Одговори 

Оцена Теме:
  • 1 Гласова - 5 Просечно
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Р А К И Ј А
03-03-2018, 04:33 PM
Порука: #29
RE: Р А К И Ј А
(03-03-2018 04:26 PM)Николај Пише:  Слушао сам од старијих, искусних, кажу да у бурету треба да стоји максимално годину дана, и да се онда пребаци у стакло. Јер буре, ем што "попије" ракију, ем је усмрди (друга је ситуација са вином). Тако да у суштини, битно је само да ракија што дуже "одлежи", небитно где. Мада је најбитније како је испечеш, и од чега.

У потпуности се слажем.

,,Пећине слободних Српских планина се отварају за једну ноћ и ми ћемо свакоме положити рачун о нашем двогодишњем раду у шуми. Тешко ономе ко овај рачун не буде полагао."
Пронађи све корисникове поруке
Цитирај ову поруку у одговору
03-03-2018, 04:43 PM
Порука: #30
Добро је слушати старије "искусне", али то не значи и да је тако најбоље. У квалитетном бурету ракија не може да се "усмрди". Најбоље буре је од белог храста Китњака, даје најбољу арому.

Буре обично за годину дана попије око 4%. Тако да многи произвођачи који имају пуна бурад од 500 литара то и не осете у губитку.

Дакле, мора се пратити старење ракије и тешко се може добити врхунски резултат само сипањем редестилата у једно буре и "заборављањем" на њега.

МРДНИ СОБОМ БОГ ЋЕ ТОБОМ
03-03-2018, 09:59 PM
Порука: #31
(03-03-2018 04:26 PM)Николај Пише:  Тако да у суштини, битно је само да ракија што дуже "одлежи", небитно где.

Ја сам био убеђен да дрво много боље "крти" ракију, за разлику од стакла рецимо. То што "испари" углавном и јесте метил алкохол, или грешим?

Удар нађе искру у камену / без њега би у кам очајала!
https://youtu.be/TnX9n43wnO8 || https://youtu.be/lIi6rlVULaU || https://www.youtube.com/watch?v=hV0pEPDWn1o
Нису Срби као што су били / лошији су него пред Косовом / на зло су се свако измјенили
03-03-2018, 10:10 PM
Порука: #32
Не испарава она (ако је затворена), него натапа дрво.

"Не бојте се Турака је мало, а нас је много, они се бију за господство, а ми за Слободу, да можемо данути душом" - Карађорђе Србима пред ослобођење Баточине марта 1804. године
04-03-2018, 01:59 PM
Порука: #33
(03-03-2018 09:59 PM)Громовник Пише:  
(03-03-2018 04:26 PM)Николај Пише:  Тако да у суштини, битно је само да ракија што дуже "одлежи", небитно где.

Ја сам био убеђен да дрво много боље "крти" ракију, за разлику од стакла рецимо. То што "испари" углавном и јесте метил алкохол, или грешим?

Не. Метанол се издваја фракционом дестилацијом. Мада и тада остаје у ракији, у малој количини.

Највише га има у патоци, па у првенцу. И много друга штетна једињења се налазе у ове две фракције. Зато се изводи фракциона дестилација, тако што ћемо отклонити првенац и патоку, а оставити "срце" тј. будућу ракију.

Тако добијени дестилат се разблажује дестилованом или деминерализованом водом после најмање 3 месеца док "слегне". Што више то боље.

МРДНИ СОБОМ БОГ ЋЕ ТОБОМ
04-03-2018, 04:12 PM (Последња измена: 04-03-2018 04:13 PM од смедерево.)
Порука: #34
(03-03-2018 04:43 PM)Шумадинац Пише:  Добро је слушати старије "искусне", али то не значи и да је тако најбоље. У квалитетном бурету ракија не може да се "усмрди". Најбоље буре је од белог храста Китњака, даје најбољу арому.

Буре обично за годину дана попије око 4%. Тако да многи произвођачи који имају пуна бурад од 500 литара то и не осете у губитку.

4% на 500 л није мали губитак годишње... Мислим да буре попије око 1% годишње. Имамо сам прилике да присуствујем отварању бурета у коме је ракија била скоро 40 година, имала је доста јак шмек на буре, боју вињака и испарило око 1/3 бурета, видела се црта докле је била ракија кад је сипана у буре.
Буре је било храстово 200л.

Нека нам школа буде са вером, политика са поштењем, војска са родољубљем, држава са Божјим благословом. Нека се сваки врати Богу и себи; нека нико не буде ван Бога и ван себе, да га не би поклопила језива тама туђинска, са лепим именом и шареном одећом.
Посети веб страницу корисника Пронађи све корисникове поруке
04-03-2018, 04:53 PM
Порука: #35
У вези тога чувени проф. Др. Јовић пише:

"Према неким испитивањима, ракија шљивовица лагерована у храстовом бурету смањила се и у запремини у току прве године за 8,75%, у другој за 5%, трећој години 5%, у четвртој 5,75%, шестој години 3,5% и седмој и осмој години по 2,5%. Ово се дешава испаравањем кроз отвор за врањ, кроз дуге бурета као и услед упијања од стране бурета. Величина губитка зависи од димензија бурета, од квалитета дрвета од којег је буре сачињено, као и од јачине ракије која се чува. Према испитивањима, ракија препеченица чувана 1 годину изгубила је у јачини за 0,7 вол%, док се запремина смањила за 4%. Код меке ракије смањење јачине износило је 0,5%, а запремине 3,5%, такође у току једне године.

Као неписано правило може се узети да се годишње губи у алкохолу приликом лагеровања ракије у бурадима за око 3-4%. У херметички затвореним судовима ови губици су и после дужег времена незнатни."

МРДНИ СОБОМ БОГ ЋЕ ТОБОМ
04-03-2018, 05:17 PM
Порука: #36
(04-03-2018 04:53 PM)Шумадинац Пише:  У вези тога чувени проф. Др. Јовић пише:

"Према неким испитивањима, ракија шљивовица лагерована у храстовом бурету смањила се и у запремини у току прве године за 8,75%, у другој за 5%, трећој години 5%, у четвртој 5,75%, шестој години 3,5% и седмој и осмој години по 2,5%. Ово се дешава испаравањем кроз отвор за врањ, кроз дуге бурета као и услед упијања од стране бурета. Величина губитка зависи од димензија бурета, од квалитета дрвета од којег је буре сачињено, као и од јачине ракије која се чува. Према испитивањима, ракија препеченица чувана 1 годину изгубила је у јачини за 0,7 вол%, док се запремина смањила за 4%. Код меке ракије смањење јачине износило је 0,5%, а запремине 3,5%, такође у току једне године.

Као неписано правило може се узети да се годишње губи у алкохолу приликом лагеровања ракије у бурадима за око 3-4%. У херметички затвореним судовима ови губици су и после дужег времена незнатни."

Ја кажем шта сам ја затекао, а проф. Јовића јако ценим.

Нека нам школа буде са вером, политика са поштењем, војска са родољубљем, држава са Божјим благословом. Нека се сваки врати Богу и себи; нека нико не буде ван Бога и ван себе, да га не би поклопила језива тама туђинска, са лепим именом и шареном одећом.
04-03-2018, 06:12 PM
Порука: #37
Па што не уштека неки литар, барем за нас овде све форумаше? Да частиш! Јок

МРДНИ СОБОМ БОГ ЋЕ ТОБОМ
04-03-2018, 06:43 PM (Последња измена: 04-03-2018 06:43 PM од смедерево.)
Порука: #38
Ракије увек има, дал' те или оне Баја

04-04-2018, 12:05 AM
Порука: #39
Занимљиво.... и на Западу продају Црвену Ранку....

http://www.shop.zahradnictvolimbach.sk/d...ka-pflaume

МРДНИ СОБОМ БОГ ЋЕ ТОБОМ
06-04-2018, 11:39 AM
Порука: #40
[Слика: IMG_7372.jpg]

МРДНИ СОБОМ БОГ ЋЕ ТОБОМ
08-04-2018, 04:42 PM
Порука: #41
[Слика: IMG_7408.jpg]

Каленић пијаца, 1950.

МРДНИ СОБОМ БОГ ЋЕ ТОБОМ
30-04-2018, 09:05 AM
Порука: #42
https://www.agroklub.rs/vocarstvo/crvena...ive/41755/

МРДНИ СОБОМ БОГ ЋЕ ТОБОМ
Одговори 

[-]
Podeli (Prikazi sve)
Facebook Linkedin Twitter Digg

Скочи на Форум:

Корисник(а) прегледа ову тему: 1 Гост(а)