Оцена Теме:
  • 1 Гласов(а) - 5 Просечно
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Односи четника, окупатора и домаћих издајника, лета 1943., у ариљском крају

(30-12-2017, 10:31 PM)Милослав Самарџић Пише:  
(30-12-2017, 02:59 PM)Перун Пише:  Укупно са добровољачке стране погинуло је 9, са бугарске 5 и 3 рањена, а са немачке 1 немачки војник је погинуо. На страни четника до сада је погинуло око 80. Војни архив, К-32, Ф-18-1, Д-36
Ово за четнике нема теорије да је тачно. То је љотићевска процена.

И мени је деловало као претерана бројка. На једном месту је стајало да су четнички губици били већи од 80, на другом 82, на трећем 85. Просто стичем утисак да су аутори користили исти, недићевски, извор и произвољно одредили губитке.

Мајор Марковић, у својим депешама, тачно наводи имена убијених четника. Покушаћу да пронађем његов извештај из ових борби. Овим губицима треба додати и губитке које је Милутин имао.

800 000 динара добио је Вучков легализовани одред од Недића. Могуће да су то биле плате официра и војника за један месец (према Кораћевом извештају војници су имали 60дин/дану а командант(и) 100дин/дану).

Нисам сигуран, али на основу писма мајора Марковића, рекло би се да је новац добио Радојко како би од Немаца набавио оружје за илегалне одреде. Било је доста примера да су легални одреди помагали ове друге.

,,Пећине слободних Српских планина се отварају за једну ноћ и ми ћемо свакоме положити рачун о нашем двогодишњем раду у шуми. Тешко ономе ко овај рачун не буде полагао."
Одговори

(31-12-2017, 09:30 AM)Перун Пише:  
(30-12-2017, 10:31 PM)Милослав Самарџић Пише:  
(30-12-2017, 02:59 PM)Перун Пише:  Укупно са добровољачке стране погинуло је 9, са бугарске 5 и 3 рањена, а са немачке 1 немачки војник је погинуо. На страни четника до сада је погинуло око 80. Војни архив, К-32, Ф-18-1, Д-36
Ово за четнике нема теорије да је тачно. То је љотићевска процена.

И мени је деловало као претерана бројка. На једном месту је стајало да су четнички губици били већи од 80, на другом 82, на трећем 85. Просто стичем утисак да су аутори користили исти, недићевски, извор и произвољно одредили губитке.

Мајор Марковић, у својим депешама, тачно наводи имена убијених четника. Покушаћу да пронађем његов извештај из ових борби. Овим губицима треба додати и губитке које је Милутин имао.

800 000 динара добио је Вучков легализовани одред од Недића. Могуће да су то биле плате официра и војника за један месец (према Кораћевом извештају војници су имали 60дин/дану а командант(и) 100дин/дану).

Нисам сигуран, али на основу писма мајора Марковића, рекло би се да је новац добио Радојко како би од Немаца набавио оружје за илегалне одреде. Било је доста примера да су легални одреди помагали ове друге.

Диша Јовановић командант среза Пожешког и Сретен Маричић, испред четника , договорили су се са Ђурићем да им за 800 000 дин.прода оружје. Сретен је однео паре а овај узео паре и убио за.
Немци и Љотићевци су посебно били бесни, јер је Дража са Штабом, у повратку из Црне Горе, 3.јуна 1943 прошао кроз Горобиље. Два дана је био у воденици Милана Павићевића, на Морави.
А на Дику Јовановића, оног што ће га обесити, јер је спроводио Дражу на коњу.
Одговори

Колико ме сећање служи на дражином суђењу помињан је Димитрије Диша Јовановић, командант среза ариљског. Да ли је то иста особа?

,,Пећине слободних Српских планина се отварају за једну ноћ и ми ћемо свакоме положити рачун о нашем двогодишњем раду у шуми. Тешко ономе ко овај рачун не буде полагао."
Одговори

Ноћу између 19. и 20. јуна од стране непознатих наоружаних људи убијен је Маричић Сретен.

Реч је о Дишу Јовановићу...

Сведок: Био је.
Тужилац: А какве је акције имао у срезу Пожешком?
Сведок: Постављен је после за начелника среза Ариљског.
Оптужени Михаиловић: Диша Јовановић није био тада.
Тужилац: А после?
Оптужени Мхаиловић: Био је примљен за среског команданта.
Тужилац: Да ли се сећате још кога? Ко је био са Дишом Јовановићем?

Одговори

(31-12-2017, 04:37 PM)Перун Пише:  Колико ме сећање служи на дражином суђењу помињан је Димитрије Диша Јовановић, командант среза ариљског. Да ли је то иста особа?
Јесте.
ДИМИТРИЈЕ Ј. ЈОВАНОВИЋ ДИША
Правник, адвокатски писар у Пожеги. У четницима од 1941.
Вратио се из Босне, погинуо на Маљену.
Не треба га мешати са :
ДИМИТРИЈЕ И. ЈОВАНОВИЋ ДИКА, претходно помињани.
Одговори

Да ли ти је у подацима да је био командант среза ариљског ( Дражин)?
Одговори

(31-12-2017, 09:59 PM)Бенито Пише:  Да ли ти је у подацима да је био командант среза ариљског ( Дражин)?
Јесте, негде као Ариљског, а негде као Пожешког.
Одговори

Stari dobri Pilcevic.Rehabilitovao je mnoge.Posten i dobar covek.Predsednik drustva za negovanje tradicija 1912-1918.Zasluzan za bistu majoru Todorovicu 1882-1914,i Puricu.Mnogo lepih stvari uradio.Umro sad vec prosle godine.
Одговори

(31-12-2017, 09:01 PM)Мића Адмирал Пише:  
(31-12-2017, 04:37 PM)Перун Пише:  Колико ме сећање служи на дражином суђењу помињан је Димитрије Диша Јовановић, командант среза ариљског. Да ли је то иста особа?
Јесте.
ДИМИТРИЈЕ Ј. ЈОВАНОВИЋ ДИША
Правник, адвокатски писар у Пожеги. У четницима од 1941.
Вратио се из Босне, погинуо на Маљену.
Не треба га мешати са :
ДИМИТРИЈЕ И. ЈОВАНОВИЋ ДИКА, претходно помињани.

Према књизи УЖИЧКИ КРАЈ У НОР-у И РЕВОЛУЦИЈИ 1941 — 1945 Диша је враћен из Босне као командос и ликвидиран 1945.

Одговори

V.Glisic?Ima tu dosta netacnosti.Poz.
Одговори

(04-01-2018, 11:09 PM)EXREZISER Пише:  V.Glisic?Ima tu dosta netacnosti.Poz.

Превише. Са друге стране, одломак о ,,одметницима" у ужичком крају је боље одрађен јер су наведене све веће групе које су на том терену боравиле. Ти подаци могу се проверити и из других извора тако да сам их простудирао и сматрам их поприлично тачним. Поред имена аутор наводи и користи изворе које су му поверили неки ознаши и учесници акција и потера. Нажалост, за сада боље немамо осим за срез Златибор који је Грујичић детаљно обрадио.

Одговори

Скочи на Форум:

Корисника прегледа ову тему: 1 Гост(а)
Све форуме означи прочитаним