Оцена Теме:
  • 2 Гласов(а) - 5 Просечно
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

НОВА КЊИГА: Савезнички одстрел ђенерала
#1

Савезнички одстрел ђенерала - Новица Стевановић
[Слика: %D0%A1%D0%90%D0%92%D0%95%D0%97%D0%9D%D0%...Knjiga.jpg]

Одлука за једну такву врсту војне операције донета је августа 1942. године (приликом Черчилове посете Стаљину, када је совјетски поверљиви билтен информација, намењен искључиво члановима Комунистичке партије, донео “да је министар војни Михајловић пришао Немцима, и да сарађује са њима, јер жели да спасе своју породицу”), легализована на састанку Тројице великих у Техерану крајем новембра 1943, и војно завршена упадом совјетске Црвене армије у Србију, пошто Титова војска, претходно легализована као НОВЈ и уз логистичку подршку савезника у вешто смишљеној ваздушно-копненој операцији, није могла поразити Српску армију ЈВУО.
Уједно аутор доказује да је у војноопетаривном смислу и тада (крајем септембра 1944) завршен Други светски рат у Краљевини Југославији јер је немачко командовање схвативши да је рат изгубљен нудило капитулацију, коју, на жалост, Савезици нису прихватили због те претходно договорене операције и преузетих обавеза, и да су после тога све жртве које су настале (борбена дејства Титових снага по Србији, Сремски фронт 1945, ликвидација остатака ЈВУО и дела становништва потенцијалног непријатеља комунизма, јесу ратни злочини без преседана, за које на националну срамоту још нико није одговарао.
Али и да крајњи циљ те специјалне операције није остварен, јер Врховни командант, краљ Петар II, 12. септембра 1944. није наредио армијском генералу Михаиловићу, и ЈВУО, потчињавање југословенском комунистичком лидеру да би затим, 8. августа 1945, повукао “дата овлашћења од Свога Намесништва” и узео “у своје руке вршење Својих уставних функција и одбрану уставних права народа”.
Аутор: Новица Стевановић, генералштабни пуковник
Издавач: Удружење припадника Југословенске војске у Отаџбини 1941-1945, Београд.
Формат Б-5 (16,5 х 23,5 цм), 570 стр., пет поглавља: Черчилови страх и заблуда, неформални штаб операције, обмањивали свет и себе, сатирање верног савезника, операција нужне одбране; илустрована, изворна документа командовања…
Одговори
#2

Књига се по цени од 1.500 дин. може набавити у Удружењу ЈВУО, Београд, Кнез Михаилова 48, спрат 2, тел. 0644181006, или 0113283620 (радним даном 11-13 ч), поштом уз плаћање поштанских трошкова.
Одговори
#3

Дефинитивно се може рећи да је августа 1942. када су Совјети означили КЈ за своју интересну зону било све јасно око победника у рату, све после је дипломатска обланда...
Одговори
#4

Дефинитивно се море рећи да је Дража прешао у Босну августа 1942. а не "августа" 1944., да одлука Совета да означе "КЈ" за своју интересну зону, не би значила ништа.
Одговори
#5

Па прешао је јула 1942.
Одговори
#6

Прешао, али без војске. Да је довео јула 1942. таман онолико колко 1944. таман би било.
Одговори
#7

(18-05-2014, 03:15 AM)мунгос Пише:  Прешао, али без војске. Да је довео јула 1942. таман онолико колко 1944. таман би било.

Таман би било за шта?
Одговори
#8

Таман за то да побједе рат и униште југо-комунисте.
Одговори
#9

Мислим да се то не може доказати.
Одговори
#10

И није то тако тешко доказати. У рату је вријеме кључан фактор. Наполеон је то једном добро објаснио: Боље је изгубити десет битака него десет кључни дана (вријеме). Битке се могу поново добити, а пропуштено вријеме (и прилике) у рату, тешко или никако.
Ђе данас на некоме мјесту треба иљаду људи, сутра море бити да ни педесет иљада не море ништа направити.
Знадемо да је ђенерал прешао у Босну крајем 1944. године и знадемо да је имао план да прикупи четничке снаге и потуче југо-комунисте. Вријеме је било погрешно.
Сумњам да би прошао горе него што је прошао, да је стигао тамо годину или двије дана прије.
Одговори
#11

Kњига је пуки препис најважнијег од Хедер Вилијамс, Браће Кнежевић, Мајкла Лиза, Дејвид Мартина...
Може бити корисна за оне који немају ове наслове.
Иначе, ништа ново и потпуно непотребно.

Штета, генералштабни пуковник је могао да одабере брдо стручних, мање обрађених тема, много ближих његовој професији и знању.
Одговори
#12

Па ова кога спада у мој Српска Теорија Парног Грејање!
Одговори


Скочи на Форум:


Корисника прегледа ову тему: 1 Гост(а)
Све форуме означи прочитаним