Одговори 

Оцена Теме:
  • 2 Гласова - 4.5 Просечно
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Милош Црњански
15-03-2016, 10:48 PM
Порука: #15
RE: Милош Црњански
На жалост, не.

Мртва глава, кости двије,
то је значка из Србије!
Пронађи све корисникове поруке
Цитирај ову поруку у одговору
13-04-2016, 08:52 PM
Порука: #16
Ево како су се "частили" велики умови у та давна херојска времена:
Станислав Винавер је Црњанског звао Црвљански, а овај њега Свињарев.

Два Рима падоше, трећи још стоји, а четвртога неће бити.
13-05-2016, 12:35 AM
Порука: #17
Десимир Тошић тврди (Књижевност, бр. 5-6, 1997.) да је Црњански објављивао текстове за Стојадиновићев аргентински часопис "El Economista", затим спомиње Милошеву сарадњу са једним расистичким часописом из Јужноафричке републике (Reality), као и један текст објављен у љотићевској Искри из Минхена. Да ли неко зна нешто о тим текстовима?

13-05-2016, 11:49 PM
Порука: #18
(13-04-2016 08:52 PM)Vlad Alekš Пише:  Ево како су се "частили" велики умови у та давна херојска времена:
Станислав Винавер је Црњанског звао Црвљански, а овај њега Свињарев.

Што би од Јевреја очекивао да подржи националисту?

„Грађанска“ демократија отуда нуди избор свега и свачега, али себе а приори изузима од тог правила; она не допушта могућност избора између ње и ма ког алтернативног концепта.

[Слика: traktor.gif]
18-05-2016, 08:29 PM
Порука: #19
Vlad,
ne znam da li ti je ovo iz feljtona koji je upravo isao u Politici, ali pisac knjige ('Sa Crnjanskim u Londonu') predratni novinar a posle emigrantski publicista, Dragan R. Acimovic kaze da je Crnjanski bio dopisnik 'El Economista' iz Londona, a da je osnivac lista bio Stojadinovic. Ovaj casopis je i danas vodeci ekonomski casopis u Latinskoj Americi (ako sam dobro rastumacio, izlazi dvaput nedeljno). Iz feljtona sam dokucio i da je Acimovic preko Pariza (gde je prvi Crnjanskom stampao ne-novinarske radove u emigraciji) presao u Juznu Afrku, tako da je verovatno on sluzio kao veza sa saradnju sa Reality-jem...za koji sumnjam da je bio 'rasisticki' (ovakav agresivni pridev mi lici na Tosica) vec da se radilo o casopisu u sluzbi establismenta, koji je bio aparthejdovski. Sto se Vinavera tice, i Crnjanski i Acimovic ostavljaju lep opis, da je Vinaver bio aljkav i brbljiv i da je stalno morao nesto da kontrira, ali da ga je Crnjanski smatrao iskrenim srpskim patriotom, iako ga je zvao 'Svinjarev'.
18-05-2016, 11:21 PM
Порука: #20
(18-05-2016 08:29 PM)dko Пише:  Vlad,
ne znam da li ti je ovo iz feljtona koji je upravo isao u Politici, ali pisac knjige ('Sa Crnjanskim u Londonu') predratni novinar a posle emigrantski publicista, Dragan R. Acimovic kaze da je Crnjanski bio dopisnik 'El Economista' iz Londona, a da je osnivac lista bio Stojadinovic. Ovaj casopis je i danas vodeci ekonomski casopis u Latinskoj Americi (ako sam dobro rastumacio, izlazi dvaput nedeljno). Iz feljtona sam dokucio i da je Acimovic preko Pariza (gde je prvi Crnjanskom stampao ne-novinarske radove u emigraciji) presao u Juznu Afrku, tako da je verovatno on sluzio kao veza sa saradnju sa Reality-jem...za koji sumnjam da je bio 'rasisticki' (ovakav agresivni pridev mi lici na Tosica) vec da se radilo o casopisu u sluzbi establismenta, koji je bio aparthejdovski. Sto se Vinavera tice, i Crnjanski i Acimovic ostavljaju lep opis, da je Vinaver bio aljkav i brbljiv i da je stalno morao nesto da kontrira, ali da ga je Crnjanski smatrao iskrenim srpskim patriotom, iako ga je zvao 'Svinjarev'.

Не читам данашње новине, а нарочито не читам ништа млађе од 18 година. Smile Да, Винавер је био овакав и онакав, свакакав, али био је велики таленат што се тиче књижевности. Да ли је био патриота? Вероватно јесте, на неки свој изврнути начин.
Хвала на информацијама.

19-05-2016, 01:08 PM
Порука: #21
ДКО,
брате, очисти приватне које ти коче испоручивање порука!

„Грађанска“ демократија отуда нуди избор свега и свачега, али себе а приори изузима од тог правила; она не допушта могућност избора између ње и ма ког алтернативног концепта.

[Слика: traktor.gif]
16-02-2018, 12:44 PM
Порука: #22
Милош Црњански: Стење
Цитат:Данас сам био тако весео!
А сад? Гле, једва дишем,
са осмехом мутним, уморно.

Далеко, негде, иза шкотских обала,
диже се, из мора, модро стење,
тако грдно, тако пусто, суморно.

Ја га се сетих! Ја га видим!
Његова модрина мрси ми душу,
и мене обузима грозна језа,
и нека, бескрајна, жалост
.

Ратови се добијају вољом
25-12-2018, 02:50 AM
Порука: #23

Одговори 

[-]
Podeli (Prikazi sve)
Facebook Linkedin Twitter Digg

Скочи на Форум:

Корисник(а) прегледа ову тему: 1 Гост(а)