Одговори 

Оцена Теме:
  • 8 Гласова - 4.25 Просечно
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Краљевина Југославија - СФРЈ
11-02-2020, 10:32 PM (Последња измена: 11-02-2020 10:43 PM од Бранке.)
Порука: #261
RE: Краљевина Југославија - СФРЈ
(11-02-2020 07:49 PM)Милослав Самарџић Пише:  Одлично, свака част!

На овој листи:

Естонија 389$ - 1312$
Белгија 364,5$ - 2386$
Грчка 352$ 1000$ 971$
Италија 338$ (621-800$) 1878$
Мађарска 317$ - 900$
Румунија 275$ Мин. 280$ 727$
Бугарска 247$ - 554$

Нелогично ми је да је код нас била већа плата него у Белгији? За остале сам знао и такође имали смо веће плате него Шпанија и Португалија.

Оно главно јасно се види: Пре рата имали смо нпр. 60% мање плате од Француза, а после рата 350% мање.
И наравно вишеструки пад у осносу на све демократске земље. Зато је народ под комунизмом одлазио, а пре није.

Знао сам да ће свима Белгија упасти у око,јер сам и ја сам посумњао,али видео сам у још два три извора да је податак исправан . . . Белгија је у међуратном периоду доста заостајала од остатка запада,да би их врло брзо већ 50-тих прешла(вероватно Маршалов план) . . . Али знајући да су реално после Србије и највише пострадали економски у Великом рату,а да Немци баш и нису били неке платише у репарацијама(Французи су на крају морали да потпуно окупирају Алзас и Лорену да би наплатили штету) није толико ни чудно . . .

Иначе однос ФРА-КЈ је мање од трећине разлике(30,5:22,5 тадашња долара месечно) . . . Мене је нпр. изненадила Румунија за коју сам пронашао и највише података . . . и поред нафте,били су поприлично сиромашна земља по трошковима живота . . . И Италија која је и 80-тих била земља поприлично лоше платежне моћи . . .

Што се тиче Шпаније и Португала,сигурно су били иза нас још 1931. . . А што се тиче комунизма,то већ није одлика само наше већ свих комунистичких економија . . . Источна Немачка и дан данас поприлично заостаје за Западном,а служила је и војно и економски као реклама "Варшавског Пакта" . . .

П.С. И да . . . нисам "навлачио" резултат да бих приказао стање у КЈ боље него што јесте . . . Узео сам из статистике просечну радничку плату за 1938. . . . да ми је била намера да нешто приказујем боље него што јесте узео бих чиновничке плате или најједноставније зидарску или дневницу нпр. електричара и резултат би био скоро дуплиран . . .

''...Видиш ли пријатељу она три чобана на ливади? Е све док та тројица могу да надгласају мене и Сократа и услед тога доносе одлуке, ја у демократију не верујем... ! " - Платон
(„Држава“)
Пронађи све корисникове поруке
Цитирај ову поруку у одговору
Одговори 

[-]
Podeli (Prikazi sve)
Facebook Linkedin Twitter Digg

Поруке У Овој Теми
RE: Краљевина Југославија - СФРЈ - Бранке - 11-02-2020 10:32 PM
RE: Краљевина Југославија - СФРЈ - Љубо Рогља - 17-02-2014, 04:43 AM

Скочи на Форум:

Корисник(а) прегледа ову тему: 1 Гост(а)