(18-07-2018 12:34 PM)Бенито Пише: [ -> ]У Подрињу негде?
Не, у Добоју.
У лето 1914. српска војска је ослободила велики део Источне Босне. Сви војно способни Срби ступили су у војску. Отуда Срби из Источне Босне у Албанској голготи.
Иначе Аустроугарска их је раније мобилисала и слала на руски и италијснки фронт, пот тешким уценама ако побегну, чак су пазили да не промашују намерно док пуцају.
Када се српска војска повукла из источне Босне, са њом је кренуо скоро сав народ.
Када је крајем 1915. Аустроугарска са својим савезницима окупирала Србију, Аустроугари су почели по Србији да траже ове избегле Србе из Источне Босне. И да их одводе у логор у Добоју. То је био практично конце логор, са огромном стопом смртности. Гробница у коју су сахрањиване жртве, њих око 8.000, названа је Црна гробница.
У овај логор после неког времена Аустроугари доводе и око 300 заробљених српских војника. Тада долази међународни Црвени крст - вероватно по налогу српске владе - и видевши какав је логор, наређује да се затвори. Затворен је 1918.
Логор су водили тзв. шуцкори, који никада нису процесуирани.
И данас у Добоју постоји споменик на овом месту, али неугледан и углавном је ово заборављено.
Браво за ово, нисам знао.
Ајмо мало на другу тему:
Чувени сплитски новинар Миљенко Смоје, сценариста култне серије Вело мисто, историјата Хајдука, рекао је својевремено да у југословенском фудбалу постоје само три велике фудбалске утакмице које се могу назвати дербијем. Наглашавам да је навео само три утакмице, на три локације. Дакле, не на оба дотична стадиона тих тимова.
Које су три утакмице дербији југо фудбала по Смојеу?
Тако је, Ултра.
Динамо- Хајдук у Максимиру, Хајдук- Звезда на Плинари ( касније Пољуду) и Звезда- Партизан на Маракани.
Браво, Ултра, ово није било лако питање.
Постави следеће питање.
Ајде док не дође Ултра.
Ђенерал Боривоје Мирковић је предао место команданта Краљевског Ратног ваздухопловства једном официру пред свој одлазак.
Кад , где је то било и ком официру је предао дужност?
Је ли у манастири Острог?
(19-07-2018 10:37 PM)Перун Пише: [ -> ]Је ли у манастири Острог?
Када је напустио земљу без обе ноге.
Не, пре . Лично му је предао дужност.
У Црној Гори ђен. Мирковић је предао дужност пук. Петру Вукчевићу.
Предао му је дужност 14. априла, рано ујутру.
Пуковник Вукчевић је организовао одлазак краља Петра Другог са Капиног поља код Никшића, истог дана поподне, као и одлазак чланова краљевске владе.
Пуковник Петар С. Вукчевић ( 1894, Гољеменди- Подгорица- 25. април 1976. године, Цирих), био је за време Априлског рата био је командант 4. ваздухопловне бригаде и из Љубића је командовао са два пука- Првим и Седмим, у чијем су саставу биле четири ваздухопловне групе.Ова бригада којом је командовао Вукчевић, располагала је са трећином укупног броја бомбардера тадашњег Краљевског Ратног ваздухопловства. Остварили су низ важних акција за време Априлског рата против немачке и италијанске војске, о чему је пуковник Вукчевић оставио сведочанство у ауторском тексту Операција југословенског ваздухопловства у рату 1941. године, у Гласнику српског-историјског друштва " Његош", св. 20, стр. 12, Чикаго, децембар 1967. године.
Може даље, Ултра.