Одговори 

Оцена Теме:
  • 2 Гласова - 5 Просечно
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
НОВА КЊИГА: ЖРТВЕ ЛАГЕРА НИШ
12-12-2014, 10:31 PM
Порука: #15
RE: НОВА КЊИГА: ЖРТВЕ ЛАГЕРА НИШ
Најочуванији и најаутентичнији споменик зла окупације Србије у Другом светском рату јесте зграда Нишког концентрационог логора на Црвеном Крсту.
Најстрашнији део овог места немерљивог страдања и патње јесу самице, које се налазе у поткровљу логорске зграде. Посетиоцем овладавају измешана осећања...и цело биће обузима језа...
У њима су углавном затварани најтежи политички кривци - комунисти и ''присталице Д.М.''
Три самице имају и бодљикаву жицу...
Посебан историјски значај имају записи које су остављали заточеници, на зидовима, вратима, футеру, плафону...Међу њима доминирају иницијали, мисли и поруке Дражиних команданата, бораца и сарадника.
Један од њих је и пешадијски мајор Мило Роловић. Рођен је 08.11.1891. године у Брчелу код Бара. Ухапшен од Гестапоа 12. фебруара 1943. године у Власотинцу као командант Власинког корпуса ЈВуО - требао је тек да прими корпус као оперативну војну формацију. Немци су пронашли његово име као команданта тако што су дешифровали радио поруке са четничке радио станице у Лесковцу и потом је уследило хапшење. Спроведен је у Нишки логор 05. марта 1943. године и стрељан 08. априла 1943. године на Бубњу код Ниша. Име му је било истакнуто на плакату - објави о извршеном стрељању. Пре стрељања у самици је оставио историјски запис, песму коју је посветио својој покојној мајци, знајући да ће ускоро бити стрељан.
Текст песме:
I
Ne plači majčice mila
Jer mene čuva sad Bog
Ne plači majčice draga
Ja ću ti opet doć.
II
Ja sanjam da osećam
zagrljaj tvoj
Te nežne i mile reči
Vrati se sine moj.
III
A kada opet s tobom budem ja
Lepše će sunce da sja
Bit ćemo srećni mi
Majčice ja i ti.
''Ove stihove pišem sećajući se svoje nesrećne majke! Rolović I Milo''

ФОТОГРАФИЈА МЕСТА НА ТАВАНИЦИ ГДЕ ЈЕ МАЈОР РОЛОВИЋ ИСПИСАО СТИХОВЕ МАЈЦИ:
[Слика: 34feljm.jpg]

ПЕШАДИЈСКИ МАЈОР МИЛО РОЛОВИЋ:
[Слика: 2ylmvj6.jpg]

ЈЕДНА ОД САМИЦА У ПОТКРОВЉУ НИШКОГ ЛОГОРА:
[Слика: jjp7kk.jpg]

ПОД БРОЈЕМ ЧЕТИРИ ЈЕ ИМЕ МАЈОРА РОЛОВИЋА...
[Слика: ht9tvc.jpg]
Пронађи све корисникове поруке
Цитирај ову поруку у одговору
09-03-2015, 05:47 PM
Порука: #16
RE: НОВА КЊИГА: ЖРТВЕ ЛАГЕРА НИШ
Предавање о припадницима КПЈ у нишком логору, одржаће историчар Народног музеја Александар Динчић
http://www.juznevesti.com/Kultura/Predav...ru.sr.html
Пронађи све корисникове поруке
Цитирај ову поруку у одговору
Одговори 

[-]
Podeli (Prikazi sve)
Facebook Linkedin Twitter Digg

Скочи на Форум:

Корисник(а) прегледа ову тему: 1 Гост(а)