Поруке: 3,876
Теме: 103
Придружен: May 2017
Патријарх српски Иринеј оценио је да је положај Цркве у Црној Гори гори него у време османске окупације, а да је статус Срба као у доба озлоглашене фашистичке творевине Независне Државе Хрватске. Коментаришући честе негативне поруке црногорских званичника упућене Митрополији црногорско-приморској и претње да би Цркви могла бити одузета имовина, патријарх Иринеј је казао да је тако нешто незамисливо у 21. веку.
„Читајући нешто о том питању и проблему, увиђам да је то незамисливо у нашем времену. Да су то радили Турци или усташе у своје време, то би се могло разумети и схватити. Али да се то ради у времену мира и слободе, у времену када владају принципи закона и законитости, то је апсолутно неприхватљиво, не само за Европу него и за Азију”, казао је патријарх за „Дан”, преноси Танјуг. Иринеј је навео да ће он као патријарх, али и Српска православна црква стати у одбрану Митрополије црногорско-приморске.
„Не само да хоћемо, него је наша обавеза да као црква иступимо и заштитимо Митрополију. На Сабору је већ било о томе речи и ми смо упутили Влади Црне Горе допис и надамо се да ће од тог безакоња одступити, јер ту нема никакве логике. Митрополија није од јуче. Она постоји стотинама година и оно што припада званичној цркви не може бити ни на који начин узето или одузето. Ми ћемо, ако до тога дође, ангажовати не само себе, него ћемо алармирати цели свет. Црква и верници бране цркву, а ни правна логика не дозвољава такво понашање”, истакао је патријарх СПЦ и додао:
„Ја нисам баш много упознат, али како чујем, положај Срба у Црној Гори није добар. Нажалост! То је један народ који се поделио. Свака част држави Црној Гори, она је и раније била самостална држава и нормално сваки Србин прихвата и подржава постојање Црне Горе као државе, али створити такав однос према Србима у Црној Гори је несхватљиво”, казао је патријарх српски. На питање са којом би историјском епохом упоредио положај Срба данас у Црној Гори, патријарх Иринеј је казао:
„Упоредио бих га са положајем Срба у Хрватској у доба ендехазије (НДХ). Нажалост, у Хрватској ни данас није бољи положај Срба. Можда то непријатељство у Црној Гори није као оно које је било код усташа, али мржња у народу нажалост постоји. Сигурно да то чине они који не желе добро ни Србији ни Црној Гори. Стара је истина ’подели па владај’, па се вероватно држе тог принципа. Надам се да ће народ бити свеснији од оних који га воде и да ће наћи начин да постоји и заједно живи.”
Патријарх сматра да је слање црногорских војника у јужну српску покрајину „нонсенс Хамер времена!”: „Да Црна Гора пошаље војнике на Косово и да тамо стишава и смирује Србе и ко зна шта још да ради, то здрав разум и здраво поимање не разумеју. Тим пре што то ради Црна Гора, која је православна земља, српска земља, да чини такво једно дело у корист оних који су стотинама година рушили и палили и отимали и сада да им још помогне у том незаконитом делу.”
Влада у Подгорици је на став патријарха Иринеја да је положај СПЦ у Црној Гори гори него у време „османске окупације, а да је статус Срба као у доба Независне Државе Хрватске”, поручила да ове речи „говоре о ономе ко их је изрекао, а не о ономе на чији су рачун изречене”. У саопштењу Подгорице наводи се да је Црна Гора препозната далеко изван својих граница као „демократска и грађанска држава која са поносом баштини вредности једнакости, толеранције, суживота, верског и етничког склада и добросуседства”. „Те вредности, које су издржале изазове у тешким временима, не могу ничим бити доведене у питање, а поготово не паушалним, злонамерним и неутемељеним оценама. Црна Гора и овог пута, не градећи политику на одговорима на овакве паушалне оцене, показује и своју зрелост и свој демократски капацитет”, наводи се у саопштењу.
Дебата о нестанку СРЈ и раздруживању
Председник Србије Александар Вучић, говорећи о изласку Црне Горе из државне заједнице са Србијом, подсетио је да у Резолуцији 1244 не пише нигде Србија, већ СРЈ. „Је ли Вучић или било ко од њих уништио СРЈ, дао Црној Гори крила да оду? То су урадили 2006. исти ти – Јеремић, Тадић, Ђилас”, указао је Вучић. Навео је да се они који су дозволили да уочи референдума о црногорској независности 2006. године „изгубе кампању у земљи са 30 одсто Срба и 60 одсто грађана који говоре српски”, не могу назвати другачије него „неодговорним”.
Извршна директорка подгоричког Центра за грађанско образовање Далиборка Уљаревић оценила је за Бету да је изјава председника Србије о Црној Гори потврда да су односи Београда и Подгорице само наизглед постављени на одрживе основе. Подсетила је да Вучић ни у два премијерска мандата ни у текућем председничком никада није званично посетио Црну Гору, док су највиши представници Подгорице у истом периоду посећивали Београд. Истовремено, директор подгоричких „Вијести” Жељко Ивановић оценио је да је Вучићева изјава намењена превасходно за унутрашњу употребу. Додао је да ова изјава служи разрачунавању са опозицијом и казао да, ако жели да буде реформатор, Вучић мора своје грађане да суочи са ситуацијом да је Косово „сусед и независна држава”.
Истовремено, Демократска странка Србије критиковала је јуче изјаву Вучића да у Резолуцији 1244 СБ УН не пише нигде Србија, већ СРЈ, а из ДСС-а наводе да је Србија правна наследница и СРЈ и државне заједнице СЦГ. Након тога члан Главног одбора СНС-а Душан Козарев изјавио је да је природно што се ДСС узбудио због указивања на чињеницу да се у Резолуцији 1244 не помиње Србија, већ СРЈ, додајући да су управо они нечињењем дозволили да се Црна Гора одвоји од Србије и учинили да државна заједница престане да постоји. „Зато странке некадашњег досовског режима ништа не узрујава више него када се неко усуди да их суочи са гресима из прошлости”, навео је Козарев у писаној изјави, преноси Танјуг.
AddThis Sharing Buttons
Share to FacebookShare to TwitterShare to Google+Share to Email