Оцена Теме:
  • 7 Гласов(а) - 3.29 Просечно
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Мученик
#43

Хашки притвореник уништио кредибилитет Трибунала

Шешељ је за једанаест година у Хагу изгубио и здравље и политичку партију, снагу, али је успео да докаже да је овај суд фарса

Уочи председничких избора у Србији у септембру 2002, неколико минута пре него што је Слободан Милошевић уведен у судницу, тадашња главна тужитељка Карла дел Понте пришла је пријатељима суда, међу којима је био Бранислав Тапушковић, и питала их шта мисле ко ће да победи на изборима.

„Не бих искључио да то буде Војислав Шешељ, одговорио сам главној тужитељки. Она се само грохотом насмејала.”

Овај детаљ испричао нам је прекјуче београдски адвокат Бранислав Тапушковић. Шешељ није победио на изборима али се, неколико месеци касније, сазнавши за оптужницу у којој му се на терет стављају ратни злочини, добровољно предао Хагу. Из затворске јединице у Схевенингену изашао је пре неколико дана, али само на операцију рака дебелог црева. Грохотни смех Карле дел Понте слаже се и са подацима из њене исповедне књиге коју је издала када је већ била далеко од Хага, у Буенос Ајресу, као амбасадор Швајцарске. Она у тој књизи из 2008. тврди да је тадашњи премијер Зоран Ђинђић, на једном од бројних састанака, тражио од ње да одведе Војислава Шешеља у Хаг и да га тамо задржи.

Како год да је стварно било, за два месеца Војислав Шешељ напуниће 11 година у тамници притворске јединице као робијаш без пресуде, чак ни првостепене. Попут стотина затвореника у Гвантанаму, с том разликом што иза Хашког суда стоје Уједињене нације, као оснивач. А то би морало да гарантује придржавање начела међународне правде.

И раније је Војислав Шешељ тамничио у посттитовим, па и Милошевићевим затворима, увек због оштрог језика, политичких ставова и тешких увреда на рачун својих противника. Иако бивши председник Србије и Југославије није крио да му је Шешељ омиљени опозиционар њихови односи су пролазили кроз различите фазе. Али да је у било ком затвору на Балкану неко од политичких затвореника држан без пресуде, годину дана, већ би се побуниле све могуће међународне организације и комисије.

У Хагу, сада, са новим судијом који тек треба да почне да се упознаје са досадашњим током процеса, и Шешељом кога после операције чекају хемотерапије због метастаза у лимфним чворовима, мала је вероватноћа да ће се процес икада завршити.

Из балканских затвора Шешељ је у стара времена излазио брзо и политички ојачан, уз подршку дисидентских кругова који су у име слободе изражавања тражили да буде пуштен и чему је власт на крају удовољавала.

И да је здрав Хашки трибунал би на случају „Шешељ” доказао да је до фарсе доведено основно начело записано у правилнику међународног суда о брзом и правичном суђењу, као што је оно изневерено у многим другим случајевима, а најдрастичније на „суђењу столећа” Милошевићу које је после четири године окончано смрћу оптуженог који се пре тога годинама жалио на лоше здравље и неадекватно лечење.



Извор: србинаокуп.инфо

Кратка веза: http://nasisrbija.org/?p=12665
Одговори
#44

NE SLAZEM SE SA MNOGIM POTEZIMA DR VOJISLAVA SESELJA IZ PROSLOSTI, ALI OVDE SE RADI O ELEMENTARNIM LJUDSKIM PRAVIMA, TE SMATRAM DA BI NASA DRZAVA I NJENI ORGANI HITNO MORALI DA STANU U ODBRANU LJUDSKIH PRAVA DR VOJISLAVA SESELJA>

Цитат:Jadranka Šešelj, supruga haškog optuženika i lidera radikala, potvrdila je pisanje Kurira da njenom suprugu život visi o koncu.

Jadranka kaže da Šešelj odbija da prima neophodnu terapiju jer ne pristaje na ucene zatvorske uprave da posle zračenja mora da bude smešten u izolaciju zatvorske bolnice. - Iz Haga sam se vratila prošle nedelje. Smršao je skoro 25 kilograma, ali ne želi da posle tretmana prima hemoterapiju jer zatvorske vlasti u Sheveningenu žele da ga smeste u izolaciju kako ne bi ugrozio ostale pritvorenike. Znam da je spreman da umre zbog principa.

Rekla sam otvoreno: Vojislave, poštujem to i znam da nećeš da odustaneš, ali moraš da misliš i na nas. I ja sam bolesna. Pričala sam o svemu s lekarima sa naše onkološke klinike i oni su mi rekli da je smešno da ga drže u izolaciji jer je suludo da nekoga može da ozrači.

Nekad se toliko plašim da neće doživeti slobodu i da će ga Srbiju dopremiti u kovčegu. Do sada se nekako uvek izvlačio, a sad sam stvarno zabrinuta - rekla je Šešeljeva supruga.
http://www.peticije24.com/a/67859
Одговори
#45

Цитат: Преминуо Миле Мркшић
16. август 2015.
Бивши командант Војске Републике Српске генерал-мајор Миле Мркшић преминуо је данас у затвору у Португалији где се налазио после пресуде Хашког трибунала

Ћерка Милета Мркшића, Марија навела је раније да се њен отац од 22. јула налази у затворској болници, да су астма и физичка исрцпљеност разлози за његову хоспитализацију, а да је у болници установљено да болује од карцинома плућа.

Тврдила је да јој се отац налази у видно запуштеном здравственом стању, да су јој лекари потврдили да је стање критично и да сваког трена може да умре.

Миле Мркшић је рођен 1947. године у Вргинмосту, а као официр ЈНА учествовао је у бици за Вуковар 1991. године. Након битке за Вуковар унапређен је у генерал-мајора ЈНА, а касније је постао врховни командант Српске војске Крајине маја 1995. године. Пензионисан је након пораза крајишке војске августа 1995. године.

Мркшић је отпужен је 1995. заједно са Мирославом Радићем, Веселином Шљиванчанином и Славком Докмановићем пред Међународним судом за ратне злочине у бившој Југославији као одговоран за масовно убиство више од 260 лица на Овчари, недалеко од Вуковара.

Добровољно се предао Хашком трибуналу 15. маја 2002. и истог дана је пребачен у притвор.

Суђење је почело октобра 2005. Дана 27. септембра 2007, судско веће Хашког трибунала је осудило Мркшића на 20 година затвора за помагање и подржавање мучења, окрутног поступања и убиства 194 хрватска заробљеника на фарми Овчара 20. новембра 1991.

Српски сужањ умро у далеком Португалу
Одговори


Скочи на Форум:


Корисника прегледа ову тему: 1 Гост(а)
Све форуме означи прочитаним