РУСКА СТРАНКА У СРБИЈИ!!! - Владимир Петровић - 07-10-2013
Зна ли неко нешто о овој новој странци, која се зове Руска Странка, и о којој је јавио Глас Русије, а пренето је на ФБР Монитору, на линку:
http://facebookreportermonitor.wordpress.com/2013/10/07/%D1%80%D1%83%D1%81%D0%BA%D0%B0-%D1%81%D1%82%D1%80%D0%B0%D0%BD%D0%BA%D0%B0-%D0%BF%D0%B0%D1%80%D1%82%D0%B8%D1%98%D0%B0-%D1%80%D1%83%D1%81%D0%BA%D0%B5-%D0%BC%D0%B0%D1%9A%D0%B8%D0%BD%D0%B5-%D0%B7%D0%B0/
RE: РУСКА СТРАНКА У СРБИЈИ!!! -
Прст_у_ока_латиници - 19-02-2018
Стеван Гајић: Русија годинама подржава Вучићеву антируску политику
18. фебруара 2018. Србија Оставите коментар
Много пута смо чули из Москве да Руси не могу да буду већи Срби од Срба. Али могу да буду већи Срби од српских издајника, као што су и Срби у извесним историјским периодима били већи Руси од Руса, рекао је Стеван Гајић
Европска комисија је недавно усвојила нову „Стратегију веродостојне перспективе проширења и ангажованог присуства ЕУ у региону Западног Балкана“ у којој је земљама региона обећано да ће могућности њиховог ступања у ЕУ 2025. године бити размотрене, уколико оне испуне низ неопходних, углавном прилично болних услова. Какви се нови моменти за Србију крију у том документу за EADaily је испричао српски експерт, доктор политичких наука, сарадник Института за европска истраживања (Београд) Стеван Гајић.
Према речима експерта, ништа ново у суштини у том документу Србија није видела. Стратегија говори о томе да Србија, као и остале земље такозваног Западног Балкана, треба да се придружи ЕУ до 2025. године, посетио је Стеван Гајић. Али то је само оквирни датум, без било каквих гаранција – ЕУ ни на који начин не преузима на себе одговорност да прими Србију у своје редове, док се од Србије практично тражи да одустане од сопствене државности, истакао је он.
„Пре свега од Србије се захтева признање независности Косова. Председник земље, који посредно допушта ову могућност, одлучивши се на такав корак, прекршио би уставни поредак. Други моменат који за руску публику може да буде занимљивији јесте то да се од Србије тражи да усклади спољну и безбедносну политику са политиком ЕУ. Другим речима, Србија мора да уведе санкције Русији. Вучић је о томе говорио после састанка са европским комесаром за питања проширења Јоханесом Ханом у Београду, наредног дана после усвајања стратегије“, издвојио је главне моменте српски политиколог.
Европски комесар за суседску политику и преговоре о проширењу Јоханес Хан и премијер Србије Александар Вучић (Фото: Драган Кујунџић/Танјуг)
Према његовим речима, занимљиво је то што „Вучић доследно, још од 2012. године, има подршку руских власти, мада све време води антируску политику – у првом реду антисрпску, а затим и антируску“. Како би постало јасно у чему је суштина такве политике, експерт је позвао да се вратимо ономе што је Вучић казао на заједничкој конференцији за штампу са Јоханесом Ханом у Београду.
„Хоћемо ли ми доносити храбре одлуке или ћемо наставити да се свађамо сами са собом и бунимо… Овде није питање да ли ћете се звати овако или онако, овде је реч о хиљадама квадратних километара територије и људима који тамо живе, о томе како ће бити регулисан њихов статус“,- цитирао је Гајић саопштења српских медија о поменутој конференцији за штампу. Како сматра политиколог, Вучић је тиме питање државне територије „пребацио“ са на питање статуса српског становништва. „А ми смо после недавног убиства Оливера Ивановића и паљења српске имовине видели какав је статус Срба на Косову и шта они могу да очекују у албанској држави. Том изјавом он практично допушта предају територије, за коју се лично заклео да ће је чувати, положивши руку на Устав“, рекао је Гајић.
Стеван Гајић је такође скренуо пажњу на речи председника Србије о томе да од четири земље и једне територије (Косово) на Западном Балкану, најозбиљнији задаци стоје пред Србијом. „Дошло је време да прихватимо одлуке, платимо одређену цену за грешке из прошлости“, – изјавио је Вучић.
„Он говори као да су Срби нешто криви, преузима на себе одговорност кривца у име целог народа. Такође он је рекао да је дошло време да се „доносе одлуке које деценијама пре нас нико није доносио“. То су шифре којима он практично најављује могућност признања независности Косова. Шта то значи хоћемо ли се звати овако или онако? У Уставу пише како се та територија зове и у којој се држави налази. Ако се од тога одступи макар на милиметар, то ће значити директно кршење устава, што повлачи за собом одговорност“, – подвукао је експерт.
Гајић је истакао да је Вучић у датој изјавио поменуо пет земаља и једну територију. Зашто? Зато што је Шпанија, која има сопствени проблем са Каталонијом, казала да никада ни под каквим условима неће признати Косово, подсетио је експерт. „Чак ако Србија то учини. Шпанија је изјавила да Косово може у ЕУ само као део Србије. И за Вучића је то очигледно проблем. Као и опозив признања независности Косова од стране Суринама, што Вучић никако није прокоментарисао“, – сматра Стеван Гајић.
Стеван Гајић
Што се тиче санкција против Русије, експерт је подсетио да је на конференцији за штампу председник Србије изјавио: „Предмет политичке дискусије овде у Србији ће постати чињеница да се од нас очекује убрзано усаглашавање наше политике са спољнополитичким решењима ЕУ, укључујући рестриктивне мере. Морам да истакнем да овај став противречи оним преговарачким оквирима који су нам били задати до сада и да је наравно реч о додатном политичком притиску на Србију због односа са РФ“ (према видеу објављеном на порталу N1).
Како је истакао Гајић, председник није директно изјавио да Србија мора да уведе санкције Русији и назвао је тај услов „рестриктивним мерама“. Али ми сви добро знамо шта подразумева усклађивање спољне политике са политиком ЕУ, подвукао је он.
Суштина нове стратегије ЕУ за Западни Балкан је у томе да Србија мора да одустане од своје државности и да пристане на потпуни распад, сматра српски политиколог. Ако се Косово коначно одвоји, на томе се процес неће зауставити, упозорио је он и подсетио да се у Југославији после отцепљења Словеније распала држава. Такође и када је после Беловешког уговора престао да функционише систем 15 република СССР, престала је да функционише савезна држава, навео је он још једну паралелу.
„Ја у томе видим још масовнију тенденцију. Председник Србије Вучић, премијер Грчке Ципрас и премијер Македоније Заев у ствари раде према истој агенди. Сва тројица делују супротно интересима сопственог народа. Ципрасу је недавно милион људи изашло на улице, укључујући представнике цркве, негодујући против његове намере да дозволи компромисни назив Македоније. Такође у Македонији већина народа је против компромисног назива. Али упркос томе, Заев и Ципрас се састају, излазе један другом у сусрет. Тако је Заев рекао да ће променити назив аеродрома у Скопљу и аутопута који носе име Александра Македонског. Ципрас је са своје стране спреман да пристане на компромисни назив Македоније (где би појам Македонија био поменут заједно са географским или историјским одређењем)“, сматра Стеван Гајић.
Према мишљењу експерта, суштина овог процеса је увући Македонију по кратком поступку у НАТО, а затим унутар државе дозволити поделу на етничкој основи.
„Дозволити Бугарима да појачају утицај на македонско становништво преко споразума о добросуседству, који је Заев потписао са премијером Бугарске Бојком Борисовом. Албанце препустити „Великој Албанији“, као и косовске Албанце. Овде видимо с једне стране спремност локалних елита на потпуну капитулацију. Са друге стране неким члановима западне коалиције то не одговара. Шпанија се ради очувања сопственог територијалног интегритета противи ступању сепаратистичке територије у ЕУ“, рекао је политиколог.
При томе он је скренуо пажњу да тренутно не видимо никакве полуге притиска због којих би било неопходно хитно донети радикалне одлуке. Србији се ништа конкретно не нуди, такође нема конкретних санкција или претњи, истакао је експерт. „Нико не прети бомбардовањем“, констатовао је Гајић.
У Вучићевој изјави су присутни моменти којима он покушава да изврши притисак на српски народ, тврдећи да ако земља не ступи у ЕУ, њу очекује масовна емиграција радно способног становништва, подсетио је експерт.
„Ако признамо Косово, народ ће живети у Србији, ако не, онда ће емигрирати. Ако ступимо у ЕУ, народ ће остати. У томе нема никакве логике. Свака земље Источне Европе после ступања у ЕУ изгубила је скоро трећину становништва. Погледајте шта се десило са балтичким земљама. Сви који су имали такву могућност, отишли су да перу судове у Лондон. Румунија је изгубила четири милиона становника, Бугарска два. Становништво ће напустити земљу која се распада и која се одлучила на „самоукидање“. Али неће отићи из суверене земље, која не жели да пристане на „непристојне понуде“ недобронамерних“, изјавио је Стеван Гајић.
Сусрет руског председника Владимира Путина и српског председника Александра Вучића у Кремљу 19. децембра 2017. (Фото: Јури Кочетков/Ројтерс)
При томе експерт је скренуо пажњу на то да у свему томе чуди доследна подршка таквој политици српског руководства од стране Русије од саме 2012. године, када је председник постао кандидат Српске напредне странке Томислав Николић.
„У предизборној кампањи тада актуални амбасадор РФ у Србији је отишао на митинг и подржао га. На последњим председничким изборима на којима се кандидовао Вучић, функционери Јединствене Русије су долазили и појављивали се на предизборном митингу. Председник Русије Владимир Путин за време посете Александра Вучића Москви у децембру изјавио је да ће се Москва сложити са сваком одлуком о Косову о којој се договоре Београд и Приштина. Нама заиста није потребна таква услуга, зато што ако се Вучић договори да преда нашу територију, то може да се уради и без подршке Русије“, казао је Гајић новинару EADaily.
„Много пута смо чули из Москве да Руси не могу да буду већи Срби од Срба. Ја се са тим у потпуности слажем. Али могу да буду већи Срби од српских издајника, као што су и Срби у извесним историјским периодима били већи Руси од Руса. Да подсетим да је на хиљаде емиграната нашло уточиште управо у Србији, њих је примила Краљевина Југославија. Да је Београда тада доносио одлуке у складу са Москвом, ми бисмо их све депортовали. А данас се њихови потомци враћају у Русију. Сигуран сам да је Русији драго што су они живи и здрави“, подсетио је експерт на историју руско-српских односа.
Стеван Гајић је такође подвукао да је Русија била у одличним односима са режимом Мила Ђукановића у Црној Гори, али када је Црна Гора ступила у НАТО, руска јавност се зачудила како је то могуће. А то се није десило тек тако, од почетка је било јасно у ком правцу се земља креће, казао је политиколог. „Из неког разлога Ђукановић је дуго уживао подршку званичне Москве, док није почео да води отворену русофобску политику“, – изјавио је он.
„У Србији се питање дипломатског статуса Руско-српског хуманитарног центра у Нишу више не налази на дневном реду. Када је Аерофлот био заинтересован да купи ЈАТ, посао није договорен, затим су компанију купили Емирати. Намеће се питање зашто таква политика наилази на подршку. Хајде да погледамо њене резултате. Једноставно се плашим да ће Србија сутра преко ноћи признати Косово, српске власти ће дозволити сепаратистима да се одвоје преко потписивања чувеног правно обавезујућег споразума, Србија ће увести санкције Русији и ући у НАТО. Тада ћемо из Москве чути да је Србија неког издала“, резимирао је Стеван Гајић.
Извор: EADaily
Опрема: Стање ствари
RE: РУСКА СТРАНКА У СРБИЈИ!!! -
Прст_у_ока_латиници - 19-02-2018
ЛАВРОВ У ВЕЛИКОМ ИНТЕРВЈУУ о Србији, Србима, ЕУ и српско-руским односима
Београд -- Сергеј Лавров каже да се Москва не противи приближавању Србије и региона ЕУ, али да је избор који Брисел ставља- или Русија или Запад, погрешна политика.
У ексклузивном интервјуу дописници агенције Бета Зорани Бојић Сисоевој, уочи посете Србији 21. и 22. фебруара, министар спољних послова Русије је рекао да је Запад погазио џентлменски договор о неширењу НАТО према границама Русије, а да сада у ту игру жели да увуче и Балкан.
Говорећи о Косову Лавров је навео да ће Русија прихватити било које решење које договоре Београд и Приштина и додао да је без тог договора бесмислено говорити о месту Косова у УН.
Шеф руске дипломатије говорио је и о политичком, војном и економском присуству Русије у региону, нагласивши да је Москва заинтересована за очување историјских, духовних, културних веза са пријатељима на Балкану, као и да не одустаје од намере да реши проблем имунитета својих сарадника у Хуманитарном центру у Нишу.
Уочи Ваше посете Београду, реците нам са ким ћете се срести и које ће теме бити на дневном реду.
СЛ: Програм предвиђа сусрет са председником, премијером, потпредседником Владе и министром спољних послова, а предвиђени су и културни догађаји посвећени годишњици наших односа, као и посета Храму Светог Саве. Ивица Дачић и ја ћемо заједно наступити пред јавношћу. На дневном реду су традиционално билатерални односи у свим аспектима. Пре свега оно што се тиче наше сарадње у трговинским, инвестиционим, економским питањима.
Тешко да ћемо се удубљивати у те теме јер постоји Међувладин комитет за економску сарадњу који успешно ради и на чијем челу је Дачић са српске стране. А ми ћемо се концентрисати на хуманитарне, културне везе, на наше редовне политичке консултације. Основну пажњу посветићемо међународним питањима, ситуацији у Европи и на Балкану, нашој сарадњи у УН. Наравно, говорићемо и о неопходности потпуне реализације Резолуције 1244 СБ УН, која се тиче решавања косовског проблема.
Како се према Вашем мишљењу заоштравање односа Русије и Запада због украјинске кризе одразило на Балкан и на односе земаља у региону са водећим светским државама – Русијом, САД, ЕУ?
СЛ: Украјинска криза није била узрок садашњих односа Русије и Запада, пре је последица те политике, коју су западне земље, пре свега САД, НАТО водиле после завршетка хладног рата. Када је, уместо да искористи јединствену историјску шансу и да формира истински општеевропску структуру безбедности и сарадње, Запад направио избор у корист ширења НАТО, упркос свим тим обећањима која су давали руководиоци САД и многих европских држава 1990. године да се НАТО ни за инч неће померити према нашим границама на Исток.
Да, то није било записано у било каквим споразумима, правним документима. Вероватно је то требало учинити, али је тада био постигнут такозвани џентлменски договор, који су наше западне колеге у суштини погазиле. Вероватно ћемо се убудуће више трудити да схватимо ко је џентлнем, а ко није.
Али, ти званични документи из америчких архива који су били сасвим недавно отворени за јавност, недвосмислено показују да су уверавања, при чему чврста уверавања, давана и у дијалогу САД са Совјетским Савезом, као и у контактима Москве и Берлина и Москве и Париза.
Тако да за нас оно што се десило у Украјини није било изненађење. Како сам већ рекао, то је била последица те линије коју је НАТО изабрао: имао је три таласа проширења након што се завршио хладни рат. И у сваком том таласу војна структура НАТО све је била ближа руским границама.
Сада у ту игру желе да увуку и Балкан, постављајући балканске државе пред избор: или сте са Западом или сте са Русијом. Такав исти избор су тражили да направи и Украјина и тада је дошло до пукотине у украјинском друштву, у украјинској држави, која је довела до неуставног преврата и наглог повећања улоге радикала, укључујући неонациста у унутрашњем политичком животу наше суседне државе. То наравно, изазива дубоку забринутост, али смо привржени Минском споразуму и надамо се да ће ти споразуми који нису били џентлменски већ правно обавезујући и учвршћени резолуцијом СБ УН – бити реализовани.
Европска унија је недавно донела стратегију проширења по којој је Србији и Црној Гори обећано чланство 2025. године, уз испуњавање низа услова. Главни захтеви за Србију су нормализација односа са Косовом и доводјење спољне политике у склад са политиком ЕУ. То значи и уводјење санкција Русији. Постоји ли бојазан да ће руководство Србије направити тај корак, јер је став председника Вучића да је приоритет спољне политике Србије улазак у ЕУ?
СЛ: Не видимо никакав ризик у томе што земље балканског региона, па и друге земље на европском континенту желе да развијају односе са ЕУ, све до уласка у ЕУ. Њима излажу услове уласка, а они сами треба да процене колико им ти услови одговарају и колико одговарају националним интересима. Сами треба да праве закључке о сврсисходности ових или оних дејстава у развоју спољашних веза, ко год да је у питању.
Ми не видимо икакве проблеме са тачке гледишта максимално отвореног ширења заједничког економског простора. Мислим да је неправилно супротстављати односе земаља региона, пре свега Србије са ЕУ, са односима које развијају са ЕАЕС.
Србија и Русија имају Споразум о слободној трговини, а пре пар месеци почели су преговори Београда и Евроазијске економске комисије да се аналогна зона направи измедју Србије и ЕАЕС. Чини ми се да је то прагматичан, отворен прилаз Београда који тежи да искористи предности и на Западу и на Истоку.
ЕАЕС је велико тржиште, са 180 милиона потрошача, и има добре инфраструктурне могућности као и генерално у другим областима. То што ЕУ истиче захтеве било ком кандидату да се прикључи заједничкој спољној и одбрамбеној политици ЕУ, последица је исте те филозофије и менталитета, што повећава напетост у Европи, а тиме су се руководили и они који су ширили НАТО, захтевали од европских земаља, од Украјине да праве избор – или сте са Западом или сте са Русијом.
То је веома погрешна пракса. Жалим што је ЕУ у намери да прошири свој утицај ишла том логиком. Та логика се испољила и у програму који се зове Источно партнерство. ЕУ га је формулисала пре неколико година за шест постсовјетских држава, и без обзира на супротна уверавања, у пракси се тај програм реализује на основу истог тог ултиматума – или сте са Русијом, или сте са Европом.
Лоше је што наше европске колеге из Брисела настављају тако да мисле. Ми бисмо радије да се врати та концепција која је вишекратно саопштавана у Бриселу и у другим европским престоницама, почевши још од Француске када је Шарл Де Гол истакао своју концепцију јединствене Европе од Атлантика до Урала.
Сада ми већ говоримо о Европи од Лисабона до Владивостока. И, сасвим недавно, поново је потврдјена актуелност те филозофије. Колико знам, након медјупартијских преговора у Немачкој, у програм будуће коалиционе владе укључена је тачка о неопходности гурања идеје о стварању заједничког економског пространства од Атлантика до Тихог океана. Ту бих споменуо и тек започете, и још мало стидљиве контакте, мада још на техничком нивоу, измедју Европске комисије и ЕАЕС, што је до недавно Брисел покушавао да избегава.
Зато је, чини ми се, ова тенденција најдугорочнија и најперспективнија: не размишљати о стварању некаквих затворених Алијанси, у војнополитичкој сфери, у економској, већ гледати на ствари шире, и као минимум на период који је дужи од четири године, односно до наредних избора у овој или оној европској држави и видети перспективу. А перспектива се отвара веома позитивно ако се сви будемо руководили интересима заједничког рада ради наших сопствених градјана у свакој држави и на европском континенту у целини.
И мени се чини да политика српског руководства полази управо од тога, и да никада председник Вучић, говорећи о приоритету уласка Србије у ЕУ, није говорио да ће то бити учињено на рачун Русије. Супротно, он је истицао да ће руски правац спољне политике, руски правац сарадње, остати веома важан за Србију и ја сам уверен да то одговара интересима српског народа.
Али, аналитичари у Србији сматрају да председник Вучић неће још дуго моћи, како кажу, да седи на две столице и да ће убрзо морати да направи избор.
СЛ: То ће бити избор руководства Србије и ја сам уверен да ће тај избор бити направљен уз пуно разумевање одговорности пред српским народом. Ако захтеве које поставља ЕУ градјани Србије подрже, то ће бити избор српског народа. И председник, као и било који државни лидер треба да се руководи расположењем свог народа. Мислим да председник Вучић ту одговорност осећа у пуној мери.
У последње време у ЕУ објашњавају повишену пажњу за Балкан ширењем утицаја у том региону Русије, Кине, Турске. Да ли тај утицај заиста расте? И како Русија види своје присуство у региону – политичко, војно, економско?
СЛ: Своје присуство на Балкану видимо искључиво конструктивно. Не осећамо никакву забринутост због земаља које сте поменули, као што су Кина, Турска, па и друге државе које показују интерес за развој сарадње са балканским државама. У времену глобализације не видим никаквих препрека за сарадњу. Најважније је да је реч о искреној тежњи да се конкретни пројекти реализују уз узајамну корист, а не да се обележи своје присуство у региону против некога.
Русија никада у историји Балкана није доносила конфронтацију, и увек се старала да у историји Балкана ликвидира конфронтацију. Помагала је балканским државама да одбране интересе своје државности, интересе својих предака, својих религиозних, културних, цивилизацијских корена.
И сада се управо таквом логиком руководимо када развијамо нашу сарадњу. Ако узмете Турску, ми сада заједно са Турцима желимо да се балканским државама повећа могућност за добијање руског гаса. Већ се активно реализује пројекат Турски ток, радимо то отворено и спремни смо да прихватимо било које одлуке, узимајући у обзир интересе балканских држава и ЕУ. Ту смо апсолутно отворени, никаквих скривених планова нема.
Ипак, за разлику од такве отворене линије, где смо усмерени смо на сарадњу и са земљама региона и са оним државама које желе да ту раде на конструктивној и отвореној основи, видимо покушаје САД и те исте ЕУ, да у својој балканској политици додају антируски елемент.
Ми никада, ни у једној престоници, на Балкану или било где, не трчимо по кабинетима и тим пре не говоримо јавно да не треба бити у пријатељству са неким од наших западних колега. А Вашингтон и неке европске престонице шаљу своје емисаре на Балкан са тим прецизним циљем: не дружите се са Русијом, одбацујте било какву сарадњу са Русијом, у било којим областима.
Ви сте као пример навели захтев ЕУ о спољној политици, укључујући и антируску компоненту. То је тужно, и ја се надам да ће то постепено схватати они који се држе такве позиције. То апсолутно противуречи нашим заједничким изјавама које су даване после завршетка хладног рата, укључујући и у ОЕБС, да се не сме јачати своја безбедност на рачун других, а управо то покушавају да учине, покушавајући да угурају Балкан у политику линија подела, у политику окружења Русије, војне структуре Алијансе, уз грубо кршење џентментских договора који су својевремено закључивали товариши (другови) и џентлмени.
Како објашњавате појачано присуство Русије на Балкану последњих година, кроз медије, кроз НВО, кроз „меку снагу“?
СЛ: Ми смо заинтересовани за очување наших историјских, духовних, културних веза са пријатељима на Балкану. Ми предлажемо економске пројекте које никоме не намећемо. Предлажемо да се размотре ти услови на којима ти пројекти могу да се реализују, и прихватамо било које решење које партнер донесе након што је проучио наш предлог.
Ми смо заинтересовани, наравно, и за развој културних контаката. Поменуо сам Храм Светог Саве, учествујемо у његовој реконструкцији и надам се да ће резултат бити добар. Тај пројекат је веома важан, и српско руководство томе придаје велики значај.
Да, заинтересовани смо да присуствујемо и у информативном простору пријатељских држава, са којима нас вежу векови, у целом низу случајева. Ако погледате статистику, ја је тачно не знам, али сам уверен да ће се појавити убедљиве цифре који проценат балканског информативног пространства заузима Русија и који процент заузимају западни медији. Вероватно, да би постојао плурализам у мишљењу за који се стално залаже наш партнер Запад, није штетно за балканске радио слушаоце, ТВ гледаоце, кориснике друштвених мрежа да имају додатну тачку гледишта.
Москва је против ширења НАТО. Да ли намерава да се супротстави очекиваном уласку Македоније у Алијансу? И како се Москва односи према војној неутралности Србије, узимајући у обзир да више војних вежби одржава са НАТО, него са Русијом и ОДКБ?
СЛ: Ширење НАТО је грешка, и истовремено кршење тог џентлменског договора који сам већ поменуо, и који је сада добио потпуну потврду званичног архивског документа, са којег је у САД недавно била скинута ознака „тајно“. За то су сви знали, једноставно смо се још једном уверили шта се заиста догађало након што су архивна документа објављена.
Ми смо не једном упозоравали наше колеге из НАТО да та линија, која је прошла три таласа ширења, а сада ће се десити још један, не представља само подривање свега онога о чему смо се договарали деведесетих година, да нико неће осигурати своју безбедност на рачун безбедности других, већ представља, највероватније и најозбиљнији изазов општеевропској стабилности и безбедности.
Јер, покушавају да континент држе подељеним на два дела. Те линије поделе покушавају да помере на Исток, све ближе и ближе према нашим границама, они су у ствари већ на границама са Русијом – доста озбиљни контигенти земаља НАТО, САД, Велике Британије, Немачке, Италије, Канаде. И то, поновићу, у противуречности је са нашим договорима, а што је најважније, наноси огромну штету осигурању стабилности и безбедности на европском континенту.
Ништа што сада чини НАТО, ничију безбедност не повећава, па ни безбедност балканских држава, којима са стране Русије ништа не прети, и ништа што се сада дешава не представља корак за повећање способности НАТО да реагује на реалне, а не на измишљење претње. Не видим како су та три таласа ширења учинили НАТО способнијим у борби са терористичким претњама, нарко претњама, укључујући и претње које долазе са Балкана где је после апсолутно једностраног, необјективног проглашења независности Косова створена територија која представља пример корупције, и онога што се назива ‘црна рупа’.
Чињеница да екстремисти, терористи користе ту ситуацију и више је него довољна. Запад радије не би да говори о томе, али ја знам да то забрињава западне земље и да у својим контактима са Приштином на то обраћају пажњу. Али, њих већ мало ко слуша.
Ми све те наше оцене о ширењу НАТО износимо нашим партнерима, да ли на Балкану, или где то још у Европи и рачунамо да ће при доношењу својих суверених одлука у пуној мери бити узето у обзир то што се сада дешава и колико то одговара истинским интересима овог или оног народа.
А конкретно, када је реч о Македонији?
СЛ: Рекао сам. Ми никог не издвајамо. Ми говоримо о томе шта видимо и мислимо и спремни смо да разматрамо све земље. Сматрам да је пријем Црне Горе био потпуно вештачки и непотребан. Обратили смо пажњу да такав метод као што је показивање воље народа у виду референдума постаје све мање популаран при доношењу таквих, доста судбоносних одлука.
Када је реч о косовском проблему, Русија полази од подршке позиције Београда. Да ли је Москва спремна да подржи потпуно нормализацију односа Београда и Приштине, која би подразумевала и да Косово добије место у УН?
СЛ: Сигурно је да оно што се сада догадја представља изразито кршење медјународног права. У 1999. години, први пут после хелсиншког процеса и оснивања ОЕБС-а, чланице ОЕБС-а су извршиле акт агресије против још једне чланице ОЕБС-а, а то је само по себи без преседана, и започело је ланац веома, веома тужних догадјаја.
Русија је од почетка играла одлучујућу улогу у заустављању те агресије, како би се прешло на политичко решавање проблема, а резултат је било доношење Резолуције 1244. Русија једнозначно полази од тога да је аутономна покрајина Косово неодвојиви део Србије, зато ми у косовском питању подржавамо не толико Србију, колико подржавамо одлуку највишег медјународног органа који одговара за проблеме медјународног мира и безбедности. Резолуцију 1244 нико није укинуо, и од тога треба полазити.
Ми смо се сложили са тим да је ЕУ преузела на себе улогу посредника у дијалогу Београда и Приштине, сматрам да је такав дијалог неопходан, и да његова основа треба да буде Резолуција 1244. ЕУ када је затражила од генералне Скупштине УН да добије пуномоћја посредништва и добила је таква пуномоћја, била је усвојена резолуција и ми се веома надамо да ће Брисел предузети додатне напоре да се бар некако иде напред. Ви сте поменули термин „потпуна нормализација односа“.
Тај термин је смислила сама ЕУ, и до дана данашњег, колико се сећам, Брисел није објаснио шта подразумева под тим термином. Полазимо од тога да је те иницијативе које је Брисел износио у оквиру дијалога Београда и Приштине, и које су подржали и Београд и Приштина, неопходно реализовати. Ту најпре имам у виду обавезу Приштине око стварања Заједнице српских општина. Колико се сећам, прошло је четири године од када је Приштина преузела ту обавезу, и ништа није учињено јер приштински лидери не желе да реализују оно што су обећали, а ЕУ, чини ми се не жели да их сувише притиска, искључиво из геополитичких разлога, не желећи да призна да геополитички пројекат са једностраним проглашавањем независности Косова не иде у том правцу како је замишљено.
Још једном желим да нагласим да се залажемо за решавање свих проблема изме]у Београда и Приштине кроз ме]усобни дијалог. Рачунамо да ће се ЕУ као посредник понашати одговорније и одлучније и прихватићемо било које решење које ће бити усаглашено измедју руководства у Београду и представника Приштине.
Да ли ће Русија подржати место Косова у УН?
СЛ: Мислим да је бесмислено говорити о месту Косова у УН, говоре и о месту Косова у ЕУ, може се говорити о месту Косова било где, али док не буде постигнут договор који ће одговарати и Приштини и Београду, постоји резолуција 1244 која признаје аутономну покрајину Косово као део Србије.
Хуманитарни центар у Нишу је осетљиво питање у односима Србије и Русије, већ неколико година нема решења за статус руских сарадника у њему. Да ли Москва намерава да и даље тражи за њих дипломатски статус, узимајући у обзир веома негативне позиције Запада и изјаве председника Вучића да је то за њега веома осетљиво питање?
СЛ: Слушао сам друге изјаве председника Вучића. Ништа није измишљено, већ проистиче из споразума из 2012. године, у складу са којим је тај центар створен и којим је предвиђено потписивање споразума о условима рада, привилегијама и имунитету сарадника те међународне структуре, јер је та структура регистрована управо као међународна. Исто као и представништво Међународног комитета Црвеног крста, других организација.
То је прво, а друго, поред тога што је решавање питања привилегија и имунитета предвиђено самим споразумом о његовом стварању, хоћу да споменем да није реч о дипломатским привилегијама, већ о службеним имунитетима, као што је случај и са Међународним комитетом Црвеног крста.
Ако наше колеге из НАТО и даље сумњају да је центар хуманитарни, или сумњају да је како га називају „шпијунско гнездо“, саветујем им да погледају извештаје помоћника војног аташеа САД у Србији које је требало да напише после посете центра у Нишу. Он је тамо био позван, погледао је све што га је занимало. Убеђен сам да је смешно правити се да тај центар представља претњу било коме. Тамо раде четворица руских држављана, сви остали су Срби, не знамо колико их је тамо 12 или 15.
Али тамо су четворица Руса и о њима је реч када говоримо о обавези Србије и Русије да закључе споразум о њиховим привилегијама и имунитету. А ако се говори о примерима и упоређивању сарадње Србије и НАТО и Србије и Русије, да напоменем да је на Косову натовској војној бази Бондстил одлично, то је огромна база која је основана на основу принципа из резолуције 1244, где нас нису позвали да је посетимо, па чак нису били ни из УН, без обзира што је резолуција СБ УН била повод за оснивање те базе.
Руско-српски центар о којем је реч бави се искључиво проблемима везаним за отклањање последица природних катастрофа. Имао је огромну улогу у отклањању последица поплава у Србији 2014. године. Али, поред Србије, помоћ су добиле и Македонија, Словенија, Грчка, БиХ, тако да рад тог центра не постоји само на папиру већ се реализује и у пракси.
У тој ситуацији сећамо се уверења која смо добијали више пута да српско руководство не сматра да је оправдано одбацивање договора које је фиксирано споразумом о стварању тог центра. На крају крајева, привилегије и имунитети које ми тражимо за четири сарадника Русије нису ништа више од онога што већ имају војници базе САД Бондстил, и не више од тих привилегија које имају војници земаља НАТО када одржавају велики број вежби на територији Србије, што сте правилно рекли. Ја се овде упоређујући контакте Србије и НАТО с једне стране и Србије и Русије с друге стране, не бих држао аритметике, од тога ко се са ким колико пута срео и имао заједничке догађаје.
Ми веома поштујемо приврженост српског руководства принципу војне неутралности. Видимо заинтересованост за развијање односа како у економији, тако и у војно-политичкој области и са Западом и са Истоком, укључујући и са Руском Федерацијом и ОДКБ. Али, питање о бази у Нишу, опростите, о хуманитарном центру у Нишу, постало је толико омражено. Фактичко стање ствари – четири човека, не одговара хистерији која је подигнута на Западу, да ми се чини да било који разуман човек који процени ситуацију, може да схвати да је створена вештачки.
Зашто је имунитет тако важан вашим сарадницима и друго, шта ће бити са Центром уколико не постигнете договор са Београдом?
СЛ: Већ сам вам рекао. Хајде да говоримо овако: постоји споразум о стварању центра потписан 2012. године. У њему је написано да ће постојати одвојени документ закључен о условима рада и имунитету сарадника. Као треће, представништва других медјународних организација, а хуманитарни центар је међународна организација, користе у Србији привилегије и имунитет који се дају службеницима.
И Међународни комитет Црвеног крста представља једну од њих. Он се бави паралелним процесима, пружа помоћ у решавању хуманитарних питања. Центар у Нишу је већ уклонио експлозиве са огромне територије после агресије НАТО. Зато, ми никога ни на шта не терамо да чини против интереса своје сопствене земље, али постоје такве ствари као што су медјународни споразуми и ствари као што су национална самосталност.
Да ли ћете разговарати о Хуманитарном центру у Нишу током посете Београду?
СЛ: На нашем дневном реду је цео низ питања који се тиче билатералних односа.
Очекујете ли брзо решење тог питања?
СЛ: Разматраћемо, сећамо се како се та тема разматрала и надамо се да ће сви постигнути споразуми остати на снази.
Извор: b92.net
RE: РУСКА СТРАНКА У СРБИЈИ!!! -
Прст_у_ока_латиници - 19-02-2018
СТЕВАН ГАЈИЋ: Русија годинама подржава Вучићеву антируску политику
Много пута смо чули из Москве да Руси не могу да буду већи Срби од Срба. Али могу да буду већи Срби од српских издајника, као што су и Срби у извесним историјским периодима били већи Руси од Руса, рекао је Стеван Гајић
Европска комисија је недавно усвојила нову „Стратегију веродостојне перспективе проширења и ангажованог присуства ЕУ у региону Западног Балкана“ у којој је земљама региона обећано да ће могућности њиховог ступања у ЕУ 2025. године бити размотрене, уколико оне испуне низ неопходних, углавном прилично болних услова. Какви се нови моменти за Србију крију у том документу за EADaily је испричао српски експерт, доктор политичких наука, сарадник Института за европска истраживања (Београд) Стеван Гајић.
Према речима експерта, ништа ново у суштини у том документу Србија није видела. Стратегија говори о томе да Србија, као и остале земље такозваног Западног Балкана, треба да се придружи ЕУ до 2025. године, посетио је Стеван Гајић. Али то је само оквирни датум, без било каквих гаранција – ЕУ ни на који начин не преузима на себе одговорност да прими Србију у своје редове, док се од Србије практично тражи да одустане од сопствене државности, истакао је он.
„Пре свега од Србије се захтева признање независности Косова. Председник земље, који посредно допушта ову могућност, одлучивши се на такав корак, прекршио би уставни поредак. Други моменат који за руску публику може да буде занимљивији јесте то да се од Србије тражи да усклади спољну и безбедносну политику са политиком ЕУ. Другим речима, Србија мора да уведе санкције Русији. Вучић је о томе говорио после састанка са европским комесаром за питања проширења Јоханесом Ханом у Београду, наредног дана после усвајања стратегије“, издвојио је главне моменте српски политиколог.
Према његовим речима, занимљиво је то што „Вучић доследно, још од 2012. године, има подршку руских власти, мада све време води антируску политику – у првом реду антисрпску, а затим и антируску“. Како би постало јасно у чему је суштина такве политике, експерт је позвао да се вратимо ономе што је Вучић казао на заједничкој конференцији за штампу са Јоханесом Ханом у Београду.
„Хоћемо ли ми доносити храбре одлуке или ћемо наставити да се свађамо сами са собом и бунимо… Овде није питање да ли ћете се звати овако или онако, овде је реч о хиљадама квадратних километара територије и људима који тамо живе, о томе како ће бити регулисан њихов статус“,- цитирао је Гајић саопштења српских медија о поменутој конференцији за штампу. Како сматра политиколог, Вучић је тиме питање државне територије „пребацио“ са на питање статуса српског становништва. „А ми смо после недавног убиства Оливера Ивановића и паљења српске имовине видели какав је статус Срба на Косову и шта они могу да очекују у албанској држави. Том изјавом он практично допушта предају територије, за коју се лично заклео да ће је чувати, положивши руку на Устав“, рекао је Гајић.
Стеван Гајић је такође скренуо пажњу на речи председника Србије о томе да од четири земље и једне територије (Косово) на Западном Балкану, најозбиљнији задаци стоје пред Србијом. „Дошло је време да прихватимо одлуке, платимо одређену цену за грешке из прошлости“, – изјавио је Вучић.
„Он говори као да су Срби нешто криви, преузима на себе одговорност кривца у име целог народа. Такође он је рекао да је дошло време да се „доносе одлуке које деценијама пре нас нико није доносио“. То су шифре којима он практично најављује могућност признања независности Косова. Шта то значи хоћемо ли се звати овако или онако? У Уставу пише како се та територија зове и у којој се држави налази. Ако се од тога одступи макар на милиметар, то ће значити директно кршење устава, што повлачи за собом одговорност“, – подвукао је експерт.
Гајић је истакао да је Вучић у датој изјавио поменуо пет земаља и једну територију. Зашто? Зато што је Шпанија, која има сопствени проблем са Каталонијом, казала да никада ни под каквим условима неће признати Косово, подсетио је експерт. „Чак ако Србија то учини. Шпанија је изјавила да Косово може у ЕУ само као део Србије. И за Вучића је то очигледно проблем. Као и опозив признања независности Косова од стране Суринама, што Вучић никако није прокоментарисао“, – сматра Стеван Гајић.
Што се тиче санкција против Русије, експерт је подсетио да је на конференцији за штампу председник Србије изјавио: „Предмет политичке дискусије овде у Србији ће постати чињеница да се од нас очекује убрзано усаглашавање наше политике са спољнополитичким решењима ЕУ, укључујући рестриктивне мере. Морам да истакнем да овај став противречи оним преговарачким оквирима који су нам били задати до сада и да је наравно реч о додатном политичком притиску на Србију због односа са РФ“ (према видеу објављеном на порталу N1).
Како је истакао Гајић, председник није директно изјавио да Србија мора да уведе санкције Русији и назвао је тај услов „рестриктивним мерама“. Али ми сви добро знамо шта подразумева усклађивање спољне политике са политиком ЕУ, подвукао је он.
Суштина нове стратегије ЕУ за Западни Балкан је у томе да Србија мора да одустане од своје државности и да пристане на потпуни распад, сматра српски политиколог. Ако се Косово коначно одвоји, на томе се процес неће зауставити, упозорио је он и подсетио да се у Југославији после отцепљења Словеније распала држава. Такође и када је после Беловешког уговора престао да функционише систем 15 република СССР, престала је да функционише савезна држава, навео је он још једну паралелу.
„Ја у томе видим још масовнију тенденцију. Председник Србије Вучић, премијер Грчке Ципрас и премијер Македоније Заев у ствари раде према истој агенди. Сва тројица делују супротно интересима сопственог народа. Ципрасу је недавно милион људи изашло на улице, укључујући представнике цркве, негодујући против његове намере да дозволи компромисни назив Македоније. Такође у Македонији већина народа је против компромисног назива. Али упркос томе, Заев и Ципрас се састају, излазе један другом у сусрет. Тако је Заев рекао да ће променити назив аеродрома у Скопљу и аутопута који носе име Александра Македонског. Ципрас је са своје стране спреман да пристане на компромисни назив Македоније (где би појам Македонија био поменут заједно са географским или историјским одређењем)“, сматра Стеван Гајић.
Према мишљењу експерта, суштина овог процеса је увући Македонију по кратком поступку у НАТО, а затим унутар државе дозволити поделу на етничкој основи.
„Дозволити Бугарима да појачају утицај на македонско становништво преко споразума о добросуседству, који је Заев потписао са премијером Бугарске Бојком Борисовом. Албанце препустити „Великој Албанији“, као и косовске Албанце. Овде видимо с једне стране спремност локалних елита на потпуну капитулацију. Са друге стране неким члановима западне коалиције то не одговара. Шпанија се ради очувања сопственог територијалног интегритета противи ступању сепаратистичке територије у ЕУ“, рекао је политиколог.
При томе он је скренуо пажњу да тренутно не видимо никакве полуге притиска због којих би било неопходно хитно донети радикалне одлуке. Србији се ништа конкретно не нуди, такође нема конкретних санкција или претњи, истакао је експерт. „Нико не прети бомбардовањем“, констатовао је Гајић.
У Вучићевој изјави су присутни моменти којима он покушава да изврши притисак на српски народ, тврдећи да ако земља не ступи у ЕУ, њу очекује масовна емиграција радно способног становништва, подсетио је експерт.
„Ако признамо Косово, народ ће живети у Србији, ако не, онда ће емигрирати. Ако ступимо у ЕУ, народ ће остати. У томе нема никакве логике. Свака земље Источне Европе после ступања у ЕУ изгубила је скоро трећину становништва. Погледајте шта се десило са балтичким земљама. Сви који су имали такву могућност, отишли су да перу судове у Лондон. Румунија је изгубила четири милиона становника, Бугарска два. Становништво ће напустити земљу која се распада и која се одлучила на „самоукидање“. Али неће отићи из суверене земље, која не жели да пристане на „непристојне понуде“ недобронамерних“, изјавио је Стеван Гајић.
При томе експерт је скренуо пажњу на то да у свему томе чуди доследна подршка таквој политици српског руководства од стране Русије од саме 2012. године, када је председник постао кандидат Српске напредне странке Томислав Николић.
„У предизборној кампањи тада актуални амбасадор РФ у Србији је отишао на митинг и подржао га. На последњим председничким изборима на којима се кандидовао Вучић, функционери Јединствене Русије су долазили и појављивали се на предизборном митингу. Председник Русије Владимир Путин за време посете Александра Вучића Москви у децембру изјавио је да ће се Москва сложити са сваком одлуком о Косову о којој се договоре Београд и Приштина. Нама заиста није потребна таква услуга, зато што ако се Вучић договори да преда нашу територију, то може да се уради и без подршке Русије“, казао је Гајић новинару EADaily.
„Много пута смо чули из Москве да Руси не могу да буду већи Срби од Срба. Ја се са тим у потпуности слажем. Али могу да буду већи Срби од српских издајника, као што су и Срби у извесним историјским периодима били већи Руси од Руса. Да подсетим да је на хиљаде емиграната нашло уточиште управо у Србији, њих је примила Краљевина Југославија. Да је Београда тада доносио одлуке у складу са Москвом, ми бисмо их све депортовали. А данас се њихови потомци враћају у Русију. Сигуран сам да је Русији драго што су они живи и здрави“, подсетио је експерт на историју руско-српских односа.
Стеван Гајић је такође подвукао да је Русија била у одличним односима са режимом Мила Ђукановића у Црној Гори, али када је Црна Гора ступила у НАТО, руска јавност се зачудила како је то могуће. А то се није десило тек тако, од почетка је било јасно у ком правцу се земља креће, казао је политиколог. „Из неког разлога Ђукановић је дуго уживао подршку званичне Москве, док није почео да води отворену русофобску политику“, – изјавио је он.
„У Србији се питање дипломатског статуса Руско-српског хуманитарног центра у Нишу више не налази на дневном реду. Када је Аерофлот био заинтересован да купи ЈАТ, посао није договорен, затим су компанију купили Емирати. Намеће се питање зашто таква политика наилази на подршку. Хајде да погледамо њене резултате. Једноставно се плашим да ће Србија сутра преко ноћи признати Косово, српске власти ће дозволити сепаратистима да се одвоје преко потписивања чувеног правно обавезујућег споразума, Србија ће увести санкције Русији и ући у НАТО. Тада ћемо из Москве чути да је Србија неког издала“, резимирао је Стеван Гајић.
Извор: EADaily
RE: РУСКА СТРАНКА У СРБИЈИ!!! -
Прст_у_ока_латиници - 20-02-2018
Вучић: Већи проблем ће нам бити санкције Русији него Центар у Нишу
у Вести, Политика 19. фебруара 2018. 9 Коментара
Београд – Завршићемо наш пут ка Европској унији, надам се те 2025, али ћемо имати још боље односе с Русијом, поручио је вечерас председник Александар Вучић, одговарајући на питање расту ли притисци Русије на Србију, посебно о статусу хуманитарног центра у Нишу.
Вучић је поновио да се Србија држи своје столице и да сама доноси одлуке које су важне за земљу и њене грађане.
„Немам никакав проблем да кажем да ми имамо своју столицу и своју главу и да том главом доносимо одлуке“, рекао је Вучић те додао:
„Глава нам је најближа српској страни и српским интересима“.
Упитан да ли ћемо морати ипак да изаберемо једну страну да бисмо остали на својој столици, поручио је да то слуша већ четири године „Типа: Вучић је готов јер ће морати на ову или ону страну…“
„Али, то што они говоре међу собом — баш ме брига, мени је важно да се свиђа грађанима Србије“.
Упитао је своје критичаре које би они стране да се одрекнемо, у ситуацији кад је наша размена с Русијом повећана 25 одсто, а од укупне размене 20 одсто је с регионом, а 68 са ЕУ.
„Да изгубимо једно или друго, шта хоћете?“, упитао је те поручио:
„Мој је посао да не изгубимо ни једно ни друго, успевали смо то раније, успећемо и сада“.
А кад не буде могао да у томе успева, каже, доћи ће на власт неко други ко ће то моћи.
„Србија без Русије, то је јако лоше, Србија без европског пута — исто тако лоше. Завршићемо тај пут, надам се 2025. године, али ћемо у међувремену изградити још боље односе с Русијом“, закључио је он.
На констатацију саговорника да ће се током преговора са ЕУ поставити питање када морамо да уведемо санкције Русији, председник је рекао да ће то бити додатни проблем и да ће бити више проблема с тим питањем него што је Ниш, али да ту треба да се види снага српске државе.
„Нема ту филозофије, или имамо државу или државу немамо, или ћемо да се боримо за наше интересе или нећемо успети…“, рекао је Вучић.
Он је додао да у новој стратегији ЕУ има један посебан део који нико није приметио, а који говори о томе да ћемо морати брже, а пре закључења споразума са ЕУ, да у потпуности усагласимо спољну политику са ЕУ.
„Читајте то на другачији начин — Србија би морала да морала да уведе санкије Русији много пре него што постане чланица ЕУ. То је потпуно нови детаљ који није постојао раније и ја сам га изрекао и видео сам да га нико није пренео“, приметио је Вучић.
Када је реч о притисцима које са различитих страна трпи Србија, Вучић је навео да су из „једне велике амбасаде“ звали општинску изборну комисију на локалним изборима у Пећинцима, на којима је СНС остварила убедљиву победу, и питали зашто нису дали право на посматарње ЦРТИ.
„Они (Комсија) су били у шоку… Казали су да је више опозиционих представника на бирачким местима него оних из власти, више њихових чувара кутија… ко сте ви да нас питате било шта…“, рекао је Вучић и додао:
„Сад су избори у Алабами, замислите да су Руси позвали комисију тамо и питали — што нисте пустили ову НВО што је ми финаснирамо да посматра изборе… Али, ти аршини су разлицити за њих и за нас. Што приличи богу не приличи волу“, рекао је Вучић цитирајући латинску изреку.
Вучић: И шта ја сада, Зигмаре, да причам Србима?
Председник Србије Александар Вучић изјавио је да је са немачким шефом дипломатије Зигмаром Габријелом имао искрен разговор.
Како каже, он и Габријел имају другачије мишљење, али је разговор био искрен, као и да му је у једном тренутку рекао: „И шта ја сада, Зигмаре, да причам Србима“.
„Каже он мени ‘нема више разговора и да је све завршено око територије Косова, да је Косово независно’. Кажем, добро. А како сте раније могли да разговарате о Косову, пре десет година, а сада не можете? ‘Разумем шта питаш и како је у српским ципелама’, каже он мени“, навео је Вучић у „Ћирилици“ на телевизији Хепи.
Вучић је навео да је Габријел за независно Косово и да не крије то.
Осим тога, Вучић је навео да је више пута поцепао папире западних званичника о независном Косову.
„А ја, кад год сам добио такав неки папир, а обично је то уз текст — немој да се љутиш, али ево шта предлажемо, сваки такав папир сам поцепао…. Знате колико сам их поцепао“, навео је Вучић и студију показао како и поцепао један папир.
„Мој став о КиМ крајем априла, неозбиљне предлоге — цепам“
„О решењу за Косово рећи ћу шта мислим крајем априла“, поручио је Вучић, приметивши да су идеје које се поново појављују последњих дана — о подели и сличним моделима — неозбиљне, а да ми треба да идемо са озбиљним циљевима.
„И ја ћу то да објавим крајем априла, јер мислим да треба да имамо идеје и позитиван правац у решавању тог питања“, рекао је Вучић гостујући на телевизији „Хепи“.
Како је рекао, он је досад више таквих папира који су нудили решења — поцепао.
„Више различитих папира сам досад поцепао“, а иза свих тих „нових“ предлога, како је рекао, крију се покушај да сви кажу „Вучић је довољно јак, уме да трпи критику, нападе, хајде да га натерамо да то, не баш формално, али некако призна, а ми ћемо да видимо шта можемо да дамо Србији, али нека забораве на Косово“.
„А ја, кад год сам добио такав неки папир, а обично је то уз текст — немој да се љутиш, али ево шта предлажемо — сваки такав папир сам поцепао. Знате колико сам их поцепао…“, рекао је Вучић.
Упитан ко то ради, рекао је цео свет, алудирајући да је то западни свет, који је признао Косово, али, како је приметио, ми морамо да будемо ти који ћемо да размишљамо и да идемо само с озбиљним циљевимa.
Спутњик
Да ти нешто овако јавно каже у јавности.......он то мора да лепо можгано проценити и оценити, па чак како ћеш ту изјаву припремати за јавности и на којих начин..........
Е сад што мени занима је кад се та мисљење прво се појављује?
Зашто ту има много значајне факторе што лично компромитују и су контрадикталне Српски националне и државни интереса.
За сад грађани и државнике Србије а има њи гомилу у расејање, имају право на референдум да одлућују где желу да имају економске/привредне и безбедне везе!
Та одлука да јавно припремаш Србије за санкције против Русије је ван границе своје запосљености!
RE: РУСКА СТРАНКА У СРБИЈИ!!! -
Прст_у_ока_латиници - 22-02-2018
KURIR TV) VUČIĆ: Srbija je na evropskom putu, ali gradimo sve bolje odnose sa Rusijom LAVROV: Ništa ne namećemo
POLITIKA 21.02.2018. 18:51h
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić sastao se večeras sa ministrom inostranih poslova Ruske Federacije Sergejem Lavrovom u Vili "Mir" u Beogradu.
20.19 - Vučić: Nisam reagovao ni na izjave Tačija ni Rame, a nisam video ni današnju izjavu Bakira Izetbegovića, verovatno je stigla tokom našeg današnjeg sastanka, tako da ne bih komentarisao nešto što nisam video. Voleo bih da se malo više koristi jezik poštovanja i razumevanja. Ništa više od toga, ali ništa ni manje. Imamo dobre odnose u regionu i ne mislim da te izjave u kojima ćete da govorite loše o drugim narodima da donose bilo kakav boljitak ili napredak. Još jedanput želim da se zahvalim Lavrovu na posetu, a Srbija je vie puta bila u teškoj situaciji, ali siguran sam da ćemo uspeti da održimo kurs koji se zasniva na interesu naše zemlje, koje nije u suprotnostima sa interesima Rusije, rekao je Vučić čime je završena konferencija.
20.14 - Da li Rusija strahuje od ukrajinskog scenarija u Srbiji i da li ste razgovarali o ruskom centru u Nišu odnosno statusu osoblja,
Lavrov: Ne plašimo se da će se nešto desiti u Srbiji, mada nisam baš najbolje razumeo vaše pitanje. Što se tiče dijaloga, albanska strana će želiti da se proširi, mi nećemo ostati po strani. A govoreći o ruskom humanitarnom centru u Nišu, on već godinama radi i pomaže zemljama i u regionu, za poplave, požare i sve neophodne situacije. Računamo da je taj centar zaista potreban, on je regionalni i međunarodni. Nema nikakvih sumnji čime se bavi osoblje, mi smo pozvali SAD i on je obišao svaki delić centra i uverio se da nije reč ni o čemu sumnjivom. Podsetio bih i na američku vojnu bazu Bondstil, a nije baš jasno čime se tačno bave naše američke kolege, ali oni ne zovu nikoga da ga poseti i da se uveri o čemu je tačno reč.
20.13 - Ne bih da pokušavam da pojednostavim ovu situaciju i ubeđen sam da bilo koja država mora da bira na osnovu svojih nacionalnih interesa, polazeći od svoje težnje da sačuva svoju tradiciju.
20.08 - "Mogu sa zadovoljstvom da potvrdim ono što je rekao predsednik Vučić. Mi znamo da što se tiče tih poglavlja postoje neki uslovi, koji se tiču priznavanja Kosova i uvođenja sankcija Rusiji. Ne mislim da će ovakav zahtev dugo živeti. A što se tiče Kosova, mi svi smo pozdravili napore EU za upostavljanje dijaloga Beograda i Prištine i računali smo da će EU dobro ispunjavati svoju funkciju. Pre nekoliko godina doneta je odluka o ZSO, ali se ona kako vidimo ne pretvara u realnost", rekao je Lavrov.
20.06 - Odogvorajući na pitanje novinara da li se očekuju neke promene zbog objavljivanja Strategije za priključenje Evropskoj uniji, Vučić je rekao da se Srbija nalazi na evropskom putu.
"Mi se zhavaljujemo Lavrovu i Srbija sve čini u skladu sa međunarodnom pravu po pitanju Kosova. Da bismo rešili prepreku mora da postoji dobra volja Beograda i Prištine, ali i EU. Moj nedvosmislen odgovor je da Srbija neće menjati svoj odnos prema Rusiji. Rekao sam ranije i u Vašingtonu i Moskvi i u Briselu da Srbija neće uvoditi Rusiji, kao i to da nikada nismo ništa činili na njihovu štetu, ali ni oni na našu štetu", rekao je Vučić.
20.03 - Govorili smo o Kosovu, imamo zajednični stav o rezoluciji 1244. Tači je najavio stvaranje vojske Kosova, ali nadam se da će u Briselu shvatiti ozbiljnost ovih izjava. Cenimo napore koje je lično preuzeo Aleksandar Vučić, naročito posle ubistva srpskog političara Olivera Ivanovića i pridružujemo se da se istraga mora što pre završiti.
20.01 - Ni Rusi, ni Srbi ne nameću ništa jedni drugima, mi smo uvek za to da svaka zemlja treba da ima svoju slobodu izbora i da grade diplomatske odnose. Pozdavljamo i sve napore i odnose koje Srbija ima sa Evropskom unijom.
19.59 - Mi se ovde osećamo kao da smo kod kuće. Veze između naših zemalja odlaze mnogo više od 180 godina, to su duhovne veze i sutra ćemo prisustvovati predaji mozaika Hramu Svetog Save. To ima poseban značaj i za duboke, religiozne odnose.
19.57 - Potom se obratio šef ruske diplomatije Sergej Lavrov.
19.56 - Za kraj, žeim da se ponovo zahvalim i želim im sreću na izborima u martu. Još jedanput veliko hvala gospodine Lavrov, posebno što ste u Beogradu i što na ovako upečatljiv način obeležavamo 180 godina prijateljstva, završio je svoje obraćanje Vučić.
19.53 - Potvrdili smo našu želju da nastavimo saradnju i kupujemo ruski gas i u budućnosti. Kako Srbija sve više napreduje, pa se i potrošnja povećava. U skladu sa tim, uverni smo da će svi dogovoreni biti poštovani. Takođe, želim da se zahvalim na ruskoj strani na podršci koju stalno pruža, kao i na tome što poštuju našu politiku. Srbija je na evropskom putu, ali gradimo sve bolje odnose sa Rusijom.
19.51 - Napisao sam još jedno pismo za porodicu pilota Romana Filipova i završio sam to pismo govoreći o hrabrosti koja je zadivila srpski narod. Za junacima se ne plače, za njima ostaje ono što su učinili, tako sam završio pismo.
19.48 - Mnoge goste sam ovde dočekivao, ali nikad ovoliko novinara nisam video. Mi Srbi uvek želimo da pokažemo svoje gostoljubljei bilo bi nam drago da se zaista tako i osećate. Danas obeleževamo 180 godina prijateljstva Rusije i Srbije. Izgubili smo mnogo ljudi za slobodu našeg naroda, ali nikada nismo išli jedni protiv drugih. Dobio sam i pismo od predsednika Vladimira Putina, koji na veoma lep način govori o odnosima Rusije i Srbije, rekao je Vučić.
19.46 - Vičić i Lavrov obratili su se novinarima posle susreta u Vili Mir
Lavrov je doputovao popodne u Beograd, a na Aerodromu "Nikola Tesla" dočekali su ga srpski kolega Ivica Dačić i ambasador RF u Beogradu Aleksandar Čepurin.
Vučić i Lavrov će prisustvovati sutra prezentaciji mozaika centralne kupole Hrama Svetog Save u Beogradu.
Svečanosti će prisustvovati predsednik Srbije, ministar inostranih poslova Rusije, predsednik RS Milorad Dodik, patrijarh srpski Jirinej i Mitropolit volokolamski Ilarion.
Šef ruske diplomatije sutra će se sastati i sa predsednicom vlade Srbije Anom Brnabić, a uručiće i Orden prijateljstva Ivici Dačiću.
Povod za posetu Lavrova je obeležavanje 180 godina od uspostavljanja diplomatskih odnosa dveju država.
http://www.kurir.rs/vesti/politika/2999631/foto-sef-ruske-diplomatije-doputovao-u-beograd-susret-sa-vucicem-u-vili-mir
RE: РУСКА СТРАНКА У СРБИЈИ!!! -
Прст_у_ока_латиници - 22-02-2018
https://rs.sputniknews.com/politika/201802211114634684-lavrov-beograd-poseta-docek-dacic-kravata-vucic/
RE: РУСКА СТРАНКА У СРБИЈИ!!! -
Ултрадесничар - 01-03-2018
Видели неки људи да Срби воле Русију па оносваше Руску странку.
Ја мисл.им да у тој "странчици" неам ни један Рус. Преваранти.
RE: РУСКА СТРАНКА У СРБИЈИ!!! -
Прст_у_ока_латиници - 05-03-2018
РУСКА АМБАСАДА ПОЗИВА: Ходочашће – „Руски Балкан” по друмовима Србије и Српске
14:20 05.03.2018. Нема коментара
Дели на Вајберу
Од 19. до 28. марта 2018. године друмовима и аутопутевима Србије и Републике Српске ће се одвијати ходочашће «Руски Балкан», које је организовала Федерација Мотоциклистичког туризма Русије.
САОПШТЕЊЕ ЗА ШТАМПУ
Културно-историјско ходочашће «Руски Балкан»
Од 19. до 28. марта 2018. године друмовима и аутопутевима Србије и Републике Српске ће се одвијати ходочашће «Руски Балкан», које је организовала Федерација Мотоциклистичког туризма Русије.
Маршрута укупне дужине 2 000 километара и у трајању 9 дана обухвата градове: Београд – Нови Сад – Фрушка Гора (Србија) – Бијељина – Брчко – Бања Лука – Добој (Република Српска) – Ваљево – Чачак – Крушевац – Ниш – Бела Паланка – Ћуприја – Јагодина – Крагујевац – Бела Црква – Београд (Србија), Ходочасници ће проћи овај пут персоналним моторима и направиће обилазак православних манастира, цркава, локацијама ратне славе руских војника и културно-историјских објеката старих српских покрајина: Манастир Велика Ремета, Манастир Гргетег, Руски Манастир Света Петка, Храм Царских Страстотерпаца, Собор Христа Спаситеља, Храм Свете Тројице, Споменик Императору Николају II у Бањој Луци, Споменик Николају II в Ритешићима, Манастир Йовања, Црква Светог Стефана, Меморијал „Бубань“, Концентрациони логор „Црвени крст“ и Меморијал совјетским војницима, Дивљански (Руски) Манастир, Манастир Раваница, Гробље совјетских војника «Руско Гробље» у Јагодини, Манастир Јошаница, Стара Црква у Крагујевцу, Спомен парк Шумарице, Мильков (Руски) Манастир, Руска Црква в Белој Цркви, Собор Саве Српског, Руско гробље у Београду, Споменик Николају II у Београду.
Ходочашће «Руски Балкан» има за циљ проучавање историјске баштине Руског Царства и Православља. Као и све претходне маршруте вишегодишњег пројекта «Руски пут» предстојеће путовање је посвећено слабо проученим страницама прошлости и усмерено је ка популаризацији заборављених или мање познатих светаца Православног света као и бави се потрагом локација нераскидиво везаних за руску историју.
Маршрута «Руски Балкан» понавља путеве ходочашћа далеке прошлости уз обилазак старих центара православља – манастира и храмова, где ће ходочасници донети иконе руских светаца на поклон.
У планирању маршруте учествују представници Руске православне цркве, друштвених организација Србије и Републике Српске, укључујући организације сународника, које живе у иностранству.
Ходочашће «Руски Балкан» се одржава уз подршку Центра Ходочашћа Московске Патријаршије, служби ходочасника Ново-Ијерусалимског манастира и браће Свето-Тројицке Сергијевске Лавре.
Пројекат се одржава уз коришћење грантова Председника Руске Федерације за развој цивилног друштва, који је пружила Фондација за председничке грантове.
Сваки ко жели може да се придружи ходочашћу колима. Организациони одбор пружа седиште у транспорту ради учешћа у догађајима пројекта за особе који немају сопствених транспортних средстава. Број места је ограничен, стога имамо велику молбу да се апликације шаљу унапред.
Апликације за учешће у ходочашћу «Руски Балкан» молимо да шаљете преко
e-mail: wolfnomads@mail.ru до 5. марта 2018. године. Број учесника је ограничен. Молимо да шаљете апликације на време.
Контакте Организационог одбора:
Русија +7 926 119 14 23 +7 915 123 88 70 e-mail: wolfnomads@mail.ru Србија +381 638 404 994 e-mail: crazysaler@yahoo.com
Прес-центар Ана, e-mail: janeiro25@yandex.ru
Веб-страница:
http://mototourism.su
Маршрут паломничества «Русские Балканы»
Паломничество „Русские Балканы“ по маршруту: Белград – Нови Сад – Фрушка Гора (Сербия) – Биелина – Брчко – Банья-Лука – Добой (Республика Сербская) – Валево – Чачак – Крушевац – Ниш – Бела-Паланка – Чуприя – Ягодина – Крагуевац – Бела Црква – Белград (Сербия), с посещением Православных монастырей, храмов, мест боевой славы российского воинства и культурно-исторических достопримечательностей: Монастырь Велика Рамета, Монастырь Гргетег, Русский Монастырь Свети Петка, Храм Царских страстотерпцев, Собор Христа Спасителя, Храм Святой Троицы, Памятник Императору Николаю II в Баня-Лука, Памятник Николаю II в Ритешичи, Монастырь Йованья, Церковь Св.Стефана, Мемориал „Бубань“, Концлагерь „Красный Крест“ и Мемориал советских воинов, Дивлянский (Русский) Монастырь, Монастырь Раваница, Кладбище советских воинов «Русска Гробля» в Ягодине, Монастырь Йошаница, Старая Церковь в Крагуеваце, Мемориальный парк Шумарице, Мильков (Русский) монастырь, Русская Церковь в Бела Црква, Собор Саввы Сербского, Русское кладбище в Белграде, Памятник Николаю II в Белграде.
19 марта
аршрут: Москва – Белград (перелет) – Нови Сад (авто). 100 км.
Ночлег в Нови Саде.
20 марта
Маршрут: Нови Сад – Фрушка Гора – Биелина – Брчко. 180 км.
• Монастырь Велика Рамета (Фрушка Гора)
• Монастырь Гргетег (Фрушка Гора)
• Русский Монастырь Свети Петка (Биелина)
Ночлег в Брчко.
21 марта
Маршрут: Брчко – Баня-Лука. 180 км.
• Строящийся Русcко-Сербский Храм в честь Святых Царственных Страстотерпцев (Баня-Лука)
• Храм Христа Спасителя (Баня-Лука)
• Храм Святой Троицы (Баня-Лука)
• Памятник Императору Николаю II (Баня-Лука)
Ночлег в Баня-Лука.
22 марта
Маршрут: Баня-Лука – Добой – Ритешичи – Валево. 320 км.
• Памятник Николаю II в Ритешиче (Добой)
• Монастырь Йованья (Валево)
Ночлег в Валево.
23 марта
Маршрут: Валево – Крушевац – Ниш – Бела Паланка. 320 км.
• Церковь Святого Стефана (Крушевац)
• Мемориал «Бубань» (Ниш)
• Концлагерь «Красный Крест» и памятник советским воинам (Ниш)
• Дивлянский (Русский) Монастырь (Бела Паланка)
Ночлег в Нише.
24 марта
Маршрут: Ниш – Чуприя – Ягодина – Крагуевац. 190 км
• Монастырь Раваница (Чуприя)
• Кладбище советских воинов «Русска Гробля» (Ягодина)
• Монастырь Йошаница (Йошаница)
Ночлег в Крагуеваце.
25 марта
Маршрут: Крагуевац – Бела Црква. 180 км
• Старая Церковь (Крагуевац)
• Мемориальный парк Шумарице (Крагуевац)
• Мильков монастырь
Ночлег в Бела Црква.
26 марта
Маршрут: Бела Црква – Панчево – Белград. 130 км
• Русская Церковь (Бела Црква)
Ночлег в Белграде.
27 марта
Маршрут:
• Пресс-конференция «Русские Балканы» в Русском Доме Белграда
• Памятник Николаю II (Белград)
• Собор Саввы Сербского (Белград)
• Русское кладбище (Белград)
Ночлег в Белграде
28 марта
Маршрут: Белград – Москва (перелет)
Общая протяженность маршрута 2000 км, 9 дней. Количество участников основной группы 40 человек, общее количество участников более 100 человек.
ПУТИНОВО УПОЗОРЕЊЕ – не дирајте ни Русију ни њене савезнике
13:30 05.03.2018. 2 коментара
Дели на Вајберу
Након што је руски предсједник Путин запријетио, и нагласио да ће Русија употријебити сво расположиво наоружање ако њени савезници буду нападнути нуклеарним или оружјем масовног уништења, није постојала никаква дилема коме је упозорење упућено, али су појашњења Путинове „грмљавине“ изостала. Ко је то од савезника Русије угрожен и ко је од њих у највећој опасности?
Када је на 48. Свјетском економском форуму, одржаном 23. 01. ове године у Давосу, амерички предсједник Трамп представио нови-стари концепт доктрине Волфовица Ameriсa first, уз констатацију да ће свијету показати шта је Америка, једини ефекат који је постигао била је препирка са новинарима. Трампова пријетња у Давосу није била убједљива, али је већ на Минхенској безбједносној конференцији Трампов савјетник за националну безбједност Мекмастер био јаснији у смислу америчких намјера, када је позивао на дјеловање против Ирана, оптуживши Иран да проширује своју прокси мрежу у Сирији, Јемену и Ираку, наводећи да су проиранске снаге све опасније и да су од Ирана одлично снабдјеване оружјем.
Предраг Ћеранић
Ако се има у виду и иступ Ники Хејли у УН, која је изјавила да посједује „необорив доказ“ да Иран испоручује ракете Хутима у Јемену, и да је само питање времена када ће те ракете бити испаљене на школе и болнице, постаје јасно да се против Ирана покренуо огроман механизам. Наравно, америчка амбасадорка у УН није се ни осврнула да бројне доказе да Саудијска Арабија већ двије године неселективно бомбардује школе и болнице у Јемену, и то оружјем набављеним од САД. Оптужбе против Ирана стигле су и из Тел Авива. Израел је оптужио Иран да финансира и наоружава шиите и прави коридор до Либана.
Постало је више него очито да Трамп, његов зет Џаред Кушнер, а добрим дијелом и израелски премијер Нетанјаху, праве озбиљне припреме за напад на Иран. У склопу медијске припреме Трамп је раније најавио да ће САД једнострано изаћи из нуклеарног споразума склопљеног између УН и Ирана, иако је Иран прихватио све захтјеве САД. Трамп је понудио свој нови споразум, и представио га Лондону, Паризу и Берлину. У приједлогу споразума од Ирана се тражи да безусловно одустане од атомске енергије, и да дозволи низ инспекција у свим војним базама и институцијама. Такође, Иран по предложеном споразуму мора уништити ракете из балистичког програма. У противном, суочит ће се са санкцијама САД и ЕУ, као и једностраним напуштањем још важећег споразума од САД. Трампов приједлог новог споразума је у суштини ултиматум, а познато је да сваки ултиматум прати ратни сукоб. Практично, САД, Израел и Саудијска Арабија објавили су Ирану рат.
Други савезник Русије који се налази пред објавом рата је Венецуела. Предсједник Мадуро се дрзнуо да одбије плаћање нафте у доларима, и зато је проглашен терористом, а Венецуела постала отпадничка држава. У току су припреме за инвазију и бомбардовање Венецуеле.
Блиски исток и Балкан су геополитички повезани, а амерички императив је да се из Сирије потисну Руси, на начин да се на Балкану створе конфликти. Стварање Велике Албаније је идеалан пројекат за наведено, и већ би се са реализацијом стварања албанске државе на рачун Србије и Македоније почело, да није бојазни од руских ракета које би из Црног мора уништиле албанске терористичке групације. Трећи руски савезник који је у опасности су Срби.
Напад на Иран, који је у изгледу, дио је плана који се прије свега тиче посрнулог долара. По доласку на власт Трамп је затекао празну касу, нестабилан порески систем, израубовану и застарјелу војну технику. Захваљујући Пентагону, свом изгледа једином истинском савезнику, Трамп је успио огромне количине војне технике продати савезницима на Блиском истоку, балтичким земљама и Украјини. Амерички трезор нивелише каматне стопе како би се одржао садашњи курс долара, и то функционише под условом да се и даље у иностранству робна размјена обавља у доларима.
Међутим, Кина и Русија систематски долар потискују и у међусобној размјени користе јуан и рубљу, с намјером да те валуте буду коришћене и у међународним трансакцијама. Стога је у Вашингтону укључен аларм. Почети нови рат или даље заоштравање односа са Русијом санкцијама? На ред су дошле руске банке и огроман кинески капитал у САД. Процјене говоре да ће ако руске и кинеске банке и корпорације напусте SWIFT систем, то изазвати кобне посљедице по долар. У питању је опстанак долара. Нови рат, овај планиран са Ираном, би Пентагону обезбиједио велики буџет за одбрамбене сврхе, а конфликти на Балкану би одвратили пажњу од долара. Након великих разарања, Ирану би за обнову били потребни кредити, што би, опет, помогло долару.
Новим захлађењем односа између САД, и Русије и Кине са друге стране, забринуте су земље БРИКС-а, али нису Кина и Русија. Под притиском америчких санкција Русија није доживјела економски колапс, а привреда Кине незаустављиво расте до мјере да би могла преузети економски примат у свијету. Банкарски картел је покушао са биткоином да Бретон Вудс пресели у виртуелни свијет (уз планирану контролу интернета), али безуспјешно.
Знајући намјере САД и америчких савезника, Путин је „загрмио“ и рекао да Русија своје савезнике неће оставити на цједилу, и да ће ако буду нападнути, моментално реаговати, било гдје на свијету. Не зна се шта је било убједљивије, Путинов говор, или презентација новог руског оружја од кога, како је руски предсједник нагласио, заштите нема.
Дугин: Запад уништава идентитет Срба, а то може додатно да погорша чланство у ЕУ (ВИДЕО)
у Актуелно, Вести, Видео 5. марта 2018. 7 Коментара
Београд-Руски геополитичар и филозоф Александар Дугин боравио је прошле недеље у Београду где је промовисао српско издање своје књиге „Мрежни ратови“ која се бави новом методама којим САД желе да утичу на дешавања и друштвене промене у другим државама.
Дугин је у интервјуу за Правду рекао да Русија не уцењује Србију да мора да бира између ње и запада, али да нема ни стварно добрих предлога за Србију.
Дугин је рекао да не жели да критикује српску власт, имајући у виду тешку ситуацији у којој се земља налази, али да је јасно да народ Србије не жели у ЕУ. Он је похвалио то што Србија није увела санкције Русији, и изразио наду да Србија неће признати независност Косова.
– Срби су народ који је толико преживео и толико херојски бранио своју слободу тако да и ми имамо шта да научимо од Србије. Запад фактички уништава иднетитет Срба и то може да се погорша због ЕУ. Али Српски народ је већ преживео толико тешких дешавања и сигуран сам да Срби све могу – каже Дугин.
Дугин је рекао да можда српска власт не одражава очекивања народа, али да је то унутрашње питање Србије.
Дугин у интервјуу говори и о учешћу Русије у рату у Сирији, али и односу православља и ислама.
https://www.youtube.com/watch?v=ViA7_mhR8j4
Правда
RE: РУСКА СТРАНКА У СРБИЈИ!!! -
Прст_у_ока_латиници - 07-03-2018
Захарова: Рачунамо на сарадњу са београдским властима
у ВЕСТИ ДАНА, Политика 7. марта 2018.
Москва-Москва рачуна на развој свестране сарадње са властима у Београду након протеклих градских избора, изјавила је портпаролка Министарства иностраних послова Русије Марија Захарова.
Како је рекла, многобројни посматрачи, међу којима је било и њих шесторо из Амбасаде Русије у Србији, нису забележили значајније неправилности.
„Према оцени Русије, локални избори одржани у недељу у Србији били су у складу са законодавством и демократским процедурама“, истакла је Захарова..
Она је додала и да је водећа Српска напредна странка у Београду однела убедљиву победу освојивши 64 од 110 мандата у Скупштини Београда, а њен коалициони партнер Социјалистичка партија Србије девет мандата.
RE: РУСКА СТРАНКА У СРБИЈИ!!! -
Прст_у_ока_латиници - 07-03-2018
https://www.youtube.com/watch?v=dJ6XQ6AGnTY
ВЕЛИКА ТРИБИНА У БЕОГРАДУ: Русофобија код Срба 1878-2017.
У среду, 14. марта у 19.30 часова у малој сали Коларчевог народног универзитета биће организована свечана београдска промоција књиге Дејана Мировића Русофобија код Срба 1878-2017.
О политици и идеологији русофобије и тајни међународних односа Србије говоре: Мило Ломпар, рецензент књиге, Бранимир Нешић, директор ИК Catena mundi и аутор књиге, Дејан Мировић. Трибину ће водити извршни уредник у ИК Catena mundi, Никола Маринковић.
Књига Русофобија код Срба 1878-2017. отвара расправу о табу теми српске културе и политике. Поставља питање да ли је негативни однос Срба према Русији у складу са нашим националним интересима или је увезен са Запада?
Књига Дејана Мировића Русофобија код Срба 1878-2017 покрива широк историјски лук русoфобских садржаја у јавном животу Србије. Он почиње од Берлинског конгреса и развоја вишестраначја у Србији, па до данашњих дана. Књига др Мировића наслања се на теоријска истраживања европских и руских аутора који су се већ бавили русофобијом, Дела Кјезе, Ханеса Хофбауера, Ги Метана и Шафаревича. Истовремено, она је и оригинална у увиђању на који начин се русофобска схватања преносе у деловање политичке и културне елите једне државе чији народ је традиционално русофилски.
Стога, аутор осветљава и један од значајнијих друштвених процепа у српском друштву. Он показује на који начин дуготрајно деловање наслеђених предрасуда утиче на доношење одлука од којих зависи судбина једног народа.
Рецензенти књиге: проф. др Слободан Антонић и проф. др Мило Ломпар.
Среда, 14. март у 19.30 часова, мала сала Коларчевог народног универзитета. Трибина о књизи Русофобија код Срба 1878-2017. Дејана Мировића.
Улаз слободан!
RE: РУСКА СТРАНКА У СРБИЈИ!!! -
Прст_у_ока_латиници - 08-03-2018
Путин: Дозволили смо уједињење Немачке, а НАТО нас је преварио и бомбардовао Југославију
у Вести, Европа, Политика 8. марта 2018. 6 Коментара
Москва – Русија је требало да предвиди велике геополитичке промене широм света након уједињења Немачке, али се показала неспособном за то, једнострано губећи тло под ногама, рекао је руски председник Владимир Путин у интервјуу за документарац „Светски поредак 2018″.
Путин: Русија изгубила тло под ногама после уједињења Немачке
„Не само што смо допринели уједињењу Немачке и повукли своје трупе, већ смо повукли и снаге других источноевропских земаља, очекујући, да ће НАТО престати да постоји са окончањем Варшавског уговора или да се, у сваком случају, више неће ширити, као што нам је благовремено речено, и да ће се догодити неке тектонске промене у начину на који смо комуницирали“, рекао је Путин.
Како је истакао, то се на крају није догодило, те су руске власти констатовале да је у току геополитичка борба под плаштом идеолошких напетости.
Путин је указао на талас ширења НАТО-а ка истоку, на подстицај САД који је касније уследио, а у том контексту је навео ваздушне нападе против бивше Југославије који су прошли без санкција Савета безбедности УН, војне операције у Ираку и Авганистану, као и ескалацију верског екстремизма у Северном Кавказу.
„То се дешавало једно за другим као гром из ведра неба, али је то требало да очекујемо. Па ипак, благо речено, ми смо показали неспособност и неуспех да схватимо шта ће се догодити са земљом и широм света након нашег једностраног узмака“, истакао је руски председник.
Он је навео и да су тада многи савезници Источне Немачке у западном блоку доводили у питање уједињење са Западном Немачком, а сумње су изражаване и у САД.
„У Русији то није било случај. Русија је сматрала да, ако немачки народ жели уједињење, онда би било контрапродуктивно, штетно и неправедно то спречавати. И тако је Русија у томе помогла, прилично несебично“, закључио је Путин.
Спутник.рс
коментар
Ovako , Putin LAZE.
Od samih clanica Varsavskog ugovora stizale su opomene sta ce se desiti , ali Rusija je bila ta koja je zbog svojih interesa , tako su bili procenili , rasturila Varsavski ugovor i pogazila potpisano, ostavljajuci svoje saveznike na milost i nemilost prozapadnih placenika u zemljama „istocnog bloka“ koje su potom razulareni strani placenici pogubili kao najgore zlikovce. I ne samo sto je Rusija rasturila „istocni blok“ , vec je aktivno saradjivala sa NATO-m , ocekujuci da i nju prime u svoj savez. Ali NATO nije zeleo celovitu Rusiju za clanstvo , nego je hteo raspad Rusije a onda bi novonastalu bedu od drzava uzeo u clanstvo da mu popunjava topovsko meso. To je sustina.
Putin kaze da ih je NATO prevario kad je bombardovao Jugoslaviju. To nije tacno. Rusi su zaveli sankcije Jugoslavije i postovali ih vise nego mnoge druge drzave. Rusi su medju prvima priznali Hrvatsku. Rusi su odbili da nam prodaju oruzje da se branimo. Rusko oruzje je sleperima stizalo u Hrvatsku sto preko Madjarske , a nesto i preko Johanesburga.Rusi PRSTOM NISU MAKLI DA ZAUSTAVE BOMBARDOVANJE SVE DOK SE NASA VOJSKA NIJE POVUKLA SA KOSOVA .
Tacno je , tu i tamo , verbalno su nas podrzavali dok smo bili zasuti bombama , ali samo vrebalno – I NISTA VISE. A onda su ih iz Amerike podsetili sta je Gorbacov potipsao sa Klintonom i trazili da se vise ne prave blesavi. I tada su Rusi ODOBRILI BOMBARDOVANJE JUGOSLAVIJE U SAVETU BEZBEDNOSTI. To je prava istina.
Ako su ih sa zapada prevarili kad su poceli bombardovanje Jugoslavije , zasto su posle , kad se postavilo pitanje odgovornosti za agresiju bez odobrenja Saveta bezbednosti u U.N. odobrili to bombardovanje???
Јели је икакви новинар из Србије после толико године, питао горбаћов за тај твз тајни уговор око КиМ?
RE: РУСКА СТРАНКА У СРБИЈИ!!! -
Прст_у_ока_латиници - 15-03-2018
РУСОФОБИЈА КОД СРБА 1878-2017 - Дејан Мировић
https://www.youtube.com/watch?v=5CuQ4QYdrZY
https://www.youtube.com/watch?v=5M8Q58WoTqE
RE: РУСКА СТРАНКА У СРБИЈИ!!! -
Прст_у_ока_латиници - 18-03-2018
DESILO SE ONO ČEGA SE VUČIĆ NAJVIŠE PLAŠI: Putin Vučiću…
18 marta 2018
„Prilikom nedavne posete Srbiji Sergej Lavrov, ministar inostranih poslova Rusije, uručio je Ivici Dačiću, srpskom ministru spoljnih poslova, Orden prijateljstva Ruske Federacije. Zar nije neobično da Rusija preskoči predsednika Vučića? Zar nije bilo normalno da on dobije to visoko rusko odlikovanje, a ne Dačić?“.
– Rusija nikad ništa ne uradi, a da ne pošalje poruku. Dodelom odlikovanja Ivici Dačiću Rusi šalju poruku o tome na koju političku snagu u Srbiji računaju. Međutim, kada se vratio u Moskvu, Lavrov je na konferenciji za štampu izjavio da Rusija podržava aktuelnog predsednika Srbije. Prema tome – Vučić je ravnopravan, ali Dačić je malo ravnopravniji – kaže Jelica Kurjak, bivša ambasadorka Srbije u Rusiji.
– Deklarativno, Rusija nema ništa protiv približavanja Srbije Evropskoj uniji. Njima jedino smeta eventualno približavanje Srbije NATO-u. Rusiji ne odgovara stabilna situacija na Balkanu, jer što se Balkan više približava Evropskoj uniji, Rusija će utoliko više gubiti uticaj, što ona nikako ne želi – dodaje ona.
– Ruski mediji su Vučića kritikovali kad je došao na vlast, jer su bili iznenađeni njegovim naglim okretanjem prema Evropskoj uniji. To je i jedan od razloga što je orden donet u Beograd da bi bio uručen Dačiću, što Rusi veoma retko rade. Oni orden uručuju kad odlikovani dođe u Rusiju. Oni su imali prilike da ga i Dačiću uruče kad je bio u Moskvi, ali su ga doneli u Beograd da bi pokazali da cene orijentacija ministra Dačića i ljudi koji ga slede – objašnjava Jelica Kurjak.
– Što se tiče pitanja veruje li Moskva Vučiću, mislim da Moskva ne veruje nijednom našem političaru. Samo su joj neki prihvatljiviji, a neki manje prihvatljivi. Neki su bliži Moskvi, a neki nisu. Vučić spada u ovu drugu grupu, ali ako mu ne veruju do kraja, oni ga prihvataju. Podsećam na izjavu ministra spoljnih poslova Rusije Sergeja Lavrova, da je Vučić za njih prihvatljiv, jer ga je većina naroda legalno izabrala. To je hladna politička konstatacija kojom se poručuje – s njim ćemo sarađivati, a imamo svoje favorite preko kojih možemo da ostvarujemo neke svoje ciljeve – zaključuje bivša ambasadorka Srbije u Rusiji.
(Mediji)
Ko je Jelica Kurjak? - Vest od 18.09. 2012.godine Zvanična Moskva veoma je ljuta na srpsku ambasadorku jer je njena ćerka učestvovala u protestima protiv Putina. Da stvar bude gora, sama ambasadorka Jelica Kurjak tokom predizborne kampanje u januaru 2012. primala je u zvaničnu posetu sve lidere ruske opozicije. Zbog toga skoro niko više od predstavnika ruskih vlasti ne želi da je primi - kaže izvor Kurira iz Ministarstva spoljnih poslova i dodaje da je svoje simpatije prema Putinovim protivnicima Kurjakova često iznosila i na diplomatskim skupovima, što je u suprotnosti sa zvaničnom spoljnom politikom Vlade. Kurjakova je u srpsku ambasadu u Moskvi došla iz Instituta za međunarodnu politiku i privredu, i to kao kadar DS, a ambasadorsku funkciju dobila je na ličnu preporuku lidera DS Borisa Tadića. Kako saznajemo u MSP, Kurjakova će zbog ovog diplomatskog skandala, na koji je novog ministra upozorio i Sindikat MSP, najverovatnije uskoro biti povučena.