Оцена Теме:
  • 4 Гласов(а) - 5 Просечно
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Majkl Hadson: Iz Srbije izneta 51 milijarda dolara
#1
Thumbs Down 

Majkl Hadson za „Novosti“: Iz Srbije izneta 51 milijarda dolara

Aleksandar Palić | 12. oktobar 2013. 21:28 | Komentara: 71

Majkl Hadson, urednik iz Vašingtona, o „ofšor skandalima“ u našoj zemlji posle 2000. godine. Srbija u samom svetskom vrhu po ilegalnim tokovima kapitala. U stotinama privatizacija strani kupac učestvovao samo formalno. Imovina preduzeća preuzimana, a radnici terani na ulicu

[Слика: eko-of-sor-zone_620x0.jpg]


DOMAĆI biznismeni bliski vlastima su preko ofšor firmi, a na tuđe ime, od 2000. do 2011. godine kupovali bagatelno preduzeća u Srbiji i na taj način izneli čak 51 milijardu dolara. Ovo u razgovoru za „Novosti“ iznosi Majkl Hadson, urednik „Međunarodnog konzorcijuma za istraživačko novinarstvo“ iz Vašingtona, koji je nedavno objavio rezultate 15-mesečnog proučavanja ofšor skandala u našoj zemlji.

Građanima Srbije je tako samo nekoliko dana posle 5. oktobra stigla „čestitka“ za godišnjicu demokratskih promena, ali umesto posvete, međunarodni tim novinara je poslao statistiku o tome kako su u prvoj deceniji ovog veka opljačkana državna preduzeća, a novac raznim transakcijama prebačen u inostranstvo.

- Podaci do kojih smo došli pokazuju da je Srbija među vodećim državama u svetu kada su u pitanju ilegalni tokovi kapitala. Istraživanje Globalnog finansijskog integriteta svrstalo je vašu zemlju u top 16 nacija po broju ofšor skandala. Ako se u obzir uzme i broj stanovnika, Srbija je iza sebe ostavila i višestruko veće države. Na primer, iz Vijetnama, koji ima čak 12 puta više ljudi, ilegalno je izneto 17,5 milijardi. Nije ovo problem samo Srbije, ofšor skandala ima u celom svetu, pa i u najrazvijenijim državama kao što su SAD i Velika Britanija, ali je cifra od preko 50 milijardi dolara zaista šokantna - objašnjava Hadson.


* Na koji način je novac iznošen iz zemlje?

- Posle promena u oktobru 2000. godine, novo prozapadno rukovodstvo je građanima obećalo bolji standard i radna mesta. U tom cilju su pokrenuli privatizaciju državnih preduzeća kako bi privukli strane investicije. Međutim, Agencija za privatizaciju nije osigurala da kupac ne izbaci radnike na ulicu kada otuđi neku firmu, a sporni Zakon o privatizaciji je kupcu dao za pravo da ne obelodani svoj identitet ili vlasničku strukturu svoje kompanije. Tako se u stotinama srpskih privatizacija strani kupac samo formalno pojavljivao, a zapravo je iza njega stajao domaći biznismen. Moćan i blizak s vlastima, koristio je ofšor kompaniju kako bi preuzeo imovinu nekog srpskog preduzeća, njenu vrednost prebacio u inostranstvo, a radnike isterao na ulicu. Jednostavno, u vladajućoj garnituri u Srbiji nije bilo političke volje da se ovako nešto zaustavi.

* Koliko srpskih preduzeća je uništeno u ofšor skandalima?

- Skoro 2.000 od 3.017 državnih preduzeća koja su privatizovana između 2001. i 2011. godine je obustavilo rad, potonula su u stečaj ili su na ivici zatvaranja. Stotine hiljade radnika je ostalo bez posla. Deo njih je propao jer se posle teške ekonomske situacije, ratova i sankcija iz devedesetih godina nisu snašli na slobodnom tržištu, ali je znatno veći broj firmi koje su uništene spornom privatizacijom i preko tajnih ofšor kompanija.

* Šta Srbija sada može da preduzme kada je ovo u pitanju?

- Sumnjam da se makar deo para koji je završio na ofšor računima može ikada povratiti. Ono što država Srbija može da uradi jeste da istraži sve slučajeve i procesuira one koji su kršili zakon. Vidim da su neki pojedinci krivično gonjeni za slučajeve koji se tiču zloupotrebe privatizacije. Međutim, situacija je i dalje nejasna zbog nedostatka informacija o tome koji su dalji potezi vlasti, istražnih i sudskih organa. Nadam se da će i podaci koje smo objavili da pomognu vladinim i drugim institucijama.

* U vašem istraživanju navodite da je u ofšor skandalima sa srpskim i stranim biznismenima učestvovao i bivši ministar privrede Makedonije Žanko Čado. Da li imate saznanja i o njegovim vezama sa srpskim političarima?

- Ne, ali to je pitanje koje bi svakako trebalo da istraže mediji u Srbiji - zaključuje Majkl Hadson.

STRANI FAKTOR

* ČINI se da ni Evropska unija nije dovoljno doprinela da se zaustavi ilegalni odliv kapitala iz Srbije?

- Sigurno je da su pored Vlade Srbije, i međunarodne organizacije mogle više da doprinesu u borbi protiv ove vrste zloupotreba. Kritičari ofšor sistema tvrde da za dešavanja u Srbiji krivicu snose i takozvani ofšor promoteri kao što su računovođe, bankari i posrednici. Oni su dizajnirali sistem koji malu i ekonomski zavisnu zemlju poput Srbije ostavlja na milost i nemilost ofšor manipulatorima - naglašava Hadson.

OBIMNIJE OD “VIKILIKSA“ MAJKL Hadson ističe da je konzorcijum za koji radi pre dve godine poštom dobio hard-disk sa dokumentima o tome ko su vlasnici, odnosno ko je pokrenuo biznis u ofšor zonama širom sveta. Po njegovim rečima, poverljive informacije o ovim skandalima su 160 puta obimnije od „Vikiliksa“.
- Angažovali smo više od 100 reportera, koji su poslednjih godinu i po dana proveravali sve informacije. Pozvali smo i vlasnike firmi iz tih dokumenata, u želji da čujemo i drugu stranu priče. Tek onda smo saznanja pustili u javnost - navodi naš sagovornik.

http://www.novosti.rs/vesti/naslovna/eko...rda-dolara
Одговори
#2

Каква црна 51. милијарда $ и лупетање неких "новости"?

То је можда цена по систему: 1$ једна фабрика + 1$ друга + .... = 51. млрд $...

МНОГО више, МНОГО!

Сигурно је ниво пљачке ПРЕКО 500 милијарди $, а највероватније и дебело преко 1000 милијарди $.

Ма нећу о глупостима да дискутујем!

14 година ову (некада) богату земљу цеде као лимун и сада некаква будала сере о 51. милијарди $!?!

То може само онај ко је добио неку кинту, од тих истих лопова, да булазни. Те новине очигледно.
Одговори
#3

Зашто се државни органи, МУП, БИА, разне радне групе, тужиоци, после овог текста у Вечерњим Новостима, не баве овим ОРГАНИЗОВАНИМ КРИМИНАЛОМ И ДИРЕКТНИМ ПОДРИВАЊЕМ ЕКОНОМСКОГ СУВЕРЕНИТЕТА СРБИЈЕ, НЕГО ИМ ЈЕ ПРВИ ЦИЉ УГУШИТИ СВАКИ НЕИСТОМИШЉЕНИЧКИ ГЛАС РОДОЉУБА И ПАТРИОТА У СРБИЈИ!?!

ОДГОВОР ЈЕ В Е Л Е И З Д А Ј А ! ! !
Одговори
#4

Da dodamo i ovo na racun nasim zapadnim "prijateljima": Читај

http://www.nspm.rs/hronika/sad-su-bombar...olara.html

Глас Русије: САД су донирале Србији 844 милиона, а направиле штету од 129 милијарде

Ако наставе да донирају Србији новац садашњим темпом, САД ће требати још 1.420 година да плате оно што су уништили током бомбардовања 1999. године - наводи Глас Русије.

Американци су од 2001.године донирале у Србију 844 милиона долара, а само материјална штета од америчког бомбардовања износи 120 милијарди долара.

При томе, у тих 844 милиона које су САД донирале укључено је и финансирање невладиних организација које спроводе америчке националне интересе у Србији,

Америчка државна агенција за међународни развој Ју-Ес-Ејд (УСАид) одлучила је да ове године пет српских невладиних организација донира са нешто више од милион долара бесповратних средстава.

За 78 дана непрекидног бомбардовања Србије снаге НАТО-а, предвођене Американцима, дејствовале су пројектилима на 986 цивилних објеката, од чега је 119 потпуно уништено, а 867 тешко оштећено.

На 113 локација бачено је 50.000 пројектила с осиромашеним уранијумом, а 57 објеката је гађано забрањеним касетним бомбама.

На градска подручја избачено је 156 "контејнера" са 37.440 касетних бомби.

Укупна материјална ратна штета је тада процењена на 120 милијарди долара, од чега је само војска, изузимајући војну инфраструктуру на Косову и Метохији, претрпела штету од девет милијарди долара.

Американци су осамдесетих година жестоко "опекли" када је било пресуђено да исплате штету нанету Никарагви, од чега се званични Вашингтон касније одбранио насилном променом режима у Манагви.

Удружење лица оштећених у НАТО бомбардовању и даље жели да добије обештећење за две и по хиљаде приватних физичких и правних лица од којих има овлашћења о заступању пред судовима у земљи и иностранству.

Процеси иду споро, али добра страна је што и поред чињенице да грађански деликти застаревају у року од три године, то не важи за штету коју су Србији нанели амерички бомбардери.

Американци су тада дејствовали без одлуке Савета безбедности УН, чиме је учињен акт повреде међународног права, а такви акти не застаревају.

Само материјална штета од америчких бомби у Србији је процењена на више од 120 милијарди долара, тако да до сада пребачена 844 милиона представљају занемаљиву цифру - наводи Глас Русије.

(Глас Русије)
Одговори
#5

Запад контролише око 95% нашег целокупног система и исисива десетине милијарди евра годишње.Реално за ових 13 година је исисано минимум 100 милијарди евра.Ако не буде брзо неке побуне ми као народ ово нећемо преживети тј толико рапидно нестајемо да је то запањујуће уколико овако остане неке 2050 ћемо бити на нивоу етно села..
Одговори


Скочи на Форум:


Корисника прегледа ову тему: 1 Гост(а)
Све форуме означи прочитаним