19-02-2016, 05:11 PM
(19-02-2016, 04:49 PM)ватхра Пише:(19-02-2016, 11:24 AM)Николај Пише: Тражио сам да објасниш твоју тврдњу да су Немци знали тачно место и време евакуације авијатичара, али нису предузимали ништа, јер су са четницима склопили споразум 11. августа о заједничком учешћу у операцији "Рибецал" против комуниста, а то је Немцима онда било важније него да гоне Американце.
Ово болдовано нити сам навео, нити је тачно.
Што се тиче твог питања, ситуација је:
- Немци су упознати да се код четника налази већи број авијатичара и да они планирају да их евакуишу, (кажеш и сам да је неспорно)
Датуме нико није спомињао.
- у том периоду није било напада Немаца на четнике, (мислим да ни ово није спорно, напади су били почетком године)
- у истом периоду су Немци и Бугари јурили савезничку мисију са Лин Феришом по Србији, при чему су користили и авионе (мислим да ни ово није спорно). Зашто су на једној страни јурили 10-ак авијатичара, а на другој оставили на миру стотине других је свакако чудно. Поготово што је евакуација авијатичара била главни циљ Феришове мисије. Ни за њих нису знали кад ће доћи евакуација, само су их јурили са погодног терена.
- 11. августа је договорена сарадња на састанку у Тополи (по мени неспорно) То нема везе са операцијом Рибецал како наводиш.
Мој је закључак да је Немцима била потребнија помоћ четника у борби против партизана, него да гањају тих неколико стотина авијатичара.
Ствар је проста и не видим шта ту може да буде спорно.
ok, to je vas zakljucak ali ja ne vidim konkretne dokaze za to, da bi moglo da se kaze da nema nista sporno...
Mene stvarno zanima u vezi slike sa fon Vredeom i pre svega u vezi sporazuma, da li postoji, moze li se videti taj sporazum o kom se toliko govori, sa potpisima cetnika itd?
Kako gledate na ovo
Posto je krajem avgusta 1944. Nojbaheru, fon Vajksu I generalu Jodlu objasnio da su ‘’Velikosrbi…jedini drzavotvorni element’’ I ‘’jedini pravi ljudi’’ na Balkanu, Hitler je zakljucio da Nemacka ‘’mora sve velikosrpske planove najostrije da suzbija…Jedna srpska vojska ne sme da postoji. Bolja je cak izvesna komunisticka opasnost’’.
dr Ivan Avakumovic, Mihailovic prema nemackim dokumentima, London, 1969. Prema:
(W. Warlimont, ‘’Im Hauptquartier der Deutschen Wehrmacht, 1939-1945’’, Frankfurt, 1962, s.499 ; T-77-781-5507576.)
Из ове наше победе, рађа се сунце слободе!
