Оцена Теме:
  • 0 Гласов(а) - 0 Просечно
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

СРБИЈА НА ЗАПАДУ
#43

Док су самосталци или радикали тежили рату са Аустроугарском?
Врло је једноставно. Ако Те мрзи да читаш море књига које је написано о томе, довољно је да погледаш Зборник радова са међународног научног скупа историчара у САНУ, 2014. године. Ту има море доказа да је Краљевина Србија по сваку цену покушавала да избегне сукоб са Аустроугарском. 
Потпуно исто важи и за Други светски рат. Шта је још Краљевина Југославија требала да учини да не дође до рата?
Уосталом, у оба случаја се одавно доказало да би Србију напале Швабе без обзира, јер су све припреме извршене. И у једном и у другом случају. С тим да су у првом случају требало да нападну још 1912, али немачки цар је био против и зато се одустало.
Одговори
#44

(27-04-2024, 04:52 PM)Бенито Пише:  Док су самосталци или радикали тежили рату са Аустроугарском?

Продубљивали су  Анексиону кризу и организовали атентат.Али то негирате као што негирате учешће Британаца у смјени Павла и Стојадиновића.

Горски штаб 310
Одговори
#45

(27-04-2024, 04:28 PM)victoria Пише:  Бенито,ако нас је Черчил поставио одмах до Немаца  због нашег "милитаризма"(ја не видим милитаризам већ слободарску традицију тадашње Србије и Црне Горе) онда очигледно други сматрају да има везе са Србима и Србијом.Ја у тој реченици видим најаву ововременског штројења белих Европљана путем педерлука и "људских права" што је и омогућило ову текућу замену становништва.Да ли би некадашњи Немци па и Французи,Холанђани,Белгијанци,Шведи . . . дозволили овако нешто ?! Али пре свих даљих осврта само да се усагласим са Мекензијем,оно што смо некад звали Запад више не постоји или скоро не постоји.Он је из прве дао "дијагнозу",Србија све и кад би хтела не би могла на Запад,нема га више.Узгред буди речено овај наш простор се ни у шали никад није називао Запад.Једноставно смо на југоистоку Европе а за велике канцеларије чак на блиском истоку.Тамо нас виде и данас уз то што смо за њих "мали Руси".

Наравно да постоји политички Запад. То што он не личи, или чак радикално не личи на неки други одраније, не значи да не постоји. И оваа културни концепт који влада у политичком Западу последица је учења и идеологија њихових филозофа, социолога, мислиоца, политичара.... Није су они то увезли из неке друге од ових цивилизација које помиње Хантингтон, него су производ "западне цивилизације".
Исто као у другој половини 19 века, када су код њих рођене и разрађиване идеје либерализма, фашизма, социјализма, комунизма..... Све је то западна цивилизација. 
Проблем је када се то наметне другој цивилизацији и онда се извитопери и изведе у различите Франкенштајне. 
Управо због тога што су успевали да извезу те своје идеје да буду примењене у другим цивилизацијама, они су по инерцији навикли да измишљају стално нове културне концепте и да их и даље извозе. Међутим, време се променило и то је све теже остварити. Зато то највише остаје тамо и тамо доживљава своју примену и своје искривљене варијанте.
Одговори
#46

(27-04-2024, 05:08 PM)Ocaus41 Пише:  
(27-04-2024, 04:52 PM)Бенито Пише:  Док су самосталци или радикали тежили рату са Аустроугарском?

Продубљивали су  Анексиону кризу и организовали атентат.Али то негирате као што негирате учешће Британаца у смјени Павла и Стојадиновића.

Нису продубљивали Анексиону кризу.
Не негирам учешће Британаца у смени Стојадиновића, па и Павла. 
Него, тако згодно да се уместо историје како се она заиста догодила, догађајима правда идеолошка позиција.
Одговори
#47

Наравно да постоји политички Запад. То што он не личи, или чак радикално не личи на неки други одраније, не значи да не постоји. И оваа културни концепт који влада у политичком Западу последица је учења и идеологија њихових филозофа, социолога, мислиоца, политичара.... Није су они то увезли из неке друге од ових цивилизација које помиње Хантингтон, него су производ "западне цивилизације".
Исто као у другој половини 19 века, када су код њих рођене и разрађиване идеје либерализма, фашизма, социјализма, комунизма..... Све је то западна цивилизација. 
Проблем је када се то наметне другој цивилизацији и онда се извитопери и изведе у различите Франкенштајне. 
Управо због тога што су успевали да извезу те своје идеје да буду примењене у другим цивилизацијама, они су по инерцији навикли да измишљају стално нове културне концепте и да их и даље извозе. Међутим, време се променило и то је све теже остварити. Зато то највише остаје тамо и тамо доживљава своју примену и своје искривљене варијанте.
[/quote]
Све ово што си набројао плус анархизам настало је УНУТАР протестантског света(да се не лажемо,протестанти само себе виде као "запад" али због тактичких разлога не могу то гласно да кажу)
 али ако мало завириш иза кулиса видећеш да су то скоро искључиво јеврејски производи намењени за извоз али не и за домаће тржиште.Анархисти су убијали на све четири стране света али не и уЛондону где им је била сигурна кућа.Комунизам ,фашизам и нацизам су убачени свугде где је то било могуће али у Британији није ни покушано.Још од доба Елизабете знамо за пакт енглеске монархије и јеврејске екипе око Ротшилда,они су им и створили службу глобалног дохвата док се на двору још јело прстима.Да не спомињемо да су неке од наводно енглеских колонија за дуго биле заправо у власништву приватних компанија.Да погађамо ко су били власници тих компанија?Зашто се слажем са Мекензијем да политички Запада данас не постоји или да једва постоји ? Зато што се однос снага у том ортаклуку драстично променио у корист тринаестог племена.Као што рече Шарон,јачи су од њих и у Америци а видимо и Британији.Што се тиче интелектуалаца,Хана Арент и екипа око ње као "проналазачи"и друштвеног инжењеринга су углавном јеврејске избеглице са континента и као такве не треба их убрајати у Запад.Они Запад користе циљеве својих саплеменика као што користе на пример текбираше који деценијафикаре главе свима осим Израелцима.Не видим их у Гази на пример.Ја одавно не видим ни једног протестантског интелектуалца од калибра па да га сматрам за глас Запада.Запад= протестантизам а то је крепало одавно. Ех да,либерализам треба избрисати са списка.Ово што се данас намеће као либерализам нема много везе са Адамом Смитом.У ствари његова је сушта супротност као и данашњи феминизам изворном.Украдени појмови.
Одговори
#48

Цитат:Ја одавно не видим ни једног протестантског интелектуалца од калибра па да га сматрам за глас Запада.Запад= протестантизам а то је крепало одавно. Ех да,либерализам треба избрисати са списка.Ово што се данас намеће као либерализам нема много везе са Адамом Смитом.У ствари његова је сушта супротност као и данашњи феминизам изворном.Украдени појмови.
Тачно је да овај Запад није онај стари Запад, али неки образци се никада не мењају. Либерализам 19. века и либерализам данас се у својој суштини не разликују; западњачки идеолошки либерали 1800-их водили би у потпуности исту политику према нама коју воде и данас.
А у том стварању либерализма, и осталих просветитељских идеја које су касније постале веома штетне (неколико векова пре 1914.) кључну улогу имали су Французи, а не Енглези. Енглеска 1500-их је мање или више небитна европска држава, па ни њен утицај није могао бити пуно већи.
Одговори
#49

(27-04-2024, 03:12 PM)Ocaus41 Пише:  
(27-04-2024, 02:49 PM)Бенито Пише:  
(27-04-2024, 02:47 PM)Ocaus41 Пише:  
(27-04-2024, 02:43 PM)Бенито Пише:  
(27-04-2024, 02:32 PM)Ocaus41 Пише:  
(27-04-2024, 02:25 PM)Бенито Пише:  Жао ми је ако си стекао такав утисак, али то што си написао нема благе везе ни са оним што сам желео да кажем, а богами ни са оним што сам написао.

Или у преводу : " или си Србин или си љотићевац..."

Не,него у преводу - прочитај неку књигу, па дај себи право да причаш нешто о историји. 
"Могли су заобићи оба светска рата... "
Па на основу литературе и говорим.Теби је то тешко да  сагледаш јер све гледаш кроз анексију и 25.март.
Које литературе?
Ајде да се описменим и ја.
Др.Мирко Косић наш највећи интелектуалац

Откуд би он био наш највећи интелектуалац?
Није ни близу.
Одговори
#50

(27-04-2024, 03:49 PM)ЛукаЛоко Пише:  
(26-04-2024, 01:48 PM)Бенито Пише:  ...
Једном речју, Србија није Запад. И то не само због Срба. Због њих, какви су данас, алави на паре и више протестанти него православни, можда и најмање.
Србија и Срби нису Запад, јер то не жели управо политички Запад, који води потпуно сулуду политику према Србији и Србима, каква се не памти у модерној европској историји.

Самарџићу,
схватам ја шта хоћете рећи и слажем се са Вама да азијатичари су по култури и менталитету другачији од свих нас Европљана, народи из Далеког Истока из неких разлога, Арапи и муслимани из других, и да Србија не припада тамо.
Међутим, чини ми се да велика политика не зна за културу, тако да морам се сложити са Бенитом.
Ја памтим оно време када су западне земље подржавале осамостаљење Словеније и Хрватске и зато су њихови интелектуалци јавно тврдили да су Словенци и Хрвати западници зато су припадали средњоевропској цивилизацији, док Срби нису зато што су били под Османлијима и зато не знају шта је то демократија...
Свидело се вам или не, ваша судбина је судбина Русије.
Руси одувек покушавају да буду примљени на западну цивилизацију и редовно кроз векове су одбачени.
Сам Путин је покушао у свом првом мандату да буде примљен као савезник НАТО-а, Берлускони му је помагао у томе, али није Запад хтео и сада је видљиво докле су отишле ствари.

У праву сте обојица када је реч о коришћењу термина Запад у политичке сврхе.
Иначе не.
Што се тиче ХР и СЛО оне су биле под полуфеудалном АУ, па отуда знатно слабије у демократији од нас 
Иначе демократија у време краља Петра Првог Карађорђевића стајала је боље код нас него у ма којој европској земљи тога доба. Без претеривања.
Одговори
#51

(27-04-2024, 03:59 PM)Monarhist Пише:  Ма кад су били одбачени...Русија је још од 17-ог века а посебно током 18-ог уско везана за Запад. Мада, тада није била актуелна геополитичка подела исток-запад, већ север-југ.

Па да, Лука је мало претерао.
Само што јој је Запад радио о глави, нарочито од краја 19. века. Али то је друга тема. Данас Бајденова администрација уништава европске привреде нпр. па нико због тога не прави нову класификацију. Или рецимо економски рат између Европе и САД 1970-тих.
Одговори
#52

Монархиста
"Либерализам 19. века и либерализам данас се у својој суштини не разликују; западњачки идеолошки либерали 1800-их водили би у потпуности исту политику према нама коју воде и данас."
Либерали 19-ог века су истицали неприкосновеност приватне својине и тражили да се држава што мање уплиће у живот појединца а данашњи "либерали" тврде да ни наша деца нису наша а да ни наш бубрег није наш.Знаш ли да могу да ти узму бубрег ако се ти за живота ниси изричито изјаснио против тога ? Да не спомињемо да данашњи "либерали" захтевају да држава прописује све од рођења па до еутаназије.Украдени појмови,у старој амбалажи замењен садржај.Слично је и са феминизмом."Већ 1994. године издаје Кхристина Хоф Сомерс, америчка феминисткиња и (тада) професорка филозофије на Кларк универзитету, књигу „Who Stole Feminism? How Women Have Betrayed Women“ у којој износи мишљење да „родне фемискиње“ (њена кованица) које у то време формирају горе већ споменути „трећи талас“ феминизма упропаштавају постигнућа нараштаја феминисткиња које су се бориле за једнакост полова и које и надаље желе тако чинити (ту она убраја и себе). Ц. Х. Сомерс сматра да је контрапродуктивно уверавати свет и жене саме да нису способне бити слободне особе ако не престану бити жене. Она тврди да су (већ почетком 1990-их година) те родне феминисткиње ревносним радом успеле у САД да узму у руке кључеве свих финансијских залагања за женска права, како из државних, тако из приватних извора; те описује како постаје немогуће да се напредује у универзитетском свету без подршке феминисткиња које су поборнице те нове идеологије.[5] Ц. Х. Сомерс се до данас заузима за „класични правични феминизам“, где се тражи једнакост и правичност за жене, те тврди како се показује да „што су ствари боље за жене, то су професорке са женских студија срдитије ... Заиста не мислим да нам треба једна алтернативна визија. Мислим да већ имамо добру визију, коју зовем 'правични феминизам'. То је класични феминизам који нам је донео право гласа, који нам је донео правичност у образовању, који наставља да нам доноси једнакост шанси. То је феминизам у који ја верујем. Томе није требало давати неки филозофски израз јер су то већ сасвим лепо биле учиниле Мари Волстонкрафт, Елизабет Кади Стантон и Сусан Б. Антони. То је баштина жена у овој земљи. Стога нисам имала потребу да пишем нову филозофију феминизма ... Оно што сам морала учинити је било да разоткријем ту посебну школу феминизма коју ја зовем родни феминизам“.[6]
Одговори
#53

(27-04-2024, 04:28 PM)victoria Пише:  Бенито,ако нас је Черчил поставио одмах до Немаца  због нашег "милитаризма"(ја не видим милитаризам већ слободарску традицију тадашње Србије и Црне Горе) онда очигледно други сматрају да има везе са Србима и Србијом.Ја у тој реченици видим најаву ововременског штројења белих Европљана путем педерлука и "људских права" што је и омогућило ову текућу замену становништва.Да ли би некадашњи Немци па и Французи,Холанђани,Белгијанци,Шведи . . . дозволили овако нешто ?! Али пре свих даљих осврта само да се усагласим са Мекензијем,оно што смо некад звали Запад више не постоји или скоро не постоји.Он је из прве дао "дијагнозу",Србија све и кад би хтела не би могла на Запад,нема га више.Узгред буди речено овај наш простор се ни у шали никад није називао Запад.Једноставно смо на југоистоку Европе а за велике канцеларије чак на блиском истоку.Тамо нас виде и данас уз то што смо за њих "мали Руси".

Цели свет назива Грчку колевком западне цивилизације.
Одговори
#54

(27-04-2024, 04:35 PM)Ocaus41 Пише:  
(27-04-2024, 04:00 PM)Бенито Пише:  
(27-04-2024, 03:12 PM)Ocaus41 Пише:  
(27-04-2024, 02:49 PM)Бенито Пише:  
(27-04-2024, 02:47 PM)Ocaus41 Пише:  
(27-04-2024, 02:43 PM)Бенито Пише:  
(27-04-2024, 02:32 PM)Ocaus41 Пише:  
(27-04-2024, 02:25 PM)Бенито Пише:  Жао ми је ако си стекао такав утисак, али то што си написао нема благе везе ни са оним што сам желео да кажем, а богами ни са оним што сам написао.

Или у преводу : " или си Србин или си љотићевац..."

Не,него у преводу - прочитај неку књигу, па дај себи право да причаш нешто о историји. 
"Могли су заобићи оба светска рата... "
Па на основу литературе и говорим.Теби је то тешко да  сагледаш јер све гледаш кроз анексију и 25.март.
Које литературе?
Ајде да се описменим и ја.
Др.Мирко Косић наш највећи интелектуалац
Ма, шта ми наприча?
И шта вели "највећи српски интелектуалац" - да смо могли "заобићи Први и Други светски рат"?
Само ми реци да ли је то смислио док је седео у фотељи гувернера НБС за време Недића или после, у хладовини швајцарских шума?
Новаковићева политика је настојала избјећи Први рат.
Косићева књига о пучу и економији.

Не само Новаковићева, свака наша влада тога доба хтела је да избегне рат против АУ.
Одговори
#55

Слично ти је и са либерализмом а код нас крађу појма патриотизам и његовом заменом за некритичко русофилство можеш видети у говору многих политичара "патриотске" оријентације а поготову у дрскости неких анонимних учесника познатијих форума код нас.Не мислим на Погледе.Ја их називам ибеовцима.Крађа појмова и замена садржаја често сасвим супротним је бизнис наших дана,друштвени инжењеринг.Тако је и са Западом,нема тога више или има у траговима.На пример у Тексасу можда мало.Све остало је јеврејска мимикрија,да будем прецизан хазарска подвала.Какав је интерес протестаната да им довлаче оволике "мигранте" и да им за јавне владаре постављају до јучерашње колонијалне слуге ?
Одговори
#56

Милослав
"Цели свет назива Грчку колевком западне цивилизације."
Знам да је називају али у пракси Запад=протестантизам плус пратиоци(Французи,Немци,Италијани итд) Де Гол је то САВРШЕНО разумео.
Одговори


Скочи на Форум:


Корисника прегледа ову тему: 1 Гост(а)
Све форуме означи прочитаним