Оцена Теме:
  • 1 Гласов(а) - 5 Просечно
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Ерић-Економија деструкције Србије
#1

Пише: Слободан Ерић

У Србији се прошле године променила власт, али не и спољна и унутрашња политика државе. И економска политика је остала иста, а политика Бориса Тадића и Демократске странке према Европској унији и Косову и Метохији, апсолутно штетна по националне и државне интересе, не само да није промењена, него је још брже и доследније спровођена. Једини позитивни дисконтинуитет са претходном влашћу је борба против криминала, што је њеном покретачу Александру Вучићу и Српској напредној странци значајно повећало политички рејтинг. У Србији се енормно краде,и то није само велики економски губитак за државу,већ и велики грех, како нас учи наш Свети владика Николај у свом изузетном тексту „Не кради државу“. Они који краду државу непоткрадају само њу,односно садашње грађане,већ и оне који су дали живот за српску земљу.

Но, надамо се да ће у борби против криминала иста правила да важе и за стране инвеститоре и бизнисмене из окружења − словеначке, хрватске и црногорске привреднике − и да „борба против криминала“ неће бити само средство и начин да се преузму послови од Србије и предају у руке странцима. Добро је што је из Владе отишао Млађан Динкић, али на политичко гробље са Динкићем треба да пошаљемо и његове идеје. Међутим, ми из излагања новог министра финансија Лазара Крстића видимо континуитет са претходном економском политиком, чији стварни аутор није министар финансија, нити Влада Србије, већ Међународни монетарни фонд. Иста прича − рестрикција, ограничавање плата и пензија. У стварности, то је прича о ограничавању живота, и нација са таквом економском политиком нема никакву ни економску ни демографску перспективу, и осуђена је на стагнацију и умирање.

Цео текст:
http://geopolitika.rs/index.php/sr/komen...1-19-30-26
Одговори
#2

Па незванична затадак ММФ је била финанцирска одслабљење и деструкције још пре ових последни ратове.....

Еко разумеш имаш разне начина ратовање против једне државе.....
Економија се исто може терорисати....

Један главни архитек за ЕКОНОМСКИ ТЕРОР У СРБИЈИ

ДУШАН ВУЈОВИЋ

Ако тај није непријатељ једне државе онда ја овсте незнам ко може да буде!

Онда можеш видити који курс су вам изабралих ВОЂЕ

Вујовић из САД најављује пуну окупацију: Српска предузећа ће преузети страни менаџмент
у ВЕСТИ ДАНА, Економија 10. октобра 2016.

Београд – Велика предузећа треба да се оспособе да приме страни менаџмент, да хватају корак са светом и да се оспособе да рефинансирају обавезе по нижим каматним стопама
То је изјавио министар финансија Душан Вујовић за РТС, где борави на јесењем заседање ММФ-а и Светске банке.
На питање које су замерке Светске банке Србији, Вујовић је рекао да то „нису замерке, већ њихове жеље да се фокусирамо на препреке на које наилазимо у овој фази“.
Вујовић: Седница влада Србије и Албаније корак у подршци заједничких пројеката
Увек може горе Вујовић: Радо ћу мењати Гашића
Искомплексирани министар: Раднице поште кажњене јер нису препознале Вујовића
„Суштина је да се велика предузећа оспособе, да приме страни менаџмент, да се оспособе да рефинансирају своје обавезе по нижим каматним стопама да би добиле корист од тога шта је Србија постигла. Очекујемо да се остваре циљеви оптимизације броја запослених и у јавном сектору и јавним предузећима“, казао је он.
Он очекује да се то рефинансирање спроведе по много повољнијим условима и за предузећа и Србију у целини.
„Очекујем да људи надју свој интерес у новом приступу раду и да се остваре циљеви у реструктурирању и оптимизацији броја запослених у целом јавном сектору и јавним предузецима“, указао је Вујовић.
Он је у Вашингтону за РТС рекао да су настављени разговори са ММФ-ом који су започети у септембру у Београду, а завршавају се последње декаде октобра, такође у српској престоници.
„Са Светском банком смо разговарали о текућим пројектима и плану сарадње са Владом Србије о дефинисању приоритета и мерењу реализације приоритета у првих 100 дана нове владе“, рекао је Вујовић.
Министар финансија Душан Вујовић оценио је данас да ће заједничка седница влада Србије и Албаније бити корак у правцу подршке заједничких инвестиционих пројеката и сарадње, као основе будућег развоја за све земље у региону.
Вујовић је рекао да је на јесењем заседању ММФ и Светске банке у Вашингтону наглашен ефекат решености на регионалну интеграцију и сарадњу, као и конкретизовање пројеката и договора о транзиту и трговини као основи развоја и сарадње.
Вујовић протерује из Србије: Коме се овде не свиђа нек нађе другу државу!
Он је рекао да је у Вашингтону разговарао са потпредседником Светске банке за Европу и Централну Азију Сирилом Милером који је оценио да је Западни Балкан једна од најдинамичнијих зона целе Европе.
„Чињеница је да су те земље касније кренуле са реформама, али је чињеница да се сада посвећују тим реформама и труде се. Посебно истичу примере, не само Србије, већ и Црне Горе и Македоније“, казао је Вујовић.
Он је рекао да је у Њујорку присуствовао мултилатералним састанцима на којима је било речи у којим правцима се креће медјународна заједница.
Вујовић је рекао да се у наредној години очекује већи раст и да то ствара повољније услове за Србију и друге земље.

https://sr.wikipedia.org/wiki/Ратко_Вујовић
Јели су повезани?
Одговори
#3

Вучић изјавио да они, за разлику од ДС-а, скоро ништа нису приватизовали, иако је само од 2015. продато 65 фирми
27. маја 2017. Србија 1 Коментар

“Ми скоро ништа нисмо приватизовали. Ви сте све приватизовали и опљачкали. Ја идем у Гошу у Смедеревску Паланку да помогнем и да лечим оне људе којима сте уништили живот.”

ТВ Хаппy, 10. 4. 2017. године
Александар Вучић

Изабрани председник Александар Вучић оптужује демократе за пљачкашку приватизацију.

КОМЕНТАР ИСТИНОМЕРА

Реагујући на самоубиство радника и штрајк запослених у Фабрици шинских возила Гоша у Смедеревској Паланци, премијер и тек изабрани председник Александар Вучић оптужио је демократе за пљачкашку приватизацију, и притом навео да у време његовог мандата готово ништа није приватизовано. Иако је тачно да је Гоша продата још 2007. словачкој фирми Жос Трнава, премијер није одговорио како је могуће да нови власник последњих година, управо у време његовог мандата, крши закон и дугује радницима за плате и доприносе, што их је и довело на руб егзистенције.

Његов покушај да приватизацију представи као „прљава посла“ са којима он нема апсолутно ништа и тако скине одговорност са свог министарског тима за спровођење приватизације и контролу пословања већ продатих фирми или оних које тек треба да прођу власничку трансформацију – почива на стакленим ногама.

Наиме, Влада Србије на челу са Вучићем у августу 2014. донела је нови закон о приватизацији с намером да убрза процес, у мају 2015. усвојила је чак и листу приоритетних стратешких предузећа за продају, а до данас, према подацима Министарства привреде достављених Истиномеру, продала је шездесетак компанија. Продаја великих предузећа попут РТБ Бор, Галенике или ПКБ се тек очекује.

Због очигледног покушаја да умањи своју улогу у поступку приватизације, премијеру и председнику Вучићу оцена неистина.

Како су навели у Министарству привреде, приликом ступања на снагу новог Закона о приватизацији у августу 2014. године 526 предузећа која су запошљавала 90.000 радника налазило се у поступку приватизације. Овај број је обухватао и 161 предузеће у поступку реструктурирања који им је гарантовао заштиту од принудне наплате од стране поверилаца. До априла 2015. за 234 предузећа је покренут стечајни поступак, за 86 предузећа је обустављен поступак приватизације, док је 45 предузећа продато.

У септембру 2016. године у портфељу за приватизацију се налазило 181 предузеће са око 55.000 запослених. У априлу 2017. године у приватизационом портфељу је остало 161 предузеће са око 52.000 запослених што значи да је у последњих шест месеци продато још 20 компанија.

“Ниједно од ових предузећа не ужива заштиту од принудне наплате. Последња заштита је укинута крајем маја 2016. и њу је уживало 11 стратешких предузећа. Сва предузећа у приватизационом портфолију сада послују по тржишним условима и морају да измирују обавезе према повериоцима”, истичу у Министарству и додају да је стечајни поступак известан за сва предузећа која не измирују обавезе и за која није било заинтересованих купаца у процесу приватизације.

На седници скупштинског одбора за привреду одржаној 17. маја 2017. године помоћник министра привреде Драган Угрчић казао је да је циљ да се прода што више предузећа из приватизационог портфолиа.

Како је објаснио, један део предузећа је продајом имовине кроз стечај, дошао до купца.

Државни секретар у министарству привреде Милун Тривунац објаснио је на истом скупштинском одбору да је највећи фокус министарства на приватизацији великих предузећа попут Галенике, Петрохемије, РТБ Бор или ПКБ. Он је навео Железару Смедерево као најефикасније решену продају јер је компанија бележила годишње губитке од 110 милиона евра који су се покривали из буџета Србије. Он је оценио да је ситуација у РТБ Бор значајно боља него пре две године када је претило активирање државне гаранције од 135 милиона евра, и да ова фабрика сада измирује своје обавезе према репрограму и УППР-у.

Примарни разлог за доношење новог Закона о приватизацији, који је ступио на снагу 13. августа 2014. године, био је окончање поступка приватизације за преко 500 субјеката приватизације. Овај Закон има статус специјалног закона што значи да ће у случају колизије с другим законима имати предност. Предвиђа више модела, нуди више метода и више мера за приватизацију. Међу мерама су и конверзија потраживања у капитал и отпис дугова. Предвиђена су четири модела приватизације: продаја капитала, стратешко партнерство, продаја имовине и пренос капитала без накнаде запосленима или стратешком партнеру, а као методе приватизације Закон предвиђа јавно прикупљање понуда и јавно прикупљање понуда с јавним надметањем.

„Идеја је да се овај број предузећа максимално смањи. Идеја је да до краја мандата владе тај број падне на 120-130 предузећа. Оно што је остало од предузећа то су врло комплексни случајеви који се појединачно разматрају: Петрохемија, РТБ Бор, Галеника…Немогуће је имати приступ као 2005-2008 кад смо имали велики број јавних позива јер су се у међувремену проблеми усложнили“, казао је он.

Истиномер.рс
Одговори


Скочи на Форум:


Корисника прегледа ову тему: 1 Гост(а)
Све форуме означи прочитаним