Одговори 

Оцена Теме:
  • 3 Гласова - 3.33 Просечно
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Рехабилитација Милана Недића
25-12-2015, 09:35 PM
Порука: #85
RE: Рехабилитација Милана Недића
Шико, ако дозволио, сматрали су их обојицу лидерима аутохтоне српске политике. Али далеко од тога да их нису разликовали. Поготово, ти стару викторијански политичари, Идн и Черчил, који су и образовањем и искуствено, јако осећали разлику између њих двојице. И лично и симболично.
Пронађи све корисникове поруке
Цитирај ову поруку у одговору
25-12-2015, 10:25 PM
Порука: #86
За енглезе су обојица били "реакционари, великосрби" и тежили су потпуно истом крајњем политичком циљу. Када сам рекао да нису правили суштинску разлику између њих, на то сам мислио.
Средином 42, Британцима је била најгора ноћна мора могућност српског национално-политичког уједињења, и могућност стварања јаке и проширене српске државе на штету лабаве југословенске федерације.
То је био разлог због чега је претходно одобравана Михаиловићева тактика са Недићем одједном најоштрије критикована. Ово је посебно значајно јер је Недић сматран много блажим "случајем" од других европских квислинга.
Заједнички њихов највећи грех је "великосрпство", а не ма какав други вид политичке "девијантности", рачунајући и отворени колаборационизам (Недићев).

По чему мислиш да су их разликовали?
25-12-2015, 10:55 PM
Порука: #87
Разумели смо се, тачно си написао. Хтео сам само да кажем да су разумели разлику између те две позиције, односно нијансе које су имале своје историјске корене. Дакле, није важно за ово што си писао, него само да допуним
26-12-2015, 12:22 AM (Последња измена: 26-12-2015 12:24 AM од мунгос.)
Порука: #88
Цитат:могућност стварања јаке и проширене српске државе на штету лабаве југословенске федерације.

Ко је тако нешто уопште покушавао?
Дражин правац је био југословенски, он је на самом почетку срезао српску опцију (Васић, Мољевић, већина његови команданата и у Србији а изван Србије све и један).

И да је побиједио, добио би ногу у тур и прошао горе него Мишић. Нико га не би фермао ни 2%. Вратили би се јунаци и "интелектуалци" из Лондона и опет нам замјесили кашу ко и 1918.

Када виђех витешку невољу
забоље ме срце, проговорих:
"Што, погани, од људи чините?
"Што јуначки људе не смакнете?
"Што им такве муке ударате?"
26-12-2015, 03:57 PM
Порука: #89
(25-12-2015 10:55 PM)Бенито Пише:  Хтео сам само да кажем да су разумели разлику између те две позиције, односно нијансе које су имале своје историјске корене.
То свакако.
26-12-2015, 04:08 PM
Порука: #90
(26-12-2015 12:22 AM)мунгос Пише:  
Цитат:могућност стварања јаке и проширене српске државе на штету лабаве југословенске федерације.

Ко је тако нешто уопште покушавао?
Дражин правац је био југословенски, он је на самом почетку срезао српску опцију (Васић, Мољевић, већина његови команданата и у Србији а изван Србије све и један).

И да је побиједио, добио би ногу у тур и прошао горе него Мишић. Нико га не би фермао ни 2%. Вратили би се јунаци и "интелектуалци" из Лондона и опет нам замјесили кашу ко и 1918.
Мунгосе, то је сасвим друга ствар. Ја говорим о ономе како су то видели Енглези. У 1945 је извесно да би се десио обрнут процес у односу на 1918, што је требало спречити.
27-12-2015, 02:41 AM
Порука: #91
Отишао сам јуче до Музеја логора Бањица. Музеј не ради. Распитам се у касарни, кажу ми да ради само четвртком. Неки официри, пошто су видели моју зачуђеност, се само погледаше и насмејаше. Вероватно има неко поглавље које ће одредити да музеј не ради сваки четвртак. Апропо сличности неких са некима. Срамота је блага реч.
29-12-2015, 07:05 PM (Последња измена: 29-12-2015 07:39 PM од Vlad Alekš.)
Порука: #92
(25-12-2015 10:25 PM)Chicot Пише:  За енглезе су обојица били "реакционари, великосрби" и тежили су потпуно истом крајњем политичком циљу. Када сам рекао да нису правили суштинску разлику између њих, на то сам мислио.
Средином 42, Британцима је била најгора ноћна мора могућност српског национално-политичког уједињења, и могућност стварања јаке и проширене српске државе на штету лабаве југословенске федерације.
То је био разлог због чега је претходно одобравана Михаиловићева тактика са Недићем одједном најоштрије критикована. Ово је посебно значајно јер је Недић сматран много блажим "случајем" од других европских квислинга.
Заједнички њихов највећи грех је "великосрпство", а не ма какав други вид политичке "девијантности", рачунајући и отворени колаборационизам (Недићев).

Наводно је Черчил 1943. или 44. рекао Божидару Пурићу, председнику југословенске владе, како у Европи постоје још само два милитаризма, пруски и српски, и да ће до краја рата оба ова милитаризма бити уништена. Тако да је сасвим логично зашто су "савезници" подржали Тита.

(25-12-2015 07:45 PM)Бенито Пише:  Разлика је у томе што Латинкини не крију да су издајници, чак и навијају против Срба, како рече Бисерко ономад. Вучићевци нас убеђују да су једино они прави Срби, али да су нормални( прагматични) и да зато само они треба да владају. Блискост између њих је само у издаји. Латинкини су авангарда зла, они доносе нове идеје издаје, а ови Вучићеви то испрва не прихватају, да би касније постали промотери и заштитници тих идеја. Комунисти јесу победили 44, али овде се не ради о генетским ( не само) наследницима, него о идеолошким. Дакле, Вучићева кривица је у томе што прећуткује, а сада и активно учествује у издаји српских националних интереса правдајући то вишим националним интересима који не постоје. При том, конформизам Недићеве и Вучићеве администрације је фасцинантно сличан.

Видим да ниси баш расположен за дијалог, али покушаћу поново. Smile
Латинкини и Вучићеви су две стране истог новчића. Улоге су одавно подељене, и сада је на свакоме да одигра своју.
Као прво, није фер да ове Латинкине зовеш "Латинкини", а ове Вучићеве "недићевци". Држимо се историјског контекста и правилних аналогија. Ако су Вучићеви недићевци, онда су Латинкини титоисти. Ако је то заиста тако, да ли има дражиноваца?
Ако су твоје премисе о дихотомији српске елите тачне, мене интересује у коју групу спадају: Милошевић, Вук Драшковић, Шешељ, Ђинђић, Коштуница. Овде ћу стати.
Као друго, не могу се поредити Латинкини и Вучићеви комуноиди из простог разлога што Вучићеви морају да излазе на изборе, дочим Латинкини не морају. Будући да је тема Недић, убацићу и то да и он такође није изабран на изборима за премијера. Вучић мора да прича и ради свакакве ствари из простог разлога да би освојио што већи број гласова на изборима. А у пракси он спроводи у дело идеологију Латинке, то јест неку варијацију на тему титоизма. На пример, док он говори о слободном тржишту, он заправо мисли на неку верзију феудалног социјализма из Титове Југославије.
Да се вратим на Недића. Недић јесте био квислинг, али трагични квислинг. Вучић је распојасани хедонистички квислинг лакрдијаш. Нешто попут Тита.
Вратимо се у мало даљу прошлост. Краљ Милан Обреновић је потписивањем тајне конвенције са АУ поставио Србију у вазални однос према двојној монархији. Гледајући само спољну политику, и он је био квислинг. Али авај, што се тиче унутрашње политике, Обреновићи су итекако гајили дух српства. То важи и за Карађорђевиће и за Петровиће. То исто важи и за Недића. Један од доказа је и ово Идново писмо Черчилу које сам цитирао. Али то не важи за Вучића. Вучић са својом камарилом систематски уништава српски дух, што је стара пракса из времена титоизма. И нека је проклет због тога.

(25-12-2015 08:13 PM)Милослав Самарџић Пише:  
(25-12-2015 05:59 PM)Vlad Alekš Пише:  
(23-12-2015 07:12 PM)Милослав Самарџић Пише:  На шта конкретно мислиш у вези овог Идновог писма:
"...
Главни разлог што се противимо ранијем венчању увек је био тај што није сигурно како би то било примљено у Југославији и нарочито у Србији. Ништа то неће бити сигурније у новембру но што је сад. Сигуран сам, према томе, да би за краља било мудрије да причека да се врати у Југославију, но да, венчањем на брзу руку, стави на коцку свој не много сигуран положај.
Иако се чини да је ђенерал Михаиловић да свој благослов ранијем венчању, он стварно није у могућности да говори у име васколике Србије, а још мање у име целе Југославије. Ђенерал Недић, српски квислинг, упутио је не тако давно нарочиту поруку југословенској влади саветујући јој да се венчање не обави брзо, јер би то оставило рђав утисак на народ. У овом питању Недић, у чију се оданост Круни никада није посумњало, исто је толико поуздан сведок колико и Михаиловић. Тим пре што се партизани бар досад уопште нису освртали на Краља.
..."

Како би ти објаснио Недићев став у вези са краљевом женидбом? Када сам прочитао ово писмо, био сам, најблаже речено, изненађен. Полазим од претпоставке да није у питању фалсификат, разуме се.
Не верујем да је фалсификат, што би био. Многи су били против женидбе. Дража је послао распис свима да се изјасни и већина се изјаснила за, с образложењем да ће у том тренутку користити још бољи односи са Грчком. Тако да је Дража послао писмо подршке.
Идн греши да је Недић имао ближи контакт са народом од Драже. Или не греши већ тако намерно пише.

Хајде да наведемо ко је све био против женидбе од министара у југословенској влади. Јован Бањанин, Срђан Будисављевић, Милан Гавриловић, Милан Грол, Милош Трифуновић. И Слободан Јовановић као премијер.
Ко је био за? Јурај Шутеј, Јурај Крњевић, Миха Крек.
Какву законитост запажамо? Сви Срби су били против женидбе. Несрби су били за женидбу. У друштву Срба се нашао и Милан Недић.
Ово за распис Дражин ми није јасно. Звучи као да је расписао референдум. Колико сам ја схватио, Дража је требало да припреми војску и народ да се прихвати женидба, јер је све већ доведено на свршен чин.
И на крају, Идн нигде не спомиње у овом цитату како је Недић имао ближи контакт са народом. Он каже како ће женидба оставити рђав утисак на народ, и да је томе поуздан сведок Недић, ништа мање поуздан од Драже.

Два Рима падоше, трећи још стоји, а четвртога неће бити.
29-12-2015, 07:58 PM
Порука: #93
(29-12-2015 07:05 PM)Vlad Alekš Пише:  Наводно је Черчил 1943. или 44. рекао Божидару Пурићу, председнику југословенске владе, како у Европи постоје још само два милитаризма, пруски и српски, и да ће до краја рата оба ова милитаризма бити уништена. Тако да је сасвим логично зашто су "савезници" подржали Тита.
Чуо сам за то, мада не знам колико је то поуздано. Нисам видео јачи доказ да је та изјава истинита.
Наравно да је савезничка подршка Титу имала своје законитости и логику (ма како уврнуту). Само нисам сигуран, све и да је ово тачно, да је овакав став уопште битан за гурање Тита.
29-12-2015, 08:56 PM (Последња измена: 30-12-2015 02:24 AM од Милослав Самарџић.)
Порука: #94
(29-12-2015 07:05 PM)Vlad Alekš Пише:  Хајде да наведемо ко је све био против женидбе од министара у југословенској влади. Јован Бањанин, Срђан Будисављевић, Милан Гавриловић, Милан Грол, Милош Трифуновић. И Слободан Јовановић као премијер.
Ко је био за? Јурај Шутеј, Јурај Крњевић, Миха Крек.
Какву законитост запажамо? Сви Срби су били против женидбе. Несрби су били за женидбу. У друштву Срба се нашао и Милан Недић.
Ово за распис Дражин ми није јасно. Звучи као да је расписао референдум. Колико сам ја схватио, Дража је требало да припреми војску и народ да се прихвати женидба, јер је све већ доведено на свршен чин.
И на крају, Идн нигде не спомиње у овом цитату како је Недић имао ближи контакт са народом. Он каже како ће женидба оставити рђав утисак на народ, и да је томе поуздан сведок Недић, ништа мање поуздан од Драже.
Писао сам опширно о томе у Дражи 5, наводећи више докумената.
Да, свакако је хрватски део владе био за, Енглези такође, јасно је и зашто.
Међутим, када је видео да краљ не одустаје, С. Јовановић је пристао, да не би скроз одбацио краља на другу страну. Онда се краљ обратио Дражи, желећи да преко њега добије благослов народа, а Дража, такође видевши да се женидба не може осујетити, шаље распис свима настојећи да венчање прикаже као опште корисну ствар. Неки су одговорили овако, неки онако... После Пилетићевог негативног одговора, нпр, Дража му је рекао да је ствар таква и таква и да мора спровести позитивну кампању, што је овај и учинио.
29-12-2015, 09:46 PM
Порука: #95
Влад Алекш, историја се, кад се понавља, понавља као гротеска, да парафразирам Карла Маркса.Сирома' Све је тачно што си написао. Не очекујеш да после толиког периода личе као јаје јајету. Наравно да Вучић има тих титоистичких елемената, па из тог система је изашао, у сваком смислу те речи. Ни Недић није личио на краља Милана. ПС Сви су квислинзи исти. И бахати и рогати, и дебели и коњасти.
30-12-2015, 08:08 PM
Порука: #96
Ако Лека Ранковић добије улицу у Београду, треба моментално рехабилитовати Недића. Кад је лудило, нека буде у комплету.
31-12-2015, 03:07 PM
Порука: #97
Не улицу, споменик... Smile

Уздајте се у Бога, и држите барут на сувом.
05-01-2016, 10:59 PM
Порука: #98
У родном селу а не у БГ

https://www.srbizasrbe.org/
Одговори 

[-]
Podeli (Prikazi sve)
Facebook Linkedin Twitter Digg

Скочи на Форум:

Корисник(а) прегледа ову тему: 1 Гост(а)