Оцена Теме:
  • 56 Гласов(а) - 4.45 Просечно
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

НАЈЛЕПШЕ ЧЕТНИЧКЕ СЛИКЕ

Овога тренутка број прегледа на овој теми је:
177.777
Smile
Одговори

Неколико фотографија које је објавио Наредник Ђуро Видаковић из Личке Јасенице који је био вођа устанка у свом мјесту и касније старјешина Пиштеничког вода. На фотографијама су Четници из сјеверне Лике (Јасеница, Плашки), Кордуна (Примишље) и Горског Котара (Гомирје).
1942 група четника са командиром:

[Слика: VIDAKOVIC3.jpg]
pic upload
1944 штабна чета Приморског (Коранског) корпуса (ком.Војвода Јевђевић и Капетан Душан Џаковић):
[Слика: VIDAKOVIC5.jpg]
upload
1943 (борци из мјеста Гомирје у близини Врбовског):
[Слика: VIDAKOVIC6.jpg]
windows 7 screenshot
Официри:
[Слика: VIDAKOVIC7.jpg]
how to do a screenshot on a pc

Гледајући ове фотографије човјеку дође жао кад прочита Самарџићев текст из књиге Генерал Дража Михаиловић и општа историја четничког покрета гдје у књизи бр.2 на стр 112. и 113. пише и:
Цитат: . . . губили су национална обележја и бивали асимиловани. Многи од њих су у првој половини 20. века били више Хрвати но Срби. . . заједно са Хрватима борили су се против Српске војске, под аустроугарском заставом. . .
Њихове делегације спречиле су краља Александра 1928. године да подели Краљевину Цвијићевом "линијом ампутације" . . .
Војвода Ђујић је на територији своје јединице имао делом ове расрбљене Србе, а делом - већим - далматинске Србе, који су некада били под Млецима, примивши од њих и такве особине као што је неборбеност.
Одговори

Мени дође жао што не читаш пажљиво. Мешаш Горњу Лику и Северну Лику.
Одговори

(31-01-2016, 03:24 PM)Милослав Самарџић Пише:  Мени дође жао што не читаш пажљиво. Мешаш Горњу Лику и Северну Лику.

А жив био, зар немаш шта друго рећи него да ме учиш о Личким регијама, а и ту гријешиш.
Одговори

Не би ја превише осуђивао Самарџића када је у питању та карактеристика неборбености. То је донекле било и чињенично стање.

С друге стране мислим да су ова "генетска" тумачења потпуно промашена.
Одговори

(31-01-2016, 03:52 PM)Брада Пише:  
(31-01-2016, 03:24 PM)Милослав Самарџић Пише:  Мени дође жао што не читаш пажљиво. Мешаш Горњу Лику и Северну Лику.

А жив био, зар немаш шта друго рећи него да ме учиш о Личким регијама, а и ту гријешиш.
Можда гледаш субјективно пошто си из тих крајева. Боље узми пример Козаре за тај феномен: Са падина Козаре виде се логори где им Хрвати убијају фамилије, а они дозвољавају да их други Хрвати воде на Србе на Мањачи, Мотајици, итд.
Одговори

(31-01-2016, 08:53 PM)Мргуд Пише:  Не би ја превише осуђивао Самарџића када је у питању та карактеристика неборбености. То је донекле било и чињенично стање.

С друге стране мислим да су ова "генетска" тумачења потпуно промашена.
Није у питању неборбеност, него борбеност за другу страну - непријатељску.
Опет, није ни генетика, него просто кроатизација дела Срба у близини Загреба.
Одговори

(31-01-2016, 03:24 PM)Милослав Самарџић Пише:  Мешаш Горњу Лику и Северну Лику.
Према ономе што сам ја од вас прочитао за вас је Сјеверна Лика појам који везујете за области које су цијели рат држали Партизани, значи Кореничко и Крбавско поље тј. Кореница и Удбина са околином.
Тачно је да су те територије држали Партизани, отуд за цијели рат није било Четника ни за један вод а 2/3 људства 6.Личке је са ових подручја. Међутим то се но може сматрати Сјеверном већ Средњом Ликом, јер сјеверно од Коренице па до извора ријеке Коране (ђе почиње Кордун) има више од 30 километара.
Да будем нешто ближи, ко не зна узме карту и јасно види нпр. да је сјеверно од Бруса Александровац, тако и гледајући од Коренице ка сјеверу видимо да се тамо налази Личка Јасеница. Тако да не стоји да Кореницу и Крбаву сматрамо сјевером у односу на Јасеницу и Капелу. Одакле назив Горња Лика ја не знам али га разумијем, ради се о подручју које ви често називате и "Гацка Четничка Зона". И то је правилније него Горња Лика, а тај назив је отуд што од Плитвичких Језера и Плашког на Сјевер и Запад нема великих крашких поља (Личко, Гацко, Кореничко, Крбавско) нити ријечних долина (Љева обала Уне) као у остатку Лике већ су насеља "Горње Лике" на обронцима Велебита и Капеле. Толико о мом мјешању, ако нисам у праву, молим исправите ме.


(31-01-2016, 08:53 PM)Мргуд Пише:  Не би ја превише осуђивао Самарџића када је у питању та карактеристика неборбености. То је донекле било и чињенично стање.
С друге стране мислим да су ова "генетска" тумачења потпуно промашена.

Не знам одкуд му неборбеност, цитирао је у својој књизи толике ауторе, Четнике емигранте ђе они описују управо ратовање и патње Војске у тим крајевима, која је готово иста ко и другдје изузев Шумадије и Поморавља гдје су Четници а и сам народ били бројнији па је и страдање бројчано вјероватно веће.
А о генетици Срба Сјеверне Далмације, потомака Морлака; Илије Сиљанића, Стојана Јанковића и Герасима Зелића који су од Жабара-Млечана тобоже примили неборбеност стварно не вриједи писати. Па Млечане су Французи уништили још крајем XVIII вјека



[/quote]
Можда гледаш субјективно пошто си из тих крајева. Боље узми пример Козаре за тај феномен: Са падина Козаре виде се логори где им Хрвати убијају фамилије, а они дозвољавају да их други Хрвати воде на Србе на Мањачи, Мотајици, итд.
[/quote]

Мањачу су посље Козаре нападали Банијци и Грмечлије, а не Козарчани, који нису гледали у Јасеновац него су били сатирани у њему. Мени уопште није јасно откуд толика потреба да се маргинализује и унизи наш народ у тим крајевима и његова борба за себе, која је наравно једино била могућа у Националним јединицама имале оне директну, посредну или било какву везу са Врховном командом или не. Ја сам овдје већ писао о јединицама у околини Омарске и Приједорском пољу које су ту биле активне 1944. године. Управо сам нашао и наводе о великој групи Четника са Двора на Уни која је пропала на свом терену дошла управо на простор Козаре 1943 или 44 године.
Зар нису Четници били у околини Обреновца, на Умци, Авали и Гроцкој па опет не опали ни једна пушка на Јајинце.


(31-01-2016, 09:23 PM)Милослав Самарџић Пише:  
(31-01-2016, 08:53 PM)Мргуд Пише:  Не би ја превише осуђивао Самарџића када је у питању та карактеристика неборбености. То је донекле било и чињенично стање.

С друге стране мислим да су ова "генетска" тумачења потпуно промашена.
Није у питању неборбеност, него борбеност за другу страну - непријатељску.
Опет, није ни генетика, него просто кроатизација дела Срба у близини Загреба.

Нису нам тема Срби у околини Загреба, значи не причамо о томе, да мало ближе дочарам, није исто Београд и Таково, разлике свакако има, јел тако. А ни Срби у околини Загреба нису сједили кући и чекали да их Усташе кољу, него су узели пушку и из шума Жумберка, Билогоре и Кланика тукли по гаду. Међутим не под својом народном заставом него под оном другом "интернационалном". Ко је застрањивао тј. размишљао у Српски био је макнут.[/b]
Одговори

Ево опет сам погледао карту, гледано од Коренице Гацка долина је у правцу запад-северозапад, дакле није на северу.
Не знам откуд термин Северна Лика, али, да, мислим на тај део лике где је била Шеста личка (хрватска) дивизија.
Четници Гацке долине и уопште тог дела Лике увек кажу Горња Лика.
Јужна Лика, такође не знам откуда тај термин, ја под њим подразумевам онај део где је био Лички корпус ДЧД.
Да, Кореница је далеко од Загреба, мислио сам уопште на хрватски утицај, да је био већи тамо него у овим крајевима ближе Млетачкој републици или у саставу Млетачке републике некада.
Не знам зашто оспораваш асимилацију и сличне појаве те врсте? Срео сам Хрвата из Срема који је посрбљен -постао Србин, дакле потпуно асимилован и о томе нормално прича. Јер живи на мање од 100 км од Београда. Обратно, Срби који су живели на 100 км од Загреба, кроатизовани су у извесној мери, неки мање, неки потпуно, неки уопште нису. Ја тврдим да је та кроатизација имала утицаја и током Другог светског рата, ти изгледа тврдиш да није, или чак да је није ни било? Сем кроатизације ту је и известан степен германизације, који је наравно постојао и код Хрвата, а који се код Срба умножава са кроатизацијом.
Одговори

24. слика избрисана.
Одговори

Ковач, то баш и није најлепша четничка слика... Можда најтужнија Smile
Друго, та слика је хиљаду пута качена што на овом сајту што на Интернету.

Иде Џиџа кроз планине
гони српске душманине,
издајице Русе, Немце,
крџалије љотићевце.
Одговори

Потписујем да сте ви сви нула овде на форуму сем Самарџића!
Ти мене да критикујеш ? Па коју си ти фотку објавио до сада не виђену? Знам да имате фотке ЈВуО само штекате ко неки педерчићи!Толико од мене!
Одговори

(02-02-2016, 11:11 AM)Felix Пише:  Ковач, то баш и није најлепша четничка слика... Можда најтужнија Smile
Друго, та слика је хиљаду пута качена што на овом сајту што на Интернету.


Одмах се извини нашем другу Гавранићу!! Smile
Одговори

Ја колишни је овај комуниста..
Одговори


Скочи на Форум:


Корисника прегледа ову тему: 18 Гост(а)
Све форуме означи прочитаним