Оцена Теме:
  • 15 Гласов(а) - 4.27 Просечно
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Квиз- Српска историја

(22-03-2017, 01:39 PM)Vlad Alekš Пише:  
(22-03-2017, 11:05 AM)Брада Пише:  Ту сам, питаћу два па на које се прво одговори;
-у другој деценији 18 вијека је основан још један Манастир у Славонији, као метох Манастира Ораховица; који је то Манастир?
-гдје је тачно ратовао Петар Карађорђевић за вријеме устанка у БиХ?

Ово прво немам представу. Ово друго - у Херцеговини?

(22-03-2017, 01:57 PM)Перун Пише:  1. Можда манастир Свете Ане?
2. Околина данашњег Мркоњић града?


За сад без тачног одговора.
Прво је био Манастир, посвећен светом Георгију, и након укидања у тој цркви се служило по манастирском типику са службама које су почињале у 2 у јутро и сл, све до пропасти у Децембру 1991. Отуд је прије две године украдено звоно, писо сам о томе на форуму.
А друго је знатно сјеверније, није ни Херц ни Мркоњић.
Дајте још нешто, па ако се не зна за Славонију за Краља се мора знати.
Одговори

(22-03-2017, 03:22 PM)Andrejevic Пише:  
(22-03-2017, 03:14 PM)Vlad Alekš Пише:  
(22-03-2017, 03:07 PM)Andrejevic Пише:  Да није Краљевина Италија ?
Знам да је Илатија желела Албанију и Јадранску обалу за себе.

Није Италија. Она је настала доста касније.
Јаооо,нисам прочитао ово "за време окупација".

Хммммм...
Енглеска ?

Није ни Енглеска. Ко је још остао од великих колонијалних сила из тог периода?

(23-03-2017, 01:02 AM)Брада Пише:  А друго је знатно сјеверније, није ни Херц ни Мркоњић.
Дајте још нешто, па ако се не зна за Славонију за Краља се мора знати.

Ми смо република, што бисмо знали за краља? Smile
У околини Бихаћа?

Нема Слобе, нема Тита, сад се ође Нестор пита!
Одговори

Ostale su Spanija i Francuska.

Sad citam o Petru Mrkonjicu. Bili su stacionirani na Ćorkovači, tadasnja granica sa AU, danas sa Hrvatskom. Kasnije su mu mestani podigli spomenik.

,,Пећине слободних Српских планина се отварају за једну ноћ и ми ћемо свакоме положити рачун о нашем двогодишњем раду у шуми. Тешко ономе ко овај рачун не буде полагао."
Одговори

(23-03-2017, 08:52 AM)Перун Пише:  Ostale su Spanija i Francuska.

Sad citam o Petru Mrkonjicu. Bili su stacionirani na Ćorkovači, tadasnja granica sa AU, danas sa Hrvatskom. Kasnije su mu mestani podigli spomenik.

А Португалија? А Холандија? Ајд изабери једну. Smile

Нема Слобе, нема Тита, сад се ође Нестор пита!
Одговори

Некако њима нисмо били симпатични док се није појавио Хаг.Smile

Шпанци?

,,Пећине слободних Српских планина се отварају за једну ноћ и ми ћемо свакоме положити рачун о нашем двогодишњем раду у шуми. Тешко ономе ко овај рачун не буде полагао."
Одговори

(23-03-2017, 09:53 AM)Перун Пише:  Некако њима нисмо били симпатични док се није појавио Хаг.Smile

Smile

Нема Слобе, нема Тита, сад се ође Нестор пита!
Одговори

(23-03-2017, 08:31 AM)Vlad Alekš Пише:  У околини Бихаћа?

Па не баш, Петар се пребацивао са Баније у Босну, од Топуског преко Бојне у крај око Бужима и касније око Костајнице.
Одговори

(23-03-2017, 09:53 AM)Перун Пише:  Шпанци?

Јесте, то су били Шпанци. У једном тренутку историје, више је и небитно када, почели су да шаљу своју Непобедиву армаду на наше обале, које су тада биле окупиране. Додуше ни дан дањи ситуација није ништа боља по питањима окупације. Имали су план да Србе дигну на устанак, па да им онда уведу "демократију". Турци и Млеци су им пружили отпор, па су се Шпанци повукли. Проценили су да им је пуно исплативије да освајају и експлоатишу Тексас, Кубу, Мексико, Колумбију, Чиле, Аргентину и Филипине него проклети Балкан. Ропство под Турцима јесте било дуго и тешко, али да су се на овим просторима запатили Шпанци, ми православни бисмо прошли као Инке и Маје. Од оно мало православних што би претекло, инквизиција би десетковала остатке остатака. Ја бих се данас звао Хуан, ти Перуне Карлос. Самарџић би био Пабло, а Бенито би, гле чуда, остао Бенито. "Добрица" на шпанском. И сви бисмо глумили слуге по шпанским серијама. Имали смо крваву историју, али авај, хвала Богу, могло је бити још горе и грђе. Бог постоји, историја има смисла - тако је говорио Влад Алекш.

Нема Слобе, нема Тита, сад се ође Нестор пита!
Одговори

(23-03-2017, 11:30 AM)Vlad Alekš Пише:  Ја бих се данас звао Хуан, ти Перуне Карлос. Самарџић би био Пабло, а Бенито би, гле чуда, остао Бенито. "Добрица" на шпанском.

Наводно је за вријеме 1.С.Рата међу неким Французима постојала идеја да Србији понуде као територију Мадагаскар. Да се то десило данас би на том острву живили људи са нашим именима и по неким презименом.
Одговори

(23-03-2017, 06:19 PM)Брада Пише:  
(23-03-2017, 11:30 AM)Vlad Alekš Пише:  Ја бих се данас звао Хуан, ти Перуне Карлос. Самарџић би био Пабло, а Бенито би, гле чуда, остао Бенито. "Добрица" на шпанском.

Наводно је за вријеме 1.С.Рата међу неким Французима постојала идеја да Србији понуде као територију Мадагаскар. Да се то десило данас би на том острву живили људи са нашим именима и по неким презименом.
Па да се то десило Краљевина Србији,а потом и Краљевина Југославија(под условом да је у опчте и настала под тим околностима) имала би своје колоније.
Наравно да би остала без те колоније у другој помовини 20. века,као што су и сотале колонијалне силе.

"За часног човека и озбиљног мушкарца,отаџбина је скуп обавеза,и у рату,и у миру-УВЕК !" -Војвода Петар Бојовић
Одговори

(23-03-2017, 11:30 AM)Vlad Alekš Пише:  
(23-03-2017, 09:53 AM)Перун Пише:  Шпанци?

Јесте, то су били Шпанци. У једном тренутку историје, више је и небитно када, почели су да шаљу своју Непобедиву армаду на наше обале, које су тада биле окупиране. Додуше ни дан дањи ситуација није ништа боља по питањима окупације. Имали су план да Србе дигну на устанак, па да им онда уведу "демократију". Турци и Млеци су им пружили отпор, па су се Шпанци повукли. Проценили су да им је пуно исплативије да освајају и експлоатишу Тексас, Кубу, Мексико, Колумбију, Чиле, Аргентину и Филипине него проклети Балкан. Ропство под Турцима јесте било дуго и тешко, али да су се на овим просторима запатили Шпанци, ми православни бисмо прошли као Инке и Маје. Од оно мало православних што би претекло, инквизиција би десетковала остатке остатака. Ја бих се данас звао Хуан, ти Перуне Карлос. Самарџић би био Пабло, а Бенито би, гле чуда, остао Бенито. "Добрица" на шпанском. И сви бисмо глумили слуге по шпанским серијама. Имали смо крваву историју, али авај, хвала Богу, могло је бити још горе и грђе. Бог постоји, историја има смисла - тако је говорио Влад Алекш.

Да знаш да сам нешто слично кренуо да пишем али рек'о прво да видимо јесу ли Шпанци. Треба да будемо сређни што смо били под Турцима.Smile

,,Пећине слободних Српских планина се отварају за једну ноћ и ми ћемо свакоме положити рачун о нашем двогодишњем раду у шуми. Тешко ономе ко овај рачун не буде полагао."
Одговори

(23-03-2017, 11:14 AM)Брада Пише:  
(23-03-2017, 08:31 AM)Vlad Alekš Пише:  У околини Бихаћа?

Па не баш, Петар се пребацивао са Баније у Босну, од Топуског преко Бојне у крај око Бужима и касније око Костајнице.

Брадо, имаш право на још једно питање.
Одговори

(23-03-2017, 09:00 PM)Бенито Пише:  Брадо, имаш право на још једно питање.

Па ево стоји ово:
-у другој деценији 18 вијека је основан још један Манастир у Славонији, као метох Манастира Ораховица; који је то Манастир?
А може и сљедеће:
Један од првих забиљежених отпора Срба на простору данашње хрватске католичењу и насиљу десио се половином 18 вијека.
Које тачно године, гдје и зашто и како се звала буна и ко јој је вођа?
Одговори

Наведите барем једног високог официра - четника, који је прележао и преживо тифус?
Који официр је прележао запаљење плућа и никада се није опоравио (касније преминуо од тифуса)?
Одговори


Скочи на Форум:


Корисника прегледа ову тему: 2 Гост(а)
Све форуме означи прочитаним