Оцена Теме:
  • 4 Гласов(а) - 3 Просечно
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

(16-01-2022, 11:13 PM)Мића Адмирал Пише:  Knjiga skoro da nije donela nijedno nepoznato ime, inace i nema registra imena .
Ocekivao sam dosta vise.

Нема класичног регистра имена,али има неколико хиљада пописаних имена,бораца и цивила из Црне Горе страдалих од јесени 1944-до лета 1945.Све то пописано,класификовано по општинама и срезовима.Црна Гора сигурно,књигу овог обима,са овом темом није имала.Плус,Мићо,руку на срце,мислим да је књиге ове тематике данас лакше писати и објављивати у Србији,овде мемоаре четничких команданата штампа државни Службени Гласник.Сложићеш се да је све то деликатније у Бјелом Пољу на пример.
Овај аутор је коаутор књиге о жртвама комуниста у Херцеговини,а коаутор је и књиге о злочинима комуниста у Бјелом Пољу.А штапао је књигу и о страдању свештеника мпц 1941-1945.
Посебно је објавио мемоаре Ранка Булатовића,који су по мени јако поштени коректни.

Могуће да књига,за тебе,као пасионираног,и вишедеценијског истраживача није много тога донела,али људи толико упућених у тематику је јако мало,за публику,читаоце,потомке бораца ово је стварно дело вредно пажње.
Одговори

(16-01-2022, 11:13 PM)Мића Адмирал Пише:  Knjiga skoro da nije donela nijedno nepoznato ime, inace i nema registra imena .
Ocekivao sam dosta vise.

Ovo se odnosi na Bosansku golgotu, Dimitrijevic - Devic.
Одговори

(17-01-2022, 12:10 PM)Мића Адмирал Пише:  
(16-01-2022, 11:13 PM)Мића Адмирал Пише:  Knjiga skoro da nije donela nijedno nepoznato ime, inace i nema registra imena .
Ocekivao sam dosta vise.

Ovo se odnosi na Bosansku golgotu, Dimitrijevic - Devic.

Водили смо полемику око "Голготе четника" - Димитријевић. Вјероватно се дијелови подударају и са Босанском голготом, мада мислим да је она изашла послије, али нисам читао.
Одговори

(17-01-2022, 03:27 PM)ХраброСрце Пише:  
(17-01-2022, 12:10 PM)Мића Адмирал Пише:  
(16-01-2022, 11:13 PM)Мића Адмирал Пише:  Knjiga skoro da nije donela nijedno nepoznato ime, inace i nema registra imena .
Ocekivao sam dosta vise.

Ovo se odnosi na Bosansku golgotu, Dimitrijevic - Devic.

Водили смо полемику око "Голготе четника" - Димитријевић. Вјероватно се дијелови подударају и са Босанском голготом, мада мислим да је она изашла послије, али нисам читао.

Босанска Голгота је нека врста компилације две књиге Голготе четника,и мемоара А.Милошевића,уз обиље наравно других ствари.Она је покушај да се путем литературе и грађе,укрсте два пута у Босну пут ЦГ четника и пут јединица из Србије,и да се цела прича осветли,и другачије представи.
Одговори

(17-01-2022, 12:10 PM)Мића Адмирал Пише:  
(16-01-2022, 11:13 PM)Мића Адмирал Пише:  Knjiga skoro da nije donela nijedno nepoznato ime, inace i nema registra imena .
Ocekivao sam dosta vise.

Ovo se odnosi na Bosansku golgotu, Dimitrijevic - Devic.

Онда нисам разумео.У сваком случају препорука за књигу Одступница.Хвале вредно дело.
Одговори

Одговори

(22-01-2018, 06:20 PM)Мића Адмирал Пише:  
(22-01-2018, 04:46 PM)Прст_у_ока_латиници Пише:  https://royalyugoslavarmy.wordpress.com/...-collapse/
Потпуковник Петар Павасовић
Да ли постоји превод ?

Павасовић описује пут кроз Босну. Такође наводи како су доспели у руке Немаца. 

У ствари, били су ту заједно са Пазарцем и Горском гардом. Пошто су Гарда и Пазарац били пошли, Павасовић и Српски ударни корпус су пошли касније. Водич им је био неки муслиман, али су се на крају изгубили и налетели на неке домобране - дезертере који су им саветовали да се предају Немцима у Завидовићима.

На своју иницијативу, предали су се Немцима. Погачар и Јонић су се представили као Српска државна стража и тражили да их одведу у Словенију. Прво су се саветовали да ли да иду са Немцима у Словенију или да продуже са четницима. Војници су хтели да иду у Словенију и на крају су Погачар и Јонић донели одлуку да их Немци одведу за Словенију.

Хтели су да пошаљу писмо Дражи да њега питају, али су на крају одустали, јер нису могли да обезбеде пратњу куриру.

Својом вољом су пошли са Немцима. Ово сам укратко препричао и то се односи на период децембар 1944 - јануар 1945.
Одговори


Скочи на Форум:


Корисника прегледа ову тему: 1 Гост(а)
Све форуме означи прочитаним