Оцена Теме:
  • 0 Гласов(а) - 0 Просечно
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

ОВО СУ ОБРЕНОВИЋИ ДАРИВАЛИ СРБИЈИ !!!
#1

1. За владавине Обреновића Србија је постала држава: вазална (1830), независна (1878), Краљевина (1882), уз не мала територијална проширења. Била је правна и уставно уређена држава. Ако изузмемо уставна акта из првог устанка, сви устави нововековне Србије донети су за владавине Обреновића (1835, 1838, 1869, 1888 – 1903. враћен са малим изменама – и 1901).

2. ХИМНА БОЖЕ ПРАВДЕ настала је за време владавине династије Обреновић.

3. Уставом из 1888, који је био један од најнапреднијих устава у Европи, уведена је парламентарна владавина у Србији. Овим уставом је гарантована заштита слободе од самовоље државне власти, забрањен прогон српских грађана, зајамчена права и личне слободе грађана и слобода говора, мисли, штампе и удруживања, извршена децентрализација државе ( уведена окружна, среска и општинска самоуправа ), обезбеђена судска независност и непокретност итд.

4. Књаз Милош је такође увео једну од капиталних обележја државности у Србију, а то је такозвана „стајаћа војска“ или државне оружане снаге.

5. Краљица Наталија је основала фонд “Наталијанум” и поклонила је Универзитету у Београду Краљевски домен у Мајданпеку од око 8.000 хектара, а рудник злата, који се на њему налази, српској сирочади. Тим гестом Краљица Наталија је убедљиво највећи добротвор Београдског Универзитета.

6. Краљ Милан је поклонио имање Јевремовац за Ботаничку башту.

7. Кнез Михаило је дао плац за Српску Академију.

8. Књаз Милош је 1859. увео општинске кошеве у које су сељаци били обавезни да дају одређене количине жита, које се потом делило народу у случају глади или неких других неприлика, као сто су сушне године, поплаве или касније, после Милошеве смрти у ратним условима. Ово је трајало до 1915.

9. Обреновићи су посебно водили рачуна о заштити права мањинских заједница у Србији. Врхунац те бриге је доношење устава из 1888. у коме се гарантују сва права свим грађанима Србије.

10. Књаз Милош је основао тајну српску службу и то за време Другог српског устанка, а први велики тајни агент је био народни кнез Василије Васа Поповић из Берсића код Горњег Милановца.

11. Књаз Милош је за време посете султану Махмуту у Цариграду отплатио дугове Васељенске Патријаршије. Из захвалности према овом лепом и племенитом гесту српског владара, Патријарх и Свети Синод споразумеју се, да се на литургијама Светог Андреје, првог архиепископа Византије, спомиње увек владарски српски дом и српски народ.

12. Те, за Србију, а посебно за Србе, важне 1896 године, Краљ Александар је присуствовао Првим обновљеним олимпијским играма у Атини и то као једини страни државник. О томе сведочи филмски запис.

13. Личним новцем Обреновића или њиховим залагањима је саграђено или, у најмању руку обновљено, преко 400 цркава и манастира.

14. Главни ктитори манастира Вујан, где је као искушеник боравио и благо почивши Патријарх Павле и где се на чудесан начин излечио од туберколозе, су били Кнез Никола Милићевић Луњевића, деда Краљице Драге, Војвода Милан Обреновић и Господар Јаков Обреновић.

15. 7.јуна 1840. у Србији је почела са радом Прва Пошта на Калемегдану у Србији.

16. 1866 је донет први Закон о поштама и издате прве поштанске марке које су биле са ликом Кнеза Михаила. ( у свету је прва марка издата у Енглеској 1840).

17. 1874. Србија је са још 21-ом земљом из света постала оснивач Светског поштанског савеза.

18. 15 септембра 1884. је пуштена у саобраћај прва пруга изграђена у Србији између Београда и Ниша.

19. Први градски превоз у Београду је кренуо 1892. Када су трамваји са коњском запрегом превозили путнике по Београду. Годину дана касније је прорадио трамвај на електрични погон.

20. Први Лицеј-Велика школа отворена је 1838. у Крагујевцу.

21. Прва књижара отворена је 1827. ( Глигорије Вазаревић код Саборне цркве).

22. Прва штампарија је почела са радом 21.маја 1831. ( донели је из Сант Петербурга Цветко Рајовић и Аврам Петронијевић).

23. Са радом је почело 1859. Народно Позориште које је изграђено пре свега личним средствима Кнеза Михаила уз учешће Краља Милана и Капетана Мише Анастасијевића.

24. Прва библиотека основана је 1815. при Књажевској канцеларији, а библиотека у Београду је основана 1838. као зачетак Народне библиотеке. За народну библиотеку на Косанчићевом венцу Кнез Михаило је дао на располагање свој плац.

25. Прво учено друштво- Друштво српске славености, основано је 1841.

26. Први бал у Србији је приређен 1827.

27. Прву апотеку и болницу је 1826. отворио Господар Јеврем Обреновић у Шапцу.

28. Прва апотека у Београду је отворена 1830. Код Саборне цркве. (власник Матеја Ивановић).

29. Прва болница у Београду основана је 1832.

30. Први пут жене су селе за трпезу заједно са мужевима и осталом господом 27. јануара 1838. На свечаној вечери на Милошевом двору.

31. Први билијар је стигао у Србију 1822.

32. Први клавир 1824. Добила је Савка, млађа кћи Књаза Милоша.

33. Први српски и београдски сајџија је био г. Пилер од 1835.

34. Прва полиса осигурања издата је 1839. ( осигурана кућа Лазара Зубана).

35. Први телефон, само седам година касније од првог Беловог телефона, уведен је у Београду 14. Марта 1883.

36. Први међумесни разговор обавили су Краљ Милан и Милутин Гарашанин, напредњачки првак, између Београда и Ниша 1886.

37. Јавни телефонски саобраћај у Београду почео је 1898. када је у Коларчевој задужбини постављена телефонска централа са 50 бројева.

38. Први путујући биоскоп се појавио 1900.

39. 1895. је основано : Друштво за подизање Храма Св. Саве “.

40. Српска Краљевска Академија је установљена законом 1. Новембра 1886.

41. 1823. Књаз Милош је наредио да се Дан Св. Саве обележава као школска слава у Србији.

42. Српска цртачка и сликарска школа основана је 1895.

43. Мокрањчева Српска музичка школа је основана 1899.

44. 6. Маја 1830. је у Пожаревцу постројена прва чета Књажевске гарде- Гвардије која је претеча елитне јединице војске Србије, Гарде.

45. Кнез Михаило 1868. доноси решење о ковању српског новца- паре, а динар је искован први пут 1875. одлуком Кнеза Милана.

46. 23. Септембра 1893. У Београду је упаљена прва сијалица ( угао Коларчеве и Македонске улице).

47. На Дорћолу је 1893. израђена је прва електро централа која је снадбевала трамвај и јавно осветљење у Београду који је тада имао 55.000 становника. Електрика је у Београд уведена 8 година после Париза и 5 после Берлина, а пре многих Европских метропола.

48. Прва индустријска хидроцентрала у Србији је пуштена у погон на Илиндан 1900. на Ђетињи код Ужица. То је прва хидроцентрала на Балкану и прва у Европи по Теслином принципу.

Тако да са слободом можемо рећи да је СРБИЈА тог времена ишла у корак са Европом .

Извор:
Краљевска кућа Обреновића
Одговори
#2

(01-07-2019, 05:11 PM)Јеремија Пише:  Тако да са слободом можемо рећи да је СРБИЈА тог времена ишла у корак са Европом .

Слободно можемо рећи да џаба комунистима сво накнадно величање Обреновића. Краљевина Србија и Краљевина Југославија ишле су у корак са Европом и под Карађорђевићима. А вас господине Јеремија, свечано обавештавамо да нико пре ни после Карађорђевића односно Краљевине Југославије није дигао економски стандард на ниво на коме је био пред ДСР.Ти твоји Обреновићи су главни град пребацили у Београд, што је потез еквивалентан будали оног доба да престоницу стави на границу. То би било ко да су ти Бабушница или Кладово главни градови данас. Београд,као главни град, данас има смисла, тад није имао. Него непомену ти калкулантску политику мог суграђанина који је директно спречио излазак Србије на море шездесетих година 19. века. То ти је онај што га у Београду много цене , па кад треба да се нађу код његовог споменика, они кажу "ајде па се видимо код коња".У праву су Београђани.
Одговори
#3

На које море Црно пошто се Михајло Обреновић спремао да ослободи Бугаре
Одговори
#4

(03-07-2019, 11:27 AM)пек. Пише:  На које море Црно пошто се Михајло Обреновић спремао да ослободи Бугаре

И да нас уједини са њима, иако му је Петровић нудио да се уједини са ЦГ и да се овај одрекне престола у корист Обреновића али се Михаило мало више освртао ка Бечу и чекао исход једног рата.Они јесу потписивали неке споразуме да ће радити на уједињењу српског народа али...
Одговори
#5

(03-07-2019, 03:06 PM)ЈВуО-КГ Пише:  
(03-07-2019, 11:27 AM)пек. Пише:  На које море Црно пошто се Михајло Обреновић спремао да ослободи Бугаре

И да нас уједини са њима, иако му је Петровић нудио да се уједини са ЦГ и да се овај одрекне престола у корист Обреновића али се Михаило мало више освртао ка Бечу и чекао исход једног рата.Они јесу потписивали неке споразуме да ће радити на уједињењу српског народа али...

Ниџо јесте правио споразуме о уједињењу са Михаилом и по њему би Михаило био владар, али зачкољица је била да у случају да Михаило нема мушког насљедника, престо касније до Никола или нееко од његовог потомства. Ипак, односи двоје књажевине биле су на узлазном нивоу, што Беч није гледао баш благонаклоно. Бугарска је нуђена као интересна сфера Србији у замјену за Аустроугарске тенденције ка БиХ, пошто су Србији обећавали неко проширење. Међутим, рађено је доста да се то оспори као и односи са ЦГ. Михаило је радио колико је могао и Србија је у његовом времену гледана као земља која ће ослободити балканске народе. Што су споразуми остали мртво слово на папиру или је мало урађено, кривица је Миланова. Он деградира српску спољну политику, тако да тих година на уједињењу највише значаја добија Црна Гора.
Одговори
#6

Милан Обреновић је и у први и у други српско-турски рат касно ушао. У први јеушао кад су Турци већ угушили устанак па је цела турска војска навалила на Србију а у други је ушао кад је већ била сигурна руска победа. Да је у рат ушао кад је Русима било најпотребније сигурно они неби давали Ниш Бугарима.
Одговори
#7

Мислим да могу овде поставити. После много деценија чекања, господар Јеврем Обреновић ће добити статуу високу 4,5 метара у централној градској улици Шапца, недалеко од улаза у најпознатију шабачку улицу, која и носи назив по њему.

Статуа ће бити постављена сутра ујутру.
Одговори
#8

[Слика: 103389047_2703112069945449_8012182389523...e=5F07249A]
Одговори
#9

(05-07-2019, 08:08 PM)пек. Пише:  Милан Обреновић је и у први и у други српско-турски рат касно ушао. У први јеушао кад су Турци већ угушили устанак па је цела турска војска навалила на Србију а у други је ушао кад је већ била сигурна руска победа. Да је у рат ушао кад је Русима било најпотребније сигурно они неби давали Ниш Бугарима.

Ушао касно? Јеси ти свјестан да тад није било баш превише ни снаге ни прилике за неке велике ствари?
Заправо, људи су радили како су могли, по принципу Пружи се колко се мореш покрити!

Краљ Аца је нама даровао нашу Југу. Нема веће ствари у прошлости цијелога људског рода! ЕУ 50 година прије ЕУ!Креза Шта ти је напредак. Да је поживао имали би Геј параде још 1950. први у свијету!

Када виђех витешку невољу
забоље ме срце, проговорих:
"Што, погани, од људи чините?
"Што јуначки људе не смакнете?
"Што им такве муке ударате?"
Одговори
#10

Да су ушли недељу дана раније у други рат српска војска би била у
Приштини и Скопљу.
Одговори
#11

Шта мислите о овоме шта пише овде https://books.google.com/books/about/Srb...bwvgEACAAJ да би кнез Милош да је наставио да влада апсолутистички успео да припоји Србији нишку и пиротску нахију?
Одговори
#12

У историји постоји само оно што се десило.
Не постоји ни оно што се није десило, ни оно што би неко волео да се десило, ни оно што је неко израчунао специјалним методом да би се десило.... Ништа.
Само оно што се десило.
То је коментар.
Одговори
#13

Овај човек звучи веома разумно.Вреди га чути."Loza Obrenovića prekinuta je u krvi i barutu, Majskim prevratom 1903. godine. Prema nekim procenama, u noći između 28. I 29 maja (po starom kalendaru) osim kralja Aleksandra i kraljice Drage, ubijeno je oko stotinu članova porodice i rođaka. Karađorđevići zatim stupaju na presto, a zvanično se smatralo da živih Obrenovića više nema.

Međutim, jedan ogranak loze ipak je preživeo, iako se decenijama krio pod drugim prezimenom. Da bismo vam otkrili taj deo priče, moramo da se vratimo u prošlost, sve do rođenja kneza Miloša Obrenovića.

Naime, majka Miloševa, Višnja, imala je dva braka. U prvom braku sa Obrenom Martinovićem, imala je sinove Jakova i Milana i ćerku Stanu. Nakom smrti prvog muža, Višnja se udaje za Teodora Mihailovića i u braku sa njim dobija Miloša, Jovana i Jevrema. Po ocu, knez Miloš je nosio prezime Teodorović.

Međutim, nakon što je po drugi put ostala udovica, zajedno sa sinovima iz drugog braka vraća se kod svojih sinova iz prvog braka.
Sinovi iz prvog braka Jakov i Milan po ocu Obrenu nose prezime Obrenović i oni preuzimaju brigu o mladom Milošu i uvode ga u posao sa stokom koji su uspešno već vodili. Miloš iz sebi znanih razloga preuzima prezime svoje polubraće i počinje da se potpisuje kao Obrenović.

Upravo su potomci Jakova uspeli da prežive pokolj Obrenovića koji je usledio nakon Majskog prevrata. Oni nose prezime Jakovljevići, a iz te linije je i današnji gost emisije Predrag Jakovljević Obrenović, glava ove kuće.

“Ja sam kao mali često boravio u selu Brusnica, kod Gornjeg Milanovca, odakle je moj otac i odakle su potekli prvi Obrenovići i stalno sam se igrao ispod jedne stare kruške, ispod koje su se nalazili ostaci stare kuće, na moje pitanje ko je živeo tu, nisam dobio odgovor, to se desilo samo jednom, otac mi je kratko odgovorio ‘u toj kući je živeo knez Miloš Obrenović”, ispričao je u emisiji “24sedam sa Marom” starešina kraljevske kuće Obrenovića.

Potomci su se okupili i rešili da 2004. godine, nakon više od veka skrivanja, na sudu traže potvrdu svog porekla, koju su i dobili. Pre svega su želeli da skrenu pažnju javnosti na svoje postojanje, ali i da pokrenu pitanje testamenta kraljice Natalije Obrenović, supruge kralja Milana i majke poslednjeg monarha iz loze Obrenovića, Aleksandra. Nakon Majskog prevrat,a ona je nasledila svu imovinu Obrenovića. Bila je veliki dobrotvor, Beogradskom univerzitetu, manastirima i crkvama poklonila je mnogo toga, pomagala je srpski narod u ratovima, a jedan deo u novcu i umetninama namenila je potomcima Jakova Obrenovića, brata kneza Miloša.

“Testament zaista postoji, 1957. godine sekretar francuske ambasade je dolazio u Brusnicu kod Gornjeg Milanovca gde se obratio jednom od mojih predaka, obavestio ga da bi trebalo da nasledi sve što je po testamentu, međutim, zbog straha za svoj život, to je bilo vreme komunista u Srbiji, on to nije potvrdio, rekao je da jeste Jakovljević, ali ne od tih Jakovljevića koje oni traže, tako da je tada propao prvi pokušaj da se realizuje testament. Sada je pokušano na ovaj način, međutim kada je doneto rešenje o potvrđivanju porekla, advokat se obratio francuskoj ambasadi, prvo su rekli da postoji testament, posle su rekli da ne postoji testament i na kraju se ispostavilo da je za vreme dok je tekla ta prepiska istekao rok za realizaciju testamenta, a to je 50 godina od arhiviranja u tom francuskom arhivu, znači to je bilo 2007. godine, od tada više nikakvih dodira nismo mogli da imamo vezano za testament”, objasnio je voditeljki Mariji Atanasković.

Da li bi Srbija bila uspešnija zemlja kada bi bila monarhija, koje osobine svojih predaka prepoznaje kod sebe i da li je moguće pomirenje sa Karađorđevićima, saznaćete ako pogledate novu epizodu emisije “24sedam sa Marom”.https://www.youtube.com/watch?v=RFLMh7s_irc
Одговори
#14

Од како су нам мучки убили Вожда, Обреновићи за Србе више не постоје. Та лоза је угашена и проклета од давнина.

Нећемо никада престати нашу борбу нити повити главу пред нашим непријатељима Немцима, који користе извесне заблуделе синове српског народа као што су недићевци и љотићевци.

Д М
Одговори


Скочи на Форум:


Корисника прегледа ову тему: 1 Гост(а)
Све форуме означи прочитаним