Оцена Теме:
  • 4 Гласов(а) - 3.75 Просечно
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Четници и Немци- фотографије!

Није Немац заробљен, али јесу четници. Ради се о специјалној групи која се по немачким извештајима назива "одреди носача". Док трају операције против супротне-партизанске стране, не смеју да беже, нити да окрећу оружје на Немце, јер постоје таоци (други заробљеници) који се држе за сваки случај. Њихов задатак је да учествују са Немцима у претресима терена и у борбама против супротне стране. Постојали су и партизански одреди носача. На овом форуму смо конкретно видели такав случај - партизански старешина (има црвене ознаке на рукавима).
Одговори

Има један комунистички документ у коме Зечевић обавештава Терзића о томе како настају ти "одреди носача". Додуше, не спомињу се ти одреди по имену.

Рекох да питам имењака Динчића да ли се овај документ односи на те "одреде носача".

Ево цитата:



Br. 232 (171)

OBAVEŠTENJE VLADE ZECEVlCA OD 18 MAJA 1943 ZAMENIKU
NAČELNIKA VRHOVNOG ŠTABA NOV I POJ O
SITUACIJI U PLJEVALJSKOM I BJELOPOLJSKOM SREZU


....


3) Razoružavaju četnike i šalju negde na rad. Mali broj
četnika ostaje sa Nemcima i Italijanima, ali pod uslovom da se obuku u njihove
uniforme. Ovako obučeni četnici služe im kao izviđačke
patrole, koji seljacima govore da ne beže ispred Nemaca (kojih
na mnogo — po njihovoin pričanju) a Talijani su glavna sila,
coji im neće ništa. Ustvari N. i T. uz put pale kuće, pljačkaju
stoku i ostalo, a ubijaju i po nekog četnika.


.....

ZBORNIK NOR-a, tom II - DOKUMENTI VRHOVNOG ŠTABA NOV I POJ - knjiga 9 - april-jun 1943, str. 275
Одговори

Апсолутно тачно, само што се изоставља шта ти одреди по правилу представљају. И што се прикрива постојање истоветних партизанских одреда. Видели смо фотографију једног од њих на реону дивизије "Принц Еуген". Највећи број фотографија је управо са њихове територије.
Одговори

(19-01-2020, 11:58 AM)Александар Динчић Пише:  Није Немац заробљен, али јесу четници. Ради се о специјалној групи која се по немачким извештајима назива "одреди носача". Док трају операције против супротне-партизанске стране, не смеју да беже, нити да окрећу оружје на Немце, јер постоје таоци (други заробљеници) који се држе за сваки случај. Њихов задатак је да учествују са Немцима у претресима терена и у борбама против супротне стране. Постојали су и партизански одреди носача. На овом форуму смо конкретно видели такав случај - партизански старешина (има црвене ознаке на рукавима).

Јел их је било и у операцијама по тадшњој Србији?

Онда би то била шеста или седма формација под кокардама овде(од тога једна и по униформисана) . . .

''...Видиш ли пријатељу она три чобана на ливади? Е све док та тројица могу да надгласају мене и Сократа и услед тога доносе одлуке, ја у демократију не верујем... ! " - Платон
(„Држава“)

Одговори

Они су били специјалитет дивизије "Принц Еуген". Зато и постоји прс и плева тих фотографија Немаца и четника са њихове територије. Нека врста психолошког антигерилског ратовања. Није то била ни шеста нити седма формација под кокардама. Четници као ратни заробљеници. Чини ми се да сам негде видео фотографију Радована Самарџића поред једног официра дивизије "ПЕ". И он је био заробљен у подухвату "Schwartz". А онај покрај њега исти је официр покрај оног заробљеног партизана са црвеним ознакама на рукавима. Исти је случај и са Видачићем. И он је доспео у немачко заробљеништво.
Одговори

Господине Динчићу, да ли можда знате како је прошао Пећанчев војвода Милија Мајсторовић?
Одговори

(19-01-2020, 09:01 PM)Константин Миловановић Пише:  Господине Динчићу, да ли можда знате како је прошао Пећанчев војвода Милија Мајсторовић?

Војвода Сопотски?

То и мене интересује . . .

''...Видиш ли пријатељу она три чобана на ливади? Е све док та тројица могу да надгласају мене и Сократа и услед тога доносе одлуке, ја у демократију не верујем... ! " - Платон
(„Држава“)

Одговори

(19-01-2020, 10:33 PM)Бранке Пише:  
(19-01-2020, 09:01 PM)Константин Миловановић Пише:  Господине Динчићу, да ли можда знате како је прошао Пећанчев војвода Милија Мајсторовић?

Војвода Сопотски?

То и мене интересује . . .

Убили га четници, са пратиоцем, у стану о ком се крио у Београду, 1943.
Пошто се много истакао у садистичким мучењима и радио је за Гестапо.
Има детаљно у дисертацији Радета Ристановића.
Одговори

(19-01-2020, 10:47 PM)Милослав Самарџић Пише:  
(19-01-2020, 10:33 PM)Бранке Пише:  
(19-01-2020, 09:01 PM)Константин Миловановић Пише:  Господине Динчићу, да ли можда знате како је прошао Пећанчев војвода Милија Мајсторовић?

Војвода Сопотски?

То и мене интересује . . .

Убили га четници, са пратиоцем, у стану о ком се крио у Београду, 1943.
Пошто се много истакао у садистичким мучењима и радио је за Гестапо.
Има детаљно у дисертацији Радета Ристановића.

Знам да је био зулумћар,држао је затвор у општини . . .
Али по попису сопотских жртава се води да је убио само једног човека,па ме интересује . . .

Где могу да нађем ту дисертацију?

''...Видиш ли пријатељу она три чобана на ливади? Е све док та тројица могу да надгласају мене и Сократа и услед тога доносе одлуке, ја у демократију не верујем... ! " - Платон
(„Држава“)

Одговори

Има на нету ПДФ. Покрети отпора у окупираном Београду 1941-1944.
Одговори

Хвала . . .

''...Видиш ли пријатељу она три чобана на ливади? Е све док та тројица могу да надгласају мене и Сократа и услед тога доносе одлуке, ја у демократију не верујем... ! " - Платон
(„Држава“)

Одговори

Одлична дисертација. Велико освежење!
Одговори

Ову слику стално истичу комунисти.
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/s..._Nemci.jpg
Одговори

Било је приче раније да су ово Машанови четници.
Када би знали име макар једне особе са ове фотографије, мислим наравно на четнике, одгонетнули би о коме се ради и о ком сусрету.
Изгледа да су баш све особе са ове слике страдале за време рата. Зато нема ко ни да препозна.
То даје могућност за манипулацију са префиксом "сарадње четника и Немаца", што је апсурдно јер је и овако јасно да се ради о Пећанчевим четницима.
Одговори


Скочи на Форум:


Корисника прегледа ову тему: 1 Гост(а)
Све форуме означи прочитаним