављао питање на квизу за једног од три најбитнија човека у стварању Чехословачке,односно да се један од њих срушио у дворишту Пољопривредне школе у Александровцу. За то је у Србији можда знао један човек или два. Ја сам сазнао од чешког историчара који је уједно и препоручио књигу Жупа и Жупљани у ПСР.Ни то није све,чак нису знали ни да је то први светски случај евакуације рањеника ваздушним путем.
30-09-2019, 10:34 PM (Последња измена: 30-09-2019 10:47 PM од ватхра.)
Порука: #37
Не знам ЈвуоКг одакле ти идеја да је неки средњевековне владар давао својим наследницима да кују свој новац. То је онако поприлично невероватна идеја.
Поготово што је новац кован године кад је умро претходни владар. Ту је ситуација прилично чиста.
Јакуб је ступио на престо, и недуго затим свргнут од брата.
Бајазит и наследници не спомињу касније делић историје да је Јакуб био на престолу из разумљивих разлога.

Друго, већ сам напоменуо да су рани средњевековни писани извори прилично непоуздани. Археолошки налази па и новија ДНК истраживања су се показала далеко прецизнијим.

Друго што пишеш ово за лика из Чехословачка је потпуно небитна информација. Не може то да ти буде мерило да ли је неко образован или не.

Е сад по разним институти а имаш разне кланове и струје и то јесте огроман проблем, не замерити се неком на позицији.
Ево ти га директор ИСИја Момчило Павловић и његова књига о Лесковцу. Лоше истражен рад (занатски недопустиво), самим тим и закључци лоши. Ајд сад објави да се налупао, пре ће рат да избије.

Иначе ово за новчић је познато и признато у нашој историографији. Пре коју годину сам читао домаћи рад у домаћем научном часопису у ком се цитира рад Британца мислим који је ископао новчић.
Нисам запамтио ни рад ни часопис, заправо сам тражио новије радове о Другом светском рату.
30-09-2019, 11:22 PM (Последња измена: 30-09-2019 11:22 PM од Mitic.)
Порука: #38
Не знам за новац који је искован за Јакуба. Постоји новац који је кован за Бајазита након Косовске битке. И тај ковани новац је пронађен у Срему, у атару Купинова. По написима на новчићу, он је искован најмање шест месеци после Косовске битке, колико је трајао период током којег је Бајазит успоставио власт.

То се може прочитати на сајту магазина "Планета". Ево линка

http://www.planeta.org.rs/05/12arheologija.htm
01-10-2019, 03:45 AM
Порука: #39
(30-09-2019 10:34 PM)ватхра Пише:  Не знам ЈвуоКг одакле ти идеја да је неки средњевековне владар давао својим наследницима да кују свој новац. То је онако поприлично невероватна идеја.
Поготово што је новац кован године кад је умро претходни владар. Ту је ситуација прилично чиста.
Јакуб је ступио на престо, и недуго затим свргнут од брата.
Бајазит и наследници не спомињу касније делић историје да је Јакуб био на престолу из разумљивих разлога.

Друго, већ сам напоменуо да су рани средњевековни писани извори прилично непоуздани. Археолошки налази па и новија ДНК истраживања су се показала далеко прецизнијим.

А ја не знам одакле теби идеја да сам написао да је сам ковао свој новац већ написах:

Цитат:Само кажем,уколико је он био одређен за наследника а вероватно јесте јер је био старији од Бајазита,да му је за живота искован неки новац.Ништа чудно.Није морао да ступи на престо да би постојао новац са његовим ликом.

Нисам ни историчар ни нумизматичар али сам прочитао "брдо" литературе које укључују и ову тематику тј. Косовски бој. Директно или индиректно.Писано од стране званичних историографа или тзв. аутохтониста и никада нисам чуо ту теорију. На хиљаде извора је не наводи нигде али ето појави се један Британац и један домаћи аутор коме ниси навео име и истину сазнадосмо и постаде неупитна.

Око новца сам помислио лаички да је можда и слику свог сина ставио на неки новац,није ваљда да само врховни поглавар државе своју слику "качи" на сребрњаке и златнике.Као што рекох нисам нумизматичар.Турску или Османску историју не познајем довољно добро да бих могао да се упустим у озбиљнију дискусију.Познат ми је само онај део који је везан за нас Србе а нешто мање и неке ствари с краја 19. и почетка 20. века,које за ову тему нису ни битне.

Али је свакако најзaнимљивији,у свему овоме, овај твој улет са једним Британцем,домаћим анонимним аутором,научним часописом,днк анализом и непобитним историјско археолошким фактом који доказује све и нема шта ту више да се пита лево,десно,ово,оно.

Ваљда ти твоји извори имају нека имена,па би можда неко ко се боље разуме у то могао да каже нешто више.Да ли је то заиста непобитно утврђена чињеница или је то нечије произвољно мишљење за које се слабо чуло итд,итд...
01-10-2019, 05:11 PM
Порука: #40
Митке одговорио на погрешној теми. Да пребацимо ово овде.

(01-10-2019 04:05 PM)Mitic Пише:  Постоји новчић који је искован за Јакуба Другог од Гермијана, такође познатог као Јакуб Челеби (има исто име као Муратов син).

https://www.worthpoint.com/worthopedia/o...-439657638

Подаци о њему су преписани са Википедије

"Јакуб Други од Гермијана, познатији као Јакуб Челеби, био је владар Гермијана, анадолијског бејлика, у периоду између 1388. и 1429. Имао је две владавине.

Након очеве смрти, Јакуб бива устоличен као четврти беј гермијанског бејлика 1388. године. Следеће године, након сазнања да је Мурат погинуо у Косовској бици, Јакуб је присвојио некадашње поседе бејлика. Међутим, Бајазит, нови султан и Јакубов зет (или пашеног или шурак), вратио се у Анадолију и затворио Јакуба у замку Ипсала.

Побегао је из тамнице 1399. године и борио се 1402. на страни Тимура".

Постојали су двојица Јакуба, а Бајазит је са овим другим био у родбинским везама
01-10-2019, 07:24 PM
Порука: #41
ЈВУО, хвала што си пребацио пост на ову тему, јер је био намењен баш овде.

Куцао сам брзо, не обраћајући пажњу на тему
Одговори 

[-]
Podeli (Prikazi sve)
Facebook Linkedin Twitter Digg

Скочи на Форум:

Корисник(а) прегледа ову тему: 1 Гост(а)