Оцена Теме:
  • 0 Гласов(а) - 0 Просечно
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Пољски Џемс Бонд - Драган Сотировић
#1

Не може Бог зна шта да се разуме, углавном Пољаци хвале Сотировића, пореде га са Бондом:


Одговори
#2

Kult licnosti Sotirovica je veoma velika kod Poljaka pogotovu mladjih narastaja naravno tu mislim na Poljske nacionaliste i ne samo kao sto vidimo na ovom prvom snimku ,zahvalni su Mu za sve sta je uradio za narod na Volinu(Ukrajina),cene ga i postuju,na vojnom groblju u Varsavi(Povonzki)postoji i ploca posvecena Sotirovicu.


ps izvinjavam se zbog latinice ,nisam u mogucnosti pisati cirilicom.

" covek koji za ovog mladog Poljaka je bio Robin hud,Dzems bond,legenda "Armije krajove-otadzbinske armije",necu da izmisljam nesto ali istina je bila takva da je to bio partizan(u poljskoj kada se kaze partizant misli se na borca ,nema veze sa ovim domacim titovim partizanima),bio je uhapsen tokom rata u Jugoslaviji i nekako se nasao dok su ga prebacivali iz Austrije za Poljsku (Lavov)taj Srbin je na stanici zelzeznickoj uspeo da pobegne,Poljaci koji su radili na zeleznici su ga skrivali , posle nekog vremena prijavio se Otadzbinskoj Armiji u Lavovu,Poljaci nisu verovali mu bio je skroz drugi tip coveka,neko od njegovih je bio u Britaniji jos pre rata,i preko "sifri" i njihove vlade iz Londona potvrdjena je njegova licnost...."
Одговори
#3

Марш Пољака за подршку Косову, Сотировићева слика на транспаренту:
[Слика: 01-mars-poljaka-za-podrs.jpg]

Исти догађај:
[Слика: 02-mars-poljaka-2.jpg]

Исти догађај:
[Слика: 03-mars-poljaka.jpg]

Пољска, 1945. Сотировић после бекства из совјетског затвора у Лавову. Лево је Ккристина Цеслава Хнатувна, онда Драган Дража Сотировић, па Казимјерз Ламас:
[Слика: 04-1945-draza-posle-beks.jpg]

Сотировићева књига, објављена у Пољској, док је живео у Француској:
[Слика: 06-sotiroviceva-knjiga.jpg]

[Слика: 07-sotiroviceva-knjiga-2.jpg]

Гробље Повозки, Варшава, плоча у знак захвалности:
[Слика: 07-ploca-u-znak-zahvalno.jpg]
Одговори
#4

Преносим са Историје, да буде на једном месту:
(ukleti vojnici) Poljska '44-'63
"Zolnierze wiklecy" " Ukleti vojnici"

Antikomunisticki Poljski narodni pokret koji je bio aktivan 1944-1963 na terenu republike Poljske .
Protivnici SSSR-a i njegovoj politici.Broj Poljskih vojnika koji su ostali u sumama borili se jos posle zavrsetka drugog svetskog rata kretao se izmedju 120 000-180 000.
Naziv "ukleti vojnici" je nastao jer su ih boljsevici smatrali neprijateljem broj jedan od strane komunisticke vlade,cak i danas postoje lazi da su 'ukleti vojnici"ubijali nevine civile na srecu danas je vecina komunistickih arhiva otkrivena i imamo priliku da vidimo sta je istina .
Za mladje narastaje u Poljskoj oni su najveci heroji ,a 1. marta slavi se narodni dan "ukletih vojnika ".
Poslednji "ukleti"zvao se Juzef Francak i poginuo je 21.10.1963 g.


https://www.youtube.com/watch?v=3ebPRMvVNrg

Ovo je snimak o jednoj od organizacija koje su se borile posle "zavrsetka" drugog svetskog rata!

"NSZ"-narodowe sily zbrojne"
Одговори
#5

Пољски филм ''Дража - четник - A hero of Poland and Serbia untold story '', са енглеским титлом. Филм је у међувремену освојио више награда на фестивалима и на тражење гледалаца више пута је репризиран на ТВ Пољска. Да подсетим, пријавио се на један фестивал у Београд, али је одбијен. Ево филма:

Одговори
#6

Дража Четник - Легенда Источне Пољске
СРЕДА, 06. ФЕБ 2019, 18:50 РТС2
Документарно-играни филм Телевизије Пољске који говори о животу Драгана Сотировића, човека кога сматрају легендарним јунаком пољског и српског герилског покрета.
[Слика: Dragan%20Sotirovic%20300.jpg]
Мајор Сотировић је у Другом светском рату био један од најпопуларнијих команданата пољске Домовинске армије - Армије Крајова. Највише је користио управо псеудоним "Дража", тако да га и филмска екипа ТВ Пољске, и сведоци догађаја који се појављују у филму, мајора Сотировића једноставно зову - Дража. Поред Пољака, у филму се као сведоци појављују и његов син и унук, Михајло и Никола Сотировић.
Као млади официр, Сотировић се придружио генералу Михаиловићу на Равној Гори већ у мају 1941. године. Почетком 1942. године на железничкој станици у Крагујевцу препознао га је један љотићевац и пријавио Гестапоу. Заробљен је и после испитивања и боравка по немачким затворима и логорима у Србији, пребачен је у логор Рави Руској на истоку Пољске (данас у Украјини). Из овог логора је касније премештен у Стриј, одакле бежи 13. јануара 1944. и прикључује се Армији Крајова. Пошто су проверили ко је и шта је, Пољаци су га поставили за заменика команданта 14. уланског пука (пук лаке коњице) у области града Лавова (данас такође у Украјини).
Сотировић је успешно командовао јединицама у борбама против украјинских осовинских формација, као и у борбама за ослобођење Лавова од Немаца. На предлог Команде Југоисточних пољских снага, на челу са генералом Владиславом Филиповским, одликован је највишим пољским војним ореденом, "Виртути Милитари". Касније је унапређен у чин мајора Пољске армије.
И Совјети, који су садејствовали у борбама за ослобођење Лавова, одликују Сотировића, али га, као и многе друге пољске официре, ускоро хапсе. Он успева да побегне и током августа 1944. постаје командант јединице Д-14 у саставу Групе Варта Пољске армије. Совјети га поново хапсе, а из болнице у Жешову ослобађа га пољска организација која се борила против Совјета.
Априла 1945. године поново се прикључио Групи Варта. Последња акција у којој је учествовао била је напад на совјетску базу код села Домарадз, 25. јуна 1945. године. После расформирања Групе Варта, крајем августа 1945. успео је да емигрира у Француску. Живео је у Монаку, под псеудонимом Жак Роман. Сарађивао је и са пољским и са српским емигрантима. Жалио је што је део Пољске за који се борио припојен Совјетском Савезу. Судбину пољског народа у области Лавова поредио је са судбином српског народа на Косову и Метохији.
Драган Сотировић је био велики верник и хиландарски ходочасник. На Свету Гору је одлазио сваке године, чак и када му је здравље било озбиљно нарушено, тако да је 1987. године преминуо у Солуну, враћајући се са последњег ходочашћа.
http://www.rts.rs/page/tv/ci/story/18/rt...ljske.html
Одговори
#7

Врањски Џејмс Бонд

https://www.okradio.rs/vesti/specijali/u...43264.html
Одговори
#8

ДРАЖА СРПСКИ ЧЕТНИК У ПОЉСКОМ ПОКРЕТУ ОТПОРА (на енглеском)

https://jkorowicz.wordpress.com/2013/04/...derground/
Одговори


Скочи на Форум:


Корисника прегледа ову тему: 1 Гост(а)
Све форуме означи прочитаним