Оцена Теме:
  • 4 Гласов(а) - 4 Просечно
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Косово и Метохија

(14-03-2018, 10:28 PM)Прст_у_ока_ћирилици Пише:  Расен ''НЕ ПРИЗНАЈ,НЕ ИЗДАЈ КОСОВО''
https://www.youtube.com/watch?v=5JRYAzNT4mo

Побрини се ти за Шкотску и Велс, а Косово и Метохију препусти нама. Јок

Нећемо никада престати нашу борбу нити повити главу пред нашим непријатељима Немцима, који користе извесне заблуделе синове српског народа као што су недићевци и љотићевци.

Д М
Одговори

(14-03-2018, 10:35 PM)Шумадинац Пише:  
(14-03-2018, 10:28 PM)Прст_у_ока_ћирилици Пише:  Расен ''НЕ ПРИЗНАЈ,НЕ ИЗДАЈ КОСОВО''
https://www.youtube.com/watch?v=5JRYAzNT4mo

Побрини се ти за Шкотску и Велс, а Косово и Метохију препусти нама. Јок

Којим то "вама" болесни човече, већ си потпуно полудео од удвојене личности, нормалан човек може само да те сажаљева ал'треба неко да ти гласно каже да си болестан јер под надимком Шумадинац поседујеш ПРЕКО СТОТИНУ IP адреса а под надимком ЈВуО-Кг имаш ЈОШ ДВЕ АДРЕСЕ са којих се јављаш час као Шумадрипац а час као ЈВуО-Кг, а први те је провалио Киза.

Неки кажу да је Шумадрипац Свештеник у Крагујевцу (да се прекрстимо и левом и десном!) јер к'о циганин вечито расположен за свађу, трчи за нами около крештећи "СЛУГО ВЕРМАХТА, ЧИЧА МИТОВАЦ, ЉОТАЧ..."!

Сад се накачило на прст_у_ока јер му из неких разлога смета што је Србин који "није одавле", то јест није од онијех који су певали Титу кад је долазио у Крагујевац!

КАД ДОЂЕ ВРЕМЕ, А ДОЛАЗИ, ТЕБЕ И ТАКВЕ КАО ТИ НЕ ДА БРИЈЕМО НО ДА

О С М У Д И М О

БРЕ, А ПО ЗАКОНИКУ БЛАГОВЕРНОГ ЦАРА ДУШАНА!

ТИ НЕКОМ СРБИНУ ДА СПОЧИТАВАШ ШТО СЕ ЈАВЉА ИЗ ЛОНДОНА ИЛИ КАНАДЕ А НЕ ЗНАШ СТОКО БЕЗРЕПА, ДА СУ СРБИ ИЗ ИЗГНАНТСВА ОД УСТА ОДВАЈАЛИ И ЗИДАЛИ ЦРКВЕ ОВДЕ ПОЛА ВЕКА ДОК ЈЕ ЦРКВЕ ТАМО ТВОЈА ФАМИЛИЈА И СВИ РОЂАЦИ И КОМШИЈЕ, САМОУПРАВЉАЧИ ЈОСИПОВИ И НАВИЈАЧИ ПАРТИЗАНА И ЗВЕЗДЕ, СТАРЕ ПОСТОЈЕЋЕ ЦРКВЕ РУШИЛИ И ОД СВЕТИХ ЦИГАЉА ЊИХОВИХ ЗИДАЛИ НУЖНИКЕ ДА СУ СЕ И ЖВАЉАВИ ШИФТАРИ ОД ТОГА ЗГРАЖАЛИ!


Еве ти слика твоја и твојих у Крагујевцу, сигурно можете да се препознате у маси:


Јес'то ти певао умилним дечијим гласићем "Шоку Тито" ил'неко од твојих?

Тагата је србска поголема!

ПРОСВЕТАР, раб Божји и раденик на трудном воздвиженију Часног Крста и срушеног Стлпа Рашко-Сербскјаго.
СРБИН ИМА ПУТИНА ЗА БРАТА,
А ПУТИН ЈЕ ТАТА ОД САРМАТА,
ОД ЛОВЋЕНА ДО УРАЛА,
СВЕ СУ СТРАЖЕ ОД КИНЖАЛА,
ГРАДИЋЕМО НОВИ СЕВАСТОПОЉ,
ШТИТИЋЕ НАС БУЛАВА И ТОПОЉ!
Одговори

Отаџбина”: Београдски избори су били показна вежба за „референдум о Косову”
14. марта 2018. Србија Оставите коментар

АМЕРИЧКИ предлог у четири тачке је у суштини ултиматум Србији са намером да се она одрекне Косова и Метохије. Сличан је предлог и Ангеле Меркел, додуше, обавијен обландом по систему да се „Власи не досете”.

Са ове дистанце од шест година види се да је политика Александра Вучића кроз преговоре о јужној српској покрајини доживела крах.

Прихватио је Бриселски споразум који Србима на КиМ много мање нуди од Ахтисаријевог плана који је Србија у време владе Војислава Коштунице 2008. године одбила. Најважнији део из Бриселског споразума о Заједници српских општина Приштина није испунила нити ће икада испунити. Заузврат Александар Вучић је све институције државе Србије погасио на Косову и Метохији.

Предлог Запада о одрицању од Косова и Метохије Александар Вучић ће сигурно да прихвати. Разлози су бројни:

Када је долазио на власт уз помоћ Запада, пристао је да жртвује јужну српску покрајину. То обећање мора да испуни јер у противном они којима је обећао умеју да буду јако брутални. Трагична судбина Зорана Ђинђића је доказ томе.
Јавна је тајна умешаност председника Републике са својим братом у бројне криминално-мафијашко-коруптивне послове о чему су западне службе јако добро информисане, па га зато уцењују. Стављање Србије на листу од 10 земаља у којима се жестоко пере новац је потврда томе.
И Брисел и Вашингтон знају да је Александар Вучић и слабић и кукавица и да га само треба јаче притиснути и он ће да испуни све њихове жеље. Иначе се често хвали да је поштен и да се никог не боји. Храбри људи се никада не хвале да се никога не боје, а поштени то не истичу јер се то подразумева.
Као слабић и кукавица, председник Србије не сме сам да одлучи да се одрекне јужне српске покрајине него ће то да одради кроз референдум, преко леђа народа. Питање на референдуму биће двосмислено по врањанском принципу «може да бидне, али не мора да значи».

Такво питање ће омогућити Александру Вучићу да се одрекне Косова и Метохије. У исход референдума не треба сумњати јер ће председник користити сва дозвољена и недозвољена средстава да се референдум заврши онако како он хоће. Београдски избори су били само показна вежба.

После тога ће председник да уведе санкције Русији јер се захтеви Брисела и Вашингтона неће зауставити на Косову и Метохији. Мало пре тога ће Александар Вучић да зацвили код Руса да не ставе вето на давање столице самопроглашеној републици Косово у Уједињеним нацијама. Руси ће, као много пута до сада, да испуне и ову Вучићеву жељу јер они не могу да буду већи Срби од Срба.

То је отприлике агенда којом ће Александар Вучић да иде у препуштању Косова и Метохије онима који су вековима чинили зло Србима, а то су Албанци.

Тешко је само да се први пут изда, касније се то и услади и исплати. Од диктатора се друго не може ни очекивати.

(саопштење Народног покрета Срба са Косова и Метохије „Отаџбина”)
Одговори

Да ли,модерацијо уважена, имате намеру да урадите нешто по питању евидентно болесног човека из Канаде? Ако политика форума није таква да санкционише овакве неандерталце, онда лепо реците и нема проблема.
Одговори

Москва против формирања војске Косова © Sputnik/ Vladimir Vyatkin
РУСИЈА
11:12 15.03.2018Преузмите краћи линк 0 20
Стварање оружаних снага Косова додатно би заоштрило ионако напету ситуацију, оценила је портпаролка Министарства спољних послова Русије Марија Захарова, коментаришући тврдњу помоћника америчког државног секретара Веса Мичела да Приштина има право да формира сопствене оружане снаге и да нико нема право вета на развој таквих структура.
Припадници тероритичке организације ОВК испред споменика Адема Јашарија
© AP PHOTO/ VISAR KRYEZIU
Ужурбана црна операција: Шта се крије иза захтева који је Мичел донео у Београд
„Формирање Косова, начин на који је то урађено и циљеви који су постављани када је Србија распарчавана и када је одвојен део територије једне суверене државе, начин на који је на информативном и политичком плану јачана та нова формација, као и све до чега је то довело представља додатни и веома озбиљан фактор нестабилности на европском континенту“, рекла је Захарова, подсетивши да је Русија такав став износила више пута.

Како је истакла, нема никакве сумње да стварање оружаних снага „формације која се ни на који начин није приближила државној структури“ још више заоштрава ионако напету ситуацију.

Мичел је током недавне посете Приштини и Београду рекао да Косово има право да формира професионалне снаге које ће се бавити безбедношћу, и да то не би била никаква претња Србији и Србима.

„Косово има право да формира професионалне снаге које би се бавиле безбедношћу и које би укључиле и косовске Србе, и нико нема право да забрани Косову да развија такве структуре“, рекао је Мичел.


Снажан притисак: САД тражи да Србија пусти Косово у две важне светске организације

Мира Канкараш Тркља
3167
У овом тренутку снажан притисак за пријем Косова у Унеско и друге међународне организације долази готово искључиво од САД и појединих држава ЕУ. То су оне које су 1999. године у највећој мери биле укључене у насилно стварање такозване државе Косово и које једноставно не могу да дозволе пораз на том плану.
Приштина, по свему судећи, мења приступ питању њених кандидатура за чланство у Унеску и Интерполу, у нади да ће прекинути низ неуспешних покушаја пријема у те међународне организације.

Саветник косовског премијера Халил Матоши најавио је да ће Приштина ове године сигурно поднети захтев за пријем у Интерпол, а спремна је и за кандидатуру за пријем у Унеско.

За Интерпол су, како је оценио, већ спремни што се тиче испуњења неопходних техничких критеријума. Када је у питању Унеско, два закона, о културном наслеђу и о вероисповестима, која су услов за то, упућена су косовској скупштини на разматрање.

Припреме за подношење захтева за чланство су, као никад пре, почели знатно раније, с обзиром на то да ће наредно заседање Генералне скупштине Унеска, која о томе одлучује, бити одржано тек крајем 2019. године.

Застава тзв. Косова
© AP PHOTO/ // /VISAR KRYEZIU
Косово жели у Интерпол и Унеско
На шта упућује најава тих раних радова Приштине, у односу на досадашњу праксу која није дала резултате?

Коментаришући те најаве амбасадор Србије у Унеску Дарко Танасковић за Спутњик каже да се могао очекивати тај сигнал да се у Приштини креће систематичније и плански у припреме за подношење захтева за чланство у Унеску идуће године.

„Један неуспешан покушај и потом одустајање од подношења захтева, у ситуацији у којој су државе Унеска заморене политизацијом организације, свакако је добар разлог да Приштина више ради на дипломатском плану“, каже наш амбасадор.

Он је напоменуо да само подношење захтева треба очекивати тек у наредној години, с обзиром на то како Унеско функционише и да ће тек крајем 2019. заседати Генерална конференција Унеска која одлучује о захтеву за чланство.

Оценио је, међутим, да ове припреме за подношење захтева, које најављује Приштина, с обзиром на то како сада стоје шансе Косова за пријем у Унеско, нису преурањене. Крајем прошле године, када захтев за чланство није ни поднет, схваћено је да ситуација и атмосфера у Унеску, а и шире у међународној заједници, није таква да Косово има велике шансе да буде примљено у ту организацију.

„Мислим да су те шансе сада мање него што су биле 2015. године када је захтев Приштине одбијен уз тесан резултат. То потврђују и неки косовски политичари, нарочито из претходне власти, који указују да сигнали који стижу из међународне заједнице нису добри и не обећавају много“, указао је Танасковић.

На питање да ли се клима нових дешавања, попут оних у Шпанији у односу на Каталонију и све чешћи гласови политичара из неких земаља о преурањеном признању Косова, осећа међу дипломатама у седишту Унеска у Паризу, саговорник Спутњика одговара:

„Наравно. Не само да се осећа, него је настављен тренд који је 2015. резултирао неизгласавањем пријема Косова у Унеско, а прошле године неподношењем нове приштинске апликације за чланство. То се нарочито види у чињеници да се готово све државе декларативно изјашњавају против политизације Унеска, која умногоме отежава његово посвећивање основном мандату који је у домену образовања, науке и културе“, објашњава Танасковић.

Амбасадор Србије при Унеску Дарко Танасковић
© SPUTNIK/ РАДОЈЕ ПАНТОВИЋ
Танасковић: Ако Приштина обнови захтев за Унеско, спремни смо
„У овом тренутку снажан притисак за пријем Косова у Унеско и у друге међународне организације долази готово искључиво од САД и појединих држава ЕУ. То су оне које су 1999. године у највећој мери биле укључене у насилно стварање такозване државе Косово и које једноставно не могу да дозволе пораз на том плану. Они желе да се тај посао, како они кажу, заврши, упркос свим другим реалностима у међународним односима“, оценио је амбасадор Србије у Унеску.

Он напомиње да никако не треба поједностављено закључивати како је ситуација изузетно повољна по Србију, али и сматра да тренутно ствари не стоје нарочито повољно по питању захтева за пријем Косова, поготово у Унеску.

Косовска дипломатија, како напомиње Танасковић, не може бити задовољна јер они теже том броју од 130 држава које признају независност Косова што би им отворило пут ка међународним организацијама, пре свега УН, а од тога су веома далеко.

После низа неуспеха у кандидовању за чланство у Интерполу, Косово ће, према оцени Марка Ницовића, члана Светске асоцијације шефова полиције, покушати да искористи деловање америчке лобистичке групе која је још јака у тој међународној полицијској организацији.

Према његовој оцени, Албанци немају нарочиту подршку естаблишмента те међународне полицијске организације.

„Али не треба потценити амерички утицај у свим тим полицијским структурама многих земаља света. Американци често тргују и уцењују техничком помоћи полицијама појединих земљама ако буду гласали за пријем Косова у Интерпол“, каже он за Спутњик.

Објашњавајући како ради амерички лоби, он указује да је за одлучивање о чланству у Интерполу потребна већина од броја присутних на Генералној скупштини која заседа сваке године у септембру. Они ће противнике пријема Косова анимирати, звати их на разне састанке, ручкове, вечере, излете, да не буду присутни када се буде одлучивало. То је њихова тактика коју ће и у овом случају покушати, сматра Ницовић.

Према његовом мишљењу, у разговору српских званичника са функционером Стејт департмента Весом Мичелом, који је посетио и Београд у оквиру балканске турнеје, сигурно је било речи и о томе да Србија не блокира пријем Косова у било коју међународну организацију, од УН па надаље, укључујући и Интерпол.

Зграда Интерпола у Сингапуру
© AFP 2018/ ROSLAN RAHMAN
Још један фијаско Приштине: Интерпол је пусти сан
А лобирање за пријем Косова у Интерпол је, каже, почело одмах након прошлог скупа у септембру у Пекингу. Он сматра да српска дипломатија у контакту са представницима јаких држава, али и са полицијским организацијама широм света, треба да излобира против пријема Косова у Интерпол.

За чланство у Интерполу Приштина је први пут аплицирала у августу 2010. године, дакле само непун месец дана уочи заседања Генералне скупштине, вероватно мислећи да је то готова ствар, с обзиром на подршку Америке, њиховог главног покровитеља.

И ништа од тога није било, као ни од наредне апликације која је уследила тек априла 2015. године. Идуће, 2016. године њихов захтев није стављени ни на дневни ред, а 2017. године премијер Рамуш Харадинај је уочи заседања Генералне скупштине Интерпола повукао кандидатуру, јер је оцењено да она нема довољну подршку.

Ни са Унеском нису били боље среће. Пошто су, захваљујући великој и дуготрајној дипломатској активности Србије, у новембру 2015. године остали без довољно гласова на заседању Генералне скупштине те организације УН, која заседа сваке друге године, прошле године нису ни аплицирали. То су им, с обзиром на однос снага на међународној сцени, сугерисали њихови политички пријатељи из света.
Одговори

(15-03-2018, 01:25 AM)ЈВуО-КГ Пише:  Да ли,модерацијо уважена, имате намеру да урадите нешто по питању евидентно болесног човека из Канаде? Ако политика форума није таква да санкционише овакве неандерталце, онда лепо реците и нема проблема.

Да, модерација сигурно треба да се позабави овим ликом са преко 100 налога!

Неки кажу да је Шумадрипац Свештеник у Крагујевцу (да се прекрстимо и левом и десном!) јер к'о циганин вечито расположен за свађу, трчи за свима који "нијесу одавле" па се сад накачило на прст_у_ока јер му из неких разлога смета што је Србин из Енглеске, то јест није од онијех који су певали Титу кад је долазио у Крагујевац!

На другој теми насрнуло на човека који живи у Италији, онога из Париза ишћерало...па докле бре?!

ПРОСВЕТАР, раб Божји и раденик на трудном воздвиженију Часног Крста и срушеног Стлпа Рашко-Сербскјаго.
СРБИН ИМА ПУТИНА ЗА БРАТА,
А ПУТИН ЈЕ ТАТА ОД САРМАТА,
ОД ЛОВЋЕНА ДО УРАЛА,
СВЕ СУ СТРАЖЕ ОД КИНЖАЛА,
ГРАДИЋЕМО НОВИ СЕВАСТОПОЉ,
ШТИТИЋЕ НАС БУЛАВА И ТОПОЉ!
Одговори

РЕКТОР У НИШУ ПРИЗНАО КОСОВО: Афера с нострификацијом факултетских уверења

10:40 15.03.2018

На Нишком универзитету озакоњено око 200 диплома Албанаца, међу којима су чак и оне на којима пише Република Косово

Ректор Универзитета у Нишу Драган Антић је нострификујући дипломе стечене на Косову и Метохији заправо признао Косово као независну државу.

У јавности се подигла прашина након што је група професора изнела оптужбе да је на Универзитету у Нишу од 2012. до 2016. године нострификовано близу 200 диплома Албанаца које су стечене на факултетима на Космету, у Албанији, Македонији, и то без провере њихове веродостојности.

Уредба Владе Србије

Уредбом Владе Србије наглашено је да „високошколске исправе Универзитета у Приштини издате на обрасцу и с печатом Унмика за време важења Резолуције 1244 Савета безбедности Уједињених нација настављају да производе правно дејство на читавој територији Републике Србије“. Али овде су признаване дипломе на којима је исписано Република Косово и постављена застава такозване државе Косово.

Деканка Економског факултета у Нишу Јадранка Ђуровић Тодоровић каже за Курир да је све то нелогично и да је једино она од 32 професора који су били присутни на сенатима кад се о томе гласало била против.

Оштра деканка

– Речено је да се признају дипломе с Косова уз тумачење да је то по налогу Владе и због Бриселског споразума, склапања договора… Ја сам била против. Ако је Косово држава која се самопрогласила, а коју ми не признајемо, мене не може ниједан пропис да натера да подржим такву диплому. Ти пљујеш по држави Србији а ја да ти нострификујем диплому да би се запослио у тој држави?! Ја сам Српкиња, живим у Србији и нећу да гласам за такве дипломе! – оштра је деканка.

Ректор Драган Антић
СВЕ СМО УРАДИЛИ ПО ЗАКОНУ

Ректор Универзитета у Нишу Драган Антић тврди за Курир да је све урађено по закону и онако како је прописано уредбом Владе.

– Ми смо вршили признавање високошколских исправа с територије КиМ сагласно уредби Владе и ништа друго. Нормално да нисмо признали Косово као независну државу, ми то нисмо урадили. Вршили смо признавање страних високошколских исправа сагласно закону о високом образовању и уредби Владе кад је у питању КиМ. Све је урађено по закону.

Како ће реаговати студенти?
Одговори

Амери Србију опет претварају у мету, али Путин упозорава: Нисте нас слушали - послушајте сад!

13:17 15.03.2018

ЕВО КАКО СЕ „РИМУЈУ“ МИЧЕЛ НА БАЛКАНУ, ТРАМПОВА ТВИТЕР-ВЛАДАВИНА И РУСКО СТРАТЕШКО СУПЕРОРУЖЈЕ

Вес МИЧЕЛ је у Београд дошао са четири шаргарепице. Једна од њих је обећавање Заједници српских општина (ЗСО) ширих извршних овлашћења у просвети, здравству и култури, с тим да институционално остане под надлежношћу потпредседника Владе „Косова“, а он би био - Србин?! Значи, Србима би се замазале очи Србином и српским именом заједнице - а уствари - све би било под шиптарским „Косова“!
Тачно пре годину дана Трамп је спочитао Немачкој да је NATO-у дужна 374 милијарде долара, са све урачунатим каматама почев од 2002. године, што је Меркелица одлучно негирала, тврдећи да не дугују ни цента?! Право да наређује и прозива, Трамп црпи из податка да је у NATO-у - највећој бизнис компанији на свету - већински власник управо Америка! Већински су на њеној територији смештене и све компаније које производе оружје, сервисирају га и ремонтују, стандардизују, обучавају кадрове...
Медији су прошле године објавили да је Тилерсон у једном приватном разговору назвао Трампа „кретеном“, што Тилерсон никада није јавно демантовао, мада додуше није ни потврдио! Е, било како било - сад му је „кретен“ - твитовао отказ! Могу Трампа да га воле или мрзе, али оригиналност у вођењу твитер-политике, оспорити му нико не може!
Када је Путин 1. марта, 17 дана пред председничке изборе у Русији - чији исход није загонетка - у федералној скупштини пред оба дома, између осталог, изнео и податке о најновијем непобедивом руском оружју - Запад се жестоко ускопрцао?!
Пише: Милијана БАЛЕТИЋ

НОВОПОСТАВЉЕНИ помоћник државног секретара Америке за Европу и Евроазију Вес Мичел, на шестодневној турнеји по Балкану (Скопље, Приштина, Београд, Атина) и Никозији, 12. марта слетео је код својих штићеника Шиптара у Приштину, а у вечерњим сатима 13. стигао у Београд - 14. је већ одлетео!

На „Косова“ домаћини су му били - газде жутих кућа и „анђели“ крвавих руку - Тачи и Харадинај?! Тема им је, кажу, био наставак дијалога с Београдом, разграничење с Црном Гором, пут ка ЕУропи и - трансформација Косовских безбедносних снага у војску „Косова“ - што је отворено подржано и што је, по свој прилици - главна порука?!

Претња и сила - њихови су адути! Остало, иза затворених врата, наравно је тајна! На питање о „косовском пакету“ у четири тачке, рекао је да „никакав план Америке у четири тачке не постоји. То је креативно новинарство“! Ма, просто човек на рану да га привије, кад му не би знао референце које су га, са само 31-ом годином живота за ово место препоручиле, на којем је пре шест месеци заменио Викторију Нуланд, познату мешетарку украјинске кризе!

Овај високообразовани и каријерни дипломата, на америчким универзитетима је дипломирао историју и политичке науке, магистрирао немачки и европске студије, а докторат стекао на Универзитету у Берлину! Слови као жестоки подржавалац NATO-а, отворени противник Русије и Путина?! Биће да му је ово последње пресудна референца, мада ни овај немачки није за занемарити?!

Што се америчког пакета за „Косова“ тиче, ево и да га нема, али, како се чуло, сложен је у четири шаргарепице! Прва је највећа!

Ту су Заједници српских општина (ЗСО) обећана шира извршна овлашћења у просвети, здравству и култури, с тим што би институционално била под надлежношћу потпредседника Владе „Косова“, а он би био - Србин?! Значи, Србима би се замазале очи Србином и српским именом заједнице - а у ствари - све би било под шиптарским „Косова“!

За те „уступке“ Београд има да им омогући улазак у међународне организације и - УН, наравно! Ако се под овом маглом одрекнемо КосМета, Америка нам обећава да ћемо ући у ЕУропу?!

Кад на ово обећање помислим - мојој срећи краја нема! То ми дође као објашњење чија је „демократска“ ЕУропа и ми који суновраћени тамо срљамо?!

Четврта шаргарепица нам је узбрана директно из башче Беле куће и гласи да ће нам лично Америка, ако се под овом маглом одрекнемо свога светога КосМета - а њене педесет прве државе - гарантовати ширу (ма шта то значило) економску и дипломатску подршку?! Хвала - где чули и где не чули?! Нема вашег срца надалеко?!

Пре ове пријатељске посете и савета, Србима је упутио поруку и командант NATO трупа у Европи генерал Кертис Скапароти! Он је током сведочења пред Одбором америчког Сената за оружане снаге изјавио да је највећи проблем Европе, поготово Западног Балкана, и у цивилном и војном смислу, Русија, која спречава евроатлански пут појединих земаља и подрива БиХ преко добрих односа са вођством Републике Српске! Он је изразио забринутост због ширења руског утицаја и рекао да је потребна већа војна и дипломатска ангажованост Америке која је гарант стабилности на Балкану?! Нека, хвала!!!

На питање шта је највећи проблем, не трепнувши је рекао - Србија?! На поновљено питање - недвосмислено је подвукао: „Србија, као држава, али уопште српска популација на Балкану“?!

Ма, ја одсад само Америку има да зовем пријатељем!

Шта нашег „пријатеља“ сврби - најлакше се чита између поруке генерала Скапаротија и млађахног јуноше Мичела, надлежног за све работе од Европе до Азије! А кад је већ тако - какав би он био амерички изасланик, а да се - требало не требало и где год затребало - Русије не дотакне!

„Видимо да Русија на већем делу Балкана игра све деструктивнију улогу у ширењу дезинформација и подривању демократских институција. Били смо јасни у разговору с Русима да то није ни у њиховом интересу ни у интересу људи у овом региону!“

Сад ми само кажите да оба ова „војника“ нису из исте свеске припремани?! Јес' да овај пут певају друге ноте, али све ми се нешто чини да није те руске „улоге“ на Балкану - ваше одлуке би, по скраћеном поступку, с лакоћом пуцале по Србима! Памтимо ми и друга времена под вашом охолошћу, кад нисте морали да се снебивате!!!



Но, без обзира - да је ситуација за одахнути, и није - али кад се све ове поруке нама упућене укрсте са „порукама“ које из Вашингтона стижу - што директно, што индиректно - на све друге адресе, а поготово адресе њихових главних сабораца - не бих ја баш журила с применом њихових „савета“ око КосМета!! Анализирајући стање у кући главних им партнера, слика дојучерашњег света драматично је промењена и то - како у позицији оних са којима су заједно наступали, тако и оних - против којих су заједно наступали!!!

Њихов партнер и најјача држава у ЕУропи Немачка, напокон је 14. марта саставила најдуже састављану владу у истори јој! Водиће је, по четврти и последњи пут, политички видно ослабљена Ангела Меркел!

Оно што је од старта прати јесте гунђање и скепса коалиционих партнера социјалдемократа иако су добили толико ресора, међу којима и касу и дипломатију, да су, малтене, они данас та владајућа снага! Којим путем ће кренути Немачка, како ће је водити влада и шта је све чека у уздрманој ЕУропи и промењеним глобалним односима, биће врло интересантно пратити! Како ће Меркелица, својом једва издејствованом танком моћи, водити државу кроз замке које су се нагомилале, питање је!

Немачку ће тек да потресу нове царинске стопе Америке на увоз челика (25%) и алуминијума (10%) које је „твитовао“ Трамп! Тај домино-ефекат ће погодити извоз многих њених производа, све до аутоиндустрије! Немци су тамо, само прошле године, извезли челика у вредности преко милијарду евра, алуминијума и других метала нешто више од пола милијарде евра, а чак 494.000 аутомобила! Укупан немачки извоз на америчко тржиште само за једну годину, 2017. тежак је преко 111,5 милијарди евра!

Када се ово дубље сагледа,Трампове таксе ће додатно загорчати живот новој немачкој влади и „старој“ Меркелици, јер ће директно погодити привреду и повратно изазвати социјалне проблеме због затварања на хиљаде радних места у фабрикама чији производи, због неисплативости, губе америчко тржиште!!! Наравно, овим није само Немачка погођена, уздрмана је цела ЕУропа, од чијих држава се очекују контрамере које им Светска трговинска организација дозвољава, као што је увођење такси на увоз робе из САД! И - ето ти трговинског рата међу западним пријатељима јер Трапм - твитује ли твитује!

На податак да су Светску трговинску организацију затрпали тужбама против његове владе, он њима удари - твит: „Ако САД губе милијарде долара са практично свим државама са којима тргују, онда је трговински рат добра ствар и лако га је добити“! Нека вам је наздравље - само напред!

Ово спашавање америчке привреде и те како би могао бити покретач домино-ефекта, не само у Немачкој! Трговински рат који се захуктава протрешће многе западњачке одлуке и планове, због сопственог опстанка и натерати их на ревизију многих одлука, као што су санкције Русији - и не само санкције!

Није ово једино Трампово обећање у спашавању привреде које испуњава! Ту је и обећање да Америци не пада на памет да сама финансира NATO - ко хоће чланство, има да уплати за годишњу чланарину 2% свог бруто националног дохотка! Међутим, ретко која од чланица не дугује каси те војне алијансе, јер напросто не могу толико да издвоје, а да не повећају порезе, оглобе народ и изазову социјалне проблеме!

Тачно пре годину дана Трамп је спочитао Немачкој да је NATO-у дужна 374 милијарде долара, са све урачунатим каматама почев од 2002. године, што је Меркелица одлучно негирала, тврдећи да не дугују ни цента?!

Право да наређује и прозива, Трамп црпи из податка да је у NATO-у - највећој бизнис компанији на свету - већински власник управо Америка! Већински су на њеној територији смештене и све компаније које производе оружје, сервисирају га и ремонтују, стандардизују, обучавају кадрове...! Пошто је по уговору о чланству, свака чланица дужна да се потпуно уклопи у јединствени NATO-систем, онда морају и куповати исто оружје и сервисирати га код произвођача - зашта додатно треба издвојити дебеле новце - а оно 2% је - само да се запљуну?! Па, ко воли - нек изволи!!!

На сву ову унутрашњу муку наших „пријатеља“, ту им је и додатна - Русија!

Када је Путин 1. марта, 17 дана пред председничке изборе у Русији - чији исход није загонетка - у федералној скупштини пред оба дома, између осталог, изнео и податке о најновијем непобедивом руском оружју - Запад се жестоко ускопрцао?! Наводећи да Русија има и стратешко оружје о којем су информације још увек тајна - причао је о ономе које није - а биће довољно да упозори! То је нови тип крстареће ракете под именом „Сармат“, која је заменила ракету „Војвода“, и ракета „Кинжал“, што у преводу значи бодеж!



„Сармат“ је опремљен широким спектром нуклеарног пуњења велике снаге, укључујући суперсоничне најсавременије системе за избегавање противракетне одбране! „Сармат“ нема ограничења по домету, а у стању је да напада циљеве где год да су и какви год да су! Њеним карактеристикама ни најсавременији системи противракетне одбране - нису сметња!

„Борба против новог руског оружја је узалудна и бесмислена! Сви наши интерконтинентални ракетни комплекси могу да неутралишу америчку противракетну одбрану! Пре стварања нових система наоружања, нико нас није слушао - послушајте нас сад“ - рекао је Путин!!! Он је подсетио и да је Америка иступила из свих раније потписаних споразума о противракетној одбрани и да су сви предлози Русије одбачени?! „Због тога Русија прави ново оружје као одговор на распоређивање америчке противодбране на територији других држава“! На крају, Путин је и упозорио: „Сматрам да сам дужан да кажем следеће: сваку примену нуклеарног оружја - мале, средње или било какве друге снаге против Русије и њених савезника - сматраћемо нуклеарним нападом на нашу земљу! Одговор ће бити моменталан и са свим последицама које из тога проистичу“!!!

Ето одговора зашто је нашим „пријатељима“ - „српска популација на Балкану“ - проблем!

На крају, у свему овоме, изузетно је значајна за анализу слика унутрашњег стања Америке вођена кроз Трампову твитер-политику!

Из чиста мира, 13. марта Трамп је сменио шефа дипломатије Рекса Тилерсона, на његово место довео директора CIA-е Мајкла Помпеа, а на место директора CIA-е поставио Ђину Хаспел, први пут у историји жену, која је преко 30 година CIA-ин „запосленик“ и једна од оних који су подржавали сва она мучења по тајним CIA-иним затворима по свету, која су у дубокој супротности са Женевском конвенцијом о ратним заробљеницима! Уосталом - брига CIA-у за „којекакве“ конвенције?!

Ова смена Тилерсона иде од неверице до смеха! Након недељне турнеје по афричким земљама, са које се у Вашингтон вратио 13. марта у 4 сата ујутро - у 8 сати, читајући Трампов твитер, сазнао је да је смењен! „Захваљујем Рексу Тилерсону на служби! Ђина Хаспел ће бити нова директрица CIA-е и уједно прва жена на тој позицији. Честитам свима!“ Твитовао је Трамп!

Ма, могу да га воле или мрзе, али оригиналност у вођењу твитер-политике, оспорити му нико не може!

Истог дана у касним поподневним сатима и Тилерсонов заменик надлежан за јавну дипломатију, изузетно значајан за проток информација Стејт департмента, Стив Голстин, „добио је твитер“ зато што је јавно изразио своје незадовољство због начина на који је отпуштен његов шеф!

Ово изненадно отпуштање Тилерсона, можда и није неко изненађење ако се зна да су он и Трамп имали различит став по многим питањима - од Ирана, где је Тилерсон подржавао Ирански споразум, а Трамп био против њега. Тилерсон се није слагао с Трампом ни око климатских промена, ни односа САД према Катару! Залагао се за непосредну дипломатију са Северном Корејом, док је Трамп и ту био против!

Пре неколико дана Трамп је објавио да ће се састати са севернокорејским председником, а истог дана је Тилерсон рекао да нема никаквих изгледа за америчко-севернокорејске разговоре ! То не да није био тим, него потпуно раштиман оркестар!

Медији су прошле године објавили и како је Тилерсон у једном приватном разговору назвао Трампа кретеном, што Тилерсон никада није јавно демантовао, мада додуше није ни потврдио! Е, било како било - сад му је „кретен“ - твитовао отказ!

За разлику од Тилерсона, дојучерашњи директор CIA-е, а сада шеф дипломатије Помпео - у свему Трампа безрезервно подржава, једино по питању Русије постоји разлика, јер Трамп никада није оптужио Русију за било шта, док Помпео као директор CIA-е јесте!

Нови државни секретар Америке каријерни је дипломата са високим војним образовањем и докторатом са Харварда! Слови и као врло конзервативан политичар који је у три наврата био конгресмен, познат је по исламофобији, правдао је и постојање затвора Гвантанамо тврдећи да Американци нису мучили своје затворенике него их само испитивали! Чуј, мучили - на опоравку били?!

Како време одмиче - „Кретен“ или не - али Трампова твитер-политика, сече као преки суд и, ма колико би јој хтели то приписати - није нимало за шалу! Поготово није за шалу онима против којих је усмерена! У Америци је направила два сударена блока - а од тога који ће победити и колико ће у међусобној борби ослабити - зависи и судбина света, стиснута између тог процеса - и Путинове поруке: „Пре стварања нових система наоружања, нико нас није слушао - послушајте нас сад“!

Ево нам и Госпође Балетић

Двери: Вучићев сусрет са Мичелом нарушава достојанство функције председника Србије

ПИСАЋЕМО ПАТРИЈАРХУ ИРИНЕЈУ ДА СЕ О ПОВОДОМ КИМ ИЗЈАСНИ У ВАСКРШЊОЈ ПОСЛАНИЦИ“

Долазак чиновника САД није део решења, него део проблема, јер док год они који су на власти у Србији буду радили по диктату Запада интереси Србије ће бити угрожени
ЈУЧЕ је у централи Српског покрета Двери, као својеврсан деманти на дезинформације у појединим медијима о прекиду сарадње, одржан наредни састанак Радне групе за Косово и Метохију.

Посета трећеразредног чиновника Стејт департмента потврђује уцењивачку политику САД према Србији и нарушава достојанство функције шефа државе.

Сама ова посета, поруке које видимо у режимским медијима и тон којим се Александар Вучић обраћа јавности овим поводом указују да је он спреман да испуни захтеве САД, односно да пристане на чланство лажне државе Косово у међународним организацијама у замену за „отворена врата“ ка ЕУ и „економску и политичку помоћ САД“ и да потпише правно обавезујући споразум у том правцу.

Сматрамо недопустивим да се зарад пута у ЕУ и празних обећања о некаквој помоћи одричемо дела територије и нарушавамо сопствене националне интересе. По нашем мишљењу долазак чиновника САД није део решења, него део проблема, јер док год они који су на власти у Србији буду радили по диктату Запада интереси Србије ће бити угрожени.

Сматрамо да је ово важан тренутак за Србију и да је потребно да се и најважнија национална институција - Српска православна црква изјасни о потписивању овог правно-обавезујућег споразума, те ћемо тим поводом упутити отворено писмо његовој светости Патријарху српском да се о томе изјасни у Васкршњој посланици СПЦ.

Како се у наступајућим месецима одлучује судбина Косова и Метохије, радна група за КиМ коју чине Бошко Обрадовић, проф. Др Слободан Самарџић, Драган Тодоровић, Драгана Трифковић, Славиша Ристић, др Марко Јакшић и др Дејан Мировић, интензивираће активности у борби за очување Косова и Метохије у саставу Србије.
Одговори

ВОЈНИ И ПОЛИЦИЈСКИ СИНДИКАТ УЗ СРПСКУ ОМЛАДИНУ Заједно у протестну шетњу за Косово
20:37 15.03.2018.

Војни синдикат Србије и Синдикат запослених полиције подржали су скуп који се организује поводом обележавања годишњица погрома на Косову и Метохији 2004. године. Митинг је заказан 17. марта, од 17 часова - на Тргу Републике.

„Погром је спроведен уз прећутну подршку оних који су се, уместо да штите позитивне европске вредности, тог 17. марта приклонили политици геноцида, погрома – оличеним у најцрној фашистичкој идеологији, која је управо изникла у срцу Европе. Управо нас те две крајности и ово брутално сведочанство опомиње да не смемо срљати у бесмислене преговоре, који се одвијају далеко од очију јавности. Не смемо ни веровати да је то једини пут Србије – прокламовани улазак у ЕУ у понижавајућем процесу“, наведено је у саопштењу Војног синдиката Србије.

Даље се додаје да је само од 17. до 19. марта 2004. године, више од четири хиљаде људи изгнано из својих кућа, широм Косова и Метохије, погинуло је 28 људи, више од 900 људи је претучено и тешко повређено, уништено је 19 споменика културе прве категорије и 16 православних цркава које нису категорисане.

Браћо и сестре, очеви, мајке и дедови, време је да сви преузмемо одговорност у одбрани свете земље. Ми, организатори овог скупа, вас нећемо разочарати – то вам чашћу обећавам, а ви сте наша највећа узданица, јер сте заклетве положили да ћете бранити земљу и народ. Како радили, тако нам Бог помогао !!!


„Уништено је око 10.000 вредних фресака и икона и других црквених реликвија, које сведоче о вековном трајању Срба на Косову и Метохији. Око 935 кућа је спаљено и уништено. Од Срба је етнички очишћено шест градова и девет села. Свим догађајима је присуствовала и дала прећутну подршку, али и логистичку подршку, Међународна мисија на Косову и Метохији, која се састојала од 20.000 припадника Кфора, три хиљаде припадника УМНИК-а и 6.000 припадника косовске полиције и њихових челника. Погром ни дана данашњег није завршен јер Срби свакодневно одлазе са Косова и Метохије“, пише у саопштењу овог синдиката.

Зато Војни синдикат Србије инсистира да власти ове земље одговоре и јавно саопште зашто се преговори у Бриселу воде под велом тајности, да ли ће икада и у било којим околностима и сценаријима пристати на поделу Косова и Метохије и тако глорификовати злочине и отимање српске територије започето агресијом НАТО пакта. Због чега су преговори из окриља УН пренети на Брисел и ЕУ, и ко је ставио потпис на тај документ који је угрозио преговорачку позицију Србије.

СИНДИКАТ ЗАПОСЛЕНИХ ПОЛИЦИЈЕ

Синдикат Запослених Полиције донео је одлуку да подржи скуп који се организује поводом обележавања годишњице прогона српског становништва на Косову и Метохији 2004. године и уједно позива грађане и колеге да се прикључе и узму учешће на заказаном скупу.

Овај полицијски синдикат наводи да је Косово и Метохија по Уставу Републике Србије саставни део Републике Србије, те најоштрије осуђује све притиске од стране појединих држава да се Србија одрекне своје територије и додаје да свако мешање у одлуке суверене државе представља грубо кршење свих међународних права.

Руководство синдиката подсећа да је са Косова и Метохије протерано 250.000 српског становништва, да је велики број кућа и станова уништено и спаљено, велики број Срба убијено и киднаповано, да је велики број полицајаца и војника бранећи отаџбину страдало на Косову и Метохији и да зато не смемо заборавити сва та страдања Србије, српског становништва и погинулих полицајаца и војника.


Синдикат Запослених Полиције још истиче да је за Србе, Косово и Метохија колевка Србије , да Косово и Метохија за Србију нема цену нити било ко има права да захтева од Србије и српског народа да се одрекне своје колевке.

Руководство синдиката зато позива грађане Србије и све колеге да узму учешћа на заказаном скупу са поруком „Косово и Метохија је Србија!”.

ГЕНЕРАЛ МАЈОР КОВАЧ: Народ у Србији жели српски а не „амерички косовски пакет“

Након 19 година од агресије на СР Југославију и окупације Косова и Метохије од стране НАТО пакта, САД без имало срама нуде „косовски пакет“, којим би власт у Србији легализовала последице агресије, признала лажну државу Косово и одрекла се духовног средишта и бића српског народа за сва времена.

Власти од 2000. године су срљале, веровале Западу и суштински обмањивале народ да га воде у „светлу европску будућност“, а сада је дошло време „реализације уцене или коначног договора“. Дуго се политички и медијски припремало ово време „проналажења решења“ за Косово и Метохију у режији САД и ЕУ. Народ је у неверици слушао да у Бриселу преговарају представници „Београда и Приштине“, да је постигнут некакав Бриселски споразум, који је супротан вољи народа.



После насилног „угуравања“ народа са севера Косова под власт лажне државе Косово, успостављања царине, „интегрисаног управљања границом“, преузимања судства, електропривреде, пљачкања имовине Косова и Метохије и распродаје експонентима из САД који су на све начине учествовали у агресији и окупацији Косова и Метохије, као и у проглашењу лажне државе Косово, кроз преговоре се дошло до краја, и сад власт у Србији треба да обавести народ шта то „нуде САД“, те да су последице неприхватања „огромне“. Поред предлога и „косовског пакета“, САД говоре без увијања и безобзирно о последицама, уколико власт и народ не буду „разумни да прихвате и спроведу зацртана решење“.

Српски народ никада није волео уцене и ултиматуме, ма од кога они долазили и није питао за цену када брани своје светиње, слободу и будућност поколења. Они који нуде „косовски пакет решења“ очигледно познају само политичаре, цене њихове навике и склоности а не и српски народ. Њихов „косовски пакет“ је исувише тежак и сраман, и српски народ га неће никада прихватити, без обзира да ли ће се власт понашати одговорно, у складу са Уставом и већинском вољом народа.

Последице НАТО агресије 1999. године које нису још залечене и саниране су огромне, веома болне и народ не подржава решење које се жели наметнути претњом и насиљем.

НАТО пакт није ни у ком смислу надокнадио штете које је изазвао агресијом 1999. године, убијањем недужних, разарањем цивилних насеља, објеката инфраструктуре, радиолошком и хемијском контаминацијом скоро целог подручја Србије, прогоном и расељавањем становништва са Косова и Метохије, разарањем индустрије на ширем подручју Србије, одласком у свет младих образованих кадрова и сл. Сав тај злочин није довољан, него се још тражи сагласност и пристанак на ампутацију око 17 одсто државне територије. Србија је једина држава у Европи од које се тако нешто тражи након Другог светског рата.

Свеукупне последице агресије држава Србија, због притисака и уцена Запада, није још сабрала и ставила на папир а камоли да је покушала да оствари права пред међународним и националним судовима за штету која је причињена приватним и правним лицима.

Материјална штета настала само разарањем процењена је на преко 100 милијарди долара. Када се узму и саберу остале процењене штете и накнадне последице причињене привреди, становништву, оболелим од последица зрачења и хемијске контаминације ваздуха, воде и земље, одласка младих високообразованих кадрова, долази се до огромних ненадокнадивих штета које мењају будућност потомства, тако да је било каква прича о бесповратним „донацијама“ које дају поједине државе НАТО нереална, нетачна и у функцији медијске пропаганде и „шаргарепе“ коју Запад деценијама нуди српском народу. Да постоје објективне међународне институције које би обавезале државе које су тежишно спроводиле агресију, Србија би данас живела далеко боље и не би била у позицији таоца да јој државе Запада дају неповољне кредите, након разарања привреде и пљачкашке приватизације.

Агресија на СР Југославију, по мишљењима многих западних политичара и генерала, била је истовремено и „експериментални рат“ који је НАТО-у послужио да, између осталог, припрема своју авијацију за нападе у сложенијем борбеном простору и против великих сила које му стоје на путу, јер је надмоћност била велика и постојала је диспропорација у односу снага. Бомбардовањем Србије, Русији је послата порука о томе ко је победник у Хладном рату, а НР Кини да види шта је може снаћи ако се нађе на путу америчких стратешких интереса на Далеком истоку. И ништа од тога није кривица Србије, која је урадила све што је могла, јер су међународне околности биле такве да је Русија била слаба …[1]

Бомбардовањем кинеске амбасаде послата је још једна додатна порука Кини, да схвати да је НАТО, пре свега САД „необуздани господар живота и смрти“ и да може глобално и унилатерално војно да делује. Пиање Косова и Метохије јесте првенствено проблем Србије, али истовремено треба да буде питање и проблем Кине и Русије и свих других слободољубивих држава света, које се противе насиљу у међународним односима. Нормално би било да управо те две велике силе понуде кинески и руски „косовски пакет“, те да се на тај начин дође до што објективнијег и обострано прихватљивог решења.

Осиромашени уранијум већ годинама узима данак у Србији, тврди велики број медицинских стручњака. Томе у прилог иду чињенице утврђене статистиком и међузависношћу зрачења и контаминације животне средине са порастом оболевања и умирања становништва од различитих врста малигних болести. Доктор Слободан Чикарић, професор Медицинског факултета и радиолог у Београду, тврди да, према вишегодишњим истраживањима, апсолутно постоји веза између повећаног броја малигних обољења у Србији и осиромашеног уранијума који је НАТО бацио на нашу територију:



„Бугари и Грци су мерили зрачења током ратних дејстава – марта, априла, маја 1999. године, и утврдили да је зрачење повишено за 20-30 одсто. Према томе, они који тврде да се та прашина није ширила са територије Косова и Метохије, били су у заблуди, и зашто то тврде не знам … од 2001. до 2010. пратили смо кретање малигних тумора у Србији и утврдили да је стопа инциденције (број новодијагностикованих случајева рака у дефинисаној популацији) расла два одсто годишње. Она је 2010. била већа за око 20 осто у односу на 2001. Та стопа раста од два одсто је четири пута брже расла него у Немачкој, Шведској, Енглеској, а у САД је у исто време опадала за 0,6 одсто годишње“, каже проф. Чикарић, председник Друштва Србије за борбу против рака.[2]

Стопа морталитета од малигних тумора, је расла 2,5 одсто годишње тако да је 2010. године за 25 одсто била већа него 2001 – централна Србија и Војводина су имале 330.000 новорегистрованих и 180.000 умрлих. Чикарић тврди да је једино могуће објашњене да је стигла радиоактивна прашина са Косова и Метохије не само на централну Србију, већ целу земљ и одређене делове Балкана. Ми имамо највећу стопу морталитета, умирања, од малигних тумора у Европи. Што се тиче стопе инциденције, нисмо на првом месту у Европи, али како се све то дешавало, и у којој мери је уранијум утицао да се то дешава, то је битно“, додао је Чикарић.

Према његовим речима, у Србији је за 15.000 – 33.000 оболелих од рака крив осиромашени уранијум, а умрлих од 10.000 до 18.000. У мушкој популацији рак плућа је на првом месту, а у женској рак дојке. Чикарић као пример наводи и случај италијанских војника. „У Барију у болници пише – сви који су из било ког разлога боравили на Косову и Метохији да се подвргну прегледу. Од 558 италијанских војника, 47 је умрло, а сви су били на Косову, три пута“.[3] То је део „косовског пакета“ о коме САД, НАТО и ЕУ нису никада проговорили ни реч а камоли да су хтели да разговарају о обештећењу.

„Милосрдни анђео“ односно „Црни ђаво“ како би га многи Срби назвали, од када је дошао на Балкан, унео је хаос и немир. И сада, након 19 година, још увек, како наводе стручњаци, осећамо његове последице, а што је најгоре, вероватно ће их осећати и поколења.

Годинама уназад највише се говорило о дејству осиромашеног уранијума из НАТО бомби и пројектила на здравље становништва у Србији, али знатно мање се говорило о другим штетним ефектима и „хемијском рату“ који је вођен бомбардовањем многих хемијских постројења. Мирјана Анђелковић Лукић, која је током бомбардовања имала у увид у материјале и супстанце које је НАТО користио у својим бомбама током 1999. године, истиче да се тада водио специфичан „хемијски рат“:

„НАТО алијанса је бирала места која ће бомбардовати, то су углавном били нафтни и бензински резервоари, с течним гасом, резервоари с опасним хемијским сировинама које су служиле за прераду пластичних маса, трафостанице у којима је био пирален који спада у карциногене, мутагене и тератогене супстанце. Горео је пирален на отвореном што је у Европи незамисливо, јер су сви производи сагоревања пиралена изузетно токсични. Није сав пирален изгорео, већ се велика количина тог уљаног отрова излила и отишла у надземне воде које је загадила, али исто тако и подземне. Он је тежи од воде и пада на дно, при том је слабо растворљив и за сва времена остаје на дну река или у подземним водама трујући их“, рекла је Мирјана Анђелковић Лукић.

Плански и смишљено су гађана постројења хемијске индустрије и складишта готових производа. Бомбардовани су објекти и хемијска постројења у: Панчеву, Новом Саду, Лучанима, Прахову, Бору, Баричу, Крушевцу, Крагујевцу, као и све фабрике наменске производње. У панчевачкој „Петрохемији“ намерно је гађан резервоар са мономером винилхлоридом, једињењем које се масовно користи за израду пластичних маса (поливинилхлорида – ПВЦ) и које је врло токсично и канцерогено.

Годину дана после бомбардовања, и отприлике толико од када су радници ЕПС-а чистили далеководе на које су бачене касетне бомбе са „угљеним влакнима“, 36 младића који су на томе радили су умрли, тврди Мирјана Анђелковић Лукић. Она објашњава да се електропроводљива влакна која су бацана на наше енергетске системе састоје од силицијум диоксида и металног алуминијума којим су та влакна пресвучена. Чишћење се вршило механички, примитивно, метлама, као што су радили младићи из ЕПС-а, који су оболели и страдали. Када се узму у обзир све бомбе које су пале на територију Србије, али и мете које је НАТО гађао, може се закључити да је агресија НАТО пакта на СРЈ имала све ефекте хемијског рата који су изазивани намерним гађањима хемијских постројења, резервоара и складишта.

Очигледно је да је минули рат имао више циљева, за агресора једнаких по важности, али је за нас најстравичнији онај који се односи на угрожавање живота и здравља читавог једног народа на овим просторима. Агресија на СРЈ проузроковала је велике патње и погибељ народа, рушење и уништавање материјалних и културних добара и произвело једну од највећих еколошких катастрофа двадесетог века на просторима Европе, чије ће последице осећати и будуће генерације.[4]

Планери и пилоти САД који су узели највеће учешће у оквиру НАТО агресије никада нису одговарали за почињене злочине. Напротив, тај рат су многи политичари и генерали САД схватили као прилику да се енормно обогате за кратко време. Пензионисани генерал САД Весли Кларк, који чека добијање лиценце за експлоатацију угља на Косову и Метохији, не успева да заокружи баш све аспекте пословања. Кларк, као бивши командант НАТО-а за Европу, и његова фирма „Enviditi“, којој је влада НАТО државе Косово дала лиценцу за ископавање лигнита за производњу течног горива и гаса, цени да је то заслужио злочином који је починио над српским народом. Ако томе додамо да се Косово налази на петом месту у свету по резервама лигнита, онда је јасно о ком планираном профиту се ради. Распродаја природних ресурса Србије на Косову и Метохији јесте пљачка, о којој власт Србије не говори довољно нити покреће то питање пред међународним институцијама.

При том, готово 60 одсто целокупног рудног богатства које Република Србија поседује простире се управо на Косову и Метохији, а укупна вредност се процењује на минимум 1.000 милијарди долара. Београдски лист „Економист“ 2008. године објавио је да одвајањем Косова држава Србија губи најмање 85 милијарди евра, колико вреде резерве угља лигнита, али и 50 милиона тона цинка и олова, што вреди око осам милијарди евра.

Стручњаци Светске банке проценили су, са друге стране, да рудно богатство на југу Србије „вреди знатно мање“, односно 13,5 милијарди евра, али да би те резерве могле да буду експлоатисане 200 година. Резултати вишегодишњег истраживања које је до 2000. године радио Геолошки институт Србије, а која се односе на делове северног и источног дела Косова и Метохија, такође су импозантни. У питању су резерве од око 34 милиона тона руде олова, цинка и сребра из којих може да се добије око 1,5 милиона тона олова, 1,5 милиона тона цинка и око 3.000 тона сребра.



Осим Кларка, на Космету су кроз разне инвестиције присутни и Медлин Олбрајт, бивша државна секретарка САД, али и бивши заменик шефа Умникове администрације Џок Кови. Њене послове, то јест, послове њене фирме на Косову води брат Хашима Тачија, Гануп Тачи. Он под капом „турско-америчког“ конзорцијума улаже и у инфраструктуру, а највише у изградњу путева. На челу тог конзорцијума се налази Американац Џок Кови, бивши заменик шефа Унмика на Косову. Тај конзорцијум, делом преко фирме Тачијевог брата, обрће средства и у енергетици, односно, продаји струје. Поред тога, ангажовани су на изградњи аутопута од границе са Албанијом до Мердара. Зато је јасно зашто министарка Зорана Михајловић лобира, протежира и чини све да се што пре изгради аутопут Ниш-Мердаре и отвори прозор у свет Албанцима о трошку грађана Србије. Тај аутопут је „приоритетнији“ за њу него многи други правци у Србији и према Р. Српској. Шта рећи друго него да је то срамно. Олбрајтова послује и са средњим Тачијевим братом, преко фирме „Odeteljon“, чија је главна делатност трговина грађевинским материјалом. Tа фирма снабдева све фирме које граде путеве или зграде, односно, насеља по Косову. Фирма „Bilding Ilirija“ бави се изградњом стамбених комплекса широм Косова, а партнер јој је америчко-турска компанија „Bechtel Enka“, која такође има везе са Олбрајтовом.[5]

Наведени подаци говоре о природи мафијашких веза бивше администрације САД и косовских терористичких центара моћи и лажне државе Косово. Када се томе дода база БОНСТИЛ и геостратешки интереси САД у Европи и региону, јасно је откуд такав „КОСОВСКИ ПАКЕТ“.

Ако САД као водећа сила у оквиру НАТО пакта која је извршила агресију на СР Југославију 1999. године подноси „косовски пакет“, ваљда Русија и Кина могу поднети своје предлоге и укључити се у процес решавања Косметске кризе. Америка сматра и даље да може да ради шта гот хоће, да некажњено крши међународно право, убија, разара без икакве казне и осуде и да на крају отима део територије државе Србије. Лицемерје је још веће када се зна да траже да се власт Србије са тим сагласи иако је то супротно Уставу Р. Србије и вољи народа. Ако је и од Америке, превише је.


Ако власт у Србији поступи супротно Уставу, онда се мора суочити са вољом и бесом народа, као и са законом када дође до промене власти. Проблем Србије данас јесте што и у опозицији има један део странака чији су програм и делатност противуставни и које би давно признале лажну државу Косово. Очекивати је да ће се на питању Косова и Метохије народ „освестити“ убрзано и да ће наћи начин да се отараси свих оних политичких странака које су помогле или пристају на издају Космета.

Све странке које су јавно заговарале предају Косова и Метохије постале су минорне и друштвено безначајне. Народ и грађани Србије ће се брзо престројити и подржати оне странке, у опозицији и на власти, које не дају сагласност на предају и издају Косова и Метохије. „СРПСКИ ПАКЕТ“ јесте Устав, међународно право, договор, компромис, референдум и воља народа. Доношење одлука мимо Устава и воље народа јесте пут у хаос, безнађе и неизвесност са тешким последицама.

ИЗВОРИ

[1] https://www.blic.rs/vesti/svet/sokantna-...ne/p03fvhy

[2] http://mondo.rs/a977822/Info/Drustvo/NAT...karic.html

[3] http://mondo.rs/a977822/Info/Drustvo/NAT...karic.html

[4]http://mondo.rs/a972899/Info/Drustvo/NATO-bombardovanje-1999-vodjen-specijalan-hemijski-rat.html

[5] https://rs-lat.sputniknews.com/analize/2...a-srbija1/

Генерал-мајор у пензији проф. др Митар Ковач

https://srbin.info/2018/03/15/general-ma...ski-paket/
Одговори

ДАМЈАНОВИЋ (СРС) УДАРИО НА ВУЧИЋА: Због ЕУ Вучић ће дати Косово

Посланик Српске радикалне странке и члан Председничког колегијума СРС, Миљан Дамјановић, изјавио је данас да је после посете помоћника америчког државног секретара за Европу и Евроазију, Веса Мичела, јасно да је признање независности Косова услов за улазак Србије у Европску унију.

Дамјановић је казао да је Вучић пет година говорио да нема притисака на Србију и да независност Косова није услов за улазак Србије у ЕУ, али су се другачије поруке чуле током јучерашње посете Веса Мичела Београду.

„САД траже да се призна независност Косова, да се формира војска Косова, без права било кога на вето. Имали смо медијску представу Вучића који је почео да пита новинаре који то папир говори да они могу да формирају војску,“ казао је Дамјановић.

Додао је да је Вучић „оног момента када је потписао противуставне и противправне Бриселске споразуме, ушао у издају Косова“ и да је сада остао још „тај последњи корак”.

https://www.youtube.com/watch?v=3_VXYhZWSX0
Одговори

Најчешћа питања и одговори о референдуму „УСТАНИ за КОСОВО”

Да ли је ова иницијатива за расписивање референдума исто оно што, према неким гласинама, припрема и Александар Вучић? Никако. Његово референдумско питање, уколико га уопште буде, биће подмукло и преварно, његова кампања кукавичка, а његов циљ издаја. Код нас је све супротно!

Које је ваше референдумско питање?

Да ли сте за прихватање „правно обавезујућег споразума” између Републике Србије и такозваног „Косова” којим се тој самопроглашеној, лажној „држави” омогућава улазак у Уједињене нације?

Да ли је морално стављати свету српску земљу на референдумско гласање?

Прво, не стављамо на референдум свету српску земљу, већ најављени „правно обавезујући споразум” коме грађани треба одлучно да кажу НЕ!

Друго, пошто имамо власт која, супротно моралу, Уставу и закону, већ шест година предаје непријатељима део по део свете српске земље, наша је дужност да се супротставимо издаји свим законитим средствима — па и референдумом, који је, према Уставу, непосредни израз народне воље и суверености. Времена за оклевање нема, јер Вучићев режим увелико најављује најскорију коначну предају Косова и Метохије.

У условима медијског једноумља, зар неће иницијатива бити злоупотребљена?

Услови су веома неповољни, али не можемо да чекамо да се неко „смилује” па нам подари боље. Дужни смо да законитим средствима спречимо режим да изда Косово и Метохију — без обзира на свеопште услове у друштву. Бројни су примери великих људи наше историје који се нису плашили непријатељске силе, него су, захваљујући својој решености и вери у оно „што бити не може”, односили судбоносне победе. Стога, наш потези нису условљени тренутним околностима, већ судбинском потребом да се Косово и Метохија очувају у саставу Србије.

Одговара на питања покретач народне иницијативе „Устани за Косово!”
Ко дефинише референдумско питање (јер онај ко то чини, практично, и одређује исход референдума)?
Референдумско питање одређујемо ми. Народна иницијатива „Устани за Косово!” има своје упориште у Уставу Србије и Закону о референдуму, којима је установљено да се на основу 100.000 потписа грађана расписује референдум са питањем за које су прикупљени потписи. Ни Скупштина, ни председник, ни премијер, нити било који други орган власти, немају право да мењају постављено питање, нити да одбију расписивање референдума за који је прикупљена подршка 100.000 грађана.

Плашите ли се да иницијативом за расписивање референдума заправо идете на руку Вучићевом режиму?

Његовом режиму једино иде у прилог даља уздржаност и пасивност родољуба. Наша иницијатива ни у ком исходу не може да погорша већ постојеће стање, које погодује једино издаји. Напротив, народна иницијатива „Устани за Косово!” може много да помогне, како у освешћивању народа о издајничким потезима режима, тако и у свом крајњем планираном искоду – успешном одбацивању сваке могућности разматрања и потписивања „правно обавезујућег споразума”.

Да ли је ова иницијатива у супротности са другим позивима, петицијама и апелима за одбрану Косова и Метохије?

Народна иницијатива „Устани за Косово” се супротставља једино онима који хоће да одвоје Косово и Метохију од Србије. Као таква, ова иницијатива није ни у каквој супротности са ма којом добронамерном идејом. Залагањем за конкретно, оствариво и обавезујуће решење, настојимо да објединимо напоре свих којима је стало до очувања Косова и Метохије у саставу Србије, али и да постигнемо мерљив и достижан циљ – правно важећу забрану режиму да потпише било какав издајнички споразум. Јасно видљива подршка народа јесте најбоља гаранција за поштовање Устава и очување Косова и Метохије.

Да ли се вашом народном иницијативом Вучићу даје изговор да он распише свој референдум?

Вучићу не треба изговор за расписивање референдума. Штавише, да је уверен у исход референдума у своју корист, Вучић би га одавно расписао. Уколико би, пак, то учинио сада, након покретања народне иницијативе, то би био његов изнуђен потез са, по њега, неизвесним исходом. Према истраживањима јавног мнења, ако би се народ ставио пред избор „Косово или ЕУ”, мање од 15% грађана би изабрало ЕУ, а преко 70% би изабрало Косово.

Наша предност је управо у томе што у референдумску кампању крећемо већ сад, јер у случају да Вучић заиста распише референдум, ми ћемо га дочекати спремни – удружени и логистички организовани на простору читаве Србије.

Павић: Американцима се жури да направе великоалбанску војску
15. марта 2018.

,,Американци знају да ће им Албанци са Косова бити одани, да су њихови савезници, као што су били сваком агресору

„Молим све људе из САД и ЕУ да ми покажу један једини папир на основу ког се формирају косовске снаге безбедности. Такав папир не постоји и не може да га измисли нико на свету“, рекао је председник Србије Александар Вучић, одговарајући на питање новинара о подршци Америке формирању војске Косова.

Председник је појаснио да Резолуција 1244 не предвиђа албанске снаге безбедности, него повратак српских снага.

„Може да постоји КФОР и нико више“, истакао је председник Србије.

ЗАОКРУЖИВАЊЕ ПРОСТОРА
Откуд сад, после спекулација о такозваном америчком пакету и ранијих прича о столици у УН за Косово, напрасно војска Косова као главна тема?

Политиколог Александар Павић каже за Спутњик да се тема војске Косова већ неко време помиње, али је сад појачан притисак да се заокружи цео простор бивше Југославије у евроатлантској кошуљици.

„То значи да је убрзан притисак на Македонију и Грчку да постигну компромис око имена да би Македонија могла да аплицира за чланство у НАТО-у, као што се повећала и реторика око уласка Босне и Херцеговине у НАТО. И зато је Американцима, тој структури која још влада америчком спољном политиком, важно што више војске и политички и у војном смислу на Балкану. Они хоће да заокруже овај простор да би могли да се концентришу на притисак на Русију дуж њених граница да не би имали неких репова у позадини. И то је све део те геополитичке приче“, детерминише Павић.

Американци знају да ће им Албанци са Косова бити потпуно одани, да су њихови беспоговорни савезници, као што су били сваком агресору на овим просторима, па им према Павићевом мишљењу врло значи да имају и ту војску, која би се практично врло брзо постала једно са војском Албаније. То би, наглашава тај политиколог, била великоалбанска војска, да се не заваравамо.

„Наравно, уз америчке ’саветнике‘, и наравно уз све стручњаке за црне операције англоамеричке који иду са тиме, то је све део геополитичког притиска на Русију. Као што Хитлер није овде имао заокружену причу па је морао да одгоди напад на Совјетски Савез, тако и сад, не може пуни притисак да се направи на Русију док се не среди ситуација по њиховом на Балкану, односно на српском простору“, напомиње Павић.

На Србији је да чува своје позиције, сугерише тај саговорник Спутњика, и да покаже да је њој највише стало до Косова.

„Више него што је стало и Американцима, и Немцима, и Енглезима, и било коме другом. Више него Албанцима. Наше је да ми своје позиције чувамо“, посебно наглашава Павић.

ПОЛИТИКА ИСТА, ОСТАЛО ПРОБНИ БАЛОНИ
Што се тиче наводног плана са којим је дошао Мичел, а који је он демантовао, резонује Павић, није први пут да неко избацује патке или пробне балоне у јавност да би видео каква ће да буде реакција.

„Да ли је то дошло од Мичела, али тако да он то може да демантује, или из неких других кругова, ми то не знамо. Али чињеница је да, иако се он оградио од тога, Американци наравно желе да такозвано Косово добије столицу у Уједињеним нацијама. Они никад нису променили ту политику. Ако су их признали као независну државу, то значи да је за њих пожељно да оно на међународном плану буде третирано као независна држава. Без обзира на то што овај план о америчке четири тачке не постоји, они хоће столицу у Уједињеним нацијама да би Косово додали својој гласачкој машинерији“, тврди Павић.

Нема промене америчке политике, него им се сад једноставно жури, а то се, како каже тај политиколог, не види само у Србији.

„То се види и по овим намештаљкама око наводног тровања у Великој Британији, то се види по провокацијама у Сирији… Значи, њима се жури јер очигледно да нешто шкрипи унутар тог западног света који споља шљашти, а изнутра је све трулији. Журе да неке послове обаве пре него што се светска равнотежа неповратно помери у правцу вишеполаризма“, констатује Павић.

БРИСЕЛСКИ СПОРАЗУМ КАО МОДЕЛ
Павић истиче да је сагласан са оценом председника Вучића који је америчком дипломати пренео став да је готово уверен да Приштина неће спровести Бриселски споразум, односно формирање ЗСО.

„Цела прича око Косова, Европске уније и евроинтеграција има за циљ да се од Србије изнедре уступци. Бриселски споразум је био само део тог пакета условљавања за евроинтеграције. То је иначе лажан процес, али процес да би се само од Србије изнудили уступци. Кад се од ње изнуде уступци, онда се заборави на оно што јој је обећано. Да се не заваравамо, ово око Бриселског споразума ће бити матрица“, категоричан је Павић.

Све добија контуре класичног замрзнутог конфликта, где свака страна има своје црвене линије и нема даљег, па је, према мишљењу тог политиколога, само питање за кога ће време да ради и ко ће боље умети да искористи време којим располаже.

„Ми морамо да инсистирамо на Резолуцији 1244 и Уставу. У Резолуцији 1244, као што је Вучић рекао, јасно пише — може само КФОР. И не само то, већ да бисмо ојачали нашу преговарачку позицију треба да инсистирамо на томе да се испуни део о повратку војске и полиције на Косово, како је предвиђено Резолуцијом 1244. Па нека кажу да то није могуће, али ми онда можемо да кажемо да није могуће оно што они траже“, закључује Павић.

Аутор Ненад Зорић

Миливојевић и Раковић код Панаотовића: Косово и Мичел!
15. марта 2018.

Гости eмисије „Суочавање“ која се емитује на Новосадској ТВ били су др Зоран Миливојевић, дипломата и др Александар Раковић, историчар.

Речи је било о доласку америчког званичника Мичела у Београд и плановима америчке администрације за Косово и Метохију, о геополитичким перспективама Србије, односима у региону и недавно окончаним изборима у Београду.

Аутор и водитељ је Бојан Панаотовић.

https://www.youtube.com/watch?v=KBS16Pz4K24
Одговори

РАДА ТРАЈКОВИЋ: Србија да уђе у НАТО и да се одрекне Руса
00:03 16.03.2018. 28 коментара
Дели на Вајберу
Влада Србије треба да се одрекне Руса и да расплет пронађе у разговору са Алијансом.

Живимо у тренутку када сви нуде нека решења, а суштинска решења се не проналазе ни код Албанаца ни код Срба – оцењује у разговору за Данас…



… председница Европског покрета и бивша посланица у Скупштини Косова Рада Трајковић, говоривши о предлогу платформе за решење проблема Косова, коју је у нашем листу изнео научни сарадник Института за међународну политику Ненад Васић.

Трајковић сматра да је стварање заједнице два равноправна народа на Косову неизводљиво, јер су Срби са Косова изразито унитаристички опредељен народ, док су с друге стране Албанци сепаратистички расположени. Она искључује могућност примене принципа „две Немачке“, а то образлаже тиме да је он у тренутним околностима апсолутно непримењив.

– Две Немачке не би ни постојале да је НАТО био и у Западној и у Источној. Није добро да на простору КиМ имамо НАТО, док је Србија „војно неутрална“ са екстериторијалним руским ватрогасним центром у Нишу. Један НАТО генерал је недавно изнео констатацију да су Срби фактор нестабилности на Балкану, а ја сматрам да је та стабилност питање и за НАТО – каже Трајковић.

Она истиче да би питање Косова могло да буде решено на много безболнији начин за цео регион а посебно за Србе, када би наша држава постала чланица НАТО. Трајковић сматра да би Влада Србије требала да се одрекне Руса и да се бори за Косово, што, према њеном мишљењу, она тренутно не чини.

Она је забринута због инсистирања на потпуном међународном признању Косова, јер оцењује да би то у Србији произвело огромну мобилизацију јавног мњења против Запада, што би чак могло да доведе до давања подршке за успостављање руске војне базе на територији наше земље.


– То би довело до једне трајне дестабилизације. Због тога бисмо морали да имамо јаснију државну политику, која би у сарадњи са НАТО могла да пронађе одговор за косовски проблем, јер је Београд потписивањем Бриселског споразума већ дао унутрашњу независност Косову – завршава Трајковић, уз оцену да би решење за Косово било стварање функционалног ентитета који не би имао међународни легитимитет.

Ви имате тамо гомила људи ко су за људници! На жалост доста њи су у политици!
Одговори

Зашто војска Косова може, а војска Републике Српске не може? © Tanjug/ ZORAN ZESTIC
РЕГИОН
17:16 16.03.2018
Бранкица Ристић

Уколико би се Милорад Додик после избора у БиХ нашао у Председништву БиХ, могао би легитимно да покрене питање враћања ентитетске војске. Међутим, да би се тај наум остварио, мора да постоји консензус сва три представника Председништва БиХ.
Став америчке администрације коју је нашој јавности пренео Вес Мичел, помоћник државног секретара Америке задужен за Балкан, да је формирање војске Косова реалност, с правом су председника Републике Српске Милорада Додика навеле да подсети да и РС по Дејтонском споразуму има право на своју, ентитетску војску.

Председник РС Милорад Додик
© SPUTNIK/ РАДОЈЕ ПАНТОВИЋ
Додик: Већина Срба у РС би се изјаснила за припајање Србији
За разлику од Косова, које нема ниједан међународни акт којим се предвиђа стварање војске, РС не само да има такав међународни документ, већ је имала и своју војску формирану на основу тог акта. Тачније речено, Војска Републике Српске, скраћено ВРС, била је оружана сила Републике Српске, основана под називом „Војска Српске Републике Босне и Херцеговине“ 12. маја 1992. године одлуком Народне скупштине Српске Републике Босне и Херцеговине. Постојала је од 12. маја 1992. до 1. јануара 2006. године, након чега је ушла у састав Оружаних снага Босне и Херцеговине. Војно наслеђе и идентитет Војске Републике Српске негује Трећи пешадијски (Република Српска) пук војске БиХ.

У том контексту се поставља легитимно питање — ако Запад сматра да Косово може да има своју војску, зашто онда, хипотетички говорећи, то не би могла и Република Српска?

Политиколог професор др Радомир Нешковић каже за Спутњик да Запад прави разлику између РС сматрајући је делом Босне и Херцеговине, док Косово, иако је правно гледано протекторат, види као суверену државу. Управо због тога, професор Нешковић верује да је за сада немогуће поново створити ентитетску војску. Међутим, не спори могућност да се ово питање покрене у БиХ уколико Милорад Додик, после избора у БиХ, постане члан Председништва БиХ.

Милорад Додик на пријему поводом Дана РС и првог Устава РС
© TANJUG/ САВА РАДОВАНОВИЋ
Додик: Не може да се раздвоји питање Косова од питања РС
„Са те позиције, он има сасвим легитимно право да то питање покрене. Међутим, да би се тај наум остварио, мора да постоји консензус сва три представника члана Председништва, а то је мало могуће“, сматра наш саговорник.

Он подсећа да је и по Дејтонском споразуму било предвиђено да врховни командант ентитетске војске буде Председништво БиХ, а не председници ентитета. Подсећа да је у периоду када су постојале ентитетске војске у БиХ број војника прелазио 100.000, због чега је у једном тренутку постигнута сагласност да се оформи једна војска са 12.000 људи, у којој су равномерно заступљена сва три народа са по 4.000 људи оба ентитета.

Професор Нешковић каже и да је врло јасно да Запад никада не би дозволио да се формира поново војска РС и да би сваку такву војску сматрао — паравојском. С друге стране, „Војска Косова“, иако нема упориште ни у једном међународном акту, за Запад значи један од стубова суверености Косова.

„Запад ни у ком случају неће дозволити да се повлачи никаква паралела између РС и Косова, посебно у овом делу који се тиче војне силе“, уверен је наш саговорник.

Председник Републике Српске Милорад Додик
© SPUTNIK/ АЛЕКСАНДАР МИЛАЧИЋ
Додик: Српска жели што већу аутономију
Епилог свега је да оно што Албанци могу мимо закона, Срби не могу ни у оквиру закона. И то међународног. Дакле, ако би Приштина уз благослов Америке формирала војску, то би била трећа оружана сила која би по закону постојала на Косову. Јер, Косово и Метохија су по Резолуцији 12 44 протекторат Уједињених нација, али и суверени део државе Србије, што значи да је Војска Србије валидна војска и за Космет. Кфор је војна мисија која је привремено на Косову захваљујући војно-техничком споразуму из Куманова, који је одобрила, између осталог, Република Србија. Дакле, докле год Косово не буде признато као држава у Уједињеним нацијама, не може да се сматра државом, што значи да не може да има и своју оружану силу. У осталом Република Српска, има све елементе државности, чак и међународно признање преко Дејтонског споразума, а нема своју војску. Друго, ако Косово и формира војску, онда би њен врховни командант, кад бисмо се држали међународног права седео у Београду, а та војска би се звала „Оружане снаге Косова Републике Србије“.

Кључно је како ће на Вучићев „компромис са Албанцима“ одреаговати Срби са Косова и Метохије
13:18 16.03.2018. коментараШтампај
КОМЕ ЋЕ ПРИЈАТИ АПЛАУЗИ ИЗ ПРИШТИНЕ, ТИРАНЕ, ЗАГРЕБА, БЕРЛИНА, БРИСЕЛА И ВАШИНГТОНА?


Ако Срби са Космета после обелодањивања плана за Косово, односно - почетка његове реализације, крену ка градовима у Србији да траже спас и смисао за своје животе, ако се неким случајем понови потресни егзодус Срба из Крајине, то може имати тешке последице у свим сегментима (економском, политичком, социјалном, психолошком) за целу земљу
Председник Србије мисли да „време не ради за нас“, али многи релевантни и политички одговорни људи сматрају да време ради за Србију и да промене у међународним односима слабе утицај САД, главног покровитеља независности Косова! И да не треба журити!
Владислав ЈОВАНОВИЋ: „Мислим да би Србија требало још мало да сачека и да не води преговоре о правно обавезујућем споразуму под притиском и по диктату Америке и Запада, јер такве присиле нису прихватљиве са становишта међународног права, а потом да тражи уступке од Америке...“
Тибор ВАРАДИ, професор међународног права: Ова година неће бити година расплета косовског проблема. То би било лепо, али не мислим да је реално. Да ли су онда обавезујући споразуми компромисно решење? То је циљ правно обавезујућег споразума, али мислим да још нисмо дошли до споразума који би могао да значи „е, сад смо се договорили“. То је подаље“
Пише: Јово ВУКЕЛИЋ

ШТА Србију очекује овог пролећа, односно до краја „косовске 2018.“?

Тачније шта ће се догодити кад ускоро буде саопштена одлука о предаји територије Косова и Метохије, (неки ће рећи да се капитулација поводом јужне покрајине догодила 1999.) односно - ако председник Србије добровољно преда покрајину и дозволи потписивање правно обавезујућег споразума о самосталности и независности и признању од стране Србије илегалне квази државе Косово? То ће, ако се заиста догоди, омогућити Албанцима из јужне покрајине да уђу УН и друге међународне организације.

Али, да ли би у том случају дошло до релаксације и стабилизације политичких прилика у самој Србији, у региону Балкана, да ли би аплаузи из Приштине и суседних престоница Тиране, Софије, Подгорице, Загреба и Љубљане с једне и Брисела, Берлина, Лондона, Вашингтона... с друге стране омамили и подигли председника Србије толико „да полети као сјајна звезда у неслућена сазвежђа“ на крилима свог грандиозног, историјског, визионарског чина који је предузео?

Да ли би можда због тог „великодушног“, скоро „Христовог“ геста - поклањања, предаје дела земље Србије туђину и непријатељу - ако то уследи, као што многи страхују - потом као велики државник који је „решио“ један од највећих проблема у Европи био кандидован за Нобелову награду?

Добијa ли Србија новог оснивача неке нове Србије?

Да ли је могуће да учини оно што ни Милошевић, Ђинђић, Коштуница, Тадић, Николић нису хтели, смели или могли?

Кад се држава одриче територије престаје да буде држава

Да ли је могуће да, иако се државе не одричу територије, јер кад то учине престају да буду државе, Нобелов комитет направи преседан?

Или ће се догодити нешто друго са Србима у Србији и на Космету?

Може ли се од тог дана и часа гасити сјај звезде председника Вучића брзином којом нестају репатица? Шта ће се десити?

Да ли ће Срби са Косова и Метохије да аплаудирају председнику Србије на храбром, одлучном визионарском гесту којим их је заштитио, омогућио им пуну слободу, слободан и безбрижан живот и заштиту имовине и православних светиња у покрајини?

Питања има још много ...

Главно је да ли ће могућа одлука председника Србије да Косову омогући столицу у УН (ми их и не морамо признати, Албанце баш брига за то!) решити проблем који постоји, или неће? Да ли ће донети добро Србији и Србима?

Или ће се после тог председниковог чина, десити да Срби са Косова и Метохије буду незадовољни, потиштени, нерасположени и очајни, а неки и љути и бесни?

Да ли ће се - у том случају - у већини одлучити на коначно исељење са Космета? Да ли ћемо овог пролећа или лета и јесени (и поред вероватних снажних притисака власти из Београда на њих да то не чине) гледати можда тужне, дуге колоне српских избеглица са Косова и Метохије? Или ће се Срби селити невидљиво за јавност, капиларно, организовано…

Србима на Космету треба слобода!

Можда ће „свемоћни“ председник послати у међувремену неком убогом Србину трактор или неку овцу, цреп за кров, али то неће много помоћи, јер Србима на Косову - у Великој Хочи, Лапљем Селу, Бабином мосту, Чаглавици, Липљану, Грачаници, Звечану или северном делу Косовске Митровице - то неће решити основне проблеме. (1) И овако живе већ годинама без тога, то не решава системске проблеме који постоје.

Србима на Космету треба слобода и да живее у својој држави!

Треба им сигурност живота и имовине, треба им безбедност да могу слободно да се крећу и путују, треба им сигурна егзистенција, запослење, добра перспектива за њихову децу и породицу, осећај да нису грађани другог реда. Србима на Космету треба равноправност! Једноставно, да живе слободно на својој земљи како су живели вековима.

Ту слободу, чудно је, нису тражили од председника кад је последњи пут био у посети покрајини, после стрељања Оливера Ивановића. Нису му тражили да им помогне да задобију слободу?!? Да ли живе у енклавама неслободни, уплашени за свој и живот ближњих, живе ли скоро у ропству, или се осећају слободни?

Сигурно им је, као и сваком човеку, сваком људском бићу (Немцу, Русу, Французу, Американцу) најпотребнија слобода!

Чекају ли нас избегличке колоне Срба?

Ако Срби са Космета после Вучићевог обелодањивања тог „спасоносног“ плана крену ипак ка градовима у Србији да траже спас и смисао за своје животе, ако се неким случајем понови потресни егзодус Срба из Крајине, то може имати тешке последице у свим сегментима (економском, политичком, социјалном, психолошком) за целу земљу и снажног утицаја на већину грађана Србије, посебно Србе. Десило би се први пут у историји да се Срби исељавају због одлуке Србина, а не због прогона Турака, Хрвата, Муслимана или Шиптара.

Егзодус Срба из Крајине

Тада би, ако крену тужне избегличке колоне, емоције код многих Срба и преко Дрине могле да прокључају.

Питање је колико би политичка ситуација у Србији и шире могла да буде стабилна и да се контролише.

Многи опозициони политичари у Србији и независни аналитичари указују да сада Запад подржава Вучића и оцењују да зато нема никаквих санкција Србији док Вучић „ради посао за Запад“. А кад потпише правно обавезујући споразум, да Косово постане чланица УН, може се очекивати ће га се одрећи. Можда је то тачно да ће кад Вучић обави посао за Запад та подршка њему нестати.

То не знамо, али је кључно да ли ће Срби и после „предаје Космета“ наставити да подржавају Вучића?

Да ли ће садашњем председнику дати подршку Срби са Косова и Метохије и Срби из Србије?

Деси ли се то, биће то најбољи доказ да бирачи мисле да председник Србије ради у државном и националном интересу најбоље ствари за њих, Србе и Србију.

А да греше сви који тако не мисле!

Могуће је да он опет ових дана по Србији и Београду скупља потписе подршке (као што је чинио недавно за председничке изборе, и за локалне београдске ) јавних личности, без обзира колико стварно имају ли угледа, за овај свој најављени нови политички поступак.

Тако ће моћи са том листом „академика“ и титула „др и мр“ да маше и овде и све до Брисела и Вашингтона и доказује како њега и у овом „страшном и тешком чину (и часу)“ подржавају сви они који нешто вреде у Србији…

Председник Србије мисли да „време не ради за нас“ (2), али многи релевантни и политички одговорни људи сматрају да време ради за Србију и да промене у међународним односима слабе утицај САД, главног покровитеља независности Косова! И да не треба журити!

Није време за кључне одлуке

„И даље је на снази завршни Хелсиншки акт о неповредивости граница, као и конвенција из 1912. према којима је КиМ интегрални део Србије, стога, мислим да би Србија требало још мало да сачека и да не води преговоре о правно обавезујућем споразуму под притиском и по диктату Америке и Запада, јер такве присиле нису прихватљиве са становишта међународног права, а потом да тражи уступке од Америке“... (3) - закључује дипломата Владислав Јовановић, бивши министар спољних послова Србије и СРЈ.

И други наш признати и искусни стручњак Тибор Варади, професор међународног права, сматра да ова година неће бити година расплета косовског проблема. Он каже: „То би било лепо, али не мислим да је реално. Да ли су онда обавезујући споразуми компромисно решење? То је циљ правно обавезујућег споразума, али мислим да још нисмо дошли до споразума који би могао да значи „е, сад смо се договорили“. То је подаље“.(4)

Изгледа да једино председник Вучић (да ли под притиском САД , ЕУ и Немачке или и датог обећања) мисли да то може сад да уради и да ће ту змију наивни Срби да покусају!

Из тог реалног односа снага у западном свету, који је Србији и Србима ненаклоњен, Милош Јовановић извлачи један од оштријих закључака: „Западна цивилизација је владала светом, а не неком Србијом данас. Тамо има сјајне књижевности, музике, културе, али у смислу технологије владања - то су цивилизације које су злочиначке. Биле су и биће. То су империјалне силе које не хају за туђи живот. У њима постоји привид правне државе. Али се заправо понашају као бандити. Гадафи је Саркозију плаћао кампању, а убијен је к’о пас. Мафија има кодекс части, а Запад га нема. Функционише по принципу силе“. (5)

Иако је ова констатација врло деликатна - у поменутим земљама ипак постоји огромна асинхронизација између, условно речено, њихове унутрашње политике и њихове спољне политике. И то треба констатовати такође!

Ради објективности и реалности, треба поново цитирати проф. Варадија: „Ја лично мислим да је одвајање КиМ супротно међународном праву, али у овом домену међународна пракса није у довољној мери правна пракса. Исход зависи од односа снага... У овом часу Косово се, мимо међународног права, одвојило од Србије. Истовремено, чињеница је да КиМ де факто није део Србије, тако да аргументација да треба да сачувамо Косово је таква да човек може емотивно да је разуме, али тешко је сачувати нешто што у овом часу није у нашем поседу... И ту је врло тешко доћи до правог стратешког опредељења, јер, ако желимо да сачувамо ово садашње стање, онда Косово није део Србије, јер, у овом часу, ни административна, ни судска, законодавна власт тамо није српска”. И закључује: „праведно или не, Косово у овом часу није део Србије“. (6)

Треба констатовати да за то што Косово у овом часу није део Србије је одговорна делом и садашња власт (и ранија Тадићева), јер су неке од кључних прерогатива власти сами, добровољно кроз Бриселски споразум и у преговорима последњих неколико година предали у руке Албанцима.



Зашто? Ко их је терао на те непотребне уступке? Тадић и Вучић треба да на то одговоре и положе рачун грађанима Србије.

Нема поделе Косова - нема ни поделе Србије!

Ако Педи Ешдаун, некадашњи високи представник у БиХ, пре неколико дана ничим изазван на сва звона обелодањује: „ЕУ мора да пошаље јасну поруку да нема поделе Косова“ (7 ) онда је истог часа неко од српских званичника требало да одговори: „Нема ни поделе Србије!“. Али, му нико до данас није одговорио!

Није наш посао да, поред толико одговорних српских институција и званичника, нудимо било каква решења и предлоге за Космет.

Јасно је сваком да о имовинским питањима није још расправљано, а она су једно од кључних нерешених питања. Имовинска права су неотуђива, било да се ради о приватној, државној или црквеној својини Даљи преговори морају бити искључиво о имовинским питањима. Мора се Србији и њеним грађанима, као правим власницима, вратити отета имовина са Косова. У питању је имовина вредна стотине и стотине милиона евра...

Друго, како истичу многе дипломате, званичници и српски искусни политичари мора се од свих најважнијих институција у свету и ЕУ тражити слободан и безбедан повратак 250.000 протераних Срба у етничком чишћењу. (Па колико их се врати, али им то треба обезбедити).

„Каква би то била нормализација односа без услова за безбедан повратак четврт милиона протераних људи“ (8), пита се Живадин Јовановић, бивши министар спољних послова Србије?

Треће, показало се из праксе да је даљи опстанак Еулекса бесмислен, а уз то штетан за Србију и Србе. Зато се на дневни ред мора поставити питање даљег опстанка EULEX-а због корумпираности и неспособности.

Наравно, било би најбоље да се питање статуса и судбине Косова и Метохије решава, како су многи још раније предлагали, у формату међународне конференције, јер се косовска криза без учешћа великих сила не може решити. Најлогичније је да се цео процес врати у УН, да буде у формату СБ УН, у ингеренцији пет сталних чланица СБ, како предлаже Живадин Јовановић, бивши министар спољних послова Србије.

На крају, треба тражити од ЕУ „мапу пута“ за чланство Србије у ЕУ, без захтева Брисела да Косово мора да добије столицу у УН.

Како оцењује и предлаже Душан Пророковић, геополитичар, „не може процес евроинтеграција бити условљен прихватањем Ишингеровог плана. Србија треба да тражи пут у ЕУ, без да Косово мора добити место у УН! Уколико ЕУ то не прихвата, можемо да останемо да сарађујемо са ЕУ у постојећем формату. Ако ЕУ одбиje овакве предлоге Србије морала би ЕУ да темељно образложи одбијање“. (9) Стручњаци мисле да није могуће уверљиво образложење ЕУ.

Следи и најновије упозорење председника!

Вучић каже да ако не прихватимо правно обавезујући Споразум неће бити страних инвестиција (са Запада)! Нека му неко израчуна колико имамо користи од тих страних инвестиција, где иначе дајемо огромне тантијеме станцима по радном месту те испада да ми инвестирамо, а они се „крсте и чуде“ и грабе профит.

Неће Србија пропасти без тих страних инвестиција, које су један од модела експлоатације и пљачке. Нека пита председник оне који о економији више знају да ли се иједна земља економски опоравила политиком привлачења страних инвестиција?

Ипак, после саопштавања Вучићеве „епохалне“ одлуке о Косову и Метохији, уз могућу појаву српских избеглица са Космета, главно је да се види да ли ћe одлуку подржати и политичке партије почев од блиског партнера СПС па надаље. И како ће ту одлуку, што је најважније, дочекати грађани Србије, Срби из РС, а посебно Срби са Косова и Метохије.

Од тог часа можда уистину ништа више неће бити исто у Србији!

______________________________________________________________________________________

1. У свим овим местима на Космету био сам више пута од 2004. године
2. Факти | Вучић: Поводом КиМ играмо партију „шаха“ без даме и топа и покушавамо да извучемо пат
3. НСПМ | Владислав Јовановић: Не би било добро да „Косово“ буде примљено у УН по моделу Украјине и Белорусије у доба СССР-а
4. РТС | Варади: Одвајање Косова и Метохије супротно међународном праву
5. Факти | Јовановић: Многи још мисле да ће Вучић на крају превеслати Запад, али је то - немогуће
6. РТС | Варади: Одвајање Косова и Метохије супротно међународном праву
7. Dvevni avaz | Pedi Ešdaun: BiH treba više rada, a manje zastava i slavlja
8. Факти | Модел две Немачке је подвала, нити је Србија „Западна Немачка“, нити је КиМ „Источна Немачка“
9. Факти |Решење За Косово треба тражити тек кад прође земљотрес у светским односима који траје
Одговори

Србија ни по цену ЕУ интеграција не треба да се сагласи са формирањем косовске војске, каже бивши амерички амбасадор у Србији Вилијам Монтгомери.

Војска Републике Српске на Дану Републике Српске 9. јануара 2017. године.

Зашто војска Косова може, а војска Републике Српске не може?
„Што је много, много је“, одговорио је Монтгомери на питање Танјуга како види поруке које је у Београду изнео званичник Стејт департмента Вес Мичел, укључујући и отворену подршку САД војсци Косова.

Србија треба да инсистира на првобитним позицијама Запада по питању косовске војске, а то је снажно противљење сваком њеном облику.

Монтгомери подсећа да је и сам више година био укључен у косовско питање и да се одлично сећа колико се Запад снажно опирао било каквом формирању војске Косова.

„Одлично смо знали да ће у њеном саставу бити бивши борци ОВК и да је формирање војске истински мултиетничког састава немогуће. Није случајно да то брани и косовски устав“, каже Монтгомери за Танјуг.

Он због тога са огромним жаљењем види да су косовски Албанци „отупили оштрицу тог отпора“ и да су Американци променили став и почели нерадо да прихватају.

Монтгомери упозорава да се у исто време дозвољава да ЗСО буде „ни на небу ни на земљи“.

„Мој савет српским властима био би да кажу: ’Не, не и не‘. И да држи Запад на почетним позицијама у вези са косовском војском. Уколико то значи крај напретка у процесу приступања ЕУ, онда нека буде тако“, поручује Монтгомери.

Како каже, косовско поглавље у преговорима са ЕУ прво је отворено и биће последње затворено.

„Чињење уступака сада неће окончати непрекидан притисак од стране ЕУ, нити ће учинити да ЕУ буде много чвршћа према косовским Албанцима. Што је много много је“, закључио је Вилијам Монтгомери.


Извор: Танјуг

https://rs.sputniknews.com/politika/2018...ka-Kosovo/

Тај човек с леве стране монтгомера можда је бивши фока екипа 6

Бранко Радун: Велика Албанија, а главни град Бондстил
17. марта 2018.

Деценијама су о пројекту Велике Албаније упозоравали малобројни. На све је то домаћа либерална квазиелита одговарала са ниподаштавањем „то је теорија завере“ или „па шта и други су имали великонационалне државне пројекте па су пропали“. Данас је јасно да је пројекат Велике Албаније вероватно у завршној фази и да то није тек „параноја српских десничара“.

Да ово није само теза српских „дилетаната десничара“ говоре и изјаве озбиљних српских историчара Тако је наш историчар Миле Бјелајац reкao да је „пројекат подстакнут од турске Порте, на њега ће се наслонити Аустроугарска, а касније и фашистичка Италија и Трећи рајх. Постоје документа у Вашингтону која потврђују да су САД 1940. знале да италијанска пропаганда користи идеју велике Албаније против Југославије“. Већина историчара у региону слаже се да је пројекат велике Албаније у току. То потврђује и наш водећи историчар академик Драгољуб Живојиновић који каже да је „тај процес у току одавно, он није од јуче. За њега је главно да има подршку великих сила. А Албанци данас имају подршку САД, појединих европских и муслиманских земаља. Србија је у тешком положају, а Македонија је најрањивија“.

Но овај пројекат је тема „Платформе за решавање албанског националног питања“ коју је 1998. године усвојила Албанска академија наука и уметности у Тирани. О томе је писао Данијел Игрец у тексту Данијел Игрец: „Данијел Игрец: „Велика Албанија“ – стварност која се дешава“. Интелектуалци су трасирали пут политичарима. Прво су о томе јавно говорили опозиционари и радикалнији алементи код Албанаца „као о свом националном циљу“ да би однедавно предвођени Едијем Рамом то лансирали и њихови лидери и из Албаније и са Косова. Циљ им је био да се тема „Велике Албаније“ и на међународном плану учини легалном и легитимном. После првог таласа благе или некакве критике од стране ЕУ и САД то постаје нешто „сасвим нормално“. Додуше то нико од великих сила не подржава јавно али нико није озбиљно ни реаговао.

Много значајније од „приче о Великој Албанији“ је то што се у реализацији овог пројекта отишло доста далеко. Проглашењем „независности“ Косова, Охридским споразумом у Македонији којим се на терену ова земља дели на албански и македонски део, али и аспирацијама на делове Црне Горе и Грчке се прилично јасно оцртавају контуре Велике Албаније и без цртања мегаломанских мапа. Посете албанских званичника „прешевској долини“ и чињеница да ће у пограничним општинама где Албанци имају већину седети и представници Албаније говори да се њихове аспирације не завршавају простором „независног Косова“. Видно је и голим оком да се и на Косову (које има своју заставу за жутим звездицама) и на другим просторима где су Албанци већина форсира албанска застава. На краји али не и најмање битно је очито и да се Еди Рама од Запада промовише као лидер свих Албанаца те да он настоји да преко њега иду преговори у Македонији о македонско-албанској коалицији („Тиранска платформа“) или да он представља и косовске Албанце у свету. Његов предлог да Албанија и „Косово“ имају једног председника, заједничку спољну политику иде заправо тим правцем.

Наравно косовски Албанци или Шиптари нису спремни тако лако да препусте лидерство Тирани јер се они сматрају најмлађом албанском државом. Додуше пројекат стварања „косовске нације“ за сада нема опипљиве резултате иако велике културолошке и историјске разлике између једних и других није мала те су и присутни отпори „брзом уједињењу“. Поред тога приштинска политичка елита нема интерес да своје позиције жртвује тако лако и при томе су убеђени да су они ако не „пијемонт албанства“ а оно барем равноправни са Албанијом. НАТО удар на Србију и повлачење српске војске са Косова 1999. је омогућио стварање мита о „албанском устанку и војној победи над српским окупатором“ у коме се негује култ хероја ОВК. Све то „немају“ Албанци из Албаније и стога Приштина није склона да се лако приклони Тирани.

Но све ово не спречава Албанце да се интегришу свим сферама те да се испод жита ствара Велика Албанија. У области обавештајног рада постоји координација албанских служби и параслужби које су испреплетене са западним обавештајним структурама и наркокартелима. Друга важна чињеница је да је Албанија у НАТО-у, да је Црна гора са значајном албанском мањином ушла у НАТО, да ће Македонија вероватно по хитном поступку ући у ову војну мегаструктуру. На Косову је велика америчка војна база Бондстил па тамо у „натовској творевини“ и није битно формално чланство. Тешко је нагласити значај Бондстила, не само у сфери војној и безбедносној већ и у политичкој, осим да кажемо да ће он бити главни град Велике Албаније

Тако ће готово сви Албанци бити у једној „армији“ (иста обука и униформе, командни кадар унификован, међусобна сарадња…) је је НАТО одавно престао бити обичан војни савез већ је постао војна и безбедносна мегакорпорација која интегрише и усисава мале војске и ствара „надвојску“. Поред тога НАТО у последње време наступа и са политичко-идеолошком агендом што све заједно Албанцима реално даје осећај да се кроз формалне и неформалне натоинтеграције ствара једна великоалбанска војна сила.

Поред војних и безбедносних интеграција под кишобраном америчких и западних обавештајних служби и НАТО пакта се на терену дешавају и економске интеграције албанског етничког простора у јединствено тржиште. Наиме уговорима пограничних албанских општина о малограничном промету се олакшава бесцарински промет албанских роба, затим договорима албанских тајкуна о међусобном повезивању и на крају кампањом „купујмо албанско“ се заокруђује ова фаза економских интеграција. На том фону је и прошлогодишња изјава Еди Раме да ако се не убрзају евроинтеграције, које Албанци доживљавају као шансу да на „мек“ начин дођу до великоалбанске економске и политичке интеграције, они ће „бити приморани“ на директан начин ујединити тај простор активирањем и формално пројекта Велике Албаније. Ова арогантна изјава упућена Бриселу говори да Рама има подршку Вашингтону али и то како се схватају евроинтеграције у албанским главама.

Поред тога се Албанци и медијски интегришу да би створили јединствено медијско небо. О томе је писао Драган Караџић у тексту „Стварање медијске Велике Албаније“ где посебно потенцира значај тајкуна Вели Велије који је још деведесетих отворио прву приватну ТВ у Албанији АЛСАТ која има своје „подружнице“ у Македонији и Косову. Он у тексту каже да је „Одавно осмишљена медијска стратегија Албанаца и то са јединим циљем- стварање великоалбанског медијског простора, настављена је активно на Косову након 2000. године. Као оснивачи медија појављују се политичари – Ветон Суроји оснивач телевизије “Кохависион” и власник листа “Коха Диторе” и Бажет Пацоли власник листа “Лајм”. Заједничка стратегија свих телевизија је емитовање путем сателита како би програми били доступни гледаоцима у свим земљама на Балкану где живе Албанци. У медијској сфери је видљива координација, нарочито око виталних питања и кризних ситуација, већине албанских медија без обзира у којој се држави налазили“. Тако се ствара и медијска интеграција свих простора где живе Албанци што је један од услова за успешне интеграције и у другим сферама. Када се све ово узме у обзир видимо да је пројекат Велика Албанија далеко одмакао од „пројекта“, а то да ли ће и кад то бити и „озваничено“ и није кључно питање.

Бранко Радун, Видовдан

Репрезентација тзв. лажне државе Косово игра против Србије у сред Крагујевца!

Да ли се ово може сматрати победом за „зеленим столом“ Рукометног савеза Србије или скандалом што је ЕХФ попустио пред ултиматумом из Приштине.

Неће бити промене домаћинства, али неће бити ни српских обележја у Крагујевцу на квалификационом турниру за рукометашице у конкуренцији јуниорки на коме учествују Србија, Норвешка, Словачка и Косово.

Извршни одор ЕХФ-а донео је одлуку да се ни на једном од шест мечева не истичу национална обележја ниједне земље, након што је Рукометни савез самопрокламоване државе Косово послао допис у коме је поручено да не прихватају да играју на турниру уколико не буде њихове заставе и химне.

Због тога је постојала бојазан да се турнир премести у неку другу земљу, али је Европска рукометна федерација одлучила да донесе, по њима, „соломонско решење“.

Уз то ће једино обележје које ће се наћи у хали „Језеро“ бити заставе ЕХФ, па чак ни судије ни делегати неће смети да носе никаква обележја.

Међутим, питање је уопште да ли је ово дипломатска победа Србије, јер је на неки начин ЕХФ попустио пред ултиматумом непризнате државе Косово.

Подсећамо да су јуниорке Србије и Косова већ одиграле један меч и то прошле године, али се он играо на неутралном терену у Румунији.

Турнир у Крагујевцу се игра 23. и 24. марта, а само победник турнира ће се пласирати на Светско првенство у Мађарској.

Еспресо

Вучић и Тачи 23. марта у Бриселу о „свеобухватној фази нормализације дијалога”

ДОМАЋИН ЋЕ ИМ – КАО И ДОСАД – БИТИ ВИСОКА ПРЕДСТАВНИЦА ЕУ ФЕДЕРИКА МОГЕРИНИ

ВИСОКА представница ЕУ за спољну и безбедносну политику Федерика Могерини биће домаћин састанка са председницима Србије Александром Вучићем и Косова Хашимом Тачијем 23. марта у Бриселу, саопштено је данас из Европске службе за спољне послове.

“Они ће наставити своју размену о свеобухватној фази нормализације дијалога Београд-Приштина уз посредовање ЕУ и размотрити текући рад на спровођењу постојећих споразума”, наводи се у саопштењу.

Не треба сумњати да ће ЕУ и у новој рунди фактички бити на страни Шиптара

Не треба сумњати да Вучић неће ни Могерини ни Тачију саопштити: нема никаквих преговора док се не формира Заједница српских општина...



Пушков Американцима: Како сте од Србије без референдума, бомбама и ракетама, отцепили Косово?

ОДРЕАГОВАО НА ОСПОРАВАЊЕ ПУТИНОВЕ ПОСЕТЕ КРИМУ ИЗ СТЕЈТ ДЕПАРТМАНА

РУСКИ сенатор Алексеј Пушков је, коментаришући осуду Вашингтона због тога што је руски председник Владимир Путин посетио Крим, предложио је Стејт департменту да објасни како су бомбама отцепили Косово од Србије.

- Предлажем Стејт департменту да уместо саопштења о Криму објасне како су, без икаквог референдума, бомбама и ракетама отцепили Косово од државе Србије, написао је на свом твитер профилу Пушков.

Пушков подсећа да је Крим био руски у време када Америка није ни постојала.

Министарство спољних послова САД раније је представило документ под насловом „Крим је Украјина”, где се осуђују Путин и његова посета, а руске претензије на ту територију оспоравају.

Крим је постао руски регион након референдума, где је више од 95 одсто становника полуострва гласало у корист придруживања Русији. Према Путину, питање Крима „дефинитивно је затворено“.

Јуче је председник Путин захвалио Кримљанима на повратку полуострва у Русију.
Одговори


Скочи на Форум:


Корисника прегледа ову тему: 2 Гост(а)
Све форуме означи прочитаним