Одговори 

Оцена Теме:
  • 2 Гласова - 5 Просечно
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
ЧЕТНИЦИ ИШЛИ ДА ОСЛОБОДЕ ЈАСЕНОВАЦ 1943.ГОДИНЕ
07-06-2015, 04:04 PM
Порука: #1
ЧЕТНИЦИ ИШЛИ ДА ОСЛОБОДЕ ЈАСЕНОВАЦ 1943.ГОДИНЕ
Имам податке да су четници под вођством Вранешевића (дивизија "Петар Кочић") кренули крајем 1943 или почетком 1944 да ослободе Јасеновац. налазили су се у близини од свега неколико километара од логора (мање од 10км) када су добили наредбу да се повуку, јер се десила издаја, а било је говора и о уценама партизана који су се противили ослобађању логора, те су рекли да ће побити и све четнике и њихове породице ако се то догоди. Податке сам добио од сина и унука једног од учесника, Васа Марића из Доње Пецке (општина Мркоњић), који је у походу и учествовао. Он је подигао устанак против усташа у немаца у своме крају 1941 године, у месту Млиништа. Био је и неки командант Тривун Тривунчић такође. Имена и времена испричали су ми према сећању, тако да тачне податке не знам, али, према њиховим речима, у архивама Републике Српске има докумената о овом догађају.

Написао сам све што сам о овоме од њих чуо, можда ће вам бити од користи. Има још један учесник овог догађаја, припада породици Убипарип из Јасенових Потока и живи у Новом Саду ако сам добро разумео.
Пронађи све корисникове поруке
Цитирај ову поруку у одговору
07-06-2015, 06:51 PM
Порука: #2
RE: ЧЕТНИЦИ ИШЛИ ДА ОСЛОБОДЕ ЈАСЕНОВАЦ 1943.ГОДИНЕ
Нисам наишао на те податке, али ако је било, могло је бити у јесен 1943, када су четници свугде били у офанзиви. Командант Тривунчић је Митар, Босанскокрајишки корпус.
07-06-2015, 07:13 PM
Порука: #3
(07-06-2015 06:51 PM)Милослав Самарџић Пише:  Нисам наишао на те податке, али ако је било, могло је бити у јесен 1943, када су четници свугде били у офанзиви. Командант Тривунчић је Митар, Босанскокрајишки корпус.

Син и унук Васа Марића не знају који је тачно био одред, али запамтили су презиме Тривунчић, Вранешевић. Према њиховим речима, ради се о крају 1943 или почетку 1944. Јесен је отприлике тај период.
07-06-2015, 07:46 PM
Порука: #4
Врањешевић је био командант Западне Босне, која је имала прво два корпуса, Босанскокрајишки (Дреновић, где је био и Тривунчић) и Средњобосански (Тешановић), који је касније подељен на 1. и 2. средњобосански. Имали су око 10.000 људи, али су слабо стајали са муницијом.
07-06-2015, 08:13 PM
Порука: #5
Децембра 1943. године, комунисти су безуспешно напали Хрвате у Бањалуци, дошла су немачка појачања, масакрирала партизане, маса цивила је изгинула, једном речју хаос, тако да је то пре могло бити ујесен те године, него на крају.

У вези напада на Бањалуку:

http://www.pogledi.rs/diskusije/viewtopi...262#251262

"Не бојте се Турака је мало, а нас је много, они се бију за господство, а ми за Слободу, да можемо данути душом" - Карађорђе Србима пред ослобођење Баточине марта 1804. године
Одговори 

[-]
Podeli (Prikazi sve)
Facebook Linkedin Twitter Digg

Скочи на Форум:

Корисник(а) прегледа ову тему: 1 Гост(а)