Оцена Теме:
  • 57 Гласов(а) - 4.46 Просечно
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

НАЈЛЕПШЕ ЧЕТНИЧКЕ СЛИКЕ

(16-11-2021, 10:22 PM)Милош Шарац Пише:  [Слика: Screenshot-1.png]
[Слика: 257978135-2038810372951559-3927606894057597445-n.jpg]

До Пилота је поручник Мирко Томашевић.

"Не бојте се Турака је мало, а нас је много, они се бију за господство, а ми за Слободу, да можемо данути душом" - Карађорђе Србима пред ослобођење Баточине марта 1804. године
Одговори

Четници Милешевског корпуса.
Извор:ДР. Милутин Живковић
[Слика: Screenshot-2.png]
Одговори

Пратиоци пуковника Драгослава Рачића,команданта Церско-Мајевичке групе корпуса.Стоји у средини потпоручник Леополд Јенжековић,по националности Словенац,десно од њега је наредник Велизар Вела Тешић.
Извор:Народни Музеј Шабац
[Слика: 1088.jpg]
Одговори

Да ли неко можда има фотографију мајора Реље Пилетића који је био командант Пиперско подгоричког батаљона, члан Националног одбора за Црну Гору. Заробљен од италијана у лето 1943.
Одговори

(15-11-2021, 10:30 PM)РежисерСтари Пише:  Rekao bih okolina Sarajeva,strasan teror nakon 45.i masa nasih u ilegali.Mozda covek Derikonjin borac ili sl.

Па и није била баш маса тј. мислим да је у сарајевско романијском крају било у просјеку много мање одметника него у другим крајевима. Осим што су се ти одметници стварно дуго одржали.
Одговори

(19-11-2021, 07:57 PM)Романија Пише:  
(15-11-2021, 10:30 PM)РежисерСтари Пише:  Rekao bih okolina Sarajeva,strasan teror nakon 45.i masa nasih u ilegali.Mozda covek Derikonjin borac ili sl.

Па и није била баш маса тј. мислим да је у сарајевско романијском крају било у просјеку много мање одметника него у другим крајевима. Осим што су се ти одметници стварно дуго одржали.

Може тако да се каже,баш су се добро држали,терен,конфигурација,подршка Срба у целини,и сналажљивост народа тог краја доста су доприносили.
Одговори

(17-11-2021, 09:45 PM)Милош Шарац Пише:  Четници Милешевског корпуса.
Извор:ДР. Милутин Живковић
[Слика: Screenshot-2.png]

Скоцкани су,рекло би се рано прол еће 1944.
Одговори

(19-11-2021, 07:57 PM)Романија Пише:  
(15-11-2021, 10:30 PM)РежисерСтари Пише:  Rekao bih okolina Sarajeva,strasan teror nakon 45.i masa nasih u ilegali.Mozda covek Derikonjin borac ili sl.

Па и није била баш маса тј. мислим да је у сарајевско романијском крају било у просјеку много мање одметника него у другим крајевима. Осим што су се ти одметници стварно дуго одржали.
Можда није била МАСА, али сигурно није било ни МНОГО мање.
Одговори

(19-11-2021, 07:57 PM)Романија Пише:  
(15-11-2021, 10:30 PM)РежисерСтари Пише:  Rekao bih okolina Sarajeva,strasan teror nakon 45.i masa nasih u ilegali.Mozda covek Derikonjin borac ili sl.

Па и није била баш маса тј. мислим да је у сарајевско романијском крају било у просјеку много мање одметника него у другим крајевима. Осим што су се ти одметници стварно дуго одржали.
У септембру 1945. ту их је било највише о биле су најозбиљније борбе. Мислим и по више стотина у групи. Читао сам извештаје Озне о тим борбама, не сећам се тачно цифара, али дефинитивно ту су биле највеће борбе. Хан-Пијесак - Романија - Јабука. И Дража је ту био до септембра 1945.
Одговори

Нису то све локални борци.У немогућности преласка Дрине,много групица је крстарила туда све до зиме 1945једна група се одвојила од Калајита и била око Фоче све до децембра.Компактна група 70-80 људи.
Мада тешко да су стотине у питању.
Милослав је у праву било је ту доста борби.
Одговори

Па да, ја сам мислио на локалце. Дерикоња је остао са 50 људи, али мислим да је после новембра 1945. тај број драстично опао.
Било би занимљиво упоредити разне крајеве Југославије.
Одговори

Ту треба урадити анализу, али ни случајно користећи комунистичке изворе. Свака локална озна је лагала централу, колико год је могла, да би показала како је народ прихватио нову државу. То исто је радила и централна озна.
Искључиво кроз стране документе, личне архиве, писма, дневнике и слично треба доћи до тог резултата. Ако је био пад, по мом мишљењу, само после марта 1946. године. Али, вероватно ни тада. Пад се десио искључиво због неуморног терора озне, тј УДБЕ.
Одговори

Требава октобра 1944. године.Дража седи у друштву официра и војника Требавског корпуса.
СРЕЋАН АРАНЂЕЛОВДАН[Слика: Untitled-28.jpg]
Одговори

(21-11-2021, 12:48 PM)Милош Шарац Пише:  Требава октобра 1944. године.Дража седи у друштву официра и војника Требавског корпуса.
СРЕЋАН АРАНЂЕЛОВДАН[Слика: Untitled-28.jpg]

Свака част Милоше! 
Поред чиче десно капетан Павле Гајић, командант 5. посавске бригаде Требавског корпуса, и заменик команданта корпуса. 
На рукаву видим само један ширит, да није можда унапређен у мајора? Можда Милослав зна?
Одговори


Скочи на Форум:


Корисника прегледа ову тему: 16 Гост(а)
Све форуме означи прочитаним