Оцена Теме:
  • 57 Гласов(а) - 4.46 Просечно
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

НАЈЛЕПШЕ ЧЕТНИЧКЕ СЛИКЕ

Није,причао ми је један наш познати писац на тему ЈВуО али не бих да јавно кажем ко је.Ко зна, ко све чита ово.Smile
Одговори

Ја, ја, натурлих! Smile
Само није га ишамарао због оговарања, него због неактивности. Калабић је осећао одговорност због таквог понашања, јер га је он предложио на то место пошто је Нешко ухапшен. Зато је Радосављевићу и доделио надимак Бумбар.
Наравно, ако би консултовао Владана и Бојана добили би дијаметрално супротну информацију.
Одговори

(27-11-2016, 06:36 PM)Бенито Пише:  Ја, ја, натурлих! Smile
Само није га ишамарао због оговарања, него због неактивности. Калабић је осећао одговорност због таквог понашања, јер га је он предложио на то место пошто је Нешко ухапшен. Зато је Радосављевићу и доделио надимак Бумбар.
Наравно, ако би консултовао Владана и Бојана добили би дијаметрално супротну информацију.
Да, и управо га је Дража послао да доведе у ред Ваљевски корпус. То је документовано, а приче су приче.
Одговори

На слици су Амерички капетан Џорџ Мусулин и капетан Звонко Вучковић.Да ли неко зна, где и када је ова слика настала?Немам тај податак,а треба ми .Из мог личног искуства, претпостављам да је слика настала почетком 1944. године у време Светосавског конгреса у селу Ба.Само нисам сигуран,па ако може неко да ми помогне...
[Слика: 12525211_10153880691548735_4968497541061900596_o.jpg]
Одговори

Село Брезна 44.Тако је потписана у мемоарима.Упоређивао сам њихов изглед пре и за време конгреса и рекао бих да је настала у периоду од НГ до омладинског конгреса.Нисам детаљно читао сад мемоаре,можда негде и пише.

,,Пећине слободних Српских планина се отварају за једну ноћ и ми ћемо свакоме положити рачун о нашем двогодишњем раду у шуми. Тешко ономе ко овај рачун не буде полагао."
Одговори

Хвала.
Одговори

(27-11-2016, 07:42 PM)Милослав Самарџић Пише:  
(27-11-2016, 06:36 PM)Бенито Пише:  Ја, ја, натурлих! Smile
Само није га ишамарао због оговарања, него због неактивности. Калабић је осећао одговорност због таквог понашања, јер га је он предложио на то место пошто је Нешко ухапшен. Зато је Радосављевићу и доделио надимак Бумбар.
Наравно, ако би консултовао Владана и Бојана добили би дијаметрално супротну информацију.
Да, и управо га је Дража послао да доведе у ред Ваљевски корпус. То је документовано, а приче су приче.

Мислим да Радосављевић није изузетак, за такве приче о Гкг.
Одговори

(25-11-2016, 09:15 PM)Николај Пише:  Бугари су учествовали у операцији "Шварц". То је једино логично објашњење.

[Слика: image.jpg]how to take screenshots

Знатан број бораца Калиновачке бригаде је био наоружан "Шпагинима", а био је и по неки "Токаров" полуаутомат.
Ово оружје, као и другу опрему су "савезници" бацали партизанима падобранским пакетима. Обавјештајци Калиновачке бригаде су открили локације на које се спуштају падобрани и организовали засједе за прихват истих. Под борбом су плијенили ове пошиљке и наоружавали се.
Дио пакета је бачен у рејон Мрежице (област између Миљевине и југозападних падина Јахорине. Како су ову територију покривали Јахорински и Миљевински батаљон Калиновачке бригаде, то су они и покупили највећи дио и наоружали се.
Постоји још живих свједока ових испорука, а сељацима је остало у сјећању падобранско платно које су користили за шивење одјеће.

Нисам успио да сазнам чији су били авиони, совјетски или енглески, као и вријеме када су пакети бацани.

Према садржају пакета логично би било да су совјетски авиони, али остаје могућност да су совјети помоћ дотурали Енглезима у неку базу, а ови организовали авионске пошиљке.
Одговори

Ево и ја да дам свој мали допринос ,опште користан, везано за ову тему.Ова слика официра Горске краљеве гарде,са прославе рођендана Краља Петра, 6. септембра 1944. године у Прањанима,треба да се допуни у опису,пошто има доста значајних официра Гкг на овој слици а нису наведени у опису слике у Албуму.Има и једна значајна исправка!
1.Поред Калабића са десне стране у белој кошуљи није капетан Милан Медић,него поручник Негован Арсенијевић.
2.Капетан Милан Медић стоји први са Калабићеве леве стране.
3.Између Калабића и Медића,стоји Драгослав Милосављевић "Черчил",види му се само глава.
4.Лево од Медића, одмах поред, стоји потпоручник Милован Рајевац.
5.Испред Медића клечи,потпоручник Арсеније Арса Јовановић.
6.Испред Калабића седи у белој кошуљи,потпоручник Живорад Мишић
7.Десно поред Мишића,седи у белој кошуљи,капетан Жика Павловић "Артиљерац",испред му је мали минобацач"Четник".Десно од Павловића седи потпоручник Тихомир Јовановић "Карађорђе",али се не види на овој скраћеној верзији слике.
[Слика: 005_Album_Kalabica_i_Gorske_garde.jpg]
Одговори

Направио си неколико грешкица. Између Калабића и Медића није Черчил, него потпоручник Јордан Радовановић, а између Калабића и Арсенијевића (види се само глава) је Радисав (тако га потписују на сликама, не знају се детаљи).

Десно од Живорада Мишића сигурно није Жика Артиљерац, а лево од њега је његов брат Живко.

На десној страни целе слике су још и поручник Драгољуб Филиповић из Велереча, Буца Константиновић и поручник Бора Неговановић.

"Не бојте се Турака је мало, а нас је много, они се бију за господство, а ми за Слободу, да можемо данути душом" - Карађорђе Србима пред ослобођење Баточине марта 1804. године
Одговори

Није оно Живко Мишић, не знам како си то закључио!Друго Самарџић га потписује на сликама као Черчил док Бојан Димитријевић потписује да је Јордан.Коме веровати?Да Радисава нисам споменуо јер му се види само пола лица.Можда је једина грешкица за Жику Павловића,јер нисам ни ја сигуран.Ове остале ликове сам погодио.У сваком случају је ово први пут да неко,дубински анализира ову слику,није било лако јер сви знамо да је ова слика из Вашингтонског Архива и требало је доста времена да се слегне прашина да би могао овај посао да се уради.Значи опет ни хвала!Није прву пут,на жалост такви смо ми Срби.
Одговори

Сигурно је Јордан Радовановић, пре неколико година је рехабилитован, била је и слика у новинама.

[Слика: 006_12_Porucnik_Jordan_Radovanovic.jpg]

"Не бојте се Турака је мало, а нас је много, они се бију за господство, а ми за Слободу, да можемо данути душом" - Карађорђе Србима пред ослобођење Баточине марта 1804. године
Одговори

(29-11-2016, 05:46 PM)Николај Пише:  Сигурно је Јордан Радовановић, пре неколико година је рехабилитован, била је и слика у новинама.
Добро,хвала!Можеш ли да напишеш,нешто више о њему?
Одговори

Само да је из Дупљаја код Ваљева, да је једно време био Калабићев пратилац, да је унапређен у официрски чин и да је преживео рат.

"Не бојте се Турака је мало, а нас је много, они се бију за господство, а ми за Слободу, да можемо данути душом" - Карађорђе Србима пред ослобођење Баточине марта 1804. године
Одговори


Скочи на Форум:


Корисника прегледа ову тему: Gapon, 10 Гост(а)
Све форуме означи прочитаним