Погледи форум

Пуна Верзија: Како је настала Југославија?
Тренутно прегледате lite верзију форума. Погледајте пуну верзију са одговарајућим обликовањима.
Страница: 1 2 3
(07-03-2020 10:53 PM)Војвода Пише: [ -> ]Нисам знао да постоји презиме Четник. Који су то четници у Првом српском устанку?

Какав си то "Војвода" а да то не знаш? Аганлија, Кучук Алија, Мула Јусуф, Ђорђе Марјановић, Сребренко Репчић, и др.

Сачувај нас Боже овакијех Војевода! Сирома'
(07-03-2020 11:27 PM)Шумадинац Пише: [ -> ]
(07-03-2020 10:53 PM)Војвода Пише: [ -> ]Нисам знао да постоји презиме Четник. Који су то четници у Првом српском устанку?

Какав си то "Војвода" а да то не знаш? Аганлија, Кучук Алија, Мула Јусуф, Ђорђе Марјановић, Сребренко Репчић, и др.

Сачувај нас Боже овакијех Војевода! Сирома'
Е да, на тренутак сам заборавио на њих.
(07-03-2020 09:27 PM)Војвода Пише: [ -> ]Аутор термина "Југословен" је најпознатији Србин из Дубровника Матија Бан. Први пут га је употребио 1835. Он је аутор и термина "четник", којим је описао учеснике Грбаљске буне из 1848.
Нашао сам ово
https://srbin.info/pocetna/aktuelno/rimo...g-pokreta/
(08-03-2020 04:13 PM)Филип Ђукић Пише: [ -> ]
(07-03-2020 09:27 PM)Војвода Пише: [ -> ]Аутор термина "Југословен" је најпознатији Србин из Дубровника Матија Бан. Први пут га је употребио 1835. Он је аутор и термина "четник", којим је описао учеснике Грбаљске буне из 1848.
Нашао сам ово
https://srbin.info/pocetna/aktuelno/rimo...g-pokreta/
Па да, то ја говорим. Много су чудни неки форумаши...
Неки форумаши јесу чудни.
Поготово они који здраво за готово прихватају разне глупости по интернету које је ко зна који глупак поставио.

Ево шта Зли Вук вели:
Милош Обренович Князь Сербіи; или Грађа за Серпску Историју нашего времена, Вук С. Караџић, 1828

стр. 99
Срби се брже боље опреме и потрче за њима. Турци пак подигнувши сав пртљаг свој и плен и робље и рањенике, пођу из Чачка к југу, како ће преко Јелице у Босну и у Арнаутску. у Јелици дочекају ји Српски четници, који су се налазили по Драгачёву, те ји неколико побију и нешто робља отму
Баш су чудни ти драгачевски четници. Убијали Турке још у време Турака. Јок
Млади људи, што вам вели Мунгос, маните се интернета и читајте књиге. Ако вам је и то тешко, имате Квиз српска историја, на коме је још на почетку одговорено када је настао термин четник.
Ријеч чета налазимо код Мађара још 1532. године. Према мађарским етимолозима посуђена од Словена csata и csatar и означава БОЈ и БОРЦА.

Чета, мања група, удри и бјежи - поприлично просто (налазимо ријеч у свим словенским језицима). Шта су били ускоци и хајдуци него четници? Шта су били српски плаћеници, по пропасти српске државе, у многијем војскама него четници?
Страница: 1 2 3
Референтни URL