21-05-2014, 06:39 PM
Нисам сигуран јели сам ово требао да ставим под Финанцирског тероризам!
БЕЛЕШКЕ О МАЈСКОМ ПОТОПУ
АЛЕКСАНДАР ПАВИЋ
Као и свака несрећа, и ова нуди два правца: даље пропадање или буђење
У уторак 20. маја, гост Јутарњег програма РТС био је шеф канцеларије Светске банке у Србији Тони Верхеијен. [1] Занимљиво би било знати чија је то идеја била – водитељке или саме Светске банке. Као неко ко се досад није претерано истакао у довођењу у питање економског модела који је Србију бацио на колена, водитељка је природно хтела да зна какву нам то „помоћ“ спремају хуманитарци из ове познате међународне финансијске институције. Мора се признати, Верхеијен је деловао као да му је поприлично нелагодно. Да ли зато што је позван у невреме или зато што му је дато задужење да већ сад, усред несреће, почне са маркетингом – не може се са сигурношћу рећи. У сваком случају, Верхеијен је јасно ставио до знања да Светска банка није никаква „хуманитарна агенција“, па је стога износ „бесповратне помоћи“ који она може да издвоји „ограничен“. Али су зато ту – кредити, и то „под веома повољним условима“.
Овде не може а да не падне напамет Џон Перкинс, аутор сада већ чувене Исповести економског убице, и сурова „реалност“ о улози Светске банке коју је он описао (а с којом се надалеко чувени српски „реалисти“ некако стидљиво суочавају): „Економске убице су изузетно добро плаћени професионалци који земљама широм планете отимају хиљаде милијарди долара. Они усмеравају паре из Светске Банке, USAID и других страних организација за 'помоћ' у новчанике великих америчких 'интернационалних' корпорација и џепове чланова неколико богатих фамилија које контролишу планетарне природне ресурсе“. [2]
Дакле, улога Светске банке требало би да је јасна – то јест, могла би да буде кад би се отворено говорило о њеној правој улози и методама. Али би се онда можда водитељка нашла у небраном грожђу. Да ли би, на пример, и даље могла да води Око економије или редовно извештава са самозваног „српског Давоса“, односно годишњег конгреса локалних економских убица на Копаонику? Но изгледа да је најбитније да се већ сад аудиторијуму (још једном, за сваки случај) почне усађивати у главу да су кредити исто што и „помоћ“, за славна времена „обнове“ и пратећих провизија којима се неки, а претпостављамо и који, надају. Све је то уствари „помоћ“ – и муњевита реакција и самопожртвовање руских спасилаца, и одрицање Новака Ђоковића од целокупне новчане награде за освајање турнира у Риму (549.000 евра), и „веома повољни“ кредити Светске банке и четвороцифрене дневнице њених „стручњака“ које ти кредити покривају, и Ђелићев долазак у Србију одмах после 5. октобра...
* * *
Добро је што се најављују строже казне за оне који покушавају да зараде или краду за време ове несреће. [3] Али, опет – зашто не важи исти третман за све? Зашто пре неко вече Александар Вучић није јасно, именом и презименом, идентификовао оне који су покушали да ЕПСу продају струју по „дупло већим ценама“ у најкритичније време? [4] Да ли се ради о Хамовићевом ЕФТ, како наговештава садашњи директор ЕПС? [5] Ако је тако – онда је то највећи досад забележени покушај крађе током поплаве и не сме да прође некажњено. Или сме? Чекамо.
* * *
Кад већ говоримо о убицама, добро је што је на РТС у понедељак вече 19. маја позван и Мирослав Лазански да објасни како смо дошли у ситуацију да немамо довољно чамаца, амфибија, гумених чизама, хеликоптера и свега другог што је очигледно недостајало ових дана, да се јавно запита зашто је било потребно именовати начелника генералштаба онога што је остало од војске за шефа кризног штаба у Шапцу, кад је то посао за ниво команданта бригаде. И зашто једноставно војска није била способна да мобилише потребно људство за одбрану и Шапца и осталих угрожених места, већ су се преко медија позивали добровољци? Из излагања Лазанског је јасно – део одговорности за неспремност која је коштала и живота и имовине сигурно сносе и све архитекте и извршиоци „реформе војске“, захваљујући којој смо остали не само без одговарајуће опреме него и без превремено пензионисаних и многих других кадрова који сада тек на интернету могу да покажу нешто од онога што знају, знање у које је држава годинама скупо и системстски улагала (напомена: очигледно је да нису сви експерти једнаки, нити једнако пожељни). [6] Неки од „реформатора“ се још одважују да нам јавно нуде савете, сасвим у складу са својим менталним склопом и досадашњом улогом – да Србија треба да се отисне у свет са просјачким шеширом у руци. [7] Одакле им толика „храброст“? Очигледно из уверења да неће бити позвани на одговорност, бар не у овом режиму ни са оваквим медијима.
Овај последњи излив истакнутог представника „дорћолских мангупа“ је иначе сасвим у складу са „променом свести“, која се жели наметнути Србима, старим вуцима који су досад умели да се носе са свим могућим невољама, агресијама, непријатељима, а поготово у оваквом тренутку. Срби сада треба да моле друге за помоћ, да усхићено аплаудирају спасиоцима из иностранства, да чекају спас од странаца. Треба да забораве на самосталност, на максималну спремност за сваку могућу неприлику, на уздање на првом месту у се и у своје кљусе. Треба већ једном да утуве у главу да су мали и слаби, никакви, да не могу чак ни ваздух да дишу без „међународне заједнице“ и њене „помоћи“.
Као и свака несрећа, и ова нуди два правца: даље пропадање или буђење. Да ли ћемо пустити да на обнови порушеног профитирају они исти који су Србију довели на најниже економске гране у њеној историји? Да ли ћемо дозволити да се прода остатак породичног сребра, попут Телекома и ЕПС, или ћемо схватити да су нам такви и слични системи неопходни да би се поново дигли на ноге и материјално и морално? Да ли ће обнова земље бити талац нереално високих камата које нам намећу стране банке да би очувале сопствене профите?
Народ се, по обичају, дигао и показао углавном своје најбоље лице када је дошло до повуци-потегни. Солидарност и саосећање су се поново пробудили, односно имали прилику да се искажу. Али нека се исто тако сете сви они који су били и остали спремни да скоче у хладну воду да би спречили да бујица однесе и један људски живот: један цео део нашег народа на Косову и Метохији пустила је низ воду ова иста власт, па је препуштен међународним терористима и криминалцима, онима који му желе само смрт и нестајање. Или ћемо се сви сетити свих и сви бити спремни да скочимо у бујицу за свакога од нас, било у Мачви, Поморављу или у Косовској Митровици – или ће нас свакојаке бујице односити једног по једног, док стварно не остане ниједан.
_________
Упутнице:
[1] www.rts.rs
[2] http://supertramp11.files.wordpress.com/...-ubice.pdf
[3] http://www.politika.rs/rubrike/Hronika/P...cu.sr.html
[4] http://www.vesti-online.com/Vesti/Srbija...sim-cenama
[5] http://www.b92.net/biz/vesti/srbija.php?..._id=850604
[6] http://srb.fondsk.ru/news/2014/05/20/gor...eriia.html
[7] http://www.pravda.rs/2014/05/19/tadic-to...-za-pomoc/
Фонд стратешке културе
Зоран Драгановић • 5 hours ago
Ни једног тренутка не смемо сметнути с ума да нам је тренутна ситуација Србији наметнута, употребом свих доступних средстава принуде. Ако неко треба да се брине, то је амбасадор Кирби, који треба вишој инстанци да објасни ушта слупаше милијарде долара и милионе радних сати, да би ето када се прва криза појавила (у лику поплаве) Срби показаше своју праву природу.
Са правом се чешу по глави сада, схвативши да им је једино ефективно решење за Србију бомбардовање за којом би следила окупација копненим путем.
Касно, додао бих.
На сликама доле - Успешно тестирана нова интерконтинентална балистичка ракета, 20. маја (јуче) пренео је ИТАР-ТАСС. Ја сам се смрзао када сам видео како изгледа траг интерконтиненталне ракете, а они?
pogledaj više
7 • Odgovor•Podeli ›
Јелена Зоран Драгановић • 5 hours ago
Које, драги Зоки, милијарде? Па сваки свој уложен долар у издајице, одавно су извукли. Сада нас нашим парама држе у чабру и то наплаћују. Само њихове банке милијарду и по зараде годишње у Србији. Е сада ће нам 100-ти део уплатити као хуманитарну помоћ, а остатак ћемо добити под камату и уз услов да откачимо и Косово и Русе једном заувек. А за све то ће политичари, НВО и сви остали евро-манијаци захваљивати до имбецилности... Ништа док се солидарност не испољи и у моткама...
9 • Odgovor•Podeli ›
Зоран Драгановић Јелена • 4 hours ago
Поштована Јелена, свако нека ради свој посао... Уосталом американци су увели то побијање кочића у туђу земљу, називајући је тим чином својом. Ништа и нико нас неће спречити да узмемо заборављено и запуштено, али сада је проблем што би већина, ценим, пре заузела банку него воћњак или њиву.
Али чини ми се да, гледајући слике задњих дана, Америка има разлога за бригу. Волео бих када би Миле Милошевић сада написао нешто ведрији текст, много га волим, али ме убије у појам (иако сам по природи оптимиста).
За солидарност моткама се слажем.
6 • Odgovor•Podeli ›
Јелена Зоран Драгановић • 4 hours ago
И поред свега, нема убијања у појам, волим људе који гурају напред и размишљају позитивно. Ево Вама једне сличице, да измамим осмех:
4 • Odgovor•Podeli ›
Зоран Драгановић Зоран Драгановић • 5 hours ago
Фотке.
pogledaj više
3 • Odgovor•Podeli ›
Зоран Драгановић Зоран Драгановић • 5 hours ago
http://vk.com/video5494046_168...
• Odgovor•Podeli ›
−
banev • 2 hours ago
Situacije takva kakvu ste opisali i tu smo gde smo.
Bojim se da ponovo ulazimo u nove "avanture'. Vicemo "vuk, vuk, ...", i na kraju cemo proci kao onaj u prici. Realnost (liberanlno-demokratskog) sveta je vrlo surova, a mi ovde u Srbiji to necemo da prihvatimo (mada sam siguran da to znamo).
Mislim da je sustina da se okrenemo sebi i prvo rascistimo sa "strucnoscu i politikanstvom-nestruscnoscu-medijskom propagandom". U ovom trenutku to izgleda nemoguce, ali ja verujem u mladost Srbije i gene koje oni nose.
http://www.standard.rs/politika/29187-%D...D1%83.html
ПОМОЋ ИЗ ЕУ: НИШТА ОД МИЛИЈАРДЕ ЗА СРБИЈУ, А И ТО ЗА ШЕСТ МЕСЕЦИ
Вучић: Грађани Србије треба да знају да је највише на нама да урадимо
Упркос јучерашњој најави о милијарду евра помоћи из Европског фонда солидарности, Србија тешко може да рачуна на више од десетак милиона евра из овог фонда.
Пометњу је изазвала европска комесарка за хуманитарну помоћ Кристалина Георгијева, која је на подневном брифингу рекла новинарима да “Србија може да се пријави за помоћ из фонда солидарности до износа од једне милијарде евра” за реконструкцију и изградњу након поплава.
“Комесарка се погрешно изразила, јер је поменула укупну суму која се налази у фонду, а Србија од тога може да добије само мали део”, рекао је Тањугу функционер Европске комисије који је желео да остане анониман.
Георгијева је, сем тога, омашком навела суму из прошлогодишњег буџета за фонд солидарности, који је за ову годину преполовљен, а 500 милиона евра намењено је свим земљама чланицама ЕУ и кандидатима које су задесиле елементарне непогоде.
Србија може да конкурише уколико докаже да укупна штета проузрокована поплавама прелази 0,64 одсто бруто друштвеног дохотка, што у случају Србије износи 175 милиона евра.
“Ако у року од десет недеља од првог дана поплава добијемо од Србије уверљиве и проверљиве податке да је штета већа од 175 милиона, узећемо захтев у разматрање”, навео је Тањугов извор.
Он је објаснио да ни у том случају ЕУ не може да надокнади сву штету, већ само један део.
“Кад добијемо детаљну процену, видећемо колико можемо да помогнемо”, навео је овај функционер.
Индикативан је пример Бугарске, која је пре десет година претрпела штету од поплава од преко 150 милиона евра, чиме је испунила услов да добије помоћ из фонда.
На крају, Европска комисија је исплатила Бугарској око 12 милона евра, то јест мање од десет одсто укупне штете.
За утеху, фонд солидарности није једини европски фонд из којег Србија може да вуче средства за обнову.
Како је јуче током посете Бриселу објаснио Горан Свилановић, генерални секретар Савета за регионалну сарадњу, ту су и приступни (ИПА) фондови, као и европски пољопривредни фондови, из којих Србија може да добије ванредна средства за хуманитарне сврхе.
Нико од Тањугових саговорника у Бриселу, међутим, није могао да макар оквирно процени укупну суму која би могла да стигне из Брисела, уз образложење да је засад рано о томе говорити.
Сви су, међутим, подсетили да је процедура за добијање било каквог новца из ЕУ компликована и пуна бирократских препрека.
“Пред властима у Београду сада стоји озбиљан задатак да на време заврше сву папирологију и доставе је у Брисел”, упозоравају из Комисије.
Георгијева је данас у посети Србији, док ће у Брисел сутра допутовати министар спољних послова Ивица Дачић и министарка без портфеља задужена за европске интеграције Јадранка Јоксимовић.
Георгиева: Новац из фондова ЕУ што пре, али треба времена
Комесарка за хуманитарну помоћ и ванредне ситуације ЕУ Кристалина Георгиева изјавила је вечерас да Србија има пуну подршку Уније у тешкој ситуауцији насталој катастрофалним поплавама а кад је реч о помоћи, хуманитрна је већ почела да стиже, док на новац из Фонда ЕУ за ванредне ситуауције и из ИПА фондова треба одређено време. Она је објаснила да конкурисање за новац Фонда за ванредне ситуације уобичајено траје око 10 недеља, док се на одлуку чека јос два или три месеца.
Апликација, међутим, мора да се заснива на прецизним потребама, изјавила је Георгиева на конференцији за медије након разговора с премијером Александром Вучићем, и додала да ће та помоћ бити део онога чиме ће ЕУ покушати да ублажи штете које је Србија претрпела, али је и приметила да то ни то сигурно неће моћи да покрије комплетну штету.
Поменувши као лошу вест да неке земље нису успеле или желеле да искористе сав новац из ИПА фондова који им је раније био на располагања, Георгиева је као добру вест навела што тај новац „може да уплива у овако тешким ситуацијама”.
„Поносни смо што ћемо учинити да та средства фонда учинимо доступним како би то био део помоћи у оваквим условима”, рекла је Георгиева и најавила да ће сутра донети два велика генератора који ће помоћи људима који су остали без струје, а што је само једна од мера из пакета хуманитарне помоћи ЕУ.
Вучић: Без помоћи ЕУ не бисмо имали шансу да пребродимо кризу
Премијер Александар Вучић изјавио је вечерас да без помоћи ЕУ не бисмо имали никакву шансу да изађемо из кризе изазване незапамћеним поплавама и штете које је она нанела, али и подвукао да је на нама највећи део посла на опоравку земље.
Вучић је на заједничкој конференцији за новинаре са европском комесарком за хуманитарну помоћ и ванредне ситуације Кристралином Георгиевом рекао да нам је највећа помоћ и подршка стигла и да ће стићи од ЕУ.
„Сви други заједно нам неће дати толико помоћи као ЕУ, а грађани Србије треба да знају да је највише на нама да урадимо. Бескрајно хвала - да нам није ЕУ не бисмо имали никакву шансу”, истакао је Вучић.
Он није желео да процењује колика ће та помоћ бити, наводећи да би могао да је процени у десет милиона евра, али да би било нефер и некоректно према партнерима из ЕУ да о томе говори и да треба сачекати прве процене штете.
Премијер је објаснио да у овом тренутку можемо да рачунамо практично на три врте помоћи од Уније.
Вучић је прецизирао да је то најпре управо хуманитарна помоћ коју госпођа Георгиева усмерава, затим средства из фонда солидарности ЕУ и коначно новац из ИПА фондови који претходних година нисмо искористили.
За новац из Фонда Европске уније услов је да је штета коју смо претпрели изнад 0,64 одсто БДП, што смо, како је навео, Вучић, на жалост сигурно постигли и квалификовали се за ту врсту помоћи.
Како та помоћ сигурно неће ни приближно покрити све наше трошкове, Вучић је додао да нам остаје и трећа могућност, за коју је, како је рекао, посебно захвалан госпођи Георгиевој, али и шефу мисије ЕУ у Србији Мајклу Девенпорту као и Горану Свилановићу, јер су га упутили да новац из ИПА фондова који Србија није искористила 2011, 12 и просле године, а из ког извора очекујемо знацајан средства.
„Ако сада неко мисли да ћемо све проблеме решити тако што ћемо узети новац из неке друге касе, то се неће догодити, али све заједно то ће бити средства која ће нам помоћи да огромне проблеме настале у катастрофалним поплавама лакше и брже пребродимо, рекао је Вучић уз напомену да то не значи и да ћемо лако и једноставно да вратимо ствари у претходно стање.
Према његовим речима не треба сада очекивати да нам нешто падне са неба нити неко треба да очекује „да ће све лустере у Србији да заменимо”, али је рекао да је сигуран да ће сви они који су остали без крова нада главом бити смештени и да ће им се изградити све што је уништено у поплавама.
Премијер је још једном поручио да ће се контролисати сваки динар помоћи и да ће се транспарентно знати где је отишао и додао да ће контактирати све донаторе како би им се објавила имена.
Извор Aгенције, 20. 05. 2014.
Јелена • 8 hours ago
Само је необавештен или много глуп човек могао да поверује у ту милијарду. Украјини којој је неопходно преко 150 милијарди за преживљавање, а у којој је иста та ЕУ = Америка изазвала такво стање, једва је једну исцедила, а нама ће сад да дају исти износ, како да не. Боли њих уво, чак би били срећни да су и материјалне и људске жртве веће. Не знам да ли ко приметио, али директор СБ јуче на РТС није могао да сакрије титрај осмеха на уснама. Ето нове жртве и нових кредита за српске унуке, а за њихове нови робови. Тако они то виде док им се Вучић куне и захваљује. Глупан, као и сви пре њега. И после каже није крив. Море, крив је и за ово криво дрво испред моје куће!
14 • Odgovor•Podeli ›
Miksha011 Јелена • 8 hours ago
Јелена, тo је онај извежбани извештачени осмех који мора да се покаже у свим приликама... Мени је посебно било занимљиво што на 5 пута конкретно поновљено питање колико ће СБ да помогне, он једва изусти да они не помажу, они позајмљују... Паметном доста!
14 • Odgovor•Podeli ›
Јелена Miksha011 • 8 hours ago
Да. Али ја се на њих не љутим. Они гледају свој интерес и то је јасно. Мени је мука од ових "наших" што исто гледају туђи интерес. Наставили се ово бесомучно увлачење у ЕУ, пливаћемо у крви како данас пливамо у води. Рекох, ово нам је жути картон.
12 • Odgovor•Podeli ›
Miksha011 Јелена • 8 hours ago
Тачно. Да ли сте на НС видели данашњи прилог о гостовању г. Лазанског на РТС-у? Огромно је задовољство видети човека од интегритета који се изборио за то да каже шта мисли и користи прилику да понуди решења и да укаже на тешке пропусте... Бојим се само да после овог учествовања у емисији РТС-а више неће бити скорије позиван...
12 • Odgovor•Podeli ›
Јелена Miksha011 • 8 hours ago
Да, гледала сам. Колико се само Стефановић трудио да га ућутка, али није успео. Све је рекао. И морам да ти кажем, посебно ми је било занимљиво кад је Стефановићу рекао: "Па они (у војсци) знају да је то тако, јел' тако генерале?" Нажалост, у праву се, тешко да ће се то скоро чути.
9 • Odgovor•Podeli ›
Miksha011 Јелена • 8 hours ago
Само да те исправим - у питању је новинар Зоран Станојевић, не Стефановић
.
5 • Odgovor•Podeli ›
Јелена Miksha011 • 7 hours ago
Јесте, у праву си. Хвала :-))
3 • Odgovor•Podeli ›
Владимир Јелена • 7 hours ago
И био је пуковник а не генерал.
Поздрав и подршка за коментаре. Изузетни су али мислим да у догледно време ће нам и даље ДУЧЕ бити над главама. Како је Антонић лепо објаснио у свом последњем тексту на НСПМ не види се јасна алтернатива овоме и плашим се да је у скорије време неће ни бити. Лепо објашњава човек да је једина могућност да сам ДУЧЕ себе победи јер се ради о врло лабилној особи која када нешто није како је замислила врло лако испада из осе и понаша се као ненормална особа. И сами сте могли видети понашање на оној седници у петак.
Нека нам је само Бог у помоћ и то нам је за сада једина нада.
Свако добро,
Владимир.
7 • Odgovor•Podeli ›
Преровац • 9 hours ago
Кад добијемо детаљну процену видећемо колико можемо да помогнемо - а и да се договоримо са коликом каматом ће мо вам књижити овај кредит.
9 • Odgovor•Podeli ›
пегепет • 6 hours ago
Неко из власти је ових дана обећао да ће све у вези помоћи тећи јавно, дакле, количина новца и опреме, од кога, када, коме, колико, за шта је употребљена помоћ и сл.
Значи, само треба сабрати од кога смо колико добили и све ће свима бити јасно...
5 • Odgovor•Podeli ›
−
banev • an hour ago
Srbija mora da shvati da nista nije "djabe", pa i pomoc. Posebno ona sa zapada.
Samo treba videti kamate na ta sredstva i sve je jasno (ko ti je prijatelj).
U stvari je najvaznije je, kako se dobijena sredstva koriste (da ne kazem koliko se kradu kako u Srbiji, tako jos vise od onih koji su pomoc i dali) , tj. da se prestane sa primenom 8, padeza srpskog jezika.
http://standard.rs/zeljko-cvijanovic-pre...D0%B8.html
БЕЛЕШКЕ О МАЈСКОМ ПОТОПУ
АЛЕКСАНДАР ПАВИЋ
Као и свака несрећа, и ова нуди два правца: даље пропадање или буђење
У уторак 20. маја, гост Јутарњег програма РТС био је шеф канцеларије Светске банке у Србији Тони Верхеијен. [1] Занимљиво би било знати чија је то идеја била – водитељке или саме Светске банке. Као неко ко се досад није претерано истакао у довођењу у питање економског модела који је Србију бацио на колена, водитељка је природно хтела да зна какву нам то „помоћ“ спремају хуманитарци из ове познате међународне финансијске институције. Мора се признати, Верхеијен је деловао као да му је поприлично нелагодно. Да ли зато што је позван у невреме или зато што му је дато задужење да већ сад, усред несреће, почне са маркетингом – не може се са сигурношћу рећи. У сваком случају, Верхеијен је јасно ставио до знања да Светска банка није никаква „хуманитарна агенција“, па је стога износ „бесповратне помоћи“ који она може да издвоји „ограничен“. Али су зато ту – кредити, и то „под веома повољним условима“.
Овде не може а да не падне напамет Џон Перкинс, аутор сада већ чувене Исповести економског убице, и сурова „реалност“ о улози Светске банке коју је он описао (а с којом се надалеко чувени српски „реалисти“ некако стидљиво суочавају): „Економске убице су изузетно добро плаћени професионалци који земљама широм планете отимају хиљаде милијарди долара. Они усмеравају паре из Светске Банке, USAID и других страних организација за 'помоћ' у новчанике великих америчких 'интернационалних' корпорација и џепове чланова неколико богатих фамилија које контролишу планетарне природне ресурсе“. [2]
Дакле, улога Светске банке требало би да је јасна – то јест, могла би да буде кад би се отворено говорило о њеној правој улози и методама. Али би се онда можда водитељка нашла у небраном грожђу. Да ли би, на пример, и даље могла да води Око економије или редовно извештава са самозваног „српског Давоса“, односно годишњег конгреса локалних економских убица на Копаонику? Но изгледа да је најбитније да се већ сад аудиторијуму (још једном, за сваки случај) почне усађивати у главу да су кредити исто што и „помоћ“, за славна времена „обнове“ и пратећих провизија којима се неки, а претпостављамо и који, надају. Све је то уствари „помоћ“ – и муњевита реакција и самопожртвовање руских спасилаца, и одрицање Новака Ђоковића од целокупне новчане награде за освајање турнира у Риму (549.000 евра), и „веома повољни“ кредити Светске банке и четвороцифрене дневнице њених „стручњака“ које ти кредити покривају, и Ђелићев долазак у Србију одмах после 5. октобра...
* * *
Добро је што се најављују строже казне за оне који покушавају да зараде или краду за време ове несреће. [3] Али, опет – зашто не важи исти третман за све? Зашто пре неко вече Александар Вучић није јасно, именом и презименом, идентификовао оне који су покушали да ЕПСу продају струју по „дупло већим ценама“ у најкритичније време? [4] Да ли се ради о Хамовићевом ЕФТ, како наговештава садашњи директор ЕПС? [5] Ако је тако – онда је то највећи досад забележени покушај крађе током поплаве и не сме да прође некажњено. Или сме? Чекамо.
* * *
Кад већ говоримо о убицама, добро је што је на РТС у понедељак вече 19. маја позван и Мирослав Лазански да објасни како смо дошли у ситуацију да немамо довољно чамаца, амфибија, гумених чизама, хеликоптера и свега другог што је очигледно недостајало ових дана, да се јавно запита зашто је било потребно именовати начелника генералштаба онога што је остало од војске за шефа кризног штаба у Шапцу, кад је то посао за ниво команданта бригаде. И зашто једноставно војска није била способна да мобилише потребно људство за одбрану и Шапца и осталих угрожених места, већ су се преко медија позивали добровољци? Из излагања Лазанског је јасно – део одговорности за неспремност која је коштала и живота и имовине сигурно сносе и све архитекте и извршиоци „реформе војске“, захваљујући којој смо остали не само без одговарајуће опреме него и без превремено пензионисаних и многих других кадрова који сада тек на интернету могу да покажу нешто од онога што знају, знање у које је држава годинама скупо и системстски улагала (напомена: очигледно је да нису сви експерти једнаки, нити једнако пожељни). [6] Неки од „реформатора“ се још одважују да нам јавно нуде савете, сасвим у складу са својим менталним склопом и досадашњом улогом – да Србија треба да се отисне у свет са просјачким шеширом у руци. [7] Одакле им толика „храброст“? Очигледно из уверења да неће бити позвани на одговорност, бар не у овом режиму ни са оваквим медијима.
Овај последњи излив истакнутог представника „дорћолских мангупа“ је иначе сасвим у складу са „променом свести“, која се жели наметнути Србима, старим вуцима који су досад умели да се носе са свим могућим невољама, агресијама, непријатељима, а поготово у оваквом тренутку. Срби сада треба да моле друге за помоћ, да усхићено аплаудирају спасиоцима из иностранства, да чекају спас од странаца. Треба да забораве на самосталност, на максималну спремност за сваку могућу неприлику, на уздање на првом месту у се и у своје кљусе. Треба већ једном да утуве у главу да су мали и слаби, никакви, да не могу чак ни ваздух да дишу без „међународне заједнице“ и њене „помоћи“.
Као и свака несрећа, и ова нуди два правца: даље пропадање или буђење. Да ли ћемо пустити да на обнови порушеног профитирају они исти који су Србију довели на најниже економске гране у њеној историји? Да ли ћемо дозволити да се прода остатак породичног сребра, попут Телекома и ЕПС, или ћемо схватити да су нам такви и слични системи неопходни да би се поново дигли на ноге и материјално и морално? Да ли ће обнова земље бити талац нереално високих камата које нам намећу стране банке да би очувале сопствене профите?
Народ се, по обичају, дигао и показао углавном своје најбоље лице када је дошло до повуци-потегни. Солидарност и саосећање су се поново пробудили, односно имали прилику да се искажу. Али нека се исто тако сете сви они који су били и остали спремни да скоче у хладну воду да би спречили да бујица однесе и један људски живот: један цео део нашег народа на Косову и Метохији пустила је низ воду ова иста власт, па је препуштен међународним терористима и криминалцима, онима који му желе само смрт и нестајање. Или ћемо се сви сетити свих и сви бити спремни да скочимо у бујицу за свакога од нас, било у Мачви, Поморављу или у Косовској Митровици – или ће нас свакојаке бујице односити једног по једног, док стварно не остане ниједан.
_________
Упутнице:
[1] www.rts.rs
[2] http://supertramp11.files.wordpress.com/...-ubice.pdf
[3] http://www.politika.rs/rubrike/Hronika/P...cu.sr.html
[4] http://www.vesti-online.com/Vesti/Srbija...sim-cenama
[5] http://www.b92.net/biz/vesti/srbija.php?..._id=850604
[6] http://srb.fondsk.ru/news/2014/05/20/gor...eriia.html
[7] http://www.pravda.rs/2014/05/19/tadic-to...-za-pomoc/
Фонд стратешке културе
Зоран Драгановић • 5 hours ago
Ни једног тренутка не смемо сметнути с ума да нам је тренутна ситуација Србији наметнута, употребом свих доступних средстава принуде. Ако неко треба да се брине, то је амбасадор Кирби, који треба вишој инстанци да објасни ушта слупаше милијарде долара и милионе радних сати, да би ето када се прва криза појавила (у лику поплаве) Срби показаше своју праву природу.
Са правом се чешу по глави сада, схвативши да им је једино ефективно решење за Србију бомбардовање за којом би следила окупација копненим путем.
Касно, додао бих.
На сликама доле - Успешно тестирана нова интерконтинентална балистичка ракета, 20. маја (јуче) пренео је ИТАР-ТАСС. Ја сам се смрзао када сам видео како изгледа траг интерконтиненталне ракете, а они?
pogledaj više
7 • Odgovor•Podeli ›
Јелена Зоран Драгановић • 5 hours ago
Које, драги Зоки, милијарде? Па сваки свој уложен долар у издајице, одавно су извукли. Сада нас нашим парама држе у чабру и то наплаћују. Само њихове банке милијарду и по зараде годишње у Србији. Е сада ће нам 100-ти део уплатити као хуманитарну помоћ, а остатак ћемо добити под камату и уз услов да откачимо и Косово и Русе једном заувек. А за све то ће политичари, НВО и сви остали евро-манијаци захваљивати до имбецилности... Ништа док се солидарност не испољи и у моткама...
9 • Odgovor•Podeli ›
Зоран Драгановић Јелена • 4 hours ago
Поштована Јелена, свако нека ради свој посао... Уосталом американци су увели то побијање кочића у туђу земљу, називајући је тим чином својом. Ништа и нико нас неће спречити да узмемо заборављено и запуштено, али сада је проблем што би већина, ценим, пре заузела банку него воћњак или њиву.
Али чини ми се да, гледајући слике задњих дана, Америка има разлога за бригу. Волео бих када би Миле Милошевић сада написао нешто ведрији текст, много га волим, али ме убије у појам (иако сам по природи оптимиста).
За солидарност моткама се слажем.
6 • Odgovor•Podeli ›
Јелена Зоран Драгановић • 4 hours ago
И поред свега, нема убијања у појам, волим људе који гурају напред и размишљају позитивно. Ево Вама једне сличице, да измамим осмех:
4 • Odgovor•Podeli ›
Зоран Драгановић Зоран Драгановић • 5 hours ago
Фотке.
pogledaj više
3 • Odgovor•Podeli ›
Зоран Драгановић Зоран Драгановић • 5 hours ago
http://vk.com/video5494046_168...
• Odgovor•Podeli ›
−
banev • 2 hours ago
Situacije takva kakvu ste opisali i tu smo gde smo.
Bojim se da ponovo ulazimo u nove "avanture'. Vicemo "vuk, vuk, ...", i na kraju cemo proci kao onaj u prici. Realnost (liberanlno-demokratskog) sveta je vrlo surova, a mi ovde u Srbiji to necemo da prihvatimo (mada sam siguran da to znamo).
Mislim da je sustina da se okrenemo sebi i prvo rascistimo sa "strucnoscu i politikanstvom-nestruscnoscu-medijskom propagandom". U ovom trenutku to izgleda nemoguce, ali ja verujem u mladost Srbije i gene koje oni nose.
http://www.standard.rs/politika/29187-%D...D1%83.html
ПОМОЋ ИЗ ЕУ: НИШТА ОД МИЛИЈАРДЕ ЗА СРБИЈУ, А И ТО ЗА ШЕСТ МЕСЕЦИ
Вучић: Грађани Србије треба да знају да је највише на нама да урадимо
Упркос јучерашњој најави о милијарду евра помоћи из Европског фонда солидарности, Србија тешко може да рачуна на више од десетак милиона евра из овог фонда.
Пометњу је изазвала европска комесарка за хуманитарну помоћ Кристалина Георгијева, која је на подневном брифингу рекла новинарима да “Србија може да се пријави за помоћ из фонда солидарности до износа од једне милијарде евра” за реконструкцију и изградњу након поплава.
“Комесарка се погрешно изразила, јер је поменула укупну суму која се налази у фонду, а Србија од тога може да добије само мали део”, рекао је Тањугу функционер Европске комисије који је желео да остане анониман.
Георгијева је, сем тога, омашком навела суму из прошлогодишњег буџета за фонд солидарности, који је за ову годину преполовљен, а 500 милиона евра намењено је свим земљама чланицама ЕУ и кандидатима које су задесиле елементарне непогоде.
Србија може да конкурише уколико докаже да укупна штета проузрокована поплавама прелази 0,64 одсто бруто друштвеног дохотка, што у случају Србије износи 175 милиона евра.
“Ако у року од десет недеља од првог дана поплава добијемо од Србије уверљиве и проверљиве податке да је штета већа од 175 милиона, узећемо захтев у разматрање”, навео је Тањугов извор.
Он је објаснио да ни у том случају ЕУ не може да надокнади сву штету, већ само један део.
“Кад добијемо детаљну процену, видећемо колико можемо да помогнемо”, навео је овај функционер.
Индикативан је пример Бугарске, која је пре десет година претрпела штету од поплава од преко 150 милиона евра, чиме је испунила услов да добије помоћ из фонда.
На крају, Европска комисија је исплатила Бугарској око 12 милона евра, то јест мање од десет одсто укупне штете.
За утеху, фонд солидарности није једини европски фонд из којег Србија може да вуче средства за обнову.
Како је јуче током посете Бриселу објаснио Горан Свилановић, генерални секретар Савета за регионалну сарадњу, ту су и приступни (ИПА) фондови, као и европски пољопривредни фондови, из којих Србија може да добије ванредна средства за хуманитарне сврхе.
Нико од Тањугових саговорника у Бриселу, међутим, није могао да макар оквирно процени укупну суму која би могла да стигне из Брисела, уз образложење да је засад рано о томе говорити.
Сви су, међутим, подсетили да је процедура за добијање било каквог новца из ЕУ компликована и пуна бирократских препрека.
“Пред властима у Београду сада стоји озбиљан задатак да на време заврше сву папирологију и доставе је у Брисел”, упозоравају из Комисије.
Георгијева је данас у посети Србији, док ће у Брисел сутра допутовати министар спољних послова Ивица Дачић и министарка без портфеља задужена за европске интеграције Јадранка Јоксимовић.
Георгиева: Новац из фондова ЕУ што пре, али треба времена
Комесарка за хуманитарну помоћ и ванредне ситуације ЕУ Кристалина Георгиева изјавила је вечерас да Србија има пуну подршку Уније у тешкој ситуауцији насталој катастрофалним поплавама а кад је реч о помоћи, хуманитрна је већ почела да стиже, док на новац из Фонда ЕУ за ванредне ситуауције и из ИПА фондова треба одређено време. Она је објаснила да конкурисање за новац Фонда за ванредне ситуације уобичајено траје око 10 недеља, док се на одлуку чека јос два или три месеца.
Апликација, међутим, мора да се заснива на прецизним потребама, изјавила је Георгиева на конференцији за медије након разговора с премијером Александром Вучићем, и додала да ће та помоћ бити део онога чиме ће ЕУ покушати да ублажи штете које је Србија претрпела, али је и приметила да то ни то сигурно неће моћи да покрије комплетну штету.
Поменувши као лошу вест да неке земље нису успеле или желеле да искористе сав новац из ИПА фондова који им је раније био на располагања, Георгиева је као добру вест навела што тај новац „може да уплива у овако тешким ситуацијама”.
„Поносни смо што ћемо учинити да та средства фонда учинимо доступним како би то био део помоћи у оваквим условима”, рекла је Георгиева и најавила да ће сутра донети два велика генератора који ће помоћи људима који су остали без струје, а што је само једна од мера из пакета хуманитарне помоћи ЕУ.
Вучић: Без помоћи ЕУ не бисмо имали шансу да пребродимо кризу
Премијер Александар Вучић изјавио је вечерас да без помоћи ЕУ не бисмо имали никакву шансу да изађемо из кризе изазване незапамћеним поплавама и штете које је она нанела, али и подвукао да је на нама највећи део посла на опоравку земље.
Вучић је на заједничкој конференцији за новинаре са европском комесарком за хуманитарну помоћ и ванредне ситуације Кристралином Георгиевом рекао да нам је највећа помоћ и подршка стигла и да ће стићи од ЕУ.
„Сви други заједно нам неће дати толико помоћи као ЕУ, а грађани Србије треба да знају да је највише на нама да урадимо. Бескрајно хвала - да нам није ЕУ не бисмо имали никакву шансу”, истакао је Вучић.
Он није желео да процењује колика ће та помоћ бити, наводећи да би могао да је процени у десет милиона евра, али да би било нефер и некоректно према партнерима из ЕУ да о томе говори и да треба сачекати прве процене штете.
Премијер је објаснио да у овом тренутку можемо да рачунамо практично на три врте помоћи од Уније.
Вучић је прецизирао да је то најпре управо хуманитарна помоћ коју госпођа Георгиева усмерава, затим средства из фонда солидарности ЕУ и коначно новац из ИПА фондови који претходних година нисмо искористили.
За новац из Фонда Европске уније услов је да је штета коју смо претпрели изнад 0,64 одсто БДП, што смо, како је навео, Вучић, на жалост сигурно постигли и квалификовали се за ту врсту помоћи.
Како та помоћ сигурно неће ни приближно покрити све наше трошкове, Вучић је додао да нам остаје и трећа могућност, за коју је, како је рекао, посебно захвалан госпођи Георгиевој, али и шефу мисије ЕУ у Србији Мајклу Девенпорту као и Горану Свилановићу, јер су га упутили да новац из ИПА фондова који Србија није искористила 2011, 12 и просле године, а из ког извора очекујемо знацајан средства.
„Ако сада неко мисли да ћемо све проблеме решити тако што ћемо узети новац из неке друге касе, то се неће догодити, али све заједно то ће бити средства која ће нам помоћи да огромне проблеме настале у катастрофалним поплавама лакше и брже пребродимо, рекао је Вучић уз напомену да то не значи и да ћемо лако и једноставно да вратимо ствари у претходно стање.
Према његовим речима не треба сада очекивати да нам нешто падне са неба нити неко треба да очекује „да ће све лустере у Србији да заменимо”, али је рекао да је сигуран да ће сви они који су остали без крова нада главом бити смештени и да ће им се изградити све што је уништено у поплавама.
Премијер је још једном поручио да ће се контролисати сваки динар помоћи и да ће се транспарентно знати где је отишао и додао да ће контактирати све донаторе како би им се објавила имена.
Извор Aгенције, 20. 05. 2014.
Јелена • 8 hours ago
Само је необавештен или много глуп човек могао да поверује у ту милијарду. Украјини којој је неопходно преко 150 милијарди за преживљавање, а у којој је иста та ЕУ = Америка изазвала такво стање, једва је једну исцедила, а нама ће сад да дају исти износ, како да не. Боли њих уво, чак би били срећни да су и материјалне и људске жртве веће. Не знам да ли ко приметио, али директор СБ јуче на РТС није могао да сакрије титрај осмеха на уснама. Ето нове жртве и нових кредита за српске унуке, а за њихове нови робови. Тако они то виде док им се Вучић куне и захваљује. Глупан, као и сви пре њега. И после каже није крив. Море, крив је и за ово криво дрво испред моје куће!
14 • Odgovor•Podeli ›
Miksha011 Јелена • 8 hours ago
Јелена, тo је онај извежбани извештачени осмех који мора да се покаже у свим приликама... Мени је посебно било занимљиво што на 5 пута конкретно поновљено питање колико ће СБ да помогне, он једва изусти да они не помажу, они позајмљују... Паметном доста!
14 • Odgovor•Podeli ›
Јелена Miksha011 • 8 hours ago
Да. Али ја се на њих не љутим. Они гледају свој интерес и то је јасно. Мени је мука од ових "наших" што исто гледају туђи интерес. Наставили се ово бесомучно увлачење у ЕУ, пливаћемо у крви како данас пливамо у води. Рекох, ово нам је жути картон.
12 • Odgovor•Podeli ›
Miksha011 Јелена • 8 hours ago
Тачно. Да ли сте на НС видели данашњи прилог о гостовању г. Лазанског на РТС-у? Огромно је задовољство видети човека од интегритета који се изборио за то да каже шта мисли и користи прилику да понуди решења и да укаже на тешке пропусте... Бојим се само да после овог учествовања у емисији РТС-а више неће бити скорије позиван...
12 • Odgovor•Podeli ›
Јелена Miksha011 • 8 hours ago
Да, гледала сам. Колико се само Стефановић трудио да га ућутка, али није успео. Све је рекао. И морам да ти кажем, посебно ми је било занимљиво кад је Стефановићу рекао: "Па они (у војсци) знају да је то тако, јел' тако генерале?" Нажалост, у праву се, тешко да ће се то скоро чути.
9 • Odgovor•Podeli ›
Miksha011 Јелена • 8 hours ago
Само да те исправим - у питању је новинар Зоран Станојевић, не Стефановић

5 • Odgovor•Podeli ›
Јелена Miksha011 • 7 hours ago
Јесте, у праву си. Хвала :-))
3 • Odgovor•Podeli ›
Владимир Јелена • 7 hours ago
И био је пуковник а не генерал.
Поздрав и подршка за коментаре. Изузетни су али мислим да у догледно време ће нам и даље ДУЧЕ бити над главама. Како је Антонић лепо објаснио у свом последњем тексту на НСПМ не види се јасна алтернатива овоме и плашим се да је у скорије време неће ни бити. Лепо објашњава човек да је једина могућност да сам ДУЧЕ себе победи јер се ради о врло лабилној особи која када нешто није како је замислила врло лако испада из осе и понаша се као ненормална особа. И сами сте могли видети понашање на оној седници у петак.
Нека нам је само Бог у помоћ и то нам је за сада једина нада.
Свако добро,
Владимир.
7 • Odgovor•Podeli ›
Преровац • 9 hours ago
Кад добијемо детаљну процену видећемо колико можемо да помогнемо - а и да се договоримо са коликом каматом ће мо вам књижити овај кредит.
9 • Odgovor•Podeli ›
пегепет • 6 hours ago
Неко из власти је ових дана обећао да ће све у вези помоћи тећи јавно, дакле, количина новца и опреме, од кога, када, коме, колико, за шта је употребљена помоћ и сл.
Значи, само треба сабрати од кога смо колико добили и све ће свима бити јасно...
5 • Odgovor•Podeli ›
−
banev • an hour ago
Srbija mora da shvati da nista nije "djabe", pa i pomoc. Posebno ona sa zapada.
Samo treba videti kamate na ta sredstva i sve je jasno (ko ti je prijatelj).
U stvari je najvaznije je, kako se dobijena sredstva koriste (da ne kazem koliko se kradu kako u Srbiji, tako jos vise od onih koji su pomoc i dali) , tj. da se prestane sa primenom 8, padeza srpskog jezika.
http://standard.rs/zeljko-cvijanovic-pre...D0%B8.html