Оцена Теме:
  • 15 Гласов(а) - 4.27 Просечно
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Квиз- Српска историја

Каји је назив носио моторни чамац српске војске за време одбране Београда 1915.?

,,Пећине слободних Српских планина се отварају за једну ноћ и ми ћемо свакоме положити рачун о нашем двогодишњем раду у шуми. Тешко ономе ко овај рачун не буде полагао."
Одговори

(25-09-2019, 03:51 PM)Перун Пише:  Каји је назив носио моторни чамац српске војске за време одбране Београда 1915.?

Јадар?

Ваља ли ова колоризација?

[Слика: pred-porinuce-oklopljenog-camca-jadar-1915.png]

Извор за слику : www.vs.rs
Одговори

(25-09-2019, 09:57 PM)ЈВуО-КГ Пише:  
(25-09-2019, 03:51 PM)Перун Пише:  Каји је назив носио моторни чамац српске војске за време одбране Београда 1915.?

Јадар?

Браво!

[Слика: ADC46-D23-8-E54-43-AB-8176-825-C89-B344-C8.jpg]

,,Пећине слободних Српских планина се отварају за једну ноћ и ми ћемо свакоме положити рачун о нашем двогодишњем раду у шуми. Тешко ономе ко овај рачун не буде полагао."
Одговори

хаххахаха у исто време скоро

Ову слику коју си ти окачио видео сам у Одбрани за прошли месец. На ову колоритну сад налетех.

Сваке године Копнена Војска Велике Британије организује једно од најпрестижнијих такмичења у бојевом гађању.Такмичење се одвија на два стрелишта гађањем у покретне и непокретне циљеве на даљинама од 100 и 500 метара.Све уз савладавање простора и препрека,симулирање напада или одбране итд...итд... Војска Србије понекад освоји неку медаљу на овом такмичењу,ове године није,била је четврта. Питање би било,војска које земље важи за велесилу у претходно наведеном,нешто попут Бразилаца у фудбалу, и скоро по правилу увек носи златну медаљу са такмичења у Британији?
Одговори

Професор Димић је дао добар интервју за "Експрес" и као историчар, прокоментарисао операцију Халијард. Не знам да ли се још неки званични историчар огласио поводом 75. годишњице операције Халијард.

https://www.ekspres.net/vesti/intervju-l...ki-zlocini

Једна замерка, професор Димић је рекао да је "pokret predvođen generalom Mihailovićem dobar deo ratnog vremena bio antifašistički i u većini patriotski.” Требало је да каже "све време рата четници су били против нациста". У једној емисији, историчар Немања Девић је рекао да се Дража све време односио према Немцима као непријатељима
Одговори

Не, требало је да каже:" Југословенска војска предвођена начелником ђенералштаба и министром војним ђенералом Драгољубом Михаиловићем, јединим министром у поробљеној Европи који се налазио у матичној земљи, уложила је надљудске напоре да заштити српски народ и ослободи земљу."
Реч "покрет" је историјски нетачна и представља репер из тужне српске историографске прошлости, којој академик Димић очигледно и даље нешто дугује.
" Добар део времена био антифашистички и у већини патриотски" је и лингвистички и историјски оксиморон и није чак ни за коментар.
Одговори

(25-09-2019, 10:03 PM)ЈВуО-КГ Пише:  хаххахаха у исто време скоро

Ову слику коју си ти окачио видео сам у Одбрани за прошли месец. На ову колоритну сад налетех.

Сваке године Копнена Војска Велике Британије организује једно од најпрестижнијих такмичења у бојевом гађању.Такмичење се одвија на два стрелишта гађањем у покретне и непокретне циљеве на даљинама од 100 и 500 метара.Све уз савладавање простора и препрека,симулирање напада или одбране итд...итд... Војска Србије понекад освоји неку медаљу на овом такмичењу,ове године није,била је четврта. Питање би било,војска које земље важи за велесилу у претходно наведеном,нешто попут Бразилаца у фудбалу, и скоро по правилу увек носи златну медаљу са такмичења у Британији?
Изгледа да није нека велика сила?
Одговори

(25-09-2019, 10:03 PM)ЈВуО-КГ Пише:  хаххахаха у исто време скоро

Ову слику коју си ти окачио видео сам у Одбрани за прошли месец. На ову колоритну сад налетех.

Сваке године Копнена Војска Велике Британије организује једно од најпрестижнијих такмичења у бојевом гађању.Такмичење се одвија на два стрелишта гађањем у покретне и непокретне циљеве на даљинама од 100 и 500 метара.Све уз савладавање простора и препрека,симулирање напада или одбране итд...итд... Војска Србије понекад освоји неку медаљу на овом такмичењу,ове године није,била је четврта. Питање би било,војска које земље важи за велесилу у претходно наведеном,нешто попут Бразилаца у фудбалу, и скоро по правилу увек носи златну медаљу са такмичења у Британији?



Да није у питању Оман?
Одговори

(26-09-2019, 09:21 AM)Бенито Пише:  Не, требало је да каже:" Југословенска војска предвођена начелником ђенералштаба и министром војним ђенералом Драгољубом Михаиловићем, јединим министром у поробљеној Европи који се налазио у матичној земљи, уложила је надљудске напоре да заштити српски народ и ослободи земљу."
Реч "покрет" је историјски нетачна и представља репер из тужне српске историографске прошлости, којој академик Димић очигледно и даље нешто дугује.
" Добар део времена био антифашистички и у већини патриотски" је и лингвистички и историјски оксиморон и није чак ни за коментар.

Амин! Свака ти је ка' у Његуша. Препород националне и историјске свести ће почети тек онда када се фразе "антифашистички" и "покрет" потпуно искорене из историјског речника, почев од Ковића, Ломпара па на даље.

Нећемо никада престати нашу борбу нити повити главу пред нашим непријатељима Немцима, који користе извесне заблуделе синове српског народа као што су недићевци и љотићевци.

Д М
Одговори

(26-09-2019, 11:08 AM)Милослав Самарџић Пише:  Изгледа да није нека велика сила?

Баш тако! Smile

(26-09-2019, 11:38 AM)Mitic Пише:  Да није у питању Оман?

Јесте. Кез

Нису највичнији у овим другим областима,али у бојевом гађању им нема равних.
Одговори

У емисији "Карађорђевићи и Црна рука", Славиша Павловић износи податак да у време када је Апис ухапшен, да је ухапшен у Солуну и војвода Мишић, зна ли неко нешто више о томе, пошто ја ово први пут чујем?
Ако се добро сећам Апис је ухапшен у децембру 1916. године, војвода Мишић је у то време био командант Прве армије.
Одговори

Славиша Павловић је Обреновићевац.Имамо читаву експанзију Обреновићеваца у белетристици. О овоме што си питао,искрено не знам ништа нити сам ишта слично чуо. Не би ме изненадило ни да је Павловић помешао Живојина Мишића са Петром Мишићем који је водио процес. Ухапшено је укупно 124 лица а не знам где наћи тај списак.

Зна се да то није био фингиран атентат, само је питање ко га организовао. Имена пуцача се знају а то су Темељко Вељановић и Ђорђе Константиновић који су се 1953. године пред судом у Београду,а вези са рехабилитацијом Аписа све дочили а сведочили су и онда када су пуцали.Само што су се пред комунистима појавили са новим именима Темељко Вељановски и Георги Константиновски.

Прочитао сам неколико књига у вези тих догађаја око солунског процеса, једну баш пре неки дан у којој се то помиње, нигде не налетех на тај податак, па се с тога мислим да није неко упутио Павловића на телевизију да ствара забуну?


п.с. Знаш да сам прочитао књигу од Павловића која се зове Аписов апостол и где он оживљава те стрељане људе и још неке црнорукце,тако што причу навлачи како су ови зезнули Живковића,Петра Мишића и Краља,као нису били стрељани већ су отишли у Америку тј. у Чикаго и онда се њихово потомство враћа овде и исправља криве Дрине. Још једном напомињем да за ово нисам чуо али од Павловића сам се наслушао свакаквих прича.

Увек понављам,да су ови писменији а који се изјашњавају као Обреновићевци заправо своје миљење и ставове формирали на основу једне књиге Душана Баранина.
Одговори

Слажем се и ја мислим да је ово измишљена прича. Годинама се већ користи она о разговору војводе Мишића и краља Александра о Хрватима, па је сада изгледа дошло време за неки нови "фејк њуз". Јок
Одговори

Бранислав Глигоријевић о Солунском процесу

https://archive.org/details/BranislavGli...nskiProces

http://www.novosti.rs/vesti/naslovna/rep...Aleksandra
Одговори


Скочи на Форум:


Корисника прегледа ову тему: 18 Гост(а)
Све форуме означи прочитаним