Оцена Теме:
  • 15 Гласов(а) - 4.27 Просечно
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Квиз- Српска историја

Па, удри, ајде...!
Необјављена књига , а ми треба да знамо тачан одговор.
Одговори

(07-02-2019, 08:49 PM)Mitic Пише:  
(07-02-2019, 05:57 PM)Бенито Пише:  Који официри завереници су убили краља Александра Обреновића и краљицу Драгу?
Поименично.....
Велимир Вемић, Михаило Ристић, можда има још један или два официра-завереника. И сви су били из Ниша
Трећи је био Илија Радивојевић.
Одговори

Најмање их је било четворица.
Поред наведене тројице, пуцао је и Петар Марковић.
Моје мишљење је да је био и Дулић, тешко ми је поверовати да су пуцали само официри из касарне у Нишу.
Антић је енигма.
Но, било како било, следеће питање:
Знате ли каква је даља судбина четворице официра завереника који су убили краља Александра Обреновића и краљицу Драгу?
Одговори

(07-02-2019, 10:12 PM)Бенито Пише:  Па, удри, ајде...!
Необјављена књига , а ми треба да знамо тачан одговор.

Па бре студирали сте историју. Тражите да вам врате паре!
Град се звао Београд.
Ко га је основао, када, којим језиком се говорило ту када је Стефан дошао?
Одговори

(08-02-2019, 12:09 AM)Бенито Пише:  Најмање их је било четворица.
Поред наведене тројице, пуцао је и Петар Марковић.
Моје мишљење је да је био и Дулић, тешко ми је поверовати да су пуцали само официри из касарне у Нишу.
Антић је енигма.
Но, било како било, следеће питање:
Знате ли каква је даља судбина четворице официра завереника који су убили краља Александра Обреновића и краљицу Драгу?
Илија Радивојевић је погинуо у Другом балканском рату, Ристић у Великом рату, а Вемић је умро после Другог светског рата.
Одговори

Антић је написао мемоаре, имам ту књигу. И он каже да није пуцао. Ево одломка из књиге "Белешке" од Антића:

"За мене је баш писало како сам ја пуцао на њих и пробо их сабљом, међутим, ја нисам ни метка испалио, а сабљу нисам ни имао на себи, јер би ми само сметала".

Антоније Антић, "Белешке", стр. 173-174

На стр. 172, Антић још каже да је био у сутерену износећи Аписа и није био очевидац погибије Обреновића и њиховог бацања кроз прозор.

Михаило Ристић је умро током Првог св. рата, али нисам сигуран. Вемић је био на робији.

Ево како су завршили своје животе неки завереници, према Антићевим мемоарима: Раша Аранђеловић погинуо у рату против Бугарске 1913. године и Драгутин Дулић удавио се у мору при повратку из Француске са боловања на Солунском фронту, лађа торпиљерка
Одговори

Ма, знам да је Антић написао да није пуцао, него онако, размишљам.
Све је тачно, али да питам.... А где је погинуо Ристић?
Одговори

(08-02-2019, 12:15 AM)Милослав Самарџић Пише:  
(07-02-2019, 10:12 PM)Бенито Пише:  Па, удри, ајде...!
Необјављена књига , а ми треба да знамо тачан одговор.

Па бре студирали сте историју. Тражите да вам врате паре!
Град се звао Београд.
Ко га је основао, када, којим језиком се говорило ту када је Стефан дошао?
Нисам компјутер.
Говорило се, претпостављам, старим српским језиком.
Основао је , вероватно, неко од Бранковића. Осим ако је град основан још раније.
Одговори

(08-02-2019, 01:55 AM)Бенито Пише:  Ма, знам да је Антић написао да није пуцао, него онако, размишљам.
Све је тачно, али да питам.... А где је погинуо Ристић?

Ристић је преминуо 1915. или 1916. у војној болници у Бизерти након рањавања или након што се разболео.

Можда неко има боље податке о њему

(08-02-2019, 12:15 AM)Милослав Самарџић Пише:  
(07-02-2019, 10:12 PM)Бенито Пише:  Па, удри, ајде...!
Необјављена књига , а ми треба да знамо тачан одговор.

Па бре студирали сте историју. Тражите да вам врате паре!
Град се звао Београд.
Ко га је основао, када, којим језиком се говорило ту када је Стефан дошао?

Можда је деспот Стефан Лазаревић обновио Београд
Одговори

(08-02-2019, 01:58 AM)Бенито Пише:  
(08-02-2019, 12:15 AM)Милослав Самарџић Пише:  
(07-02-2019, 10:12 PM)Бенито Пише:  Па, удри, ајде...!
Необјављена књига , а ми треба да знамо тачан одговор.

Па бре студирали сте историју. Тражите да вам врате паре!
Град се звао Београд.
Ко га је основао, када, којим језиком се говорило ту када је Стефан дошао?
Нисам компјутер.
Говорило се, претпостављам, старим српским језиком.
Основао је , вероватно, неко од Бранковића. Осим ако је град основан још раније.
Тачно је то ''осим''. Smile
Основали су Срби у седмом веку. Било је после тога још једно 5 сеоба Срба у Италију, за које појма немамо. Говорило се српски и служба у црквама била је на српском, када је Стефан дошао. Он је ту и преминуо, посветио се, четири српска свеца су из Београда (италијанског). Следи период кратког слабљења Турака и српска деспотовина обнавља се у Срему. Стефанове мошти преносе у главни град Србије, Купиник, данас село Купиново, па после у Крушедол, где их Турци спаљују, али не потпуно.
Читаћемо!
Одговори

(07-02-2019, 11:55 PM)Вукашин Петковић Пише:  
(07-02-2019, 08:49 PM)Mitic Пише:  
(07-02-2019, 05:57 PM)Бенито Пише:  Који официри завереници су убили краља Александра Обреновића и краљицу Драгу?
Поименично.....
Велимир Вемић, Михаило Ристић, можда има још један или два официра-завереника. И сви су били из Ниша
Трећи је био Илија Радивојевић.
Velimir Vemic je rodj brat moje prababe Dobrije. Vemici su rodom iz Knica-Raskovica.
Velimir i Dobrija imali su i brata rez kapetana Mihaila Vemica, Drazinog delegata kod gener Zervasa u Grckoj.
Imam 2 slike majora Velimira.

(07-02-2019, 11:55 PM)Вукашин Петковић Пише:  
(07-02-2019, 08:49 PM)Mitic Пише:  
(07-02-2019, 05:57 PM)Бенито Пише:  Који официри завереници су убили краља Александра Обреновића и краљицу Драгу?
Поименично.....
Велимир Вемић, Михаило Ристић, можда има још један или два официра-завереника. И сви су били из Ниша
Трећи је био Илија Радивојевић.
Velimir Vemic je rodj brat moje prababe Dobrije. Vemici su rodom iz Knica-Raskovica.
Velimir i Dobrija imali su i brata rez kapetana Mihaila Vemica, Drazinog delegata kod gener Zervasa u Grckoj.
Imam 2 slike majora Velimira. Pouzdano tvrdim da se kasnije Velimir kajao oko atentata.
Одговори

Ти кад хоћеш да изненадиш, опалиш жестоко. Баја
Ајде само кратка три питања:
Зар није Велимир Вемић био потпуковник?
Када је умро?
Да ли је Михаило отишао код Зерваса преко Радослава Ђурића или преко друге везе?
Ајде и четврто:
Да ли су Вемићи коленовићи, односно да ли имају славног претка у 19 веку, или породичну традицију да иду у војску?
Одговори

Веровали или не, чак и време владавине најтврђег титоизма, постојала је једна кафана у којој су се налазили велики српски интелектуалци, који су своју славу стекли пре рата и нису припадали титоистичком културном миљеу.
Наведите како се звала та кафана и наведите бар три велика имена који су ту често и заједно одседали?
Одговори

(09-02-2019, 05:58 PM)Бенито Пише:  Веровали или не, чак и време владавине најтврђег титоизма, постојала је једна кафана у којој су се налазили велики српски интелектуалци, који су своју славу стекли пре рата и нису припадали титоистичком културном миљеу.
Наведите како се звала та кафана и наведите бар три велика имена који су ту често и заједно одседали?
Милан Кашанин?
Одговори


Скочи на Форум:


Корисника прегледа ову тему: 24 Гост(а)
Све форуме означи прочитаним