Одговори 

Оцена Теме:
  • 11 Гласова - 4.45 Просечно
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Квиз- Српска историја
20-01-2021, 10:55 PM (Последња измена: 20-01-2021 10:59 PM од Mitic.)
Порука: #15275
RE: Квиз- Српска историја
Хвала на лепим речима, Бенито. Стварно сам поласкан кад чујем похвале од одличног историчара и професионалца.

Пошто је Бенито поменуо скоро археологију, имам неко питање из археологије на терену Србије

Међу ретким римским надгробним споменицима са митолошким представама из Горње Мезије издваја се споменик
од сивог кречњака, и то по иконографској сцени – јединственој на простору римских провинција централног Балкана – која приказује Херкулово спасавање Хесионе од морског чудовишта кетоса.

На основу стилских карактеристика, надгробни споменик датује се у период од 171. до 200. године н.е. и представља за сада једину представу Херкуловог спасавања Хесионе од морског чудовишта са простора римске провинције Горње Мезије.

У ком делу Србије се налази овај споменик?
Пронађи све корисникове поруке
Цитирај ову поруку у одговору
21-01-2021, 01:05 PM
Порука: #15276
Ово је једно од тежих питања.
Ајде да лупим, околина Прокупља или околина Лесковца?
21-01-2021, 01:58 PM
Порука: #15277
Да, незгодно је питање, него сам ишчитавао археолошки часопис "Старинар" и ту сам видео приказ тог споменика. И рекох да поставим питање

То је споменик из Стојника у области Шумадије

О том римском споменику може се погледати на следећем линку на стр. 124-125.

http://viminacium.org.rs/wp-content/uplo...nar_70.pdf

Текст се зове "СА ОНЕ СТРАНЕ ГРОБА: ПРЕДСТАВА ХЕРКУЛОВОГ СПАСАВАЊА ХЕСИОНЕ. ПРИМЕР НАДГРОБНОГ СПОМЕНИКА ИЗ СТОЈНИКА", Часопис "Старинар", LXX/2020
21-01-2021, 03:35 PM
Порука: #15278
(21-01-2021 01:58 PM)Mitic Пише:  Да, незгодно је питање, него сам ишчитавао археолошки часопис "Старинар" и ту сам видео приказ тог споменика. И рекох да поставим питање

То је споменик из Стојника у области Шумадије

О том римском споменику може се погледати на следећем линку на стр. 124-125.

http://viminacium.org.rs/wp-content/uplo...nar_70.pdf

Текст се зове "СА ОНЕ СТРАНЕ ГРОБА: ПРЕДСТАВА ХЕРКУЛОВОГ СПАСАВАЊА ХЕСИОНЕ. ПРИМЕР НАДГРОБНОГ СПОМЕНИКА ИЗ СТОЈНИКА", Часопис "Старинар", LXX/2020
Браво! Претпоставио сам да је из неког стручног часописа.
22-01-2021, 10:28 AM
Порука: #15279
"Кад је Србији рат објављен, наставља госпођа, ја сам била очајна. Он ме је тешио и уверавао ме да се не треба бојати ничега, јер је српски народ спреман да дочека многобројнијег непријатеља. Највише се сећам његових речи које ми је рекао кад је рат био објављен:

- Нас су напале две велике силе, али ништа не брини, ја верујем у нашу победу. Они су велики, а ми сми жилави и храбри. Они нападају и освајају наша села, наше куће, наша огњишта, а ми бранимо, бранимо као соколови - бранимо слободу српске отаџбине."

Ово је сведочанство супруге нашег војводе из Првог светског рата.

Који војвода је у питању?
23-01-2021, 04:08 PM
Порука: #15280
Живојин Мишић.
23-01-2021, 04:16 PM
Порука: #15281
Оно кад Калабић и још неки четници носе црне униформе, то у ствари није црна боја.
Зашто није?
Која је?
Како се добијала?
23-01-2021, 05:46 PM
Порука: #15282
(23-01-2021 04:16 PM)Милослав Самарџић Пише:  Оно кад Калабић и још неки четници носе црне униформе, то у ствари није црна боја.
Зашто није?
Која је?
Како се добијала?

Нека тамнија, маслинасто зелена или браон. Можда од неких заплијењених платна са транспорта, или можда из магацина, неким требовањем недићеваца?
23-01-2021, 07:59 PM (Последња измена: 23-01-2021 08:10 PM од Mitic.)
Порука: #15283
(23-01-2021 04:08 PM)Бенито Пише:  Живојин Мишић.

Да, у питању је Живојин Мипић.

"Правда" је 3. новембра 1940. године писала о томе на следећем линку

https://digitalna.nb.rs/wb/NBS/novine/pr...0/mode/1up

Такође, синовац војводе Мишића је посведочио да су једног лета, након рата, војвода Мишић и краљ Александар свратили у Струганик. Ту су причали са људима, а краљ је познао своје ратне другове.

По свему судећи, краљ и војвода су заједно могли да дођу у Струганик 1919. или 1920. године.
23-01-2021, 08:28 PM
Порука: #15284
(23-01-2021 07:59 PM)Mitic Пише:  
(23-01-2021 04:08 PM)Бенито Пише:  Живојин Мишић.

Да, у питању је Живојин Мипић.

"Правда" је 3. новембра 1940. године писала о томе на следећем линку

https://digitalna.nb.rs/wb/NBS/novine/pr...0/mode/1up

Такође, синовац војводе Мишића је посведочио да су једног лета, након рата, војвода Мишић и краљ Александар свратили у Струганик. Ту су причали са људима, а краљ је познао своје ратне другове.

По свему судећи, краљ и војвода су заједно могли да дођу у Струганик 1919. или 1920. године.
Јел' му тада рекао оно:" Ваше Величанство, Хрвати су много лош народ?" БајаБајаБаја
Невероватно је колико је Срба насело на ову удбашку измишљотину, и још неки верују у то.
23-01-2021, 08:54 PM
Порука: #15285
Ограђујемо се од удбашких измишљотина које су преплавиле интернет и које увек нађу начин да се пробију до читалаца. 100% се ограђујемо Smile

Већ смо били писали о томе, а према тој измишљотини, војвода Мишић је написао извештај краљу Александру.

Што се тиче ове посете Струганику, из контекта можемо да претпоставимо да су краљ и војвода причали о рату, о Сувоборској бици, јер му војвода Мишић показује места где су се водиле борбе. Такође, Лујза каже да је војвода Мишић највише причао о Сувоборској (Колубарској) бици.

Краљ је био расположен, значи да су причали и о ведрим темама. Рат је био готов, треба се радовати миру.

Нема ту места за Хрвате, једини народ који су могли да спомену јесте српски народ
23-01-2021, 10:35 PM
Порука: #15286
(23-01-2021 05:46 PM)ХраброСрце Пише:  
(23-01-2021 04:16 PM)Милослав Самарџић Пише:  Оно кад Калабић и још неки четници носе црне униформе, то у ствари није црна боја.
Зашто није?
Која је?
Како се добијала?

Нека тамнија, маслинасто зелена или браон. Можда од неких заплијењених платна са транспорта, или можда из магацина, неким требовањем недићеваца?

Није. Баш домаћа роба, у томе је штос.
23-01-2021, 11:10 PM (Последња измена: 24-01-2021 03:35 PM од ХраброСрце.)
Порука: #15287
(23-01-2021 10:35 PM)Милослав Самарџић Пише:  
Зашто није?
Која је?
Како се добијала?

Е онда не бих знао, али можда имају везе стихови чика Миће Петровића - "На њима је роба фина, од сељачка сукна сива".
24-01-2021, 12:43 AM (Последња измена: 24-01-2021 12:44 AM од Милослав Самарџић.)
Порука: #15288
(23-01-2021 11:10 PM)ХраброСрце Пише:  
(23-01-2021 10:35 PM)Милослав Самарџић Пише:  
Зашто није?
Која је?
Како се добијала?

Е онда не бих знао, али можда имају везе стихови чика Миће Петровића - "Ма њима је роба фина, од сељачка сукна сива".
Имају...
Сукно је од вуне, а бојено је само природним бојама, којима није могла да се постигне 100% црна боја (као данас хемијом). Маса за бојење звала се жешља. За прављење црне боје коришћена је смеса младог јаворовог лишћа и цвета. Не знам како се та боја звала, а и зависи од краја до краја. Рецимо кажу стари ''боја од црне жешље''. Сад кад правимо боје у компјутеру, то би било 80% црне боје, рецимо. Дакле, скоро црна. Кад се пажљивије загледају те блузе, види се да није скроз црно.
Одговори 

[-]
Podeli (Prikazi sve)
Facebook Linkedin Twitter Digg

Скочи на Форум:

Корисник(а) прегледа ову тему: 1 Гост(а)