Оцена Теме:
  • 15 Гласов(а) - 4.27 Просечно
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Квиз- Српска историја

(18-09-2019, 11:26 AM)Vlad Alekš Пише:  Неко је цитирао да је Душан био "цар Срба, Грка и Бугара". Ја сам безброј пута прочитао да је био "цар Срба и Грка". То све звучи небулозно и личи ми на лажну интерпретацију историје. Како се у латинским изворима наводи Душанова титула?


Они су га сматрали за краља, ако сам добро запамтио
Одговори

(18-09-2019, 09:19 AM)Mitic Пише:  Како се звала битка којом је српска војска почела са првом етапом пробијања Солунског фронта и ослобађања окупиране Србије од окупатора Немаца, Аустро-Угара и Бугара?

Место где је српска војска почела пробој солунског фронта се звало Добро Поље.

(18-09-2019, 11:26 AM)Vlad Alekš Пише:  Неко је цитирао да је Душан био "цар Срба, Грка и Бугара". Ја сам безброј пута прочитао да је био "цар Срба и Грка". То све звучи небулозно и личи ми на лажну интерпретацију историје. Како се у латинским изворима наводи Душанова титула?

Душан није освајао Бугарску али је она од битке на Велбужду пратично била вазал Србије.
Одговори

(18-09-2019, 12:35 PM)Mitic Пише:  
(18-09-2019, 11:26 AM)Vlad Alekš Пише:  Неко је цитирао да је Душан био "цар Срба, Грка и Бугара". Ја сам безброј пута прочитао да је био "цар Срба и Грка". То све звучи небулозно и личи ми на лажну интерпретацију историје. Како се у латинским изворима наводи Душанова титула?


Они су га сматрали за краља, ако сам добро запамтио

Imperator.
Ја бих то превео на српски као "цар". Али то је мање битно. Нека буде статусно неутрално - владар. Али чији владар? То је поента питања.

Нема Слобе, нема Тита, сад се ође Нестор пита!
Одговори

(18-09-2019, 12:44 PM)Vlad Alekš Пише:  
(18-09-2019, 12:35 PM)Mitic Пише:  
(18-09-2019, 11:26 AM)Vlad Alekš Пише:  Неко је цитирао да је Душан био "цар Срба, Грка и Бугара". Ја сам безброј пута прочитао да је био "цар Срба и Грка". То све звучи небулозно и личи ми на лажну интерпретацију историје. Како се у латинским изворима наводи Душанова титула?


Они су га сматрали за краља, ако сам добро запамтио

Imperator.
Ја бих то превео на српски као "цар". Али то је мање битно. Нека буде статусно неутрално - владар. Али чији владар? То је поента питања.


Можда император Рашке и Грчке
Одговори

(18-09-2019, 01:40 PM)Mitic Пише:  
(18-09-2019, 12:44 PM)Vlad Alekš Пише:  
(18-09-2019, 12:35 PM)Mitic Пише:  
(18-09-2019, 11:26 AM)Vlad Alekš Пише:  Неко је цитирао да је Душан био "цар Срба, Грка и Бугара". Ја сам безброј пута прочитао да је био "цар Срба и Грка". То све звучи небулозно и личи ми на лажну интерпретацију историје. Како се у латинским изворима наводи Душанова титула?


Они су га сматрали за краља, ако сам добро запамтио

Imperator.
Ја бих то превео на српски као "цар". Али то је мање битно. Нека буде статусно неутрално - владар. Али чији владар? То је поента питања.


Можда император Рашке и Грчке

Грчка у то време није била ни у петогодишњем плану. Smile
Он је био владар Рашана и Ромеја. Рашани су Срби, то је чисто као суза. Али ко су били Ромеји у тадашње време? У јужним крајевима Душанове државе, који сада припадају Грчкој, тада нису живели Грци. Они су тек након Првог светског рата дошли из Мале Азије и населили поменуте области. По мом лаичком мишљењу, поменути Ромеји су заправо доминантно били Цинцари. Ево, овде на Погледима има доста историчара, па нека ме оповргну. Бенито, на пример. Smile

Нема Слобе, нема Тита, сад се ође Нестор пита!
Одговори

(18-09-2019, 12:38 PM)пек. Пише:  
(18-09-2019, 09:19 AM)Mitic Пише:  Како се звала битка којом је српска војска почела са првом етапом пробијања Солунског фронта и ослобађања окупиране Србије од окупатора Немаца, Аустро-Угара и Бугара?

Место где је српска војска почела пробој солунског фронта се звало Добро Поље.

То је 1918. године, било је битака у лето 1916. само не знам на шта Митић тачно мисли?

(18-09-2019, 02:13 PM)Vlad Alekš Пише:  Грчка у то време није била ни у петогодишњем плану. Smile
Он је био владар Рашана и Ромеја. Рашани су Срби, то је чисто као суза. Али ко су били Ромеји у тадашње време? У јужним крајевима Душанове државе, који сада припадају Грчкој, тада нису живели Грци. Они су тек након Првог светског рата дошли из Мале Азије и населили поменуте области. По мом лаичком мишљењу, поменути Ромеји су заправо доминантно били Цинцари. Ево, овде на Погледима има доста историчара, па нека ме оповргну. Бенито, на пример. Smile

Што ти рече,има историчара па нека оповргну.Нисам један од тих,али ти Цинцари ми се не уклапају ту никако. Није њих било толико да би могли да сачињавају већину било где. Мишљења сам да су већину ромејског становништва сачињавали управо Срби или Трибали како су их они звали.Такође,постоји значајан број оних који нису кренули у даља кретања са келтским племенима која су ту живела већ су остали ту где су и били,па бих ја рекао Срби и Келти. Односно романизовано српско становништво и романизовано келтско становништво. И дан данас је Турска пуна келтских топонима, имам књигу у којој се то најбоље види. Већина историчара,готово по правилу, занемари домицилно становништво Балкана и наводе како су помрли од неке куге у 5. веку ваљда,међутим превиђају чињеницу да већина тадашњих становника овог полуострва није живела у градовима те да та куга није била у тим размерама које они интерпретирају. Исто то се дешавало касније са Ромејима, само није била куга у питању. Народ испарио негде, вечита теза швапских полуинтелектуалаца који су највећи уништитењи историјске науке и науке уопште.Урадиће они све што треба само да умање значај Срба у историји, то раде одувек,па тако и са овим Ромејима.Што се тиче данашњих Грка,сви они са севера су пореклом Срби тј. они који су беле пути док су они црномањасти потомци феничанских трговаца.Ни у једној земљи се обичан народ не разликује толико као у Грчкој.

п.с. Драго ми је да си се вратио.
Одговори

(18-09-2019, 09:19 AM)Mitic Пише:  Како се звала битка којом је српска војска почела са првом етапом пробијања Солунског фронта и ослобађања окупиране Србије од окупатора Немаца, Аустро-Угара и Бугара?
Горничевска битка.
Одговори

(18-09-2019, 04:38 PM)Вукашин Петковић Пише:  
(18-09-2019, 09:19 AM)Mitic Пише:  Како се звала битка којом је српска војска почела са првом етапом пробијања Солунског фронта и ослобађања окупиране Србије од окупатора Немаца, Аустро-Угара и Бугара?
Горничевска битка.

Да, у питању је Горничевска битка. На њу сам мислио, а у питању требало је да ставим и годину кад је била та битка и кад се почело са пробијањем Солунског фронта (највероватније због тога ЈВУО-КГ није знао шта сам хтео да кажем питањем).

Подсетих се ове битке из једног чланка (била је годишњица те битке пре неколико дана)

http://www.politika.rs/scc/clanak/437905/Div-junaci
Одговори

Вукашине,хоће ли то питање? Smile
Одговори

(18-09-2019, 03:23 PM)ЈВуО-КГ Пише:  
(18-09-2019, 02:13 PM)Vlad Alekš Пише:  Грчка у то време није била ни у петогодишњем плану. Smile
Он је био владар Рашана и Ромеја. Рашани су Срби, то је чисто као суза. Али ко су били Ромеји у тадашње време? У јужним крајевима Душанове државе, који сада припадају Грчкој, тада нису живели Грци. Они су тек након Првог светског рата дошли из Мале Азије и населили поменуте области. По мом лаичком мишљењу, поменути Ромеји су заправо доминантно били Цинцари. Ево, овде на Погледима има доста историчара, па нека ме оповргну. Бенито, на пример. Smile

Што ти рече,има историчара па нека оповргну.Нисам један од тих,али ти Цинцари ми се не уклапају ту никако. Није њих било толико да би могли да сачињавају већину било где. Мишљења сам да су већину ромејског становништва сачињавали управо Срби или Трибали како су их они звали.Такође,постоји значајан број оних који нису кренули у даља кретања са келтским племенима која су ту живела већ су остали ту где су и били,па бих ја рекао Срби и Келти. Односно романизовано српско становништво и романизовано келтско становништво. И дан данас је Турска пуна келтских топонима, имам књигу у којој се то најбоље види. Већина историчара,готово по правилу, занемари домицилно становништво Балкана и наводе како су помрли од неке куге у 5. веку ваљда,међутим превиђају чињеницу да већина тадашњих становника овог полуострва није живела у градовима те да та куга није била у тим размерама које они интерпретирају. Исто то се дешавало касније са Ромејима, само није била куга у питању. Народ испарио негде, вечита теза швапских полуинтелектуалаца који су највећи уништитењи историјске науке и науке уопште.Урадиће они све што треба само да умање значај Срба у историји, то раде одувек,па тако и са овим Ромејима.Што се тиче данашњих Грка,сви они са севера су пореклом Срби тј. они који су беле пути док су они црномањасти потомци феничанских трговаца.Ни у једној земљи се обичан народ не разликује толико као у Грчкој.

п.с. Драго ми је да си се вратио.

Као прво - хвала.
Ромеји су званично били становници Ромеје, наследнице Римског царства, коју данас зовемо Византија. Дакле, у питању је била вишенационална држава. Треба дати одговор на питање - ко је осим Срба живео у Душановом царству? Постоји теорија да су Цинцари Срби који су се бавили одређеним пословима у доба Римског царства. Наиме, пратили су римске легије и вршили трансфер бакар-злато и обратно. Дакле, власници мењачница. Кад се сударе два новчића чује се "цинц". Smile Они су основали Москопоље (на територији данашње Албаније), а потом су ударили темељ српској буржоазији након ослобођења од Турака. Да скратим, Цинцари су наши људи који су успели у бизнису. Они постоје и дан данас и себе зову нешто као "Аромуње" - становници Рима. Smile А сада нека се јави неки историчар. Smile

Нема Слобе, нема Тита, сад се ође Нестор пита!
Одговори

У 18.веку у данашњој северној Грчкој само су попови говорили грчки. Козма Етолски кога су Грци прогласили за свеца је први тамо отвбрао грчке школе.
Одговори

Доста је било о Цинцарима, хајде мало о Јеврејима. Отац је први донео рендген апарат у Србију и својим научним радовима утемељио радиологију као грану медицине. Син је био познати књижевник. Која породица је у питању?

Нема Слобе, нема Тита, сад се ође Нестор пита!
Одговори

(20-09-2019, 09:54 AM)Vlad Alekš Пише:  Доста је било о Цинцарима, хајде мало о Јеврејима. Отац је први донео рендген апарат у Србију и својим научним радовима утемељио радиологију као грану медицине. Син је био познати књижевник. Која породица је у питању?

Породица Винавер
Одговори

(20-09-2019, 10:34 AM)Mitic Пише:  
(20-09-2019, 09:54 AM)Vlad Alekš Пише:  Доста је било о Цинцарима, хајде мало о Јеврејима. Отац је први донео рендген апарат у Србију и својим научним радовима утемељио радиологију као грану медицине. Син је био познати књижевник. Која породица је у питању?

Породица Винавер

Тако је.
Аврам и Станислав.

Нема Слобе, нема Тита, сад се ође Нестор пита!
Одговори


Скочи на Форум:


Корисника прегледа ову тему: 21 Гост(а)
Све форуме означи прочитаним