То је постављач теме, онда коментар:
Preterivanja postoje pogotovo ih ima kod Samardžića četnici nisu imali jaku ilegalu u Sarajevu,
i ni ja lično ne verujem da je toliko četnika bilo skupljeno da napada ali je verovatno bilo napada.A priča o Valteru je vezana za majora Žarka Todorivića, ali je njegova baza bila u Beogradu.
Ово је баш убедљиво,е не верује човек...
Онда једа човек из тих крајева:
Tacnu cifru cetnika u sumama i brdima oko Sarajeva vjerovatno niko ne zna ali su od pocetka genocida u NDH Cetnici bili jedina antifasisticka vojska na tom podrucju . Kao sto je Bosanska krajna Partizanski kraj , tako je Romanija sinonim za Cetnicki kraj i gledano suprotno od kazaljke na satu su postojali cetnicki odredi Vojkovica , Jahorine , Trebevica , Sokolca , Rogatice ,Ravne Romanije Nahoreva , Blagovca , Donje Josanice , Krivoglavicki je postojao do kraja 1946 , Semizovacki , Okruglicki , Nisicki , Ilijaski , Stanijevacki , Blazujski , Hadzicki ,Krupacki...
Ne vidim zasto bi bilo nerealno da fasisti u Sarajevu evidentiraju Cetnicke ilegalce jer je Sarajevo po predratnom popisu bio skoro pa 2/3 Srpski grad a kako su Cetnici bili najveca antifasisticka armija u sumama oko Sarajeva nije nerealno da su imali mrezu unutar grada jer bice da Srbi u gradu nisu blagonaklono gledali na genocid.
Па Ватра:
Број од 18.500 четника се наводи у немачком обавештајном извештају, мислим да је негде наведен извор, а има и факсимил.
То што такав документ постоји, не значи да је и тачно. Поготово јер се ради о документу супротне стране. Било би добро видети које су јединице учествовали у акцији, и које је било њихово бројно стање.
Процена броја герилских формација је
увек врло проблематична. На пример, има процена да је ЈВуО у Србији 44-те имала око 30 хиљада људи. Али добар део тих јединица није био мобилан, односно није дејствовао даље од своје куће, или чак није био мобилисан. Зато су прављене "летеће" јединице које су могле бити послате на даље задатке,
али то се десило тек 44-те. Али њих је било мање од половине бројног стања. Податак да је 18 и по хиљада четника напредовало ка Сарајеву
би значио да је Дража практично скупио све што је могао у Србији и Источној Босни и послао ка Сарајеву, а то се није десило. Укратко речено, податак о овом бројном стању је требао да буде проверен. Међутим, то је Самарџићев стил да узме један податак који му одговара и да њега пропагира.
Друга нелогичност са овим бројем је ш
то је офанзива после напада на Вишеград и Рогатицу практично стала, што се објашњава нападом партизана који јесу касније заузели позиције од четника, што је још нелогичније јер исти аутор тврди да је бројно стање партизана било знатно мање.
Четничка офанзива ка Вишеграду на једном правцу и Пријепољу ка другом се јесте десила, али је била кратког даха, и да поменемо била је слабијег интензитета него што Самарџић наводи. Пар недеља после је 369. пд, иста јединица која је нападнута у Вишеграду издала наредбу по којој се са локалним четницима поступа пријатељски.
Неки команданти који су били у италијанској зони
и имали споразум са њима, попут Лукачевића, су убрзо потписали споразуме о сарадњи са Немцима.
Е, гос`н Ватра, Ви рекосте да сте читали моје књиге?
Побројао сам и све четничке и све партизанске јединице, затим недићевске, љотићевске, итд, и њихово бројно стање у разним периодима, пре свега према њиховим изворима.
Партизани су ударили у леђа четницима тек на Соколцу, тј. офанзива није стајала од Вишеграда до Соколца, од 5. до 23. октобра 1943.
Где је већ једном неки потписани уговор четника и Немаца?
П.С.
После Ватре, писао је Горан Деспотовић из ''Антифашистичког савеза'', али предуго, погледајте тамо ако желите...