(13-04-2015, 04:52 PM)Павле Пише: Јел се неко још лупа фарбаним јајима за Васкрс сем нас?
За Васкрс, у свету, има, међу државама и народима, природно, много сличности, да не кажем истих ствари, али има и разлика што је, такође, разумљиво, а везано је за народне обичаје, то јест традицију.
Тако, на пример, у Ирској, важи закопавање харинги, као посебно занимљиво и, верујем, оригинално. Харинге - врста северне морске рибе - су главно јело за време васкршњег поста па се тако означава његов крај и почетак поновног уживању у једењу меса.
У неким деловима Пољске, људи се на Васкрс поливају хладном водом. И ником није хладно, и нико се не прехлади, иако је рано пролеће.
У Финској се, за Васкрс, за срећу и здравље међусобно ударају по леђима свежњем брезових гранчица (нешто слично, виђено је у Бергмановом филму "Девичански извор", али у другом поводу).
У Мађаској, млади мушкарци, момци, поливају девојке обичном водом или, чак, колоњском водом или, што је ређи случај, парфемом.
У Аустрији, на Васкрс, постављају се на високе стубове зелени венци, тј., венци од набраног зеленила али су улепшани јабукама и разнобојним тракама које лепршају на пролећном ветру.
У Шведској куће се улепшавају, ките брезовим гранчицама и разним украсима од перја.
У Шпанији, познате су процесије у којима мушкарци носе маскаре, тј., маске и то "претворени" у костуре; на васкршњу мису, мушкарци доносе тек убране палмине гранчице.Седмицу уочи Васкрса, Шпанци зову "семана санта" (света недеља) и то су дани кад у Мадриду, Севиљи, Барселони и другим шпанским градовима све врви од туриста. У Шпанији се тад не ради, радње су, одреда, строго затворене па се туристи нађу у не малом чуду ако нису знали за то.
У Италији, за Васркрс се једе уобичајен слан колач, тзв., Торта ди пасквета, која се спрема с куваним јајима и спанаћем па има карактеристичну зелену боју. На југу Италије, нпр., на Сицилији, Сардинији, Лампедузи. у васкршњим процесијама, верници носе бакље, статуте Исуса Христа или крст као симбол његових мука, смрти и васкрснућа.
На југу Балкана, у Грчкој, једе се традиционална васкршња супа од изнутрице. Грци с Крфа, на пример, на Васкрс бацају лонце кроз прозор, што треба да означи прекид с дотадашњим старим навикама а започињање нових, лепших, драгоценијих... А бацају се и врчеви пуни воде. Иначе, за Грке је Васкрс највећи хришћански празник, важнији од Божића који, просто, обожавају. На Васкрс, у суботу-на-недељу, у поноћ, велико је весеље а ватромета има крај сваке цркве. А после, кад поноћ прође, верници одлазе у кафане и ресторане, поручују киселу чорбу од јагњеће изнутрице познату као магирица. Тако се означава престанак Великог поста.
У Бугарској, на пример, најстарија жена у породици, нека бака, прабака или чукунбака, првим црвено обојеним јајетом свако дете помилује по челу, бради и образима, десном па левом - знак крста! - за здравље, за лепоту, за срећу - а мушкарци после литургије "лупају" шарена јаја о зид цркве.
У Румунији, за Васкрс, обавезно се шије нова одећа (а у последње време и купује). То треба да покаже да су на прагу, од Васкрса, нови дани, "невини" и чисти.
У Немачкој, куће се украшавају гранама и гранчицама с уметнутим шареним васкршњим јајима, па све веома лепо изгледа, а овом се, нарочито, радују деца... Јаја се у Немачкој боје још од 4. века. Ту је и васкршњи зека који потиче из прастарих немачких митова (митови су приче о божанствима) који, тј., васкршњи зека, носи празнична (обојена) јаја - јер то, наводно, не могу кокошке. Ко се за Васкрс задеси у Немачкој, биће запањен колико су Немци опседнути зечевима. Буквално, на сваком углу виси по један зец.
Руси, за Васкрс, верују да васкршња јаја имају чудесну моћ. Зато, чим сване васкршње јутро, у недељу, деца трче, напоље, а одрасли се пењу на кућне кровове да се нагледају рађања Сунца. Постоји веровање да ће, ако Васкрс осване сунчан, лето бити лепо, дуго, пријатно, незаборавно, а читава година родна. Обичај је да на Васкрс Руси у цркву носе од свег помало што се у кући затекне. Обавезан је, тзв., кулич, посластица од сира и сувог грожђа. И кулич као и све друго што се у цркву донесе, износи се пред свештеника, "Божјег слугу", тј., све се ставља на велике дугачке столове у порти.
Најзад, у овом кратком прегледу васкршњих обичаја, у Француској, нпр., после звоњаве звона која су мировала три дана - у четвртак, петак и у суботу - људи се, уз грљење и љубљење, обраћају једни другима уз најлепша честитања Васкрса. Док, тако, стоје у кругу, у ваздух бацају и хватају шарена васкршња јаја.