Одговори 

Оцена Теме:
  • 9 Гласова - 4.33 Просечно
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Квиз- Српска историја
12-07-2017, 12:55 PM (Последња измена: 12-07-2017 01:00 PM од Перун.)
Порука: #3893
RE: Квиз- Српска историја
(12-07-2017 12:47 PM)Романија Пише:  Више си одмогао него помогао то са краљицом, јер су сви помислили на Марију а не на Драгу Кез

Не читате пажљиво. Пише у поруци да је била удата за Обреновића.

(11-07-2017 09:40 PM)Перун Пише:  Није Андрејевићу. Био је под командом Милоша Божановића док је био командант Ужичке бригаде и одреда. Поменута краљица била је удата за Обреновића.

Самарџићу, Михиз или Антоније Ђурић?

Ево те поруке.

,,Пећине слободних Српских планина се отварају за једну ноћ и ми ћемо свакоме положити рачун о нашем двогодишњем раду у шуми. Тешко ономе ко овај рачун не буде полагао."
Пронађи све корисникове поруке
Цитирај ову поруку у одговору
12-07-2017, 05:19 PM
Порука: #3894
Што се тиче првог забрањеног писца, био је то Живојин Павловић.
Било је то 1960. и неке, што је повод а ново питање: Као је могуће да комунисти нису забрањивали књиге пре тога?
Новоиздате. Старе су наравно спаљивали.
12-07-2017, 09:06 PM
Порука: #3895
(12-07-2017 05:19 PM)Милослав Самарџић Пише:  Што се тиче првог забрањеног писца, био је то Живојин Павловић.
Било је то 1960. и неке, што је повод а ново питање: Као је могуће да комунисти нису забрањивали књиге пре тога?
Новоиздате. Старе су наравно спаљивали.

Жика Ждребе - Биланс совјетског термидора?

Рекао бих да тада ретко ко се усуђивао да пише нешто што се не би свидело власти а камоли да то и изда. Други разлог је што је постојао велики број књига које је требало забранити а након рата главни комунисти су били заузети ловом на четнике и Стаљинисте.

Опет, ни ово нису добри разлози што тек 60 и неке. Претпостављам да и Ви не знате прави разлог.

,,Пећине слободних Српских планина се отварају за једну ноћ и ми ћемо свакоме положити рачун о нашем двогодишњем раду у шуми. Тешко ономе ко овај рачун не буде полагао."
12-07-2017, 09:41 PM
Порука: #3896
Није тај Живојин Павловић. Smile
Њега су убили још 1941.
Пре 1960. и неке књиге нису забрањиване просто јер су само комунисти могли да објављују књиге. Наравно, само комунисти су објављивали и 1960. и неке, али тада је стасала њихова прва генерација које је почела мало другачије да размишља, творац тзв. ''црног таласа''. И одмах су уследиле забране.
12-07-2017, 10:06 PM
Порука: #3897
(12-07-2017 09:41 PM)Милослав Самарџић Пише:  Није тај Живојин Павловић. Smile
Њега су убили још 1941.
Пре 1960. и неке књиге нису забрањиване просто јер су само комунисти могли да објављују књиге. Наравно, само комунисти су објављивали и 1960. и неке, али тада је стасала њихова прва генерација које је почела мало другачије да размишља, творац тзв. ''црног таласа''. И одмах су уследиле забране.

Када смо већ код Ж. Павловића, ко га је убио ? Или чија је наредба да се он ликвидира ? Где ? Када ? Јој, имам толико питања.
12-07-2017, 10:45 PM (Последња измена: 12-07-2017 10:45 PM од Милослав Самарџић.)
Порука: #3898
Па бре Крцун и компанија новембра 1941. у Ужицу, то је баш позната ствар. Наредба Титова.
13-07-2017, 12:09 AM
Порука: #3899
(12-07-2017 10:45 PM)Милослав Самарџић Пише:  Па бре Крцун и компанија новембра 1941. у Ужицу, то је баш позната ствар. Наредба Титова.

На њему је Крцун показао своје таленте који су га красили до краја живота. Повучен од комунизма, Жика Ждребе се крио на једној штали у родном селу. То је Крвун сазнао и тражио од Тита одобрење да га приведе на саслушање. Наравно, ликвидиран је кад и остали затвореници.

Морао је неко да умре да би Крцуна снимили, Тито, Ранковић, и остала екипа. Тако се постаје шеф озне.

13-07-2017, 08:52 PM (Последња измена: 13-07-2017 08:53 PM од Перун.)
Порука: #3900
Ајде мало да се вратимо на историју четништва.

1. Колико је укупно четничких одреда формирано у Великом рату?

2. Познато је да су четнички одреди углавном деловали самостално или у склопу неке од армија. У току борби 1914. једна јединица у свом саставу је имала два четничка одреда који су залазили дубоко на непријатељску територију. Која је ово јединица и који су одреди у питању?

13-07-2017, 09:08 PM
Порука: #3901
1. Шест, колико се сећам?
2. То мора бити Ужичка војска. Smile
13-07-2017, 09:17 PM (Последња измена: 13-07-2017 09:18 PM од Перун.)
Порука: #3902
(13-07-2017 09:08 PM)Милослав Самарџић Пише:  1. Шест, колико се сећам?
2. То мора бити Ужичка војска. Smile

1. Било је већ ово питање али сви одговорисмо Јадарски, Руднички, Горњачки и Златиборски. Међутим, сада читам да је 1916., у Румунији, од Срба који су избегли из АУ војске, формиран још један одред и послат на Солунски фронт. Који је шести?

2. Ово је било лако. То су били Златиборски и Горњачки одред. Извештаји са ратишта 1914. објављени су у Ужичком зборнику. Већину тих извештаја потписао је тадашњи пуковник Иван Павловић. Један извештај дело је мајора Косте Станковића који је, приликом тих борби, трагично настрадао.

13-07-2017, 09:31 PM
Порука: #3903
Не знам дал је био шести, одговорио сам без гледања у књиге.
13-07-2017, 11:18 PM
Порука: #3904
Поручник Ђуро Ралић...
Каква је била његова улога у устанку 1941. и шта је било са њим?
14-07-2017, 12:15 AM
Порука: #3905
Прво да се извиним што упадам овако преко реда, али пошто ме нема често, да не би заборавио, а мислим да је занимљиво питање.
Био је много важан комунистички функционер у Југославији. Од детињства је градио каријеру на префиксу " син палог борца". Међутим, његов отац био је подофицир усташке Црне Легије више од три године. Заробили су га Совјети негде на подручју данашње Украјине. Прелази у "чувену" Прву југословенску бригаду Црвене Армије. Лично је присуствовао свечаној вечери поводом ослобођења Крушевца, на којој су један другом наздрављали савезници, совјетски мајор и мајор ЈВ Кесеровић. Исте вечери, након што је совјетски мајор отишао на разговор преко радио станице, чуо је речи совјетског мајора упућених Кесеровић:" Ви сте мени драг човек. Ја не знам шта ви овде имате једни са другима, али ако будете овде кад сване , мораћу да вас све заробим као ратне заробљенике."
Након овога, стигао је са својом јединицом до предграђа Краљева, где су их дочекали Немци , који су се повлачили из Грчке. Немци су тада добрано десетковали Прву југословенску, а јунак ове приче је тешко рањен у груди. Преносе га у болницу у Горњем Милановцу. Ту је , у току ноћи, и умро. Сахрањен је у градском гробљу, док му син није порастао и дошао по његове посмртне остатке и пренео их у родно место.
Ко је тај комунистички функционер, " син палог борца", који је три године био усташа, а неколико месеци војник Црвене Армије? Како су се они звали?
14-07-2017, 12:19 AM
Порука: #3906
(13-07-2017 11:18 PM)Милослав Самарџић Пише:  Поручник Ђуро Ралић...
Каква је била његова улога у устанку 1941. и шта је било са њим?

Један од вође устаника. Водио је Пиштенички четнички одред у Плашком. Убијен од комуниста.

.

Борити се са комунизмом до последње капи крви, не штедећи свој живот чак и онда када је тај комунизам на себе ставио маску ''Свете Русије''.

Влади́мир Христиа́нович Дава́тц
Одговори 

[-]
Podeli (Prikazi sve)
Facebook Linkedin Twitter Digg

Скочи на Форум:

Корисник(а) прегледа ову тему: 2 Гост(а)