Одговори 

Оцена Теме:
  • 2 Гласова - 4.5 Просечно
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Милош Црњански
16-10-2015, 04:10 PM
Порука: #1
Милош Црњански
Милош Црњански је био фудбалер, боксер, професор, дипломата, емигрант, књиговођа, обућар. Међутим, оно што га сврстава међу српске великане јесте чињеница да је био број један српске литературе. И што да не, узећу слободу да устврдим - био је и најбољи књижевник Европе у своје време.
Књижевност није трка на сто метара да бисмо могли једноставним фотофинишом да одредимо победника. Али ако пођемо од претпоставке да јесте, два главна Милошева такмаца за златну медаљу јесу Иво Андрић и Драгиша Васић. Андрић је прецењен из простог разлога што је добио Нобелову награду, дочим је Драгиша Васић потцењен из идеолошких разлога. О Драгиши Васићу књижевна критика још није дала свој пуни прави суд, о Андрићу је рекла и више него што је потребно. Андрић је епичар, Црњански лиричар, Васић нешто између. Ово наведено је довољно за наш фотофиниш - књижевност је лирика, и због тога Црњански односи победу. Због тога је он, између осталог, омиљени писац код читатељки на српском језику са мало више рафинмана.
Рођен је у Чонграду 1893. Носио је све особине потомака оних Срба који су се, под Арсенијем Чарнојевићем, у те крајеве доселили. Као сваки земљорадник био је конзервативац, као сваки сточар волео је животиње а људе презирао, као сваки граничар надмено је гледао на свет и ову надменост истицао неком врстом подофицирске охолости.
Први светски рат провео је у аустроугарској војсци, да би потом, неколико година касније објавио најбољи роман о рату - Дневник о Чарнојевићу.
Говорио је неколико језика, а на српском је био сјајан говорник. Пљескању није било краја када је на једном црквеном сабору у Лондону одржао говор о томе како је Карађорђе ослободио Београд 12. децембра 1806.
Радио је као професор историје у 4. мушкој гимназији у Београду. Док је играо фудбал и предавао историју, писао је и написао роман Сеобе. Потомци актера тог романа данас се боре на истоку Украјине на страни проруских снага. У 35. години, након Сеоба и врхунца свог списатељства, Црњански постаје већма новинар и публициста неголи књижевник. Најбољу сарадњу, чини ми се, остварио је са породицом Стојадиновић.
Основао је часопис Идеје, за који су, између осталих, писали Јустин Поповић, Владимир Вујић и Димитрије Најдановић.
Био је у Шпанији током грађанског рата и у Немачкој током Хитлерове страховладе. Нису га заобишли ни Италија, нити Мусолини. Као дописник писао је текстове који се и данас могу окарактерисати као десничарски.
Други светски рат га је одвео у Лондон и ту је остао све до 1965. Био је међу првим Србима који је добио британско држављанство. Али није могао да постане Енглез како се надао. Један од јемаца је била и Ребека Вест. Живео је од помоћи госпође Пеџет и Ванета Ивановића. На иницијативу Слободана Јовановића основано је удружење српских писаца и уметника у иностранству. На предлог старог професора Црњански је изабран за председника. У Лондону је све више до изражаја долазио његов "незгодни карактер". На крају се свима посвађао и постао изгнаник међу изгнаницима. Последњи човек са којим је комуницирао био је Радоје Кнежевић.
Нико му није замерао што се вратио у Титову Југославију. Замерали су му што је очигледно тај повратак годинама спремао. Један од доказа је и мемоарска проза Ембахаде. Ја му ништа не замерам. Никада нисам био избеглица и немам представу како изгледа живети негде где не желиш да живиш.
У Београду је живео до 1977. када је отишао на своје последње сеобе. У болници је престао да узима храну и воду, што је неки вид самоубиства. Некролог је завршио Борислав Михајловић Михиз Милошевим речима "Има сеоба, смрти нема". Зли језици тврде да је преминуо истог дана када и Вељко Влаховић, али да су његово тело комунисти држали неколико дана "на леду", да им не би случајно и тако мртав правио проблеме и омео сахрану познатог политичара.
Један од последњих људи који су разговарали са Црњанским био је Владета Јеротић. Јеротић тврди да је Црњански патио од маније гоњења. Када га је упитао зашто га стално прате, Милош је одговорио "Једни мисле да сам фашиста, други мисле да сам ројалиста, а трећи да сам комуниста". Ја сам сигуран да Милоша јесу пратили агенти удбе до самог краја. Такође, на крају, поверио се Јеротићу како су Руси најбољи народ.
Моја омиљена књига коју је написао овај велики, највећи писац јесте "Ни рат, ни пакт". Још није ушла у лектиру, а када ће, заиста не бих знао да вам кажем.

Два Рима падоше, трећи још стоји, а четвртога неће бити.
Пронађи све корисникове поруке
Цитирај ову поруку у одговору
23-10-2015, 01:18 AM
Порука: #2
RE: Милош Црњански
Лепо написано. Ко је написао?
23-10-2015, 05:33 PM
Порука: #3
Бог диктирао, а ја записивао. Smile

23-10-2015, 07:07 PM
Порука: #4
Свака част!
Шта си по занимању? Писац? Smile
24-10-2015, 03:05 AM
Порука: #5
Влад, уз честитке за текст, само мала примедба- није тачно да му нису замерили што се одлучио за повратак у Београд. Замерили су му много и отуд оно његово да га неки сматрају за комунисту, јер су га ови у Енглеској, одмах по повратку, тако декларисали.
Јасно је из његове најбоље књиге (вероватно најбољег романа на српском језику) Сеобе, из начина његовог живота, историјских околности, а посебно за време Првог светског рата и његовог више пута доказаног родољубног делања на више поља, а и сведоци, који су му били блиски по повратку, то потврђују, да је његова дубока и јака жеља била да буде сахрањен на српској земљи. И то баш у Београду, коме је посветио најлепши епитаф у његовој историји Ламент над Београдом, а у њему епитаф читавој његовој давно умрлој интелектуалној елити:
ТИ СЈАЈИШ КАО ИСКОПАН СТАРИ МАЧ
Уосталом, он је то и изразио јасно у истој песми:
А КАД МИ СЕ ГЛАС, И ОЧИ, И ДАХ, УПОКОЈЕ,
ТИ ЋЕШ МЕ, ЗНАМ, УЗЕТИ НА КРИЛО СВОЈЕ.

Још једном извињење што сам се умешао, али ово је било јаче од мене.
26-10-2015, 05:21 PM (Последња измена: 26-10-2015 05:32 PM од Vlad Alekš.)
Порука: #6
(23-10-2015 07:07 PM)Милослав Самарџић Пише:  Свака част!
Шта си по занимању? Писац? Smile

Писац у оставци. Smile
Бавио сам се писањем пре неких десетак година. Написао сам неколико кратких прича, пар још краћих песама и неколико најкраћих афоризама. Сасвим сам се случајно обрео у свету књижевности. Студирао сам технику и вероватно ми је требало мало одушка. Пробио ме је, да употребим тај израз, извесни књижевни критичар - Марко Крстић, на кога сам сасвим случајно набасао. Доцније сам схватио да је он тада био на неки начин сарадник Добрице Ћосића. Ту око њега се врзмала екипа десничарских писаца: Горан Петровић, Владимир Кецмановић... Ок ликови, пристојни, културни, осрбљени. Писао сам постмодерну и мађијски реализам. Знаш оне борхесовске форе - мистификације, потурање лажних докумената, провоцирање читалаца и цењеног публикума. А онда сам схватио да је за писање потребно огромно теоријско знање и продуховљеност, а не само таленат, инспирација и луцидност. Од тог тренутка у коме сам се просветлио, ја само читам. И прокоментаришем нешто по неким сајтовима. На Погледима, на пример. Ево, поново се расписах, било би паметно да станем. Smile
А ти? Шта си ти по занимању? Да ли си и ти писац? Smile

(24-10-2015 03:05 AM)Бенито Пише:  Влад, уз честитке за текст, само мала примедба- није тачно да му нису замерили што се одлучио за повратак у Београд. Замерили су му много и отуд оно његово да га неки сматрају за комунисту, јер су га ови у Енглеској, одмах по повратку, тако декларисали.
Јасно је из његове најбоље књиге (вероватно најбољег романа на српском језику) Сеобе, из начина његовог живота, историјских околности, а посебно за време Првог светског рата и његовог више пута доказаног родољубног делања на више поља, а и сведоци, који су му били блиски по повратку, то потврђују, да је његова дубока и јака жеља била да буде сахрањен на српској земљи. И то баш у Београду, коме је посветио најлепши епитаф у његовој историји Ламент над Београдом, а у њему епитаф читавој његовој давно умрлој интелектуалној елити:
ТИ СЈАЈИШ КАО ИСКОПАН СТАРИ МАЧ
Уосталом, он је то и изразио јасно у истој песми:
А КАД МИ СЕ ГЛАС, И ОЧИ, И ДАХ, УПОКОЈЕ,
ТИ ЋЕШ МЕ, ЗНАМ, УЗЕТИ НА КРИЛО СВОЈЕ.

Црњански није био комуниста. Он је испуњавао потребан и довољан услов за то - имао је факултет. Smile
Шалу на страну, он је био генијалан човек. А генијални људи могу да буду врло незгодни. И да јесте био комуниста, ја бих му и то опростио.

(24-10-2015 03:05 AM)Бенито Пише:  Још једном извињење што сам се умешао, али ово је било јаче од мене.

Нема потребе да се извињаваш. Напротив. Ја сам очекивао више коментара. Очекивао сам да неко наведе барем једног већег европског, ако не српског писца. Или да некоме засмета што је Милош био Стојадиновићев најамни радник и писац из сенке. Или тврдњу да је Роман о Лондону заправо његово најбоље дело. Али није живот што и пољем прећи. Smile

28-10-2015, 08:14 PM
Порука: #7
Кад помену Стојадиновића, јел неко гледао документарни филм ''Бити човек'' о Иви Андрићу?
Скоро је био на РТС-у, добар је. Ту се поред осталог види да је Андрић био много ближи Стојадиновићу - и хијерархијски - него Црњански. И он је добио један високи немачки орден, као еп. Николај.
Него нисам гледао крај, од 1942. па даље. Ако је неко гледао, да ли је поменуто да је писао Дражи?
У оставци или не, видим да си писац. Можда је паметно што си се вратио основном занимању, размислићу о томе. Smile
29-10-2015, 12:20 AM
Порука: #8
Био је и старији од Црњанског, а и дипломатску каријеру је почео раније. Положај заменика министра иностраних дела је било највише место које се могло достићи код каријерних дипломата. Игром случаја то се догодило баш у време Стојадиновића.
Наравно да није поменуто ништа око писма Дражи. Уопште, део око ДСР је најлошији део филма. Види се утицај Задужбине.
ПОСЕБНО ТРЕБА НАГЛАСИТИ ЈЕДАН ВЕЛИКИ НЕДОСТАТАК ФИЛМА- МИЛО ЛОМПАР ЈЕ У СВОЈОЈ КЊИЗИ ДУХ САМОПОРИЦАЊА ДОКАЗАО ДА СЕ, ОД ОТПРИЛИКЕ 1910. ГОД. ДО СМРТИ 1975. ГОДИНЕ, НА ОКО 12 РАЗЛИЧИТИХ ДОКУМЕНАТА ИВО АНДРИЋ У 10 ИЗЈАСНИО КАО СРБИН, 1 ЈУГОСЛОВЕН И 1 СРПСКИ ПИСАЦ, У РУБРИКАМА НАЦИОНАЛНОСТ.
А имам и једно питање у вези Андрића, али то на питањима.
29-10-2015, 04:45 PM
Порука: #9
Да је писао Титу било би поменуто 10 пута.Smile
09-03-2016, 12:40 PM
Порука: #10
Б52 јавља: документарни филм "Црњански", режирао Данило Бећковић. Заборавио сам шта он дође Ољи и Матији, али им сигурно нешто дође.

http://www.b92.net/kultura/vesti.php?nav...id=1105363

09-03-2016, 07:02 PM
Порука: #11
Стоевра( једна реч).Smile
10-03-2016, 08:43 AM
Порука: #12
(09-03-2016 07:02 PM)Бенито Пише:  Стоевра( једна реч).Smile

Не дође он њима ништа. Сав новац који му ју потребан добије од министарства културе.

13-03-2016, 12:13 AM
Порука: #13
https://youtu.be/_Xe33zHJbZo

Мртва глава, кости двије,
то је значка из Србије!
15-03-2016, 11:57 AM
Порука: #14
(13-03-2016 12:13 AM)Добровољац Пише:  https://youtu.be/_Xe33zHJbZo

Сјајна је била ова беседа Драгослава Бокана. Јесте ли је слушали уживо?

Одговори 

[-]
Podeli (Prikazi sve)
Facebook Linkedin Twitter Digg

Скочи на Форум:

Корисник(а) прегледа ову тему: 1 Гост(а)