Оцена Теме:
  • 2 Гласов(а) - 1 Просечно
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

ПРАВОСЛАВНА ПСИХОТЕРАПИЈА
#15

ДРУГЕ МАНИФЕСТАЦИЈЕ НЕУРОЗЕ


Неуроза није једина последица неуротског конфликта. Друга последица која није ништа мање опасна и страшна су разна телесна оболења. Ове чињенице познате су одавно. "Лава" нерава "бичује" крвне судове и бронхије, продире у желудац, у дванаестопалачно црево или попут "челичне песнице" стеже срце. Научници су издвојили посебну групу оболења, која настају на нервној бази. Ова оболења почели су да називају психосоматска, јер једну од главних улога у њиховом настанку играју нервни фактори.

Уобичајено у ову групу оболења спадају чир на желуцу и дванаестопалачном цреву, хипертонија, исхемијска болест срца и бронхијална астма. У последње време се, не без основа овим оболењима придружују и улцерозни колитис, тиреотоксикоза, миом материце, реуматоидни артритис и низ других болести. Данас је познато да је око 80% свих болести на овај или онај начин повезано са овим или оним поремећајем психе.

Преподобни Амвросије Оптински је у својим писмима мирјанима писао, да "је узрок болести у већини случајева узнемирено стање душе..." А ево шта о гневљивом човеку говори преподобни Јефрем Сиријски: "Гневљивац убија и уништава своју душу. Заиста, гневљивац убија и уништава своју душу, јер цео свој живот проводи у конфузији, далеко од спокојства. Мир му је стран, он је далеко од здравља; јер му се и тело непрестано топи и вене, и душа се мучи, и лице му покрива бледило, и мисли се губе, и разум изнемаже, и помисли надолазе као река...".

Веома често многобрижност и неуротичност, као што смо већ поменули раније, имају греховне корене. Другим речима, грех, који настаје у дубини људског духа, напада и душу и тело. Узрок психосоматских болести може се шематски приказати као процес "испољавања", материјализације греха: грех - карактер - болест.

Подразумева се да ову шему треба примити са одређеном резервом, јер се односи само на један део оболења. Бог може по Својој недокучивој вољи послати болест човеку ради испитивања његове вере, чак и као награду онима који се радују крсту болести и носе га ради Бога и вечног живота. Довољно је само сетити се безбројних мука Св. Јова Многострадалног, великог трпљења безбројних болести
Преподобног Пимена, болести Преподобног Серафима Саровског и многих, Светих угодника Божијих.

Унутрашња напетост, смућење, брига, спојени са другим гресима могу навести човека да прибегне алкохолу или употреби наркотика. На пример, психолози су издвојили неколико карактерних особина, које су својствене личностима, склоним повећаном конзумирању алкохола. Према подацима В. Т. Кондрашенко, једни од њих су - лако увредљиви, лоше прилагодљиви практичном животу, слабовољни; други су - превише самоуверени, сујетни, болесно преживљавају најмање животне неуспехе, упорно траже признање. Уколико се на ове карактерне особине придода још и психичка траума, вероватноћа нервног поремећаја и прибегавања алкохолу је веома велика.

Међутим напоменућемо, да је главни узрок злоупотребе алкохола и наркотика - свесни грех. А грех исцељује једино Господ, уколико постоји дубока скрушеност срца и искрено покајање. Греси се лече у духовној болници - Христовој Цркви, у Светој Тајни Исповести, када душа себе обличи пред Крстом и Јеванђељем. Нема другог пута исцељења. Искусни лекари или психолози, разни медикаменти и психо-корективне методе (које су хришћански прихватљиве) само су потпора, често неопходна и делотворна. Али, не и више од тога.

Посебно ћемо говорити о наркоманији. Авај, како се ова "зараза" шири! Предлажемо пажњи лекара-специјалиста, у чијим срцима постоји искра Христове Вере, и свим другим заинтересованим људима варијанту програма духовно-психолошке рехабилитације лица која пате од поробљености овом страшћу.

ВЛАДИМИР КОНСТАНТИНОВИЧ НЕВЈАРОВИЧ

Нећемо никада престати нашу борбу нити повити главу пред нашим непријатељима Немцима, који користе извесне заблуделе синове српског народа као што су недићевци и љотићевци.

Д М
Одговори
#16

О БОРБИ ПРОТИВ ГНЕВА


Гнев је израз потајне мржње тј. злопамћења. Гнев је жеља да се догоди зло ономе који нас је расрдио. Плаховитост је (неконтролисано) распаљивање срца у невреме. Огорченост је отровно осећање, које се гнезди у души. Гнев је болесно стање и ругоба душе.
Некотролисано кретање воденичног камена (гнева) може у трену да сатре и уништи жито душе и сав плод дотадашњег (духовног) подвига... Зато треба добро да пазимо.
Као што тама нестаје када засија светлост, тако и светлост смирења потискује сваку таму огорчености и јарости.

Свети Јован Лествичник



Ко је познао пут дуготрпљења и незлобивости, познао је и пут у (истински) живот.
Боље је осмехом сасећи раздражљивост, него неукротиво беснети.
Оно што је отров змије отровнице, то је раздражљивост и злопамћење; јер они израз лица промене, и мисли узнемире, и снагу раслабе, и црпу снагу човека за делање; док љубав и кротост удаљују све ово.
Буди пажљив према себи, да те не обузме плаховитост, разражљивост, злопамћење, јер ће ти због тога живот бити несређен и испуњен бригама. Стекни великодушност, кротост, незлобивост, које доликују Хришћанима, да би ти живот био спокојан и миран.
Ако имаш нешто против брата, или брат против тебе, помири се са њим. Уколико не учиниш тако, ма шта Богу принео неће бити примљено (Мт. 5. 23, 24). Уколико испуниш ову заповест Владике, онда ишти од Њега са смелошћу, говорећи: "Опрости ми Владико, дугове моје, као што и ја опраштам брату своме, испунивши Твоју заповест!" И Човекољубац ће ти одговорити: "Ако ти ниси опростио, ни Ја нећу теби опростити; ако си опростио, и Ја теби опраштам твоје дугове."

Св. Јефрем Сиријски



Када је ум послушан Богу, тада се и срце покорава уму. У томе се и огледа кротост. Шта је кротост? Кротост је смирена преданост Богу, сједињена са вером, осењена Благодаћу Божијом.

Св. Игњатије Брјанчанинов



Када се дуго задржава у срцу и тамо храни, гнев прераста у злобу и злопамћење. Зато нам је дата заповест да одмах одсецамо гнев, како не би прерастао у мржњу и злобу, те да се тиме зло не умножава. Сунце да не зађе у гневу вашему: нити дајите мјеста ђаволу, каже Апостол (Еф. 4, 26,27).

Св. Тихон Задонски



Када је човек раздражљив и одише злобом, јасно осећа у својим грудима присуство непријатељске, зле силе; њено дејство у души је потпуно супротно ономе што говори Спаситељ о Своме присуству: Јарам је Мој благ и бреме је Моје лако (Мт. 11, 30). Када је та сила присутна осећаш се ужасно мучно и тешко - и душевно и телесно.

Св. Јован Кронштатски

О БОРБИ ПРОТИВ ТУГЕ


Не мисли да ти једини трпиш више невоља од другога. Као што онај ко живи на земљи не може да не дише овај ваздух, тако и свако ко живи на земљи не може да не буде искушаван тескобама и болестима. Онима који се баве земаљским стварима, земаљске ствари и задају невоље; а они који теже духовним вредностима због њих и пате. Али, ови други ће бити блажени, јер је велика њихова награда на Небесима.
Бог не допушта души, трпељивој и која сву наду полаже на Њега, да буде искушавана толико да падне у очајање тј. да буде искушавана већма него што може поднети (1. Кор. 10,13). И лукавом није дато да искушава душу и мучи је онолико колико би он желео, већ само онолико колико му Господ допусти. Нека душа само храбро трпи све, чврсто верујући и очекујући од Бога помоћ и уздајући се само у Њега и Он је никада неће оставити.

Св. Јефрем Сиријски



Туга нам је од користи само у случају када је прихватамо подстакнути или покајањем за грехе, или жарком жељом за савршенством, или сазрцањем будућег блаженства. О њој говори и блажени апостол Павле: Јер жалост која је по Богу доноси покајање за спасење, за које се не каје; а жалост овога света доноси погибао (2. Кор. 7,10).
Постоји и друга врста туге, која је потпуно бескорисна, која у грешну душу, уместо намере да исправи свој живот и очисти се од страсти, уноси најпогубније очајање. Управо она ни Каину није дала да се покаје после убиства брата, нити је допустила Јуди да после издаје пронађе пут спасења, већ га је довела, кроз очајање које му је наметнула, дотле да се обеси.

Св. Јован Касијан



Уздржљиви не тугује што није добио храну, нити целомудрени што није задовољио срамну похоту, нити кротки што није успео да се освети, нити смирени што је лишен људске славе, нити несреброљубиви што је претрпео губитак.
Они су у потпуности угасили у себи све такве жеље, и зато и не осећају тугу, јер бестрасног не мучи туга, као што се стрела не дотиче онога ко има на себи оклоп.
Туга се рађа од онога што не волимо (жалости, невоља, тегоба); од туге настаје мрачно расположење душе (униније), а од њих заједно настаје бесмислено бунтовање (роптање на све). Уколико желиш да угушиш у себи тугу са мрачним расположењем духа, пригрли срцем љубав и обуци се у незлобиву радост.

Св. Нил Синајски



Мржња зависи од раздражљивости, раздражљивост - од гордости, гордост - од сујете, сујета - од маловерја, маловерје - од тврдоће срца, тврдоћа срца - од нерада, нерад - од лењости, лењост - од унинија, униније - од нетрпељивости, нетрпељивост - од сластољубља.
Молитва зависи - од љубави, љубав - од радости, радост - од служења, служење - од наде, нада - од вере, вера - од послушања, послушање - од простосрдачности.

Св. Макарије Велики

Нећемо никада престати нашу борбу нити повити главу пред нашим непријатељима Немцима, који користе извесне заблуделе синове српског народа као што су недићевци и љотићевци.

Д М
Одговори
#17

О ГОРДОСТИ И О ГНЕВУ, О ЖАЛОСТИ И О ОЧАЈАЊУ


„Блуднике могу излечити људи, покварене – анђели, а горде – само Бог“

О људским страстима највише су мислили и о њима писали они који су их најдубље у себи преживљавали – били су то хришћански светитељи и оци Цркве кроз векове, а наравно, и велики ствараоци кроз историју. Много касније, тек од 19. века, страстима су се бавили и учени психолози да би и они, као и њихови славни претходници, иако проучавајући страсти на други начин, стигли до сличних закључака о природи страсти, њиховим узроцима, начинима њиховог манифестовања, као и човековој борби са њима.

За светог Јована Лествичника „страст је зло“, садржај помисли и хтења срца која теже у души ка штетним жељама и грешним делима. У ранохришћанској аскетској литератури страсти се деле, према природи човековој, на душевне и телесне страсти, међу којима је осам основних, и то: чревоугодије (неумерност у јелу и пићу), блуд, среброљубље, гнев, печал (жалост, туга), униније, славољубље и гордост. Прве две страсти су телесне, јер буде наша чула, остале су душевне. „Неки веле“, пише св. Јован Лествичник, „да страст обузима тело захваљујући помислима срца. А неки, напротив, тврде да телесни осећаји рађају нечисте мисли ... Неке страсти из душе прелазе у тело, а друге иду обратним путем. Ово друго се дешава са људима који живе у свету, а прво се збива са онима који се налазе у монаштву, пошто немају ни прилике за то“.

Оваквим размишљањем о страстима Јован Лествичник из 6/7. века наговештава савремене научне хипотезе о односу емоција и тела; тако, по једној хипотези (Џемс–Лангеовој), без телесних промена које прате перцепцију опасних објеката или ситуација, нема ни развоја страха, док по другој хипотези (Кенон–Бардовој), емоције не зависе од промена које се дешавају на периферији тела, већ су телесне промене последица доживљене емоције.

Према мишљењу готово свих отаца Цркве, гордост (али и завист), најтежа је и најпогубнија страст. Она је „старо зло“, јер је њоме отпао од Бога завидљиви Луцифер, пао је и Адам, а и ми сви падамо њоме из дана у дан. Гордост је мати сваког другог греха, јер је у сваком од седам (смртних) грехова садржана и гордост. Због тога је тако тешко са њоме се борити. „Гордост је“, према Поуци XXIII у Лествицама „одрицање Бога, проналазак демона, ниподаштавање људи, мајка осуђивања, потомак похвала, знак духовне јаловости, протеривање помоћи Божије, претеча лудила, виновник падова, подлога епилепсије, извор гнева, врата лицемерства, подупирач демона, чувар грехова, узрочник немилосрђа, незнање за самилост, сурови иследник, нечовечни судија, противник Бога, корен хуле“. Не знам да ли је још коју људску страст св. Јован Лествичник дефинисао са оволиким мноштвом разноликих, у основи сличних својстава.

Човекова борба са страстима, односно гресима нашим, према учењу Хришћанства, дивовска је, неравноправна и доживотна борба у којој победник може бити човек само ако му је „Бог помоћник“, јер су човекове природне моћи ништавне у поређењу са моћима ових природно-неприродних моћи (неприродних због хришћанског учења о палој природи људској). Дивовска је и доживотна борба, јер се то Јаков рве са Богом, тј. грешна и пала људска природа са „неприродном“ хришћанском вером. Са оваквом оценом борбе људске природе и вере (моралне забране у нама!), сложили би се и савремени психолози, нарочито они Фројдове, Адлерове и Јунгове оријентације, заслужни за емпиристичке и клиничке доказе о деструктивној (али и конструктивној) снази људских нагона (сексуалног и агресивног) и људске патологије. Нисам, ипак, сигуран да би се ови велики психолози 20. века сложили са св. Јованом Лествичником када овај пише: „Бог није створио, ни начинио зло. Стога су у заблуди извесни људи који тврде да су неке страсти у људској души природне. Они не знају да смо ми позитивна својства душе претворили у страсти“. Овде би, можда, од помоћи био појам сублимације у психоанализи, под којим би требало, са хришћанског гледишта, разумети, не уништавање страсти, већ њихово преображавање, тачније, враћање страсти на њихова првобитна позитивна својства, задржавајући при томе њихову енергетску вредност.

У процесу развоја човека, његовог физичког и психичког бића, од детињства до зрелог доба, гордост је природно „урачуната“ у развој самосвести, у сâм ток образовања дететовог Ја. Када дете са три, четири године спонтано и радосно ускликне: „Ја сам Ја“, понављајући несвесно Јахвеово представљање Мојсију, чувеним вишесмисленим речима: „Ја сам Онај који јесам“, или, у нешто другачијем преводу са хебрејског: (Ехјех ашер ехјех) – „Ја сам онај који ћу бити ту“ (сама реч Јахве значи: Ја ћу бити ту, или, бићу присутан, водићу, помагаћу, снажићу) – већ је у детету зачета гордост. Овај почетак освешћивања себе као индивидуе за будућу личност – која ће се звати и знати да се зове Петар Петровић, на пример, са пуном свешћу и знањем да потиче из породице црногорског владике Василија Петровића, који је први водио свој народ у Русију, са сазнањем испуњеним поносом да је православна вера која је дала његовој породици једног светитеља (светог Петра Цетињског) и једног књижевног генија (Његоша) – може да се даље развија, у току будућег живота овог детета, у два правца. Онај зачетак поноса (или гордости) када се детету сâм Бог открива Својим Јаством, може послужити подвигу индивидуације, или обожења, речју, радосном и добровољном служењу Богу, чију је „слику и прилику“ од Њега човек рођењем добио, или се овај Божији лик у њему и радосни понос да човек тај лик у себи следи, може изопачити у луциферску гордост будућег „ничеанца“, човекобога – Кирилова, Ставрогина, Ивана Карамазова, свих Ивана у нама, водећи у пропаст оваквог, Богом неосвешћеног, или још горе, свесног богоотпадника.

Могуће је на психолошки начин објашњавати неопходност појаве и трајања гордости у човеку – човековом бескрајном слабошћу, његовим, више или мање, трајним осећањем инфериорности, како у односу на свемогућег, невидљивог и несхватљивог Бога (уколико Га уопште човек признаје и у Њега верује), тако и у односу на никад до краја укротиву, до краја схватљиву природу, од које човек силом отима њене страшне моћи, осећајући при том (због ове отмице), свесно или несвесно, јако осећање кривице. Све што је прометејско у човеку, а што није свесно свога божанског порекла – ланцима гордости привезан је човек за земаљске стене смрти – осуђено је да му на Кавказу орлушине разједају утробу. Можемо због тога колико хоћемо дуго, у току живота, бунтовничити против Бога, на начин Ивана Карамазова или Алберта Камија, Маркса, Фројда или Ничеа, што нам се Бог није друкчије открио, него „само“ преко израелских пророка, Мојсија и Богочовека (који се не признаје као такав) Исуса Христа; можемо колико хоћемо убедљиво релативизирати човекову веру у Бога, позивајући се на бројне религије света, од којих свака – мада у нечему битном на исти, али, онда, у много чему другом на различит начин – сведочи „свога“ бога; можемо се, најзад, с гневом или тугом позивати на мали раст са којим смо се родили, на незгодан темперамент и карактер који смо од родитеља наследили, на проклету земљу „бурјана и драча, подлих сунцокрета, пијанки и плоча“, земљу „класнога цветања и мразева прераних“ у којој смо се родили (из песме Вељка Петровића Српска земља) – ништа нам неће помоћи, да и поред све ове, несумњиво присутне детерминације која нас несвесно води, не извршимо избор, избор вољан и слободан. Избор – за понос што смо Божији и Христови, јер ће нам тај избор омогућити непрекидно усавршавање, и с ове и с оне стране, до „мере раста пуноће Христове“, до савршенства Божијег, јер смо богови, и према Давидовим и према Христовим речима, или – избор за гордост Луцифера и Каина, побуњеног Прометеја и Јуду, вечних богобораца и човекобогова, који, знајући за Божије постојање, а својим животом, речима и делима у њему негирајући Га, дижу светске револуције, руше богомоље једни другима, загађују воду, ваздух и земљу, проповедају мржњу, освету и рат.

Гордост се зачиње у уму, у том „бесном и халапљивом псету“ (како ум назива св. Јован Лествичник), силази, затим, у наша осећања и, потом, прожима вољу, да би тако заробила целог човека. Људски ум, који без престанка истражује све „стазе и богазе“ природног и људског пространства, све дубине и ширине „Божије и ђаволове распрострањености“, зачас постане горд: зато што мисли да је нешто открио што нико није пре њега, зато што је прозрео некога човека у његовим намерама, или што је схватио неку закономерност у природи или у психи људској, за коју држи да је нико није пре њега тако темељно и свеобухватно схватио; али човек, нарочито млад човек, зачас постане горд и због мање узвишених увида, на пример, зато што је леп и што због тога има успеха код другог пола, зато што је паметан, па је један од најбољих ученика и студената, или баналније, што су му родитељи богати, па и он, онда, може да троши новац размећући се пред друштвом. На стотине је још, ситнијих и крупнијих искушења која вребају човека у току живота да га уведу у најтеже излечиву од свих људских страсти – гордост.

„Човеку кога је гордост условила, само Господ може помоћи. Свако људско средство за спасавање било би му некорисно“, или, на другом месту: „Блуднике могу излечити људи, покварене – анђели, а горде – само Бог“, тешко је, а истинито упозорење св. Јована Лествичника.

Психолошки је замислива осведочена појава да горде људе нико не воли, ни теисти ни атеисти, а понајмање их воле исти такви гордељивци као што су и они. Уместо, дакле, да слично привлачи слично, у овој појави, рекли бисмо, да је обрнут случај.

Није гордост само мана и грех атеиста и богобораца, као и многобројног света, чудно немарног и равнодушног према делу сопственог спасења. Гордост се са не мањом, вероватно и са већом жестином појављује код убеђених теиста, на разне начине богобојажљивих људи који се труде да тачно испуне сваку јоту црквеног ритуала и правила. Није мали број побожних хришћана, наравно и православних (побожност би требало, по моме мишљењу, разликовати од религиозности неког човека) који су преко мере горди, уверени да су ревносно испуњавајући оно што црква од њих тражи, изнад других људи, грешника. Заборављајући на јеванђељске поуке о великој радости пастира када је нашао једну изгубљену овцу од деведесет девет осталих у стаду, или о већој радости анђела када се један грешник покаје, него о мноштву људи праведног живота, коначно о дивној радости О(о)ца који трчи у сусрет изгубљеном и заблуделом сину који се покајао и вратио дому оца свога – овакви горди хришћани упадају у замку погрешног разумевања тзв. заслуга, које треба, по њиховом уверењу, да буду довољне за улазак у царство небеско. Они су слични оној белој овци која одгурује изгубљену црну, коју је пастир нашао и вратио у тор, или су слични оном послушном другом сину који је извршавао све наредбе свога оца, а онда му завидљиво и гневно пребацивао што је богато наградио његовог брата који је потрошио део очевог имања на блуднице и нераднике.

Нема већег изазова за људски ум, људску логику и људску лудост, од „лудости“ Хришћанства, од Луде љубави Божије (наслов књиге г. Павла Евдокимова), од рођења Месије у сиротињској штали и у дроњцима, сина скромне и безазлене јеврејске девојке Марије и сиромашног назаретског дрводеље Јосифа, учитеља простих галилејских рибара, исмеваног од јудејских књижевника и фарисеја, пријатеља блудница, цариника и грешника, попљуваног, шибаног и распетог – све саме „саблазни“ за Јевреје, „безумље“ за Грке, за све наше сопствене унутарње Јевреје и Грке, до дана данашњег. Сви и данас траже „знаке“, па хрле врачарима и астролозима, сви и данас „премудрости“ траже, па би да поверују философима и научницима, а ми, вели апостол Павле у I Посланици Коринћанима (1 : 23) „проповедамо Христа распетога“. И Христа васкрсла, још један од апсурда хришћанства, о коме су знали да кажу кратке и сажете судове хришћански философи и Свети Оци већ у 3. и 4. веку.

Међу ове апсурде Хришћанства, несношљиве и за наше данашње јелинске умове, или за наше данашње заступнике азијског учења о карми и реинкарнацији, спада и она чувена прича о виноградарима из Јеванђеља, о којој је проповедао, на начин непоновљив до данас, свети Јован Златоусти у 4/5. веку. Да се подсетимо: сви радници који су дошли да раде у винограду господара њиховог (у винограду Господњем свих нас у овоме животу), који су драговољно, дакле, пристали да раде за Господа на овоме свету, без обзира да ли су дошли да раде у осам ујутру или у девет, десет, па чак и у једанаест сати, примиће од господара у дванаести час подједнаку плату. О безумне лудости, о вапијуће неправедности, о несхватљиве ћудљивости господара! Али – о милости неисказане, о „дивног Господара који последњег прима као првог“; зато „нико нека се не плаши закашњења“, јер наш Бог који љуби све људе, и праведне и неправедне, који даје сунце и кишу једнима и другима „одмара оног који је дошао у једанаести час, као и оног који је радио од првог часа“ (св. Јован Златоусти). Да ли сада можемо мало боље да разумемо парадоксалне, за неке и апсурдне речи св. Јована Лествичника, када нам он поручује: „Учини све како би изиграо своју памет и чинећи тако, наћи ћеш спасење и правду у Христу Исусу, Господу нашем“!

Ето зашто нема „заслуга“ пред Богом и зашто су сва наша добра дела којима мислимо да „плаћамо“ своје грехе и да се Богу тако препоручујемо, само пена и дим пред Богом. „Јер шта имаш што ниси за бадава примио било од Бога, било уз помоћ и молитвом других људи?“, пита нас апостол Павле у I Посланици о Коринћанима. Отуд свака гордост у врлини развија охолост, пише, с правом, Марко Пантић и парафразирајући Свете Оце и учитеље Цркве наставља: „Ако постимо можемо постати сујетни, ако лепо певамо, можемо да будемо поносни. Подвижник може да себе сматра за светитеља, монаси због својих подвига да траже монашке чинове, свештеници због парохијских дела више чинове“.

Завршавајући излагања и тумачења учења св. Јована Лествичника о гордости, споменућу једну другу страст, сврстану заједно са гордошћу у седам смртних грехова у Хришћанству, у ствари тесно везану са гордошћу, или, директно произашлу из гордости – гнев. Сви се гневимо, често, готово свакодневно. Гневимо се и када имамо, и још чешће, када немамо права. Гневимо се најчешће на слабијег, утолико више уколико смо покорни удварачи онима који су од нас јачи. Правдамо свој гнев својом природом, или неразумевањем, незахвалношћу и непослушношћу других људи према нама. Чак и тада, када су последице нашег гнева погубне за нашу околину, а такве су најчешће, покушавамо да умиримо савест и да се пред другима оправдамо неубедљивим и празним говорима. Нема, једном речи, никакве сумње да је гнев знак наше велике гордости. Ништа мање него гордост, и срдитост или гнев нападају и хришћане, као и нехришћане. Управо погрешно неговање хришћанских врлина и њихово наглашавање пред другим људима, који за те врлине не знају или неће да знају, као и накарадно поимање врлина којима заслужујемо посебну милост Божију, самим тим и небеско царство, чија ће нам се врата пре отворити него другим људима, рађа у оваквих људи, повремено, праве нападе беса; отуд и тачан израз да је „срдит човек добровољни падавичар“. Виђао сам као психотерапеут гнев и код оних хришћана у браку који су одолевали јаким искушењима полигамне природе у себи (и вероватно у свима нама), остајући моногамно верни своме брачном другу, сматрајући ову своју победу посебном врлином; онда, када су, најчешће несвесно, сматрали, да због непрестаног гајења ове врлине, упркос примамљивим искушењима, нису довољно награђени или похваљени од Бога или људи, а најчешће недовољно високо оцењени од сопственог брачног друга, умели су да се, повремено, жестоко гневе, управо на своју жену или мужа, слабећи у љубави, све до опадања еротско-сексуалне жеље према партнеру.

У неким другим случајевима учесталог испољавања гнева, које сам такође запажао у току своје дугогодишње психотерапеутске праксе, овакви гневљиви гордељивци престајали су да једу, све до мршављења опасног по здравље и живот, као да су овим добровољним гладовањем хтели себе да казне; у другим случајевима, јели су прекомерно, гојећи се, такође до границе која је угрожавала здравље, односно одводила их у разноврсне физичке болести као последице угојености. Очевидно да су и ови људи осећали несвесно кривицу због видљивих последица гневљивости, па су – уместо хришћански једино исправног кајања и наступајуће борбе са страшћу – посезали за болестима које су сами себи довлачили, не би ли, исцрпљени болешћу, исцрпили у себи страст гнева.

Како сам се обрадовао када сам за ова своја лекарска запажања нашао потврде код хришћанског светитеља Јована Лествичника који је у Лествицама, још у 6/7. веку писао: „Виђао сам људе који би се расрдили и у свом огорчењу одбијали да једу, те су таквим бесмисленим уздржавањем само додавали отров на отров. А виђао сам и друге људе који су своју срџбу користили као згодан повод да се предаду ждерању, па су тако из јаме упадали у понор“. Мада у оба случаја гневљивости о којима говори Јован Лествичник, не изгледа да има било каквог излаза, усуђујем се да претпоставим да у оба случаја, и то уколико ови гневљиви људи заиста стигну до неке физичке, или, тачније, психосоматске болести, они могу да доживе катарсичко обраћање, следећи мисао једног светог оца који је рекао: „Једино што човека може спасти од неминовних казни за грех, јесте покајање и самокажњавање“.

Како се ваља борити са гневом и гордошћу? Једино хришћанским врлинама осведоченим у двехиљадугодишњој хришћанској пракси. Па, као што се против среброљубља боримо дарежљивошћу, или против зависти милосрђем, тако се против сталног искушења гордости боримо смерношћу, а против гнева кроткошћу и трпељивошћу. Послушајмо, најпре, мудар савет апостола Павла у Посланици Ефесцима (5 : 26): „Гњевите се, али не гријешите; сунце да не зађе у гњеву вашему“. Како је овај савет божанског апостола и мудар и благ и психолошки далековид! Павле зна, из сопственог искуства (види 1 Кор 5 „О коринтском блуднику и односу према злима“) да се сви повремено гневимо, али да не бисмо грешили у гневу, не дозволимо да дочекамо сунчев залазак у гневу, јер ће нам ноћ бити мрачнија, а снови испуњени мором.

Учитељи Цркве, говорећи о гневу, тачно уочавају да се у њему две воље супротстављају једна другој. Отуд је једино хришћански исправно да се лагано учимо (и ово учење траје доживотно) одрицању од сопствене воље, јер ако је по нашој вољи, гнев ће се обавезно јавити, а са њиме и жеља за осветом, стварном или набеђеном увређивачу. Дивно и тачно каже западни средњовековни учитељ и светитељ Тома Кемпијски: „Скроман човек је увек ведар, док у срцу охолог често влада завист и гнев“.

Није могућно, да закључимо излагање о гордости и о гневу, да се ослободимо ових „природних“, опаких страсти без одрицања од своје воље (самовоље), а то значи без понижења и гажења свога самољубља и славољубља. Заиста, „као што змија не може да свуче са себе стару кошуљицу ако се не провуче кроз тесну рупу, тако ни ми не можемо одбацити старе навике, стару кошуљицу душе и плашт старог човека, ако не прођемо тесним и узаним путем поста и понижења“, закључује свети Јован Лествичник своју XXVI Поуку.

Прелазимо сада на психолошку и психопатолошку анализу очајања, још једног од седам тешких хришћанских грехова. Очајање бих ставио на крај низа душевних збивања у човеку који започиње са жалошћу или тугом, да пређе у други тежи степен туге, назван униније (старословенски израз који најбоље изражава смисао изворне грчке речи, акидиа, а који значи малаксалост, клонулост, лењост, мрзовољу духа, суморну резигнацију), а завршава се, по живот душе и тела, опасним очајањем.

Као што смо за гордост, завист и гнев рекли да су страсти срасле са људском природом, и да нема човека, ни најправеднијег, који није повремено њихов роб, тако исто је тешко замислити неког човека који није био за краће или дуже време жалостан, клонуо и малаксао, а понекад се осећао и очајним. Људи меланхоличног темперамента, више или мање у току целог живота, у власти су основног жалосног расположења које може, али не мора, да узме патолошке размере. Урођена меланхолија је, чак, некад подстицај за стварање; познато је да је међу познатим светским писцима било меланхолика (Леопарди, код нас Владислав Петковић-Дис, Сима Пандуровић).

Иако жалост може изгледати, а често и јесте, нормална и пролазна појава, учитељи хришћанске цркве с правом су је сматрали страшћу и грехом; ми бисмо, као психијатри, рекли да тек када обична људска туга постане навика, део свакодневног понашања или пређе у клонулост и лењост, а поготово када изненада букне у човеку као очајање, нормална жалост је већ прешла границу према патолошком, чинећи човека болесним.

Може изгледати необично да су Хришћанство и психоанализа највише подозриви према оној дужетрајној жалости човека коју већ можемо стручним термином назвати депресијом. Међу најзапаженије Фројдове студије из психопатологије, спада и његов рад Туговање и меланхолија. Свако озбиљније занимање психолога, психијатра, психотерапеута, али и теолога, за депресију и меланхолију, бар када је ово интересовање концентрисано на њене психопатолошке симптоме и узроке, а не првенствено на биохемијске, метаболичке промене које се дешавају у мозгу и у крви оболелих, не може да мимоиђе радове Сигмунда Фројда и његових настављача о меланхолији. У суштини меланхолије, према психоаналитичким истраживањима, лежи патолошки јак нарцизам оболелог, који обелодањује рано поремећени однос између несвесних нагонских тежњи и човековог ја, односно његовог над-ја, неке врсте савести (мада се у целини психопатолошки појам над-ја не изједначава са хришћанским појмом савести).

Ако психоаналитичке термине који означавају суштину психичких збивања у депресивном и меланхоличном човеку (депресија се не може у потпуности изједначити са меланхолијом) преведемо, са нешто упрошћавања, на хришћанске изразе, онда ћемо се убрзо уверити у сличности суштинског оцењивања узрока, појаве, па и лечења ове страсти, греха или болести.

Према учењу Светих Отаца Цркве, постоје две врсте жалости. Прву називамо „жалост по Богу“, јер у центру збивања је оправдана туга због сопствених препознатих грехова, жеље за покајањем и поправљањем свога живота. У центру овакве жалости налази се Бог, па тако откривамо да жалост која обузме човека, не само да није непожељна и болесна, већ је неопходан подстицај ка хришћанском путу обожења, али и ка могућем хришћанском путу индивидуације или, према Јунгу, „индивидуационог процеса“, на коме путу једна од битних етапа јесте препознавање своје Сенке, свега инфериорног, рђавог и злог у нама, коју тако често и радо пројицирамо у другог човека и друге народе.

Порекло учења Светих Отаца о две врсте жалости, од којих је прва корисна и потребна хришћанима, налази се у II Посланици Коринћанима (7 : 10), недостижног психолога апостола Павла који пише: „Јер жалост која је по Богу доноси покајање за спасење, за које се не каје; а жалост овога свијета доноси смрт“. Савременим језиком рекли бисмо да свака болест коју човек себи дозове – а свака болест има корена у гордости, гневу и тузи – изазов је за човека. Као што је гордост изазов смерности, а гнев трпељивости, тако је и туга, то предворје депресије, али и Силоанске бање, изазов хришћанској ведрини, тој са љубављу врхунској хришћанској врлини, која и јесте вера у васкрсење и вечни живот.

А како је са оном другом врстом жалости за коју апостол Павле каже да доноси смрт човеку? Није ли то она жалост која заузима човека у чијем центру није Бог, него самољубив, себичан и горд сâм човек?! Оваква жалост, према Светим Оцима Цркве, носи обележје мрачне апатије, безнадежне туге, доводећи до нереда у духовно-моралном животу. Као лекари уочавамо да је код ове врсте жалости већ реч о депресији као болесној појави у животу човека, хришћанина или нехришћанина. Депресиван болесник, заиста, губи наду у оздрављење, све види црно, увређено се повлачи од света, свесно или несвесно оптужујући га за узрочника своје болести, губи интересовање за било коју активност, осим опсесивног бављења собом. Није лако у оваквом поодмаклом стадијуму жалости, односно већ и депресије, сагледати стварне узроке жалосног стања. А узроци, и према динамички оријентисаној психијатрији, и према хришћанском учењу, исти су: гордост, завист и гнев. Урођена тежња у човеку ка сазнању, усавршавању и осмишљавању живота (воља за смислом, рекао би Виктор Франкл), код многих људи, из различитих спољашњих и унутарњих разлога, претвара се у тежњу за поседовањем (људи и ствари), у наткомпензаторни механизам неуротичног и психотичног доказивања себе (обично услед прождирајућег, свесног или несвесног, осећања инфериорности), што, брже или спорије, неминовно води исцрпљењу душе и тела, чији је крај – гнев и жалост, опет као знак повређене гордости. Зато је оправдано извођење порекла жалости код учитеља Цркве из гнева, јер гнев жели освету, а ако се освета не оствари, рађа се жалост.

Затворени круг (circulus vitiosus) успоставља се, на жалост, релативно брзо при нагомилавању наших мана или грехова које не препознајемо на време. Зла воља према људима која дочека ноћ, уместо да не сачека залазак сунца, брзо се претвори у гнев, а овај увећава злу вољу. Овај кобни круг морао је сам на себи да искуси онај учитељ цркве који нам је оставио овакав драгоцен савет: „Старај се изнад свега да чистиш себе од зле воље према људима. Јер гомилајући злу вољу према људима, гомилаш отров који ће тебе, пре или после, уништити као човека“. Ово, толико пута у току две хиљаде година, праксом потврђено хришћанско искуство, данас је нашло изванредну потврду у психосоматској медицини, у патофизиологији мозга код депресије, откривајући патолошке састојке у крви особа излаганих, спонтано или вештачки, дуготрајном стању гнева или жалости.

Као што савремена психијатрија разликује више врста депресија код човека (ендогена, реактивна, неуротична, маскирана, органска итд.), код којих узрок није један исти, тако и хришћанско учење о жалости уме финије да разликује узроке, не одступајући од корена свих жалости: гордости, зависти и гнева. Тако нам свети Јован Лествичник, у већ спомињаној XXVI Поуци Лествица објашњава једну врсту жалости која је веома распрострањена, али која је, по моме мишљењу, и узрок тврдокорном атеизму многих људи. Ево тог објашњења Јована Лествичника: „Постоји једна врста очајања (ову врсту жалости, дакле, свети Јован Лествичник степенује до самог врха, односно краја неизлечене жалости – очајања, примедба В. Ј.) која произилази од многобројности грехова, од оптерећења савести и несносне туге, када душа под теретом великог броја рана тоне и дави се у дубини очајања“.

Свака нелечена физичка рана гноји се, проширује и стиже до кости. Сасвим је тако и са сваким нашим нелеченим грехом. Са гордошћу, најстарији грех света и човека – завист, прождире нас временом, и душевно и телесно. Слично је са мржњом према својим ближњим, са увредама које наносимо овима, похлепом за новцем, јелом, посебно блудом. Нагомилани, а неокајани греси наши, најпре нас чине гневним према другим људима, затим тужним и жалосним, али онда, временом, тупим и равнодушним, препуштеним унинију, тј. клонулости и лењости. У једној овако узнапредовалој фази, назвали је хришћанском или психијатријском болешћу, само Божије чудо може да покрене оваквог очајника да разбије окорелост свога срца и да тако престане са тврдокорним, свесним или несвесним убеђењем, да му нико не може помоћи, ни људи, ни Бог.

Од мање тешких облика жалости са оваквим последицама, треба споменути доста раширени облик туге код људи претерано оптерећених бригама овога света које наука о неурозама назива анксиозним (страшљивим) и опсесивним (принудним) неуротичарима. Вазда несигурни у себе, неповерљиви, а онда, зато такви и према својој ужој и широј околини, ови људи у страху очекују сутрашњицу, заокупљени не само реалним, већ много више нереалним бригама које гуше сваки полет духа према Богу и сваку чежњу душе за морално-духовним усавршавањем. Изморени страшљивом бригом за будућност, овакви људи завршавају дан, а некад и живот, у бесплодној жалости, не стигавши да се прену од речи руског старца, преподобног Теофана Затворника (умро 1894), који као да је за њих сковао ову поуку: „Многобрижност је болест палог човека, човека који покушава да искључиво сâм определи и оформи своју судбину, те непрестано планира и јури лево-десно да то оствари ... Избегавај бригу. Ради свој посао ревносно, Богу посвети сав свој труд и Његовом се руководству предај ... Неумерен рад замагљује памет и охлађује срце, а то удаљава од Бога као извора сваког добра“.

Још неколико речи о унинију као међуфази жалости и очајања. Видели смо да је то она врста жалости која, према речима апостола Павла, прети смрћу човеку (вероватно се мисли, у првом реду, на душевну смрт), али ова, доводећи до разбољевања од неке психосоматске болести – практично можемо мирно рећи да су све болести психосоматске – може збиља да одведе човека у смрт, јер услед безнадежности коју доживљава човек болестан жалошћу, он престаје да ради на себи. Од овога момента, према светом Нилу Синајском, жалост као „болест душе“ прелази у униније као „изнемоглост душе“. У стању унинија душа је лења, креће се бесциљно, малаксала је и клонула, пасивна је и учмала, и остаје таква дуже време, или прелази из унинија у очајање; ни очајање није последње могуће стање душе и тела, јер и из њега постоје три излаза: један спасоносан и два погубна. Онај спасоносни спомиње велики дански философ Серен Кјеркегор када, на њему својствен парадоксалан начин, поручује: „Очајавај! Изабери, дакле, очајање ... Очајавање је бирање. Шта се ту бира? Бира човек самога себе, али не у својој непосредности, не као случајну личност, већ у својој вечној важности ... Није далеко време кад ће се, можда по доста скупу цену, сазнати да полазна тачка за налажење апсолутнога није сумња, него очајавање“. То је онај могући егзистенцијални скок из „кућишта“ на отворено море, о коме пише Карл Јасперс, који би, можда, могли, у извесним случајевима, да изједначимо са хришћанском метанојом, од које почиње нов живот, у Христу и за Христа.

Друга два погубна пута којима се може завршити очајање које обузме човека и у њему дуго траје, јесу самоубиство и нека тешка, често неизлечива, психосоматска болест, као скривени вид самоубиства.

Жалост која се некад заврши унинијем сналази и оне амбициозне и горде људе који више хоће него што могу, који се и физички и психички тако премарају да из њих избија гнев и бес и на безначајне поводе, што код, конституцијом и начином живота припремљених људи, ствара услове за добијање инфаркта срца или мозга, такође психосоматских болести, нарочито када погађа људе у млађим и средњим годинама живота.

И, већ по не знам који пут, гордост је још једном узрок жалости, која се увећава све до очајања, код оних људи за које свети Јован Лествичник пише: „А постоји и једна друга врста очајања која нас обузима од гордости и високог мишљења о себи, кад они који су пали мисле да нису заслужили једно такво понижење“. Колико је само оваквих људи свуда око нас и у наше време! Колико је само ова њихова жалост, збиља, жалосно много удаљена од хришћанског поимања скромности и свести о својој грешности!

Завршићемо овај наш други чланак на тему „Свети Јован Лествичник и наше време“ посвећен људским страстима (гордости и гневу, жалости и очајању), изношењем поуке Пастира светог Јерме из 2. века после Христа, још једног блиставог хришћанског учитеља који је чудесно умео да споји у себи лепоту и ведрину хришћанске трансценденције са дубином психолошког искуства опитног боготражитеља. „Одбаци од себе жалост“, вели свети Јерма, „јер је она сестра сумње и гневљивости. Обуци се у веселост која увек има милост код Бога и пријатна му је, те у њој уживај. Јер сваки ведар човек добро чини и добро мисли и пренебрегава жалост. А ожалошћен човек увек чини зло. Пре свега чини зло што ожалошћује Духа Светог који је ведар дат човеку; друго, пак, ожалошћујући Духа Светог чини безакоње, не молећи се, нити се исповедајући Богу. Мољење ожалошћеног човека нема моћи да пред жртвеник Божији изађе. Помешана жалост са молитвом не допушта молитви да чиста изађе пред жртвеник Божији. Очисти стога себе од зле туге и живећеш у Богу“.

ВЛАДЕТА ЈЕРОТИЋ

Нећемо никада престати нашу борбу нити повити главу пред нашим непријатељима Немцима, који користе извесне заблуделе синове српског народа као што су недићевци и љотићевци.

Д М
Одговори
#18

ИЗБОР ПАРТНЕРА- СЛУЧАЈ ИЛИ ЗАКОНИТОСТ


Када се животна збивања посматрају површно, човек лако поверује да су она, као и његове сопствене акције, или дело чистог случаја или плод његове слободне одлуке. Међутим, када се појаве бројне препреке, па се оне још и понављају, често монотоном једноликошћу, настане пометња у главама људи и ускрсавају прва питања. Да ли ми се ове незгоде дешавају зато што је неки непријатељ, кога још не могу да препознам, умешао своје прсте, да ли је то воља неке мени непознате судбине или су то можда само природне последице неке мени до сада непознате унутрашње законитости? Нас ће овде занимати само ова последња претпоставка.

И до Фројдовог открића детерминисаности психичких збивања у човековом животу, психологија је познавала извесне законе до којих је могла доћи експерименталним путем. Открића психоанализе нису могла да се докажу на исти начин, али људи који су их проучавали и проверавали одмах су интуитивно осетили да је она открила неке опште законе који важе за све људе и за сва времена. У читавој науци, међутим, почело је да се дешава нешто парадоксално.

Када су на почетку нашег века новија истраживања атомских збивања све више откривала да њихови закони нису строго каузални и када се писало да се славна Лапласова тврдња о постојању једног потпуно детерминисаног универзума не може одржати, Фројд је рушио заблуде о слободној човековој вољи, и то са стране са које се напад најмање очекивао – психолошке. Човеково Ја у своме деловању најчешће није слободно, оно је зависно од несвесног живота који носи неке друге, у односу на свесни живот, старије, мењању слабо или никако подложне законитости. Тако је настала занимљива, конфликтна ситуација у мишљењу филозофа и психолога. Док се у детерминизам физичких збивања у природи, све више, открићима атомске физике, мешао и моменат индетерминизма, у психоаналитичкој концепцији о човеку све је више преовлађивало детерминистичко схватање о тзв. слободи човекове воље. Само је Карл Густав Јунг, од класичних аналитичара, покушао да се приближи неким индетерминистичким концепцијама савремене физике, претпоставком, до које је дошао пред крај свога живота, једног новог акаузалног принципа, принципа синхроности. Можда ће се филозофска мисао савремене психологије и психопатологије у будућности кретати баш овим путем, који је утро Јунг. Можда.

За сада, међутим, истраживања једног другог, значајног аналитичара, Леополда Сондија (L. Szondi) још су окренута открићима управо запрепашћујуће каузалности у готово свим одлучујућим актима у току човековог живота. Сонди је, наиме, тврдио, ослањајући се чак на генетику, да је све у човековом животу, од његовог избора позива, избора партнера до избора болести и чак смрти, више или мање детерминисано борбом наследних гена. Овде ћемо се задржати само на врло интересантном питању избора сексуалног партнера, брачног друга, у човековом животу, овога пута не осврћући се више на Сондија.

Већ су и лаици уочили да постоје изразито срећни и изразито несрећни избори партнера супротног пола. У првом случају људи употребљавају израз: они су се идеално нашли, претпостављајући интуитивно да је ту реч о неким допунама које нису само психичке већ су и физичке природе. Не можемо се задржавати на теоријама о међусобној допуни полова, које се заснивају првенствено на неким урођеним, конституционалним, дакле биолошким одликама. Подсећамо само на познату Вајнингерову теорију, по којој жена која у себи носи, на пример, три четвртине мушкости, тј. мушких особина, и то најпре у своме физичком бићу а онда и у психолошким манифестацијама, налази најидеалнију и сексуалну и психолошку допуну у неком мушкарцу који ће у себи носити три четвртине женствености, дакле женских особина, и обратно. Нас ће овде више интересовати проблем психолошких сличности и разлика међу половима, које производе међусобно привлачење, односно одбијање партнера.

Народне изреке (по којима се сличности траже, али и супротности привлаче) не пружају нам никакву значајну нити убедљиву полазну тачку, јер казују, површно и уопштено, нешто што свакодневно искуство пружа. И овде је Фројд отишао много дубље у истраживање комплексне проблематике избора партнера. По њему, свака особа тражи свога партнера по угледу на један од оних двају објеката из првог периода свога еротичног живота. Та два објекта за једну особу јесу она сама, а затим њен родитељ. Стога постоје два типа: тип наслањања, коме су више склони мушкарци и који траже у своме партнеру свога родитеља, и нарцистички тип, који своје љубавнике бирају према себи и у коју групу долазе они који су по својој конституцији перверзни, они који су хомосексуални и лепе жене. Такве жене воле саме себе и то оним истим интензитетом којима их воле мушкарци.

Осим Фројдовог мишљења, навешћемо још само теорију Винча (R. F. Winch). То је теорија комплементарне потребе у избору партнера, која се углавном односи само на здраве особе. По овој теорији, сваки човек у избору партнера тражи ону особу која му обећава највеће могуће задовољење његових потреба за допуњавањем сопствене личности. Ове особе, дакле, много су више комплементарне него сличне особи која их тражи.

У случајевима неуротичног развоја личности, у току формирања њене коначне структуре, како под утицајем негативних конституционалних фактора тако и под утицајем реметилачких фактора средине, у првом реду утицаја родитеља, долази до свих могућих погрешних комбинација у избору партнера Кад нека особа, на пример, промени неколико партнера, од којих је сваки окарактерисан изразито негативним и деструктивним цртама, онда многима постаје јасно да мазохистичка структура ове особе тражи управо онаквог партнера који ће да јој прибави задовољство мучећи је. Готово увек у питању су не савладани унутрашњи конфликти из раног дечјег доба, који су онда само пројицирани у псеудообјектним односима. Спољни свет служи тада само као арена на којој се инсценирају несвесни конфликти. Таквих и сличних комбинација има врло много.

Помоћ оваквим особама, уколико не дође до релативно ретког, спонтаног преображаја лоше распоређених делова мозаика личности под утицајем отрежњавајућег искуства реалности, могућа је само стрпљивим и дугим психотерапеутским лечењем. А тада је заиста могуће, суптилном анализом односа детета према родитељима, чак сасвим запостављајући конституцију и Сондијеву претпостављену борбу наследних гена, успешно реконструисати несвесну „идеју водиљу“ која је неког неуротичара одвела управо једном и одређеном избору партнера.

Не желимо ипак да запостављамо и активну улогу међусобног утицања и мењања и то како у позитивном тако и у негативном смеру, у току заједничког живота партнера (позитивног или негативног, већ према томе да ли код личности преовладавају претежно конструктивне, проспективне тенденције са свешћу о дефекту, или претежно деструктивне и самодеструктивне тенденције). Шансе за позитивним мењањем постоје готово увек тамо где су здраве снаге љубави и предавања јаче од снага које везују два човека због њихових дефеката.

Управо се у процени оваквих тенденција састоји она спасоносна, одлучујућа реч лекара у брачним саветовалиштима. Не проценити на време преовладавање садистичких и деструктивних тенденција код једног од партнера, упорним покушајем одржавања оваквог брака, значи ићи наруку овим тенденцијама и сигурном физичком и психичком уништењу другог партнера. Истој опасности подлеже лекар када одобри пребрзу једног одлуку једног партнера да брак треба што пре раскинути и онда када код обоје постоји још довољно простора за међусобно позитивно мењање.

Ето, и лекари и лаици још стоје пред једном загонетком човековог психичког живота. Ова загонетка је тек почела да се решава. Она је сложена и комплексна и зависи од много чинилаца, пре свега од психичког здравља или психичке неуравнотежености партнера. У првом случају загонетка постаје још тежа, у другом детерминизам у избору партнера свакако је јачи од слободе у избору.

ВЛАДЕТА ЈЕРОТИЋ

Нећемо никада престати нашу борбу нити повити главу пред нашим непријатељима Немцима, који користе извесне заблуделе синове српског народа као што су недићевци и љотићевци.

Д М
Одговори
#19

О ОПРАШТАЊУ УВРЕДЕ

Живимо у страшно време, када су новине пуне вести о злочинима међу најближим члановима породице, који се често збивају због најобичнијих ситница, па чак и баналности. Једини начин да се човек заштити од таквих искушења јесте да се стално бори против гнева.

Свети оци кажу да је гневљив човек добровољни епилептичар (Лествичник), а да је гнев последица наше самовоље. Уместо да се препуштамо вољи Божјој, ми хоћемо да се твори наша, грешна и промашајна, воља. Зато је, по старцу Тадеју, основно:

– Обраћати пажњу на добре мисли и жеље, и не обраћати пажњу на увреде. Не бринути за будућност: човек мисли ово, мисли оно, а испадне нешто сасвим десето. Млад човек треба да ради све што може, и да, кад стекне породицу, живи за породицу и за ближње. Тако он постаје пример и другима. Треба да имамо мисли које ће бити добре и корисне, нама и ближњима. Нема неке велике користи између младости и старости.

И старац може бити млад, и обратно. То зависи од душевног настројења. Велики је успех видети расположеног човека на улици. Сви ми имамо дар да видимо нечије душевно расположење. А, иначе, много је потребно да се неко ослободи негативних помисли. Дође му један – теши га, не вреди; други, трећи – ништа. А онда добије утеху од детета које га загрли, јер је дете пуно благодати, и детету су сви добри. Кроз дете га озари благодат, и он се ослободи депресије.

СТАРАЦ ТАДЕЈ ВИТОВНИЧКИ

Нећемо никада престати нашу борбу нити повити главу пред нашим непријатељима Немцима, који користе извесне заблуделе синове српског народа као што су недићевци и љотићевци.

Д М
Одговори
#20

КАДА СУ РЕЧИ ЗАМЕНИЛЕ КАМЕЊЕ


Недавно је и медицина потврдила да не постоје само соматске и само психичке болести, већ да је свака болест мешавина психосоматских узрока који своје утемељење обично имају у мозгу, дакле у мислима.


Ко од вас нама греха, нека први баци камен
Нико није бацио камен.
Тако је наш Господ пре два миленијума спречио једно каменовање
и једно простачко весеље доконе и надобудне руље.

Данас, када су речи замениле камење, као да нико више не обраћа пажњу на поенту овог догађаја. Ретко ко, кође, тај догађај сравњује са оном јеванђелском поруком да не судимо једни другима, док готово нико све ово ни не доводи у везу са поуком Светог Јована Златоуста да треба да будемо строги према себи, а благи према другима. И заиста - који је мотив огољавања туђих живота до те мере да се само мане и грешке уочавају, разматрају!


РАЦИОНАЛИЗАЦИЈА ВЛАСТИТИХ МАНА

Два мотива су очигледна. Један је рационализација властитих мана, где се сам човек просто утеши туђим грешкама и тако се уљуљкава властитим тетошењем сопствених мана и слабости. Други мотив је, можда, гори од првог: показивање себи и свету да је он сам праведнији од других чим, ето, себи даје за право да суди, односно да критикује туђе животе, туђа деловања, размишљања...
Да када се крене тим путем границе не постоје, сведочи податак да је Руска православна црква чак забранила поједине интернет-форуме на којима су црквени великодостојници критиковани од стране неафирмисаних праведника који су на такав начин, очигледно, више желели да укажу на сопствено постојање, него ли на грешке поменутих великодостојника.

Нажалост, и код нас постоје одређени интернет-форуми на којима, очевидно, докон и надобудан свет претреса животе појединих свештеника и, чак, владика дајући себи за потпуно право да на тај начин и са толиком горчином куди оне који их представљају пред Богом на Светој Литургији и моле се за њих. Ако узмемо у обзир да свако од тих праведника зна ону чувену Јеванђелску поруку не судите да вам не буде суђено, сасвим је разумљиво да себи поставимо питање откуд толико осуде. Откуд толико гнева, револта, отворене агресије међу људима. Зар је заједница светих престала да постоји, зар се догађај Литургије за толико изменио да сама причасна заједница уместо литургијског љубимо једни друге, исповеда неку другу реалност са кудимо једни друге!


УЗРОЦИ СУ У МИСЛИМА

Какве су ти мисли, такав ти је живот. - Ово је доживљена поука једног новијег старца који као да је хтео да скрене пажњу на повезаност мисли и живота у оном есенцијалном смислу где болест мисли узрокује болест тела. Недавно је и медицина потврдила да не постоје само соматске и само психичке болести, већ да је свака болест мешавина психосоматских узрока који своје утемељење обично имају у мозгу, дакле у мислима. Ако овај податак узмемо као меродаван, онда нас неће зачудити ни статистика која говори о енормном порасту стреса и депресије од средине прошлог века до данас. Сувишно је рећи да су узроци управо у мислима (које се све више окрећу ка другима, а све мање к себи).

Све се више броди туђим животима, те су (самим тим) чешћи и бродоломи у властитом, а онда анксиозност, стрес, депресија узимају свој данак док сам човек, уместо да схвати узрок, уместо да преуми сопствено кормило, све више и горче наставља по старом, тотално убеђен да су за све криви други, а да је он сам раван старозаветним пророцима. Тако су поменути интернет-форуми само израз поменутог нерада на себи. А ако свему овоме додамо још и старозаветну поуку (императив) пази на себе, онда више немамо изговора, онда једноставно морамо применити библијски рецепт интроспекције којом ћемо спознавати, дакле, кориговати себе, те самим тим за друге нећемо ни имати времена, док ће наша психа и наше тело бити растерећени болестима неспознаје себе - анксиозности, стреса, разних видова неуроза које се опет изражавају кроз логореичност, депресије...


РАСТЕРЕТИТИ СОПСТВЕНИ УМ

Растеретити сопствени ум непотребних мисли, то је предуслов, боље рећи - императив здравог живота. Колико је то потребно, заправо неопходно, сведочи податак да сам човек (осим дисања, које се може изводити и вољно мада је махом аутоматизована радња) не контролише сопствене виталне функције. Оне су усклађене комплексним аутономним нервним системом, симпатикусом и парасимпатикусом.
Равнотежа ова два конкурентна дела вегетативног нервног система регулише главне виталне процесе и функције у телу. Ефектори ових налога који иду мимо наше воље су глатки мишићи који се налазе у унутрашњим органима, једњаку, желуцу, цревима, зидовима крвнихи лимфних судова, каналима жлезда.
Све функције жлезда са унутрашњим и спољашњим лучењем функционишу мимо наше воље, делимично се међусобно регулишу по типу повратне спреге, а делимично су под утицајем микро- и макро-климе и околности у којима се наш живот одвија. Иако својом вољом не можемо утицати на аутономне функције, на њих можемо утицати посредно, преко онога што интројицирамо, дакле уносимо у себе, а то су храна, пиће, призори, звуци, мириси, док пресудан утицај на збивања у себи остварујемо мислима и осећањима. Ако је нешто од овога набројаног лоше, онда ће и животни процеси у нама бити лоши. Разуме се да је већина набројаног - с обзиром на велику загађеност - лошег квалитета, што делимично и објашњава толики пораст стреса, анксиозности и депресије од средине прошлог века па до данас.

Но, оно што је утешно јесте то да човек може бити господар својих околности у одабиру православног начина живота као сопственог начина живота. А то значи да постом негује сопствено тело штитећи га од нездраве хране, док сопствени ум милује молитвеним начином одвраћајући га од сувишних информација, судова и промишљања. Тако човек у свом животу прави склад и усвојим особеним околностима сведочи потребу хришћанске свакодневице као алтернативе хаотичном и убрзаном животу данас.
И данас, дакле, као и увек, човеку као претпоставка напредовања и здравог живота још једино остаје сусрет са самим собом. На том путу узрастања човек се обликује - дефинише; јача свој дух чинећи га здравим, а ако је дух здрав, тело ће га неизоставно пратити.

О. УГРИН ПОПОВИЋ

Нећемо никада престати нашу борбу нити повити главу пред нашим непријатељима Немцима, који користе извесне заблуделе синове српског народа као што су недићевци и љотићевци.

Д М
Одговори
#21


Нећемо никада престати нашу борбу нити повити главу пред нашим непријатељима Немцима, који користе извесне заблуделе синове српског народа као што су недићевци и љотићевци.

Д М
Одговори
#22


Нећемо никада престати нашу борбу нити повити главу пред нашим непријатељима Немцима, који користе извесне заблуделе синове српског народа као што су недићевци и љотићевци.

Д М
Одговори
#23


Нећемо никада престати нашу борбу нити повити главу пред нашим непријатељима Немцима, који користе извесне заблуделе синове српског народа као што су недићевци и љотићевци.

Д М
Одговори
#24


Нећемо никада престати нашу борбу нити повити главу пред нашим непријатељима Немцима, који користе извесне заблуделе синове српског народа као што су недићевци и љотићевци.

Д М
Одговори
#25

https://twitter.com/shumadinac?lang=en
Одговори
#26


Нећемо никада престати нашу борбу нити повити главу пред нашим непријатељима Немцима, који користе извесне заблуделе синове српског народа као што су недићевци и љотићевци.

Д М
Одговори
#27

.
ОДЛАСЦИ КОД ВРАЧАРА И ПСИХОЛОШКИ ПРОБЛЕМИ (ПИТАЊЕ ПСИХОЛОГУ)



Помаже Бог.

Налазим се у великим проблемима, наиме моја мајка је више пута ишла код врачаре, задњи пут јутрос, због мог брата који има проблем са константним кошмарима, нервозом, несаницом.
Иако сам је више пута упозоравао да је одлазак код врачара и гатара тежак гријех, она је упорна да није, да хоће само да помогне свима нама, чак ми је у љутњи рекла да и ја морам ићи код те врачаре, да не бих „пропао“.

А ја знам да је то тежак и гријех и прије ћу пред стрељачки вод,но код тих сатанских слуга.
Жестоко смо се посвађали јутрос, али ја не одустајем, не признајем те ђавоље слуге и тачка.
Шта да радим, веома сам нервозан, ако ме буду притискали да идем код те гатаре, ја ћу отићи од куће.
Помозите ми, молим вас, шта да радим, помените у својим молитвама. Хвала.

.

ОДГОВОР ПСИХОЛОГА:

Бог помого,

Иако је наизглед необично да се ово питање постави психологу, па и православном, у наставку мог одговора ћете видети да је итекако адекватно.


• Какве везе одласци код врачара, гатара, спиритиста и окултиста различитих врста имају са психолошким проблемима?


Говорећи најпре на основу сопственог професионалног искуства – имају огромне везе. Заиста није претеривање када кажем да имају огромне везе. Готово да није било особе која је дошла код мене на психолошки разговор, која има озбиљнији личан психолошки проблем или такав проблем има неко у породици а да није чинила следеће две ствари:


1. ишла код врачара или се и сама бавила тиме, или се тиме бавио неко од чланова породице (под термином «врачара» подразумевам много ширу групацију људи који се користе енергијама које, да благо кажем, «нису од Бога». Дакле, мислим на: врачаре, особе које «скидају урок», спиритисте, саливаче страха/олова/страве, особе које се баве источњачким и њу-ејџ медитацијама, особе које «лече» сопственим урином или бајалицама, екстрасензори, биоенергетичари – особе које «лече» без контакта са телом особе и на даљину, хипнотизери, реики-терапеути, особе које подучавају јога медитативне технике, астролози и они који израђују наталне карте, нумеролози, особе које «лече» енергијом својих руку, људи који имају «неке посебне дарове, виде неке ствари које ће се догодити или су погодили да су се догодиле», спиритисти који гатају са тарот-картама, окултисти, призивачи духова, «побожне жене» које имају свој духовни покрет, секташи, људи који имају «неку способност» а окружени су иконама и саветују људе да иду и у цркву, особе које пропагирају трансцеденталну медитацију, «Силва» методу проширења ума, харе кришна покрети, особе које се баве хороскопом, «белом» магијом, црном магијом, виском, бурмама, које «имају побожна виђења и снове», и тако даље.)


2. излагала себе блуду, разврату, блудним гресима, чинила блудна дела

Наш свештеник Бранислав на овом месту додаје да свако изопачење, претеривање и застрањивање сексуалне природе јесте блуд и разврат и представља смртни грех – и за душу и за тело, јер како каже апостол Павле «А тијело није за блуд него за Господа, и Господ за тијело.” (1.Кор, 6 : 13)
Ове две групе греха толико разорно делују на људску психу и живот, јер човек на тај начин нарушава свој «духовни имунитет» и тако чини себе и своју породицу подложном јачем утицају злих сила.


Што нас доводи до следеће неуобичајене теме за једног психолога, али не и за православног хришћанина и психолога, а то је – ђаво.



• Постоји ли ђаво заиста? Да ли постоје и његове слуге, пали анђели, у светоотачким списима познатији као – демони, мрачне силе?



Или је то само метафора за неке мрачне стране наше психе («ђаво ће га знати зашто томе не могу да одолим»), за нашу склоност ка пороцима («ђаво ме тера») , за наше «несвесно» које је нагонско а за које нас наш «супер-его» (под којим се у психологији подразумева нешто слично савести) прозива.


Митрополит Антоније сурожски, који је иначе био и лекар класичне медицине (докторирао медицину на универзитету у Паризу) а био је и наш савременик све до 2003.године – дакле, ни у ком случају неки «неуки, затуцани, сујеверни човек који је живео пре него што је било каква наука постојала» – рекао је:

«За савременог човека, нарочито васпитаног у нерелигиозном или антирелигиозном свету, тешко је да прихвати мисао о томе да заиста постоје мрачне силе – не само замрачене области у нашој сопственој души, већ мрачне демонске силе. А ипак, имамо сведочанство великог броја људи, хиљаде светитеља, који знају из искуства и упознали су се са постојањем демона.»

Колико год чудно звучало, данас постоји пуно људи који ће за себе рећи да верују да Бог постоји, да верују у Бога, чак и иду у цркву понекад, али када им се каже да ђаво такође заиста постоји, да је он такође најреалнија реалност као што је и Бог – ту ће већ помислити да је онај који им то говори мало верски и психички «застранио».


Када је у питању деловање злих сила кроз врачаре, људи се, парафразираћу Јевгенија Гончарова, деле на три групе:

једни и даље сматрају врачаре чистим шарлатанством, којима моћ (уместо од стране демона) дају људска глупост, склоност сугестији, сујеверју, самообмани, наивности, ирационалности.
други, који су се (на своју несрећу) лично сусрели са необјашњивим и ужасним деловањем злих сила које нису људске нити материјалне природе већ духовне, не могу тако лако да порекну њихово постојање, али не знају како да се боре против њих и како да се заштите од њих.
најзад, постоје људи који знају да демонске силе постоје, да ђаво заиста постоји, и како се од њега могу заштити, а шта не треба да чине да не би себи и својим ближњима нанели духовну штету и несрећу.




• Како је повезано излагање себе овим енергијама које нису од Бога, том деловању врачара кроз које на човека који им долази за «помоћ» дејствују нечисте силе – са психичким тегобама?



Ми, православни, знамо да је човек трочлана структура – сачињава га дух, душа и тело, и да оно што се догађа на духовној равни (грехови) продире у нашу психу и изазива различите симптоме које касније психологија просто евидентира и назива одређеним терминима попут анксиозни поремећај, опсесивно-компулсивни поремећај, сексуалне дисфункције, родна дисфорија, депресија, биполарни поремећај, схизоафективни поремећај, итд.

Секуларна психологија не може да види оно што су бројни светитељи и духовни учитељи Православне Цркве знали вековима и миленијумима уназад а то је духовни узрок за ове душевне проблеме.


Морам да нагласим да нема сваки психолошки проблем духовни узрок. Међутим, не узимати у обзир чињеницу да може постојати и духовни узрок – то чини секуларну психологију веома осиромашеном и ограниченом у смислу помоћи човеку . Психологија је дала велики допринос у детаљном опису манифестација неког психолошког проблема, међутим, када је у питању разумевања узрока – ту једноставно нема много да понуди.
Да се вратимо на духовне узроке за психолошке проблеме.


Људи понекад иду код врачара зато што њихова вера у Бога садржи одређене духовне заблуде.


То нису они греси моралне природе које најчешће и сматрамо гресима, и које људи који иду на исповест обично и исповедају. У питању су греси директно уперени против Бога, који директно трују непосредан контакт човека са Богом – Богом који је наш Творац, Творац свега на овом свету, праведни Судија и милостиви Отац. И не заборавимо: Сведржитељ – Онај без чије дозволе се ништа, баш ништа на овом свету не може догодити.


Једна од тих духовних заблуда је, дакле, та да Бог ипак није свемоћан тј. да постоје одређене околности на које ни Бог не може да утиче.
Јеванђеље нам каже да без воље Божије демони немају моћ да уђу чак ни у свиње. (Мт, 8: 28-32)

Што се тиче страха да ће нам неко моћи бацити урок или нас заврачати, да нам нека врачара може по налогу других бацити неку црну магију на нас, а да нас од тога Бог не може заштити, свети Амвросије Оптински каже:

“Што се тиче твог дечијег страха да будеш у власти сатане преко неке врачаре, ти самим тим само показујеш да су твоја схватања о томе шта је хришћанин, о Богу, о ђаволу – су појмови сеоске бабе. Ако у свиње нису смели демони да уђу без воље Исуса Христа, како ће они ући у људе?»

Дакле, ако нам се јавља такав страх, то је сигуран показатељ да ми гајимо духовну заблуду да Бог није свемоћан, да није Сведржитељ, те да постоје неке околности и ситуације које Га «превазилазе» и које се дешавају мимо Његове Воље или Његовог Допуштења.



Друга заблуда је да је довољно ићи повремено у цркву, славити славу, крстити децу, палити свеће, затражити од свештеника да очита молитву за здравље – да је то онда довољан услов којим ћемо задовољити Бога тако да нам се неће десити нека невоља.
Ово нису стварна дела вере, већ магијски приступ – да ћемо скупом неких поступака које не чинимо срцем већ претварамо у спољашње ритуале од Бога добити «заштиту од урока и несреће». То је, фактички, третирање Бога као врачаре.


Бог није некакво љубавно сунашце које зрачи љубављу без обзира шта ми чинили и да ли Га ми поштовали. Бог је Личност, као Ви и ја, и Бога не смемо узимати здраво за готово.

А посебно не треба према Богу да се односимо ни магијски а ни потрошачки (користољубиво).
Благодат Божија од таквог човека одступа, јер Бог се не намеће никоме, и тада човек постаје све мање заштићен пред злим силама.


Ово губљење заштите Божије се не дешава зато што је «Бог престао да га воли и зато што не би хтео да га заштити. Господ воли и оне који су заборавили на њега, и жели спасење сваке душе. Али спасење је само у живљењу са Богом.» Нема ту никаквог места за неко магијско мишљење, већ су ствари у духовном животу веома јасне – ко живи у складу са Божијим заповестима и труди се у свом животу да тражи и испуњава Божију Вољу за њега – тај је заиста са Богом. И Бог је са њим и тада нико и ништа на овом свету не може да му науди.


Ако смо заиста са Њим, то морамо показати својим животом и делима (не ритуалима већ преображајем своје душе и живота). Не можемо ићи код врачара по помоћ због страха, кошмара и дрхтавице, а истовремено мислити да смо са Богом јер ето кажемо да верујемо да Бог постоји, платимо свештенику да очита молитву за наше здравље, итд. То је илузија.


КАКО ВРАЧАРИМА УСПЕВА ДА МАНИПУЛИШУ СА ЉУДИМА?


Дакле, када смо лишени заштите Божије, тада смо у зони огромне духовне опасности – демонске силе тада крећу преко врачара да манипулишу са нама, често на начин да човек непосредно након одласка код врачаре осети заиста неки «бољитак» у односу на своју психичку тегобу због које се и обратио врачарама.


КАКО ТО ДА ВРАЧАРИМА "УСПЕВА"?


Па, ако су страхове претходно изазвали демони, они могу својевољно одлучити и да их привремено «обуставе» зарад једног много вреднијег циља за њих – финалног освајања човекове душе. И то чак и душе не само тог човека, већ и његових ближњих и шире околине која чује да је та врачара том човеку «помогла».


Након неког времена, по правилу, појављује се или поново исти проблем, или други – такође тежак. Тада човек креће већ својим «утабаним» путем и то све лакше и лакше – настала је нова тегоба, па идем код врачаре која ми је прошли пут «помогла».
За то време, у животу те породице или тог човека почињу да се, осим тих тегоба, дешавају и многе друге невоље и несреће – неслоге у породици, свађе, разводи, застрањивања деце, … све почиње некако да се урушава и да се ствара једна тегобна, мрачна животна атмосфера, која има за циљ да човек учини последњи чин одрицања од Бога – да Га окриви за своје невоље и тежак живот.


Дешавају се све тежа психичка стања, човекову душу обухвата некакав метафизички мрак и метафизички страх, и мрежа над његовом душом се све више плете.


Свети Јован Златоуст о томе говори овако – у својој поуци „О онима који се лече од болести враџбинама“ он строго упозорава да се не сме ићи непријатељима Божијим, маговима и чаробњацима, да је боље умрети него непријатељима Божијим ићи. И да они који користе њихове услуге умиру пре времена и у муку вечну иду. Јер онај који иде астролозима, „сам себе лишава помоћи Божије, презрео ју је и ставио је себе ван промисла, (те зато) ђаво како хоће, управља и располаже (његовим) делима“.



А свети Максим Грк каже о астрологији и «видовњаштву»:

„… Зна свелукави (мисли се на ђавола, прим.уред.Има Наде) да посредством обмане предсказања лако може да нас одвуче од Бога и привуче к себи, примора нас да верујемо да звезде владају нашим поступцима и расуђивањима, а када буде прихваћена та вера, нипошто се више нећемо, или ћемо се веома мало бринути о својим сагрешењима…Када наиђу жалосне околности, за то оптужујемо Бога као створитеља зла. Чинећи тако, ми ћемо се нужно лишити заштите од Бога и тада ће непријатељу бити лако да овлада нама и сведе нас на дно пакла“.


Пошто је ово превелика тема да бих је могла обрадити у овом одговору на конкретно питање, на крају одговора ћу написати неколико линкова и референци ка литератури где православан човек може да се упозна детаљније о томе како да се спаси уколико је изложио себе дејству злих сила кроз различите врачаре и окултне радње, затим одговоре на питања попут «а како то да те врачаре (нумеролози, астролози..) стварно успевају да погоде моју прошлост, да буквално знају догађаје из моје прошлости за које нико сем мене не зна, а такође и да предвиде шта ће ми се десити у будућности (што се заиста потом и деси)? Како то?»


Одговор Вама лично је да сте исправно учинили што сте одбили да идете код врачаре. Нисте прекршили Божију заповест о поштовању родитеља, јер мишљење и савете родитеља треба да уважавамо, озбиљно да узимамо у обзир и поштујемо у свему, осим у ономе што противречи Богу.
Поштовање родитеља не значи покорност њима нити њиховом мишљењу, нити слушање њихових савета по сваку цену.


Идите код свештеника и исповедите уколико сте раније ишли са мајком код неке врачаре или дали пристанак да врачара за Вас нешто «избаје» на даљину, без Вашег присуства. И потражите савет од свештеника како да мајку отргнете из духовне опасности у коју је упала и којом чини штету превасходно својој души али и својим ближњима који немају заштиту Божију услед невођења хришћанског начина живота – живота кроз Свете Тајне Цркве: Покајања, Исповести, Причешћа, затим молитве, ослањању не на своје снаге већ на силу Божију.

Свештеник ће Вам рећи које молитве да читате (знам да многи читају Молитву Часном Крсту у оваквим тешким ситуацијама) и шта даље да чините да себе заштите да бисте потом, када будете на чврстом тлу, били у стању да помогнете и Вашој мајци и осталој породици.



И још једну важну ствар да напоменем – особе које су ишле код врачара ни у ком смислу не смеју приступати Причешћу уколико пре тога нису исповедиле овај тешки грех. Када приступамо причешћу свештеник каже следећу молитву «Нека ми ово Причешће не буде на суд или на осуду, већ на исцелење душе и тела. Амин.».


Видите, причешће нам може бити на суд или на осуду – лично сам видела да се људима погоршало психичко стање јер су прилазили причешћу а да пре тога нису исповедили страшне грехе попут одлазака код врачара, а посебно уколико су по савету врачара отишли у цркву да се причесте.
Ми се надамо и молимо да ће нам причешће Телом и Крвљу Христовом бити на исцелење душе и тела.

Дакле, изричито се у молитви помиње исцелење душе – наших психичких проблема и тегоба (страхова, анксиозности, кошмара, депресивности, присилних мисли…) – тако да немамо дилему Ком Лекару треба да се обратимо за исцелење ових тегоба.


Православни психолози, психијатри и психотерапеути могу човеку помоћи да дође до тога шта је његов главни проблем, да сагледају психолошке потешкоће на прави начин, да пруже психолошку подршку и савет, међутим – Бог је једини Лекар и Исцелитељ душе.
Свако добро,

Нећемо никада престати нашу борбу нити повити главу пред нашим непријатељима Немцима, који користе извесне заблуделе синове српског народа као што су недићевци и љотићевци.

Д М
Одговори
#28

.
ДА ЛИ ЈЕ ХИПНОТЕРАПИЈА (ХИПНОЗА) БЕЗБЕДНА КАО НАЧИН ЛЕЧЕЊА?



Хипноза се, нажалост, широко примењује у званичној медицини, користе је управо психотерапеути.


Присталице примене хипнозе и њених метода (хипнотичког транса) говоре о откривању посебних психосоматских канала за време примене хипнозе, о њеном утицају на човекову психу (заобилазећи критички фактор свести – „без кочница и препрека“), о откривању резервних могућности организма, и о потресним терапеутским ефектима.
Као специјалиста, са сигурношћу тврдим да нема никаквих посебних ефеката. А ако и има некакве „користи“ од хипнозе, још није познато какве могу да буду дугорочне последице, шта све она може да „дозове“ у будућности… Тачније, зна се, и то чак поуздано. Хипнотизери, у најбољем случају, на то и не помишљају.

Хипноза је насиље над људском душом.
На пример, у трећем стадијуму хипнозе сомнамбул (хипнотисани човек) у свему се беспоговорно потчињава свом „гуруу“: мо­же да види, да чује, да осети непостојеће предмете, људе (халуцинације); може да не осећа бол; да открива скривене мисли, осећања и жеље.
Узгред, постоји такозвани ефекат постхипнотичког утицаја. Тада се упутства хипнотизера извршавају извесно време после сеансе.


Колико је оправдано лишити човека критичког мишљења и свесног расуђивања, чак и на кратко време, чак и, рекло би се, са добрим намерама? За то нема оправда­ња.
Човек је највећа тајна, и нама грешнима просто није дато да знамо и да видимо шта доживљава душа у хипнотисаном стању и шта се догађа у дубинама човековог ду­ха.
Православљу су стране методе које на личност делују присилно. Ниједан светитељ није исцељивао човека у измењеном стању свести. Угодници Божији су кротко и смирено пројављивали дар исцељења, који су добили од Господа због светости живота.


„Та хипноза је ужасна ствар. Пре су се људи плашили хипнозе, бежали су од ње, а сада се одушевљавају њоме… и извлаче корист из тога“ (преподобии Нектарије Оптински).
„Сва несрећа је у томе што то „знање“ улази у наш жи­вот под маском нечега што људском роду може да донесе огромну корист“ (исти светитељ).
„Хипноза је зла, нехришћанска сила“ (преподобни Варсануфије).
„Ако ви, оставивши Бога, прибегнете магнетизму (магнетизам – руски архаизам који значи хипноза, хипнотизерство) – противприродном средству – ја вам онда више ништа не могу рећи“ (преподобни Макарије).


Протојереј Григорије Дјаченко истиче да су у давна вре­мена хипнозу користили магови и врачари. И јеромонах Серафим (Роуз) разобличавао је коришћење хипнозе.
Епи­скоп Варнава (Бељајев) писао је: „Не може се порећи да они (хипнотизери) то чине уз помоћ духовних сила, али то су демонске силе“.


Треба рећи да хипноза временом постаје попут наркотика.
Дешава се да стално исти људи иду од једног до другог хипнотизера, желећи да што чешће доживе „необична“ стања (то је такозвана хипнофилија). Како ми је жао тих људи! И какав злочин чине они који их доводе у такву зависност!
Постоји, такође, и хипноманија. Овај термин означава значајно повећање сугестибилности човека према хетерогеним утицајима (утицајима других особа).


Последњих година у стручној литератури појавило се много публикација које сведоче о дезорганизацији човекове психичке активности после честих примена дубоке хипнозе.


Аутор: Димитриј Авдејев, руски православни психијатар

Нећемо никада престати нашу борбу нити повити главу пред нашим непријатељима Немцима, који користе извесне заблуделе синове српског народа као што су недићевци и љотићевци.

Д М
Одговори


Скочи на Форум:


Корисника прегледа ову тему: 1 Гост(а)
Све форуме означи прочитаним