Оцена Теме:
  • 15 Гласов(а) - 4.27 Просечно
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Квиз- Српска историја

Ово си на фору пробао.Јок
Јесте, у кафани Варош Капија имали су обичај да се сусретну Милан Кашанин, Милан Будимир и Милош Ђурић, а од млађих Коста Димитријевић, Жарко Видовић.... и многи други.
Причало се о старој српској култури. У ствари, ови старији су причали, а млађи су слушали као опијени.
Одговори

(09-02-2019, 07:30 PM)Бенито Пише:  Ово си на фору пробао.Јок
Јесте, у кафани Варош Капија имали су обичај да се сусретну Милан Кашанин, Милан Будимир и Милош Ђурић, а од млађих Коста Димитријевић, Жарко Видовић.... и многи други.
Причало се о старој српској култури. У ствари, ови старији су причали, а млађи су слушали као опијени.
Није на фору, него само њега сам се сетио. Гледао сам документарац о њему.
Питање:
Шта је он на тим састанцима пио, колико и зашто? Баја
Одговори

Претпостављам, чашу вина или линцуре.
Или чај?
Одговори

(09-02-2019, 07:56 PM)Бенито Пише:  Претпостављам, чашу вина или линцуре.
Или чај?
Шприцер, једну чашу, јер није имао за више, а није хтео да му други плаћају у ситуацији када не може да узврати.
Одговори

Милан Кашанин је први српски доктор историје уметности који је за предмет своје докторске дисертације узео српску средњовековну уметност.
Која црква конкретно је била тема његове докторске дисертације?
Одговори

(09-02-2019, 12:33 AM)Бенито Пише:  Ти кад хоћеш да изненадиш, опалиш жестоко. Баја
Ајде само кратка три питања:
Зар није Велимир Вемић био потпуковник?
Када је умро?
Да ли је Михаило отишао код Зерваса преко Радослава Ђурића или преко друге везе?
Ајде и четврто:
Да ли су Вемићи коленовићи, односно да ли имају славног претка у 19 веку, или породичну традицију да иду у војску?
Био је коњички потпуковник.
Умро је у Београду 10. марта 1945. године.
Одговори

U vezi Vemica, dopune i ozbiljne ispravke. Ono kada pises iz glave.
Vemici jesu iz Knica.
Atentator Velimir imao je sestru Dobriju, moju prababu i brata Vladimira ( 1875 - 1922 ), ucitelja i meteorologa.
Vladimir je imao sinove Milana ( 1901 - 1978 ), doktora nauke i prof meteorologije na Bgd univerzitetu i rez kapatana Mihaila, DM delegata kod Zervasa. Majka Milanova i Mihailova, Zorka presla je Albaniju sa sinovima.
Svi u kuci pricali smo o Velimiru kao o majoru Vemicu, pa sam i ja tako napisao juce.
Pravda, okt 1938 : pukovnik u penziji Velimir Vemic jedan od kandidadata JNS u srezu Gruzanskom za nastupajuce izbore.
Pricalo se da je Apis bio ranjen u upadu na dvor, a Velimir posekao Obrenovice...
Tokom okupacije bio u Nemackoj izolaciji u Bgd u hotelu Moskva, sa Ivom Andricem i dr.
Vukasin Petkovic je napisao kada je umro.
DM je naredio izdrzavanje porodice rez kapetana Mihaila Vemica.
Velimir Vemic je odvratio grupu of JVuO koju su pokusali Englezi da zavrbuju za smenu - atentat na DM, a koji su dosli po savet kod njega, kao poznatog atentatora.
Mihailo Vemic najv jeste isao preko GS 110, ne znam Benito, ali logicno je. Vemic nije stigao do Zervasa.
Одговори

Браво, маестро.
Па, то бре цела Гружа била у официрима? На тако малом простору толико познатих официра.
Не знаш да ли су по старини , пре Велимира, преци исто ишли на војне науке?
Одговори

(09-02-2019, 10:59 PM)Бенито Пише:  Браво, маестро.
Па, то бре цела Гружа била у официрима? На тако малом простору толико познатих официра.
Не знаш да ли су по старини , пре Велимира, преци исто ишли на војне науке?

Ne znam.
Одговори

Хвала за све ово, у сваком случају.
Одговори

(09-02-2019, 10:48 PM)Мића Адмирал Пише:  Velimir Vemic je odvratio grupu of JVuO koju su pokusali Englezi da zavrbuju za smenu - atentat na DM, a koji su dosli po savet kod njega, kao poznatog atentatora.

Која група атентатора је у питању? И да ли је Велимир Вемић имао неки контакт са Дражом?
Одговори

(10-02-2019, 12:58 AM)Mitic Пише:  
(09-02-2019, 10:48 PM)Мића Адмирал Пише:  Velimir Vemic je odvratio grupu of JVuO koju su pokusali Englezi da zavrbuju za smenu - atentat na DM, a koji su dosli po savet kod njega, kao poznatog atentatora.

Која група атентатора је у питању? И да ли је Велимир Вемић имао неки контакт са Дражом?

Mislim da nije imao kontakata sa Drazom.
A ovo za eventualne zaverenike iz redova JVuO, ne bih da navodim, jer nisam siguran u tacnost.
U ostalom pisalo se o tome ranije. Ne znam da li se seca Samardzic toga ?
Одговори

Хвала на одговору. Ево, има још неких занимљивости у вези са Вемићем. Он је био командант Горњачког четничког добровољачког одреда

http://www.rts.rs/page/stories/ci/Veliki...-rata.html

https://www.scribd.com/doc/154341098/velimir-vemic

Вемић се помиње као организатор групе "Конспирација" која је била уз Српски културни клуб. Антић и Вемић су организатори "Конспирације" која је била противник кнеза Павла

http://www.nedeljnik.rs/nedeljnik/portal...eza-pavla/

Potpukovnik Velimir S. Vemić rodio se 1880. godine u Kniću, Srezu gružanskom, Okrugu kragujevačkom.
Nije bio oženjen. Završio je nižu i višu školu Vojne akademije; za potporučnika
proizveden je 30. septembra 1899. godine, za potpukovnika 1. oktobra 1915. godine. U ratu
1912–1913. godine bio je komandant eskadrona, komandant diviziona i na Solunskom frontu,
do hapšenja, komandant Prvog konjičkog puka na čijem je čelu 1916. godine ušao u oslobođen
Bitolj. Bio je odlikovan Karađorđevom zvezdom, zlatnom Medaljom za hrabrost, srebrnom
Medaljom za hrabrost, Medaljom za vojničke vrline i bugarskom Medaljom za vojničke zasluge. Zbog ubistva dezertera na bojištu, u oktobru 1913. godine, bio je osuđen na osam meseci zatvora.
Ova kazna bila mu je oproštena. Umro je 1945. godine;

Погледати 6. фусноту на следећем линку

https://scindeks-clanci.ceon.rs/data/pdf...02123G.pdf

Порекло презимена Вемић

https://www.poreklo.rs/2012/02/14/porekl...ena-vemic/
Одговори

(09-02-2019, 08:36 PM)Бенито Пише:  Милан Кашанин је први српски доктор историје уметности који је за предмет своје докторске дисертације узео српску средњовековну уметност.
Која црква конкретно је била тема његове докторске дисертације?
Одговори


Скочи на Форум:


Корисника прегледа ову тему: 20 Гост(а)
Све форуме означи прочитаним