Оцена Теме:
  • 15 Гласов(а) - 4.27 Просечно
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Квиз- Српска историја

Причешће пред битку? Не знам на шта мислиш.

,,Пећине слободних Српских планина се отварају за једну ноћ и ми ћемо свакоме положити рачун о нашем двогодишњем раду у шуми. Тешко ономе ко овај рачун не буде полагао."
Одговори

Па, ко је извршио толику причест?
Изузетно велики број Синаита је дошао у Моравску Србију након Маричке битке. Од 1375. године, када за патријарха долази синаита Јефрем, њихов развој и утицај је пресудан на даљи духовни и политички развој. Тај њихов утицај се наставља и након Косовске битке. Нестаје у класичном смислу тек у 18 веку, што је вероватно, најтежи век кад су Срби били на ивици нестајања, односно асимилације​ у друге суседне народе.
То су пресекли Карађорђе и његови велики савременици.
Мало сте ме разочарали. О Синаитима мора да се зна исто као о јунацима на бојном пољу. Да није било Синаита, нити би нас било, нити би нам историја била онаква, нити би данас овако изгледали. Макар неки од нас.
Ајде , Перуне.
Одговори

Који командант корпуса је потомак велике породице Рашковић?

,,Пећине слободних Српских планина се отварају за једну ноћ и ми ћемо свакоме положити рачун о нашем двогодишњем раду у шуми. Тешко ономе ко овај рачун не буде полагао."
Одговори

Калаит. Ово ти баш лагано.
Ајде друго, за казну.
Одговори

Бенито, једно питање за тебе, ако знаш одговор мада не замерам и да не знаш. Smile

Колико је наших манастира који имају значај ових највећих код нас порушено или затрпано за време Турака ? И има ли неки од посебног значаја који је доживео такву судбину?

Скоро сам чуо да се код Прокупља обнавља један од тих.
Одговори

Паљено је више њих и у више наврата. Задужбине Стефана Немање- Светог Симеона, сви сем Хиландара и Студенице. Руинирана је и Милешева, Свети Архангели, црква у Ариљу је скоро три века била без крова.... И тако даље.... Имаш те податке, верујем, сад већ и на интернету.
Одговори

Ko ce tebi naci pitanje. Nekad k'o iz topa nekad se mucis vazdan. Smile

Poznati srpski knjizevnik, predsednik vlade i general bili su pasenozi (ozenili tri sestre). Ko su oni?

,,Пећине слободних Српских планина се отварају за једну ноћ и ми ћемо свакоме положити рачун о нашем двогодишњем раду у шуми. Тешко ономе ко овај рачун не буде полагао."
Одговори

(14-03-2017, 01:46 AM)Бенито Пише:  Паљено је више њих и у више наврата. Задужбине Стефана Немање- Светог Симеона, сви сем Хиландара и Студенице. Руинирана је и Милешева, Свети Архангели, црква у Ариљу је скоро три века била без крова.... И тако даље.... Имаш те податке, верујем, сад већ и на интернету.

Захваљујем. Smile
Одговори

(14-03-2017, 01:40 AM)ЈВуО-КГ Пише:  Бенито, једно питање за тебе, ако знаш одговор мада не замерам и да не знаш. Smile

Колико је наших манастира који имају значај ових највећих код нас порушено или затрпано за време Турака ? И има ли неки од посебног значаја који је доживео такву судбину?

Скоро сам чуо да се код Прокупља обнавља један од тих.

Okacicu sutra ako ne nadjes. Mislim da imam na kompu.

,,Пећине слободних Српских планина се отварају за једну ноћ и ми ћемо свакоме положити рачун о нашем двогодишњем раду у шуми. Тешко ономе ко овај рачун не буде полагао."
Одговори

(14-03-2017, 01:06 AM)Бенито Пише:  Мало сте ме разочарали. О Синаитима мора да се зна исто као о јунацима на бојном пољу. Да није било Синаита, нити би нас било, нити би нам историја била онаква, нити би данас овако изгледали. Макар неки од нас.

Oпет си надобудан и уображен. Можда си у школи професор, али авај, овде си само један од дискутаната. Ако нешто не знамо - подучи нас, али без придика. Smile

Ево, да поставим и ја једно питање.
Период владавине краља Александра Обреновића се сматра за најјаловије време новије српске историје. Искључујем период Титоизма, разуме се. Шта је последњи Обреновић једино урадио како ваља?

Нема Слобе, нема Тита, сад се ође Нестор пита!
Одговори

За време владавине Александра Обреновића,једино што ја знам јесте да су у војсци уведене реформе и да смо добили митрополита у Скопљу и Призрену.

"За часног човека и озбиљног мушкарца,отаџбина је скуп обавеза,и у рату,и у миру-УВЕК !" -Војвода Петар Бојовић
Одговори

(14-03-2017, 09:30 AM)Andrejevic Пише:  За време владавине Александра Обреновића,једино што ја знам јесте да су у војсци уведене реформе и да смо добили митрополита у Скопљу и Призрену.

Близу си тачног одговора. Мислим на ово у вези са Скопљем.
Краљ Александар није могао да осваја Босну од Аустроугара, па је сву своју спољнополитичку енергију окренуо ка Македонији. Он је Македонију видео као место на коме се бије главна битка за будућност српског народа. За време његове владавине заустављена је бугаризација Македоније. Почело је организовано "слање учитеља и попова". То је створило неопходни предуслов за потоњу четничку акцију и ослобођење у балканским ратовима.

Нема Слобе, нема Тита, сад се ође Нестор пита!
Одговори

(14-03-2017, 01:46 AM)Перун Пише:  Poznati srpski knjizevnik, predsednik vlade i general bili su pasenozi (ozenili tri sestre). Ko su oni?

Ово је остало. Ево помоћи. Председник владе у време КС и код Обреновића и код Карађорђевића. Књижевник је познат по својој ,, глави ", генерал није много познат. Довољна су вам ова двојица.

,,Пећине слободних Српских планина се отварају за једну ноћ и ми ћемо свакоме положити рачун о нашем двогодишњем раду у шуми. Тешко ономе ко овај рачун не буде полагао."
Одговори

(14-03-2017, 12:26 PM)Перун Пише:  
(14-03-2017, 01:46 AM)Перун Пише:  Poznati srpski knjizevnik, predsednik vlade i general bili su pasenozi (ozenili tri sestre). Ko su oni?

Ово је остало. Ево помоћи. Председник владе у време КС и код Обреновића и код Карађорђевића. књижевник је познат по својој ,, глави ", генерал није много познат. Довољна су вам ова двојица.
Да није Сава Грујић ? Колико знам доста пута је био председник владе,и код Обреновића и код Карађорђевића.

"За часног човека и озбиљног мушкарца,отаџбина је скуп обавеза,и у рату,и у миру-УВЕК !" -Војвода Петар Бојовић
Одговори


Скочи на Форум:


Корисника прегледа ову тему: 2 Гост(а)
Све форуме означи прочитаним