Оцена Теме:
  • 3 Гласов(а) - 4.67 Просечно
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Нове Маркале - Рат у Сирији

Oslobođen sravljeni Deir ez Zor i sa iračke strane granično mesto Al Kaim...

Rusi tuku tu oblast žestoko, nije ostalo još puno da se isteraju crni.

Posle toga pitanje šta će biti sa Sirijom dalje..

Јосип Броз-Амброз Тито! ДА, ТО ЈЕ БИО ПЕГАВИ ТРБАТИ, ФАРБАНИ ПА КОЛМОВАНИ, У МИДЕРЕ УТЕГНУТИ АУСТРО-УГАРСКИ ЦУГСФИРЕР, ТРОСТРУКИ ШПИЛЕ И МАЂАРСКИ ЧИВА, ЈОСИП БРОЗ-АМБРОЗ ТИТО, СРБОУБИЦА ПРВИ ДО ПАВЕЛИЋА!!!
ПРОСВЕТАР.
Одговори

(04-11-2017, 12:58 AM)Mekenzi Пише:  Oslobođen sravljeni Deir ez Zor i sa iračke strane granično mesto Al Kaim...

Rusi tuku tu oblast žestoko, nije ostalo još puno da se isteraju crni.

Posle toga pitanje šta će biti sa Sirijom dalje..

Barem u tom području rat se nastavlja. Nema naznaka o pregovrima. Тужан
Jedino se šef britanske diplolmatije Boris Džonson zapitao "zašto ne pozovemo Rusiju kao saveznika u borbi protiv terorizma".
Одговори

Asadove snage uz pomoc Rusa i Iračana osvojile granični grad Al Bukamal to je ujedno i poslednji grad ISIS-a na teritoriji Sirije.

Јосип Броз-Амброз Тито! ДА, ТО ЈЕ БИО ПЕГАВИ ТРБАТИ, ФАРБАНИ ПА КОЛМОВАНИ, У МИДЕРЕ УТЕГНУТИ АУСТРО-УГАРСКИ ЦУГСФИРЕР, ТРОСТРУКИ ШПИЛЕ И МАЂАРСКИ ЧИВА, ЈОСИП БРОЗ-АМБРОЗ ТИТО, СРБОУБИЦА ПРВИ ДО ПАВЕЛИЋА!!!
ПРОСВЕТАР.
Одговори

Захваљујући изузетним војним успесима у борби против тзв. „Исламске државе“, ефикасним мировним инцијативама и тврдој дипломатској позицији у међународној арени, Русија се можда као никад до сада снажно позиционирала на Блиском истоку, и то по свему судећи, за дуги низ година и деценија.

Први заменик руководиоца Савета Федерације за послове безбедности и одбране, Франц Клинцевич, пре неки дан је изјавио да се руске војне базе у Сирији неће расформирати након окончања активне фазе антитерористичке војне операције у овој земљи. Свакако да ће доћи до смањења војних ефектива, али ће те базе и даље остати веома функционалне, напоменуо је Клинцевич. Руско војно присуство ће на том подручју бити трајна категорија – наводи су у тексту који објавила медијска кућа РИА Новости.

Да се руска војна операција налази пред својим завршетком, наговестио је у понедељак и председник Русије Владимир Путин, приликом сусрета са својим сиријским колегом, председником Башаром ел Асадом. Додуше, он је додао да је за потпуни пораз и слом свих терористичких снага на овом простору остало још додатног посла, али да је у целини армија испунила гро кључних задатака из стратешког војног плана када је у питању борба против тероризма.

Сиријска влада сада контролише скоро 98% територије. Пре неколико дана окончана је и операција ослобађања и последњег терористичког упоришта Абу Камала, који се налази на крајњем истоку Сирије, на сиријско-ирачког граници. Том приликом је наглашено да је ситуација на осталим деловима фронта стабилна и мирна, те да је број оружаних формација и група које поштују прекид ватре сваким даном све већи (укупно 234 формације различите јачине поштују прекид ватре).

Према речима првог заменика министра одбране, генерала армије Валерија Герасимова, у држави се већ стварају услови за обнову мирног живота и повратак избеглица. Међутим, многи стручњаци су сигурни да ратни бубњеви на овом простору неће још утихнути.

„Морате схватити, да ће Сирија за дуги низ година наставити да буде жариште напетости, – рекао је за РИА Новости заменик директора Института за политичке и војне анализе Алекандер Храмчикин. Полазећи само од овог закључка, јасно је колико је присуство руских војних и специјалних снага на овом подручју и даље неопходно. Једноставно, својим активним присуством Русија ће директно моћи да утиче на сукобе који се на Блиском истоку, нажалост редовно јављају.

Поред тога, постојање војних база ће знатно повећати могућности наших оружаних снага у иностранству. Међутим, један од основних проблема јесте тај што су Сирија и Русија ипак међусобно удаљене државе, тј. немају заједничку границу, тако да ће снабдевање тамошњих снага увек од некога зависити. На пример, ми смо до сада већину својих транспортно-логистичних линија фокусирали на ваздушне руте које прелазе преко Ирана. Дакле, то се додатно мора обезбедити“, истакао је Храмчикин.

Свакако да ће се после завршетка антитерористичке војне операције у Сирији, смањити руски војни контингент састављен од јединица Копнене војске и Ваздушно-космичких снага. Међутим, Министарство одбране ће наставити да подржава сиријску владу, која се и у будућности може суочити са „локалним тачкама напетости“.

Тренутно, руска армија у Сирији користи два велика војна објекта. Ваздухопловну базу Хмејмим која се налази у провинцији Латакија и поморски пункт материјално-техничког обезбеђења (база логистике) која се налази у луци у граду Тартус, на обалама Средоземног мора. Крајем 2012.године, руско присуство у Тартусу је било веома ограничено. База је имала само док са мањим пристаништем, систем за снабдевање водом, неколико техничких просторија у којима је било особље које се састојало од свега четворо људи. Међутим, већ у септембру 2013. године, Русија је најавила проширење њеног војног поморског присуства на Медитерану. Постало је јасно, да без изградње веће поморске луке која ће бити основна тачка ослонца, било какав већи руски војни ангажман у овом региони једноставно осуђен на науспех.

Велика реконструкција поморске луке у Тартусу започела је 2015. године. Бројно стање у луци се брзо увећано на 1.700 људи. Председник Путин је 3. децембра 2016. потписао налог о ангажовању додатних снага, а који је проистекао из потписивања споразума између Русије и Сирије о проширењу логистичког пункта у луци Тартус како би се осигурало фреквентно присуство великих руских ратних бродова у басену Средоземног мора, а који би обезбеђивали сиријску обалу и поморске логистичке конвоје који кроз Босфорски мореуз долазе из Русије“.

У међувремену лука у Тартусу је оспособљена да прима бродове прве и друге категорије, барже великог капацитета, укључујући у атомске подморнице. Дакле, постала је у пуном обиму права војно-поморска база. Наравно, за такав објекат је потребан и поуздан одбрамбени појас, што значи да су у рејон луке Тартус пребачене јаке снаге ПВО, обалске јединице које штите водено пространство око базе, и најмање један ојачани батаљон поморске пешадије.

За разлику од Тартуса, ваздухопловна база Хмејмим је већ дуже време у потпуности опремљена. Руске експедиционе снаге су се добро скрасиле у провинцији Латакија, а малени локални аеродром, који је пре рата имао свега неколико помоћних објеката, се за две године претворио у прави правцати микро-град. На простору аеродрома је изграђена инфраструктура која обезбеђује комфоран боравак већег броја људи, у условима који често знају да буду тропски.

Изграђени су озбиљни капацитети за лагеровање муниције, лагеровање горива, направљена је читава мрежа техничких станица за одржавање ваздухоплова, изграђени ресторани за исхрану особља, објекти за купање, вешарнице, спортски терени за физичку културу, постројења за производњу хлеба, мини-болница са савременим дијагностичким инструментима, климатизовани објекти за становање итд. Око ваздухопловне базе се налази непробојни прстен у чијем епицентру се налази дивизион ракетног комплекса противваздухоппловне и противракетне одбране С-400 „Триумф“ као и савремена средства за противелектронску борбу. Целу базу обезбеђује изузетно снажна копнена група састављена од специјалних снага која је ојачана оклопним јединицама.

„Чак, и када би се одбацио незаобилазни фактор геополитике и строга војна начела, присуство ових база ће ићи само у нашу корист, – рекао је руководилац Центра за војне прогнозе Анатолиј Цјигањок. Ове базе ће обезбедити даљи замајац у сарадњи између Русије и Сирије. На првом месту, наши војници и официри могу бити од велике користи у чишћењу Сирије од заосталих мина и других убојних средстава који су посејани у милионима комада. Само за против-диверзионе јединице ту има посла за следећих неколико година, ако не и деценија. Друго, наши инструкторски састави, који ће бити распоређени у тим базама, могу се употребити на плану квалитетног обучавања сиријских војника у употреби модерних средстава наоружања и војне технике руске производње, који ће се свакако наћи у саставу сиријске армије. Укратко и после завршетка рата очекује нас још пуно, пуно посла-истакао је Цјигањок.

Ипак, не треба заборавити фактор геополитике. Он је на простору Блиског истока, преко којег се укрштају готово сви светски путеви, од прворазредног значаја. Блиски исток и даље остаје у зони кључних интереса САД и њених савезника у оквиру НАТО савеза. Појава новог играча, а посебно Русије на овом веома важном простору, никако не одговара планерима који руководе Северноатлантским војним савезом НАТО. Из ове организације је у више наврата демонстрирана велика забринутост, да би Русија на овом простору могла додатно да рашири своје војно присуство, што је за ову организацију апсолутно неприхватљиво!

Захваљујући повољном расплету ситуације око Сирије, и по свему судећи успешно окончаној војној операцији против терористичке интернационале, посложиле су се коцкице да Москва на овом простору, после дужег времена, стекне стратешку иницијативу. И наравно да ће овакву ситуацију и да искористи, уколико буде било потребе. Јер не заборавимо, непријатељи мултиполарног света су спремни да створе и најцрњег ђавола (мисли се на Исламску државу) и да га бескруполозно употребе у контексту свог централног геополитичког циља. А то је да Русија по сваку цену мора да буде искорењена са овог простора, да се геополитички фронт мора што пре померити на њене границе, а све у циљу њеног даљег слабљења и дефинитивог уништења.

Треба напоменути да је у међувремену аеродром Хмејмим постао изузетно снажна ваздухопловна база, која може да прими готово све врсте борбених и транспортних авиона, укључујући и оне највеће који се налазе у оперативној употреби. Њеним даљим развојем ова база неће бити резервисана искључиво за ловце, ловце-бомбардере и тактичке јуришнике. Она већ данас може да послужи као основица и за дејства бомбардера великог долета какав је нпр. Ту-22М3, па чак и стратегијских бомбардера који углавном носе нуклеарно ракетно оружје Ту-95 и Ту-160. Ово повећава стратешке могућности Русије да одговори на читав спектар различитих претњи. Крстареће ракете ваздух-земља Х-101 могу да досегну било који циљ у ширем региону, покривајући добар део два континента, Афрички и Евроазијски.

Исто то важи и за крстареће ракете „Калибр“ које се налазе у наоружању ратних бродова, који ће да оперишу у неутралним водама Средоземног мора, са јаким ослонцем на велику војно-поморску базу у Тартусу. Са једне стране, одлучним стратегијским вођством и интелгентним и правовременим повлачењем геополитичких потеза, Русија има могућност да у потпуности успостави контролу над овим простором, док са друге стране, што је много важније за Русију и рекао би њен првенствен циљ, да се својим снажним позицинирањем на Блиском истоку одбрани од евентуалних претњи које би могле да угрозе њене јужне границе, тј. „меки“ стомак Руске Федерације, који је једно време био потпуно непокривен и озбиљно угрожен (Кавказ).

Извор: rbth.com
Одговори

http://web-tribune.com/aktuelno/svet-u-s...-na-izrael

Па признавање Јерусаљајем, је можда та индирекна потез за повећавање хаос, и да израел улази у Рат против Сирији, поготово око Голанске висуре и та територије где су нажли уље!
Одговори

https://www.rt.com/news/412590-russia-us...air-force/
Одговори

http://4.bp.blogspot.com/-_ukn707sNsw/T7...t_Map2.jpg

http://syria.liveuamap.com
Одговори

Председник РФ Путин наредио повлачење Руске Армије из Сирије.

https://rs.sputniknews.com/rusija/201712...a-hmejmim/
Одговори

http://russia-insider.com/en/russia-conf...al/ri21961

https://scout.com/military/warrior/Artic...-109495917

Значи да могу да уђу и то регуларно?

http://russia-insider.com/en/us-f-22s-ge...in/ri21960
Одговори

Зблиа колико су државе на балкану продали оружање Саудицима и Емиратима?

И та оружање се нашла преко јордана у Сирији?
Један пример Арсенал компаније из Бугаре?
Одговори

https://www.youtube.com/watch?v=huF_WQxKFhw
Одговори

https://www.youtube.com/watch?v=3HXZjvHxdJE
Одговори

Москва сматра да је неприхватљиво стварање претње за живот и безбедност руских војника у Сирији, саопштило је Министарство спољних послова Русије, коментаришући нападе израелске војске у Сирији.
Израелски Ф-16 који је оборила сиријска армија
© REUTERS/ HERZIE SHAPIRA I
Играте се ватром: Прва реакција Израела на обарање Ф-16
„Апсолутно је неприхватљиво стварање претњи за живот и безбедност руских војника који се у Сирији налазе на позив њене легитимне владе како би помогли у борби против терориста“, истиче се у саопштењу Министарства.

„Посебну забринутост изазива опасност од ескалације напетости унутар и око зона деескалације у Сирији, чије је стварање постало важан фактор у смањењу насиља на сиријском тлу. Подсећамо да сиријске владине снаге поштују постојеће споразуме за обезбеђивање одрживог функционисања зоне деескалације на југозападу земље,“ додаје Министарство.

Министарство спољних послова Русије позвало је све стране да покажу уздржаност и избегавају све акције које би могле да доведу до још веће компликације ситуације.

„Сматрамо да је неопходно безусловно поштовање суверенитета и територијалног интегритета Сирије и других земаља региона“, наводи се у саопштењу Министарства.

Израелски војници на положајима на Голанској висоравни у близини границе са Сиријом
© AFP 2018/ JALAA MAREY
Сиријска ПВО одбила још један напад Израела
Прес-служба израелске армије саопштила је да је израелска војска ноћас пресрела иранску беспилотну летелицу која је ушла у земљу из правца Сирије и као одговор на то напала је „иранске циљеве“ на територији суседне земље. Сиријски државни медији су, са своје стране, јавили су да су снаге противваздушне одбране погодиле неколико израелских авиона.

Израелска војска признала је да се ловац Ф-16, који је учествовао у нападу, заиста нашао под паљбом противваздушне одбране и да се срушио. Посада од два пилота је преживела, али је један пилот претрпео озбиљне повреде.

Истовремено је сиријска национална агенција САНА, позивајући се на војни извор, саопштила да су авиони израелске авијације напали војне објекте сиријске војске у централном делу земље, а као одговор на то сиријска противваздушна одбрана погодила је неколико авиона.

Касније је израелска војска изјавила да су ваздушне снаге извршиле други напад на Сирију, нападајући 12 мета, укључујући три ПВО батерије и четири иранска војна објекта.

ИГРАТЕ СЕ ВАТРОМ: Прва реакција Израела на обарање Ф-16
11:52 10.02.2018. 32 коментара
Дели на Вајберу
Израелске ваздухопловне власти затвориле су ваздушни простор изнад значајног дела земље. Главни аеродром и даље ради у нормалном режиму, упркос инциденту са иранским дроном и накнадним ваздушним нападима израелског ваздухопловства на Сирију.

Ваздухопловни органи су признали да су на неких 15 до 20 минута задржали неколико авиона који су полетали, односно слетали на Међународни аеродром Давид Бен Гурион.

© REUTERS/ Herzie Shapira I
„Аеродром тренутно ради у нормалном режиму… Читав ваздушни простор северно од Шфаима затворен је за све летове“, наводи се у саопштењу израелске управе аеродрома.

Портпарол израелске војске истакао је и да се Иран „игра ватром“, јер је ушао дроном у ваздушни простор Израела, те је упозорио Техеран да ће платити високу цену.

Он је рекао да је беспилотна летилица коју је Израел оборио била „на војној мисији“, тврдећи да су је „послале и њоме управљале иранске војне снаге“.

Израелска војска поручује да је „спремна за различите сценарије и да ће наставити да поступа у складу с проценом ситуације“.

Градић Шфаим налази се у центру земље, око 20 километара северно од Тел Авива, између градова Херцлија и Нетанија.

Према извештају прес-службе израелске армије, током ноћи војска је пресрела иранску беспилотну летелицу која је ушла у земљу из правца Сирије и као одговор на то напала је „иранске циљеве“ на територији суседне земље. Сиријски државни медији су, са своје стране, јавили су да су снаге противваздушне одбране погодиле неколико израелских авиона.

Израелска војска признала је да се ловац Ф-16, који је учествовао у нападу, заиста нашао под паљбом противваздушне одбране и да се срушио. Посада од два пилота је преживела, али је један пилот претрпео озбиљне повреде.

Касније је израелска војска изјавила да су ваздушне снаге извршиле други напад на Сирију, нападајући 12 мета, укључујући три ПВО батерије и четири иранска војна објекта.

Упитан да ли је руски војни контингент учествовао у одбијању напада, портпарол израелских снага одбране Џонатан Конрикус прецизирао је да су ватру на израелске авионе отвориле само батерије противваздушне одбране сиријских владиних снага.

При томе је Конрикус одбио да одговори да ли су Израелци ангажовали канале за хитну везу са руском војском.

Једна ожиљак стање на средног истока је та међусобна битка између СУНИ и Шиа муслимани.

Ако израел и НАТО нападну Иран, то ће на неких наћин одговарати Саудици и њиховој осећај за водитељи излам у овој крај свет.

Али како ће преосталог муслимански свет гледати на учешће израел у отвореној битки са било којој муслимански свет.

И како ће то деловати на ИСИС, и све остали колектив муслимански снаге ЗАПАД?

Америчке акције подршке сиријској „умереној опозицији“ све су сумњивије. У два дана извршен је амерички напад у којем је погинуло 100 припадника сиријске војске и уништен је мост, тактички објекат за пребацивање војне технике и особља на источну обалу реке Еуфрата, који су руски војници подигли недалеко од сиријског града Дејр ел Зора.
Мост, који је руска војска пре пола године подигла преко Еуфрата на истоку Сирије, уништен је због наглог повећања нивоа воде у реци након намерног отварања бране, јавио је пре три дана званични лист Министарства одбране Русије. Међутим, у саопштењу Министарства се не искључује могућност да је у питању био покушај САД да не дозволе јачање легитимне власти Дамаска на левој обали реке. У саопштењу Министарства одбране се истиче да није постојала техничка потреба за изненадним пражњењем воде на брани. Према проценама експерата на терену, има разлога да се верује да је то пражњење било спроведено са другим циљевима.

У извештају са терена се констатује да је упркос чињеници да није било значајних падавина у региону, ниво воде реке Еуфрат изненада порастао за неколико метара, а брзина тока се двоструко повећала, што све изазива сумње. Експерт за Блиски исток Григориј Лукјанов за Спутњик истиче да разне снаге такозване умерене сиријске опозиције никако не желе да дође до обнављања друштвено економске инфраструктуре и нормализације свакодневног живота у региону и да зато нажалост не чуде овакви кораци.

Брана Табка
© ФОТО: MOHAMED7799
Да ли су Американци срушили руски мост у Сирији
„Интересе да што више отежају сиријској војсци прелаз преко реке Еуфрат има више играча, почевши од мањих група опозиције, које су у вези са ’Сиријским демократским снагама‘, до одреда ДАЕШ-а, који делују у том региону и који су се прилично активирали последњих неколико недеља у Идлибу и у неким другим правцима, вршећи бројне нападе на сиријску владину војску. Тактику уништавања објеката инфраструктуре вештачким стварањем локалних техногених катастрофа често примењују присталице и милитанти ДАЕШ са циљем да побољшају сопствене позиције на фронту“, објашњава Лукјанов.

Осим ових, благо речено, нејасноћа у вези са уништавањем моста, у очи упада и чињеница да је америчка коалиција прошле ноћи јавила да је извршила напад на снаге легитимних сиријских власти, како би наводно „одбили агресију на партнере који су учествовали у борби против ДАЕШ-а“. Вашингтон под партнерима овде мисли на снаге такозване умерене сиријске опозиције. Приликом напада америчке коалиције је убијено најмање 100 сиријских војника.

Виши научни сарадник Центра арапских и исламских студија Института оријенталистике у оквиру Руске академије наука Борис Долгов сматра да су акције америчке коалиције у најмању руку бесмислене, јер исти ти терористи прете и самим САД које упорно блокирају осуде тероризма у оквиру међународних организација.

„Те акције САД и њихових савезника нису ништа ново. САД спроводе политику усмерену на ’уклањање‘ сиријских власти које нису по њиховој мери и укусу. Али све је то бесмислено, јер исти ти терористи прете и самим САД, које упорно блокирају усвајање докумената којима би се осудио тероризам у оквиру међународних организација. И чак напротив, Вашингтон од ових терориста прави ’добре момке‘, које може да користи за сопствене интересе. Савезници САД попут Велике Британије се понашају на исти начин и очигледно је то тенденција која ће се наставити“, истиче Долгов.

Учесници Конгреса сиријског дијалога у Сочију
© SPUTNIK/ МИХАИЛ ВОСКРЕСЕНСКИЙ
Прво Сочи па реци „хоп“: Сирија спремна за мир
Неименовани амерички чиновник за локалну телевизију је изјавио да је коалиција користила посебну телефонску линију за везе са руском војском како би је обавестила о „одбрамбеном“ ваздушном нападу у том подручју. Међутим, војни политиколог Александар Перенџијев за Спутњик објашњава да све изјаве да је Русија наводно унапред била обавештена и упозорена, делују као покушај да се Вашингтон оправда, а не да Москва има посла са „озбиљним“ партнерима.

„Уверен сам да руску страну нико није упозорио да ће доћи до удара. Ради се искључиво о томе да САД заправо штите своје најамнике у ’сиријској опозицији‘ од наводних напада сиријске легитимне војске. У датом случају САД заједно са ’слободном опозицијом‘ наступају пре као савезници ДАЕШ-а, него као озбиљна снага која покушава да се бори против њих. Штавише, Американци очигледно желе ову територију за себе, све заједно са богатим ресурсима“, упозорава Перенџијев.

Раније је на редовном брифингу званична представница Министарства иностраних послова Русије Марија Захарова истакла да је америчко војно присуство у Сирији озбиљан изазов мировном процесу и чувању територијалне целовитости Сирије.
Одговори

https://sputniknews.com/middleeast/20180...li-attack/
Јели је ово намерно створено?

https://sputniknews.com/middleeast/20180...shot-down/
Одговори


Скочи на Форум:


Корисника прегледа ову тему: 4 Гост(а)
Све форуме означи прочитаним