(11-12-2014, 07:07 PM)Вукашин Петковић Пише: Не би нам они дали Велику Србију ни да смо је ми тражили 1918. Како ти велике силе скроје тако ти и буде...
Они јесу давали, а "ми" смо тражили да не дају то него нешто друго.
Онда је њима докрчило, па су рекли, ето вам ј'бте се како знадете. За оно што се десило имају двије љепе српске изреке: "Рачун без крчмара" и "Преко леба погаче".
Како су Срби
сами себи скројили, тако ни највећи душманин не би! Да нијесу те "велике силе" укиниле и Видовдан, који је пола вијека био највећи државни празник у обе тадашње српске државе? Да нијесу те "велике силе" декретима укидале све са предзнаком "српски" 1918-1941. године?
(11-12-2014, 10:38 PM)Нимбус Пише: Па, збиља, откуд толика упорност...?
И у овом напису аутор пренебрегава кључну чињеницу - да је то фамозно "мало решење" подразумевало опстанак Аустругарске, којој је Британија била изузетно наклоњена.
Ниђе везе.
Нити је то "кључна чињеница" нити је и изблиза тако било. Како знамо, рат није завршен поразом ниједне стране
већ примирјем. При томе је било разни "планова". Један од њих је био и мир између Србије и Аустро-Угарске? Па тако и тај "план" ђе је Енглезима из велике љубави стало да на све начине одрже Аустро-Угарску. Но да се вратимо на оно "кључно". Неки од планова јесу подраумјевали опстанак Аустро-Угарске посље рата - али под условом да напушти Њемачку. То су јој нудиле силе Антанте више пута. Како је тако нешто било немогуће, тиме је и запечаћена судбина Аустро-Угарске.
Дакле, тај "план" је био само један покушај да изолује Њемачку, која замало у прољеће 1918. године није избацила цијелу Антанту из рата, заједно са Америком.
Што се тиче Ристићевог чланка, све је на своме мјесту. Одговара фактима. Колко год се са разни страна упирали да докажу како је тобоже "југа" била "судбински неизбјежна".