Оцена Теме:
  • 57 Гласов(а) - 4.46 Просечно
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

НАЈЛЕПШЕ ЧЕТНИЧКЕ СЛИКЕ

Наравно да је конфузна, јер Ђуришић и пре него што је заробљен ради на своју руку. Па након заробљавања он се враћа и нормално комуницира са Врховном командом, па онда прекид комуникација, па поново комуницира приликом повлачења, до оног разлаза и одласка према Западу. У свим тим дешавањима Дража не доноси апсолутно никакве мере против њега (а приликом тог повлачења је могао). И управо то треба да се истражи, зашто Михаиловић не доноси мере против Ђуришића ако исти својим поступцима шкоди покрету. Питање је такође и зашто Ђуришић прилази Немцима 1944. године у тренутку када је потпуно јасно да исти губе рат.

Мислим да ствар није тако црно-бела како покушавате да прикажете.
Срби су склони митоманији (типа Ђуришић див-јунак) али су исто тако склони да оспу дрвље и камење након уздизања. Треба увек покушати наћи неки средину, а пре свега тражити узроке и објашњења.
Одговори

Дража није ништа предузео против њега јер је он био највећи ауторитет у Црној Гори, а Дражи су требали Црногорци и њихова већа активност коју је једино могао да покрене Павле. А иначе, да није био неки важан фактор, Павле би летио већ после Битке на Неретви..
И ти мјешаш двије различите ствари: Јанковић је једноставно био темпераментан, и он би убио било кога због ситнице и никог не би слушао сем Драже - то је једно, а Павле је покренуо своју војску на 500+ километара без Дражиног наређења - то је друга ствар..
Одговори

(17-03-2014, 01:38 PM)Романија1 Пише:  Дража није ништа предузео против њега јер је он био највећи ауторитет у Црној Гори, а Дражи су требали Црногорци и њихова већа активност коју је једино могао да покрене Павле. А иначе, да није био неки важан фактор, Павле би летио већ после Битке на Неретви..
И ти мјешаш двије различите ствари: Јанковић је једноставно био темпераментан, и он би убио било кога због ситнице и никог не би слушао сем Драже - то је једно, а Павле је покренуо своју војску на 500+ километара без Дражиног наређења - то је друга ствар..

Па види покушаћу да грубо поједноставим: Ако човек рецимо добије сепсу због ране на руци, он ће да стоји пред избором да ли да одсече руку и живи са једном, или да не одсече јер са две је способнији и може више да уради, с тим што ће да умре након неког времена?

Шта ће да уради? Водећи се логичним размишљањем одсећи ће руку да би наставио да живи, иако му је смањен радни капацитет. И поред тог хендикепа он може да настави да се ради и бори за преживљавање јер је жив, а мртав не може ништа.

Тако је и то са Павлом. Ако је дотични само штетио покрету онда би Дража ваљда требао да нађе начин да га елиминише или одбаци и на тај начин можда смањи борбени квантитет, али добије на квалитету.
Дража то није урадио. Значи, или је Дража био јако лош аналитичар (а с обзиром да је вио обавештајац мислим да то није у питању) или је нешто друго у питању. Ово друго треба да се истражује.
Одговори

Можда је требао то да уради, али тиме не би добио ништа. Ђуришић је био у заробљеништву од маја до децембра 1943. године, и на његово место јесу дошли други, па је ипак резултат био раван нули. Другим речима, црногорске јединице су се генерално показале лошим, па је питање њиховог главног команданта било од другоразредног значаја.
Одговори

Пуков. Бранислав Пантић је записао тачан датум Павловог бекства из логора Сталаг 225 у Стрију - 27. септ. 1943 год.
Одговори

Да, али у Југославију је дошао тек крајем 1943. године, на то сам мислио.
Одговори

Ма јасно си написао, тако сам и схватио. Навео сам датум ако неког, евентуално интересује.
Одговори

[Слика: 0014a.jpg]
Јово Врачар,командант батаљона у Азбуковачкој бригади.
Одговори

[Слика: Antonovic.jpg]
Мајор Димитрије Антоновић, командант Космајског корпуса и начелник Штаба Команде Србије (од јануара 1944)
Одговори

Е сјајно за Антоновића! Већ данима хоћу да замолим неког за ту слику јер сам је изгубио.
Да ли игде има његова слика из рата?
Увек ће ми остати занимљив због његовог односа према ношењу браде.
Одговори

(18-03-2014, 05:58 PM)Романија1 Пише:  [Слика: Antonovic.jpg]
Мајор Димитрије Антоновић, командант Космајског корпуса и начелник Штаба Команде Србије (од јануара 1944)
И Јастребачког и Расинског.
Одговори

(18-03-2014, 11:12 PM)Јаворац Пише:  Е сјајно за Антоновића! Већ данима хоћу да замолим неког за ту слику јер сам је изгубио.
Да ли игде има његова слика из рата?
Увек ће ми остати занимљив због његовог односа према ношењу браде.
Немамо његову ратну слику.
Одговори

Баш кад је прекомандован у Расински корпус се и пожалио у писму супрузи, на то како му је командант чупав Smile мало парафразирам додуше, заборавио сам тај цитат...

Ништа Милославе, мораћемо негде да га препознамо.
Одговори

   
Господине Самарџићу, да ли Вам је познат овај догађај о коме се говори на слици?
Одговори


Скочи на Форум:


Корисника прегледа ову тему: 4 Гост(а)
Све форуме означи прочитаним