Оцена Теме:
  • 56 Гласов(а) - 4.45 Просечно
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

НАЈЛЕПШЕ ЧЕТНИЧКЕ СЛИКЕ

(15-11-2018, 06:57 PM)Милош Шарац Пише:  Потпуковник Драгослав Павловић пред почасном четом током прославе Краљевог рођендана, 6. септембра 1941. године на Равној Гори.
[Слика: Popukovnik-Dragoslav-Pavlovic-pred-pocas...-bogos.jpg]

Је ппук. ППавловић био у Гарди пред рат?
Питам због украса на рукаву. Такав је био у Гарди, али и у жандармерији.
Одговори

Гарда. А црни оковратник?

,,Пећине слободних Српских планина се отварају за једну ноћ и ми ћемо свакоме положити рачун о нашем двогодишњем раду у шуми. Тешко ономе ко овај рачун не буде полагао."
Одговори

(28-03-2020, 04:39 PM)Бенито Пише:  
(28-03-2020, 03:06 PM)Перун Пише:  Сасвим случајно. Прво погледао чин па онда лик и установио да је то он. Немам, само ову са нета.
Еро, јел ово нареднички чин?

Зависи!

До Априлског рата овако је изгледао нареднички чин у морнарици и у планинским трупама.
Пошто су Четнички (Јуришни) батаљони носили планинске униформе, могуће да је и код њих био овакав начин означавања подофицирских чинова.

Исте ознаке је носила и жандармерија, али тамо те ознаке нису означавале чинове, већ неке дужности.
-Један ширит - вођа патроле;
-Два ширита - заступник командира станице и
-Три ширита - командир станице.

Касније, током рата, ЈВуО је увела овакве ознаке чинова. Али ова фотографија је из периода прије тога. Униформе су прописне Краљевине Југославије.

(30-03-2020, 09:38 PM)Перун Пише:  Гарда. А црни оковратник?

Официри Гарде су на крагнама носили латице у облику слова "Г" у боји рода.
Жандарми су носили усправно-положене крагне, за разлику од војника гдје су биле усправне, са копљастим латицама.
Мада су измјене детаља униформи код официра биле веома честе.
Одговори

(30-03-2020, 09:42 PM)posmatrač Пише:  
(28-03-2020, 04:39 PM)Бенито Пише:  
(28-03-2020, 03:06 PM)Перун Пише:  Сасвим случајно. Прво погледао чин па онда лик и установио да је то он. Немам, само ову са нета.
Еро, јел ово нареднички чин?

Зависи!

До Априлског рата овако је изгледао нареднички чин у морнарици и у планинским трупама.
Пошто су Четнички (Јуришни) батаљони носили планинске униформе, могуће да је и код њих био овакав начин означавања подофицирских чинова.

Исте ознаке је носила и жандармерија, али тамо те ознаке нису означавале чинове, већ неке дужности.
-Један ширит - вођа патроле;
-Два ширита - заступник командира станице и
-Три ширита - командир станице.

Касније, током рата, ЈВуО је увела овакве ознаке чинова. Али ова фотографија је из периода прије тога. Униформе су прописне Краљевине Југославије.

(30-03-2020, 09:38 PM)Перун Пише:  Гарда. А црни оковратник?

Официри Гарде су на крагнама носили латице у облику слова "Г" у боји рода.
Жандарми су носили усправно-положене крагне, за разлику од војника гдје су биле усправне, са копљастим латицама.
Мада су измјене детаља униформи код официра биле веома честе.

Он је био жандар по чину наредник.

,,Пећине слободних Српских планина се отварају за једну ноћ и ми ћемо свакоме положити рачун о нашем двогодишњем раду у шуми. Тешко ономе ко овај рачун не буде полагао."
Одговори

(30-03-2020, 10:01 PM)Перун Пише:  Он је био жандар по чину наредник.

Питао сам за Павловића?
Одговори

Павловић је био командант пешадијског пука Краљеве гарде.
Одговори

Ova slika je od Hrvata,bila u prodaji na netu!
[Слика: vojna-fotografija-cetnik-puskom-drugi-sv...004968.jpg]
Одговори

Ko je na fotografiji ,navodno ovo desno sto cuci je Savo Derikonja( mada ja mislim da nije),a ostalu su njegovi cetnici sa Romanije .Slika preuzeta sa fb stranice Ravnogorska istorija.

Evo malo bolja rezolucija


Приложених Датотека Изведена сличица(e)
       
Одговори

Мајор Реља
[Слика: relja.jpg]

https://www.instagram.com/colour.history/
Бојење црно-белих фотографија. За све информације и питања на ФБ страницу или на имејл kolorizovana.proslost@gmail.com
[Слика: image.jpg]
Одговори

Nepoznati!
[Слика: ete2.jpg]
Одговори

Pukovnik Miodrag Palosevic.
[Слика: s-l1600.jpg]
Izvor>https://www.ebay.com/itm/WWII-WW2-Leather-Chetnik-etnici-Duke-Boots-Kent-Keserovic-Voja-Mihajlovic
Одговори

U sredini sa subarom je pukovnik Gojko Borota zastupnik komandanta Romanijskog korpusa .Posle rata se skrivao na planinama iznad Sarajeva ,Bukovik,Skakavac,Visojevica ...nisam siguran koje godine 1945 ili 1946 po svedocenju moje babe (oceve majke) partizani su ga smrtno ranili na Visojevici i donijeli ispred kuce Trifunovica ,bacili na pod i oko njega zaigrali kozaracko kolo, sutajuci ga nogama.Posle toga su ga odveli i nije se vise nista culo za njega do raspada SFRJ,kada je jedan svestenik iz Sarajeva rekao mom tetku ,a tetak je na samrti preneo meni da je Gojko Borota ubijen i sahranjen pod trecom (lipom ili topolom) na 5 m dubine, istocno od tadasnje kafane Kasper na Barama groblju u Sarajevu .Ta stabla su verovatno posecena i tesko se moze prepoznati mjesto.....

Zna li se jos neko na ovoj slici?


Приложених Датотека Изведена сличица(e)
   
Одговори

[Слика: M-R.jpg]
Одговори

[Слика: M-R.jpg]

https://www.instagram.com/colour.history/
Бојење црно-белих фотографија. За све информације и питања на ФБ страницу или на имејл kolorizovana.proslost@gmail.com
[Слика: image.jpg]
Одговори


Скочи на Форум:


Корисника прегледа ову тему: 21 Гост(а)
Све форуме означи прочитаним