Оцена Теме:
  • 15 Гласов(а) - 4.27 Просечно
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Квиз- Српска историја

(02-12-2020, 08:15 PM)Уставобранитељ Пише:  Покушаћу и ја: Перо Тунгуз из мојега далекога завичаја?
Е, није Перо Тунгуз, него...
Близу си....
Одговори

Ако сам близу, одбацићу Петра Пецију из Крајине. Стојан Ковачевић?
Одговори

(02-12-2020, 08:27 PM)Бенито Пише:  
(02-12-2020, 08:09 PM)ХраброСрце Пише:  
(02-12-2020, 07:50 PM)Бенито Пише:  Ако изузмемо Станоја Главаша и Вељка Петровића, па и самог Црног Ђорђа, као и све личности везане за Први и Други српски устанак, онда је одговор на следеће питање врло лак. А питање гласи:
Ко је најпознатији хајдук у Срба у 19-ом веку?

Уф, Бенито, и није баш лак одговор... Има их доста, али ако се рачуна у хајдуке, онда је то краљ Петар Први, као Петар Мркоњић.
Не у смислу најпознатија личност међу хајдуцима, него најпознатији хајдук.
Ваљда је краљ Пера био познатији као краљ? Сирома'

Зато сам се оградио... Онда је хајдук најпознатији - Стојан Ковачевић. Ево претече ме Уставобранитељ у одговору. Smile
Одговори

Тако је; ајдук око пола века. Када је Аустроугарска извршила анексију Босне и Херцеговине, ишао да пита краља Николу да му да дозволу да диже устанак у Херцеговини. Имао је тада 87 година.
Њега и његову породицу краљ Никола је населио у област око Грахова. А знамо ко су и шта су били Ковачевићи из Грахова у Другом светском рату. А и ко су и шта су данас.
Ово питање сам поставио апропо документарне серије "Хајдучија у Срба" у којој су се прославиле перјанице Друге Србије алудирајући све време трајања серије да постоји јасна и непрекидна веза између хајдука у 19-ом веку и четника, па чак до добровољаца у ратовима 1990-их година, а све је кулминирало петоструком карикатуру где је илустратор насликао пет ликова - од најстаријих хајдука, преко четника до аркановаца...
Одговори

Надовезаћу се на твој одговор - колико је само Стојан био у правом смислу 'ајдук - увијек спреман стићи и утећи и на страшном мјесту постојати.
Има много анегдота везаних за Стојана и Стојанов вакат, а посебно је занимљива једна која се преноси усменом предањем (бар нисам нашао да је негдје објављена).
Био неки опасан ага у Мостару, доста муке задавао народу и ријешили да га убију. Али како и ко да га убије, избор падне на Стојана.
А како Стојан то да изведе? Позове у госте невесињског агу - да га почасти, закоље јагње и да заједно пију. Ага одушевљен прихвати и дође, а Стојан га наједе и добро напије. Кад је ага заспао, Стојан на коња и правац Столац - дају му одморнпг коња, а затим Мостар, убије агу и врати се натраг куда је дошао, по свог коња у Столац, па у Невесиње, пред зору. Свануо дан - чуло се да је мостарски ага убијен, по Стојана дошли турски пандури, а ага који је преспавао код Стојана изненађен пита шта се дешава. Ови кажу да је Стојан осумњичен да је убио агу у Мостару, а овај ће на то: "Ако је он бр'те и ја сам, са мном је био цијелу ноћ". Јок
Одговори

Колико српских ратних заробљеника из Другог светског рата, четника и чланова њихових породица, је емигрирало у Америку, Канаду, Аустралију, Јужну Америку и Јужноафричку републику, уз помоћ СНО и СПЦ?
Дакле, реч је само о цифри евидентираној у Српској народној одбрани у Америци. Емигранти којису остали у Европи, нису убројани.
Одговори

У сваком случају више него 1813. године, пошто су комунисти гори од Османлија.
Одговори

(03-12-2020, 06:31 PM)Бенито Пише:  У сваком случају више него 1813. године, пошто су комунисти гори од Османлија.

То сигурно... Али колико?
Одговори

Преко 300 хиљада...
Одговори

Можда близу милион људи
Одговори

62.000
Одговори

Нису сви отишли тако, и плус европске земље, то је далеко преко 100.000 бегунаца од комунизма. Углавном највиталнији људи.
После увођења пасоша, 1965, преко милион.
Одговори

Јесу ли ови подаци сто одсто сигурни? Мислим на ових 62000 у Америци и Аустралији одмах после рата. Врло је важно да се тачно зна тај број.
ПС ово за милион питање је да ли је било још пре 1965. године, зато што је стварно много бежали из "раја". Ту је већ теже разврстати ко је које националности.
Одговори

Сигурно је толико уз помоћ СНО и Цркве. Нису сви добијали папире од њих, али већина јесте. За државе ван Европе.
Одговори


Скочи на Форум:


Корисника прегледа ову тему: 26 Гост(а)
Све форуме означи прочитаним