Одговори 

Оцена Теме:
  • 9 Гласова - 4.33 Просечно
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Квиз- Српска историја
11-02-2017, 12:32 PM
Порука: #1219
RE: Квиз- Српска историја
Тако је. Ајде даље.

,,Пећине слободних Српских планина се отварају за једну ноћ и ми ћемо свакоме положити рачун о нашем двогодишњем раду у шуми. Тешко ономе ко овај рачун не буде полагао."
Пронађи све корисникове поруке
Цитирај ову поруку у одговору
11-02-2017, 12:43 PM
Порука: #1220
Који српски ђенерал је био председник Српске краљевске академије?
11-02-2017, 12:51 PM
Порука: #1221
(11-02-2017 12:25 AM)ЈВуО-КГ Пише:  
(11-02-2017 12:20 AM)Бенито Пише:  Драгиша Недовић. Јел случајно што Крагујевац нема сваке године фестивал посвећен њему. Ово је реторичко питање.

Има у Врњачкој бањи али не и у Крагујевцу. Знам ја где му је кућа , прошао сам хиљаду пута поред ње .Стоји само једна једва видљива табла. Изнад неких улазних врата где је некада, вероватно, био неки локал.
Где је?
11-02-2017, 12:53 PM
Порука: #1222
(11-02-2017 11:57 AM)Вукашин Петковић Пише:  Цинцар-Марковићи: Ђенерал Димитрије и министар др Александар

Ја сам помислио на ово, али онда ми паде на памет да је можда исувише банално. Smile

Два Рима падоше, трећи још стоји, а четвртога неће бити.
11-02-2017, 12:55 PM
Порука: #1223
(11-02-2017 12:43 PM)Вукашин Петковић Пише:  Који српски ђенерал је био председник Српске краљевске академије?

Генерал Јован Мишковић, од 1900-1903.
11-02-2017, 12:57 PM
Порука: #1224
Тако је. Терај даље...
11-02-2017, 01:04 PM
Порука: #1225
(11-02-2017 11:57 AM)Бенито Пише:  
(11-02-2017 09:45 AM)Vlad Alekš Пише:  Најкраћа књижевна критика у српској, а вероватно и у светској историји има свега 4 речи и гласи: "Ни Јанко, ни Марко". Ко је аутор књижевне критике, а ко су Јанко и Марко?
Ни Јанко, ни Марко - је најкраћа књижевна критика коју је написао Михиз за две збирке песама, које су тада изашле, а аутори су били Јанко Ђоновић и Марко Ристић. НИН није смео да објави ту најкраћу критику.

Јесте.
Јанкова збирка се звала "Камена почивала", дочим се Маркова звала "Nox Microcosmica". Обојица су били потпуно неталентовани, додуше на различите начине. Марко ми је познат јер је отишао у комунце, а овај Јанко ми је потпуно непознат. Smile

11-02-2017, 01:05 PM
Порука: #1226
Идемо у сусрет Сретењу, празнику наше државности. Да вас не питам због чега је изабран тај датум за главни државни празник. Толико , ваљда, знамо. И , може се рећи, да су историчари који су тада саветовали, добро одлучили шта да предложе.
Међутим,
Постоји још један црквени празник на који су се догодила два важна историјска догађаја, која симболишу српску државност. Први од та два је сигурно почетак српске државности, а други је намерно биран и почетак је савремене српске државности.
Који је то празник и која су то два важна догађаја из историје српске државности?
11-02-2017, 01:12 PM
Порука: #1227
Одох да се шетам по кошави, можда се нећу ни вратити, а ви одговорите на ова два питања:

1. Споменули смо пицу као традиционално српско јело. Имамо ми још тога: сарма, пилав, баклава, мусака... Да ли су ово традиционална српска јела? Ако нису, где су настала?

2. Бенито је добро одговорио за Михиза. Ево још једног у вези са њим. Пре пар деценија се појавио књижевни пројекат "Српска књижевност у 100 књига". Предговор за једну Дучићеву књигу је написао један књижевни критичар и културни радник. Али авај, потпао је под немилост режима, па је ту критику потписао Михиз. Михиз је био поштен па је хонорар дао правом аутору. Ко је тајанствени критичар?

11-02-2017, 01:12 PM
Порука: #1228
Српске Цвети. државни празник у време Обреновића - Таковски устанак 1815. године и предаја кључева градова кнезу Михаилу 1867. године
11-02-2017, 01:14 PM
Порука: #1229
(11-02-2017 01:05 PM)Бенито Пише:  Идемо у сусрет Сретењу, празнику наше државности. Да вас не питам због чега је изабран тај датум за главни државни празник. Толико , ваљда, знамо. И , може се рећи, да су историчари који су тада саветовали, добро одлучили шта да предложе.
Међутим,
Постоји још један црквени празник на који су се догодила два важна историјска догађаја, која симболишу српску државност. Први од та два је сигурно почетак српске државности, а други је намерно биран и почетак је савремене српске државности.
Који је то празник и која су то два важна догађаја из историје српске државности?

То је Митров данак. Али да ме убијеш не могу се сетити првог догађаја. Smile

11-02-2017, 01:17 PM
Порука: #1230
Нису ни Цвети, ни Митров дан. Оба су у рангу иза Сретења.
Има важнији празник. Слави се , иначе, као битна слава код нас, на једном месту. У ствари, на више, али једно је јако битно.
11-02-2017, 01:18 PM
Порука: #1231
Мислиш ли на Светога Саву?

,,Пећине слободних Српских планина се отварају за једну ноћ и ми ћемо свакоме положити рачун о нашем двогодишњем раду у шуми. Тешко ономе ко овај рачун не буде полагао."
11-02-2017, 01:22 PM
Порука: #1232
Не, чак је и он у рангу иза Сретења.
Рекао сам да су добро одабрали, али зато што признају један историјски фалсификат као аутентичан извор. Због тога овај важнији догађај испада другоразредни и пада у ранг иза Сретења.
Одговори 

[-]
Podeli (Prikazi sve)
Facebook Linkedin Twitter Digg

Скочи на Форум:

Корисник(а) прегледа ову тему: 1 Гост(а)