(07-04-2015, 12:29 AM)Брада Пише: И још једно, како то да у Дражи 2 ви детаљно описујете ток Битке на Неретви и тврдите да је то побједа Четника, кад је почетком битке фронт био код Јабланице а на крају близу Фоче? Дакле Четници се сво вријеме повлаче.
Хвала унапријед.
„Битка на Неретви“ је само један мањи сегмент борби у Херцеговини фебруара - маја 1943. године. На самој реци Неретви, код јабланичког моста одиграо се 8. марта у суштини један мањи окршај јер су прелаз браниле само две дурмиторске бригаде, које су укупно имале ако се сећам око 300 људи, и које су комунисти без проблема за једну ноћ, одбацили назад. Дакле, и по ангажованом људству и по трајању то је био један мањи сукоб. Много веће борбе су после биле на Лиму, Дрини и касније у Црној Гори (као што су и пре тога биле велике борбе за Коњиц које су комунисти изгубили).
А борбе се нису завршиле код Фоче, него код Невесиња почетком маја када су комунисти избачени из источне Херцеговине од стране Баћовићевог Експедиционог корпуса.
Према томе, посматрати све те борбе у Херцеговини у контексту само комунистичког прелаза преко јабланичког моста након протеривања 300 Бојовићевих четника, и на основу тога извлачити закључке о општој партизанској победи, исто је што и посматрати борбе у Србији 1914. године у контексту само српског пораза на Мачковом камену, па на бази тога тврдити да су Аустријанци добили битку (с тим што су на Мачковом камену, за разлику од Јабланице, стварно биле тешке борбе).
Неки тврде да су комунисти добили ту битку због тога што су се пробили у Црну Гору. Они јесу успели у томе, али им је већ крајем маја и почетком јуна уништена главнина на Сутјесци, а остаци се извлачили према Јахорини и одатле у западну Босну, тако да то њихово пробијање до Црне Горе никакав утицај није имало на исход рата. А четници су остали у Херцеговини и после тога.