Одговори 

Оцена Теме:
  • 9 Гласова - 4.33 Просечно
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Квиз- Српска историја
14-03-2017, 12:55 AM
Порука: #2255
RE: Квиз- Српска историја
Причешће пред битку? Не знам на шта мислиш.

,,Пећине слободних Српских планина се отварају за једну ноћ и ми ћемо свакоме положити рачун о нашем двогодишњем раду у шуми. Тешко ономе ко овај рачун не буде полагао."
Пронађи све корисникове поруке
Цитирај ову поруку у одговору
14-03-2017, 01:06 AM
Порука: #2256
Па, ко је извршио толику причест?
Изузетно велики број Синаита је дошао у Моравску Србију након Маричке битке. Од 1375. године, када за патријарха долази синаита Јефрем, њихов развој и утицај је пресудан на даљи духовни и политички развој. Тај њихов утицај се наставља и након Косовске битке. Нестаје у класичном смислу тек у 18 веку, што је вероватно, најтежи век кад су Срби били на ивици нестајања, односно асимилације​ у друге суседне народе.
То су пресекли Карађорђе и његови велики савременици.
Мало сте ме разочарали. О Синаитима мора да се зна исто као о јунацима на бојном пољу. Да није било Синаита, нити би нас било, нити би нам историја била онаква, нити би данас овако изгледали. Макар неки од нас.
Ајде , Перуне.
14-03-2017, 01:13 AM
Порука: #2257
Који командант корпуса је потомак велике породице Рашковић?

,,Пећине слободних Српских планина се отварају за једну ноћ и ми ћемо свакоме положити рачун о нашем двогодишњем раду у шуми. Тешко ономе ко овај рачун не буде полагао."
14-03-2017, 01:33 AM
Порука: #2258
Калаит. Ово ти баш лагано.
Ајде друго, за казну.
14-03-2017, 01:40 AM (Последња измена: 14-03-2017 01:40 AM од ЈВуО-КГ.)
Порука: #2259
Бенито, једно питање за тебе, ако знаш одговор мада не замерам и да не знаш. Smile

Колико је наших манастира који имају значај ових највећих код нас порушено или затрпано за време Турака ? И има ли неки од посебног значаја који је доживео такву судбину?

Скоро сам чуо да се код Прокупља обнавља један од тих.
14-03-2017, 01:46 AM
Порука: #2260
Паљено је више њих и у више наврата. Задужбине Стефана Немање- Светог Симеона, сви сем Хиландара и Студенице. Руинирана је и Милешева, Свети Архангели, црква у Ариљу је скоро три века била без крова.... И тако даље.... Имаш те податке, верујем, сад већ и на интернету.
14-03-2017, 01:46 AM
Порука: #2261
Ko ce tebi naci pitanje. Nekad k'o iz topa nekad se mucis vazdan. Smile

Poznati srpski knjizevnik, predsednik vlade i general bili su pasenozi (ozenili tri sestre). Ko su oni?

14-03-2017, 01:47 AM
Порука: #2262
(14-03-2017 01:46 AM)Бенито Пише:  Паљено је више њих и у више наврата. Задужбине Стефана Немање- Светог Симеона, сви сем Хиландара и Студенице. Руинирана је и Милешева, Свети Архангели, црква у Ариљу је скоро три века била без крова.... И тако даље.... Имаш те податке, верујем, сад већ и на интернету.

Захваљујем. Smile
14-03-2017, 01:52 AM
Порука: #2263
(14-03-2017 01:40 AM)ЈВуО-КГ Пише:  Бенито, једно питање за тебе, ако знаш одговор мада не замерам и да не знаш. Smile

Колико је наших манастира који имају значај ових највећих код нас порушено или затрпано за време Турака ? И има ли неки од посебног значаја који је доживео такву судбину?

Скоро сам чуо да се код Прокупља обнавља један од тих.

Okacicu sutra ako ne nadjes. Mislim da imam na kompu.

14-03-2017, 09:17 AM (Последња измена: 14-03-2017 09:23 AM од Vlad Alekš.)
Порука: #2264
(14-03-2017 01:06 AM)Бенито Пише:  Мало сте ме разочарали. О Синаитима мора да се зна исто као о јунацима на бојном пољу. Да није било Синаита, нити би нас било, нити би нам историја била онаква, нити би данас овако изгледали. Макар неки од нас.

Oпет си надобудан и уображен. Можда си у школи професор, али авај, овде си само један од дискутаната. Ако нешто не знамо - подучи нас, али без придика. Smile

Ево, да поставим и ја једно питање.
Период владавине краља Александра Обреновића се сматра за најјаловије време новије српске историје. Искључујем период Титоизма, разуме се. Шта је последњи Обреновић једино урадио како ваља?

Два Рима падоше, трећи још стоји, а четвртога неће бити.
14-03-2017, 09:30 AM
Порука: #2265
За време владавине Александра Обреновића,једино што ја знам јесте да су у војсци уведене реформе и да смо добили митрополита у Скопљу и Призрену.

"За часног човека и озбиљног мушкарца,отаџбина је скуп обавеза,и у рату,и у миру-УВЕК !" -Војвода Петар Бојовић
14-03-2017, 11:22 AM
Порука: #2266
(14-03-2017 09:30 AM)Andrejevic Пише:  За време владавине Александра Обреновића,једино што ја знам јесте да су у војсци уведене реформе и да смо добили митрополита у Скопљу и Призрену.

Близу си тачног одговора. Мислим на ово у вези са Скопљем.
Краљ Александар није могао да осваја Босну од Аустроугара, па је сву своју спољнополитичку енергију окренуо ка Македонији. Он је Македонију видео као место на коме се бије главна битка за будућност српског народа. За време његове владавине заустављена је бугаризација Македоније. Почело је организовано "слање учитеља и попова". То је створило неопходни предуслов за потоњу четничку акцију и ослобођење у балканским ратовима.

Два Рима падоше, трећи још стоји, а четвртога неће бити.
14-03-2017, 12:26 PM (Последња измена: 14-03-2017 12:32 PM од Перун.)
Порука: #2267
(14-03-2017 01:46 AM)Перун Пише:  Poznati srpski knjizevnik, predsednik vlade i general bili su pasenozi (ozenili tri sestre). Ko su oni?

Ово је остало. Ево помоћи. Председник владе у време КС и код Обреновића и код Карађорђевића. Књижевник је познат по својој ,, глави ", генерал није много познат. Довољна су вам ова двојица.

14-03-2017, 12:33 PM
Порука: #2268
(14-03-2017 12:26 PM)Перун Пише:  
(14-03-2017 01:46 AM)Перун Пише:  Poznati srpski knjizevnik, predsednik vlade i general bili su pasenozi (ozenili tri sestre). Ko su oni?

Ово је остало. Ево помоћи. Председник владе у време КС и код Обреновића и код Карађорђевића. књижевник је познат по својој ,, глави ", генерал није много познат. Довољна су вам ова двојица.
Да није Сава Грујић ? Колико знам доста пута је био председник владе,и код Обреновића и код Карађорђевића.

"За часног човека и озбиљног мушкарца,отаџбина је скуп обавеза,и у рату,и у миру-УВЕК !" -Војвода Петар Бојовић
Одговори 

[-]
Podeli (Prikazi sve)
Facebook Linkedin Twitter Digg

Скочи на Форум:

Корисник(а) прегледа ову тему: 1 Гост(а)