Оцена Теме:
  • 0 Гласов(а) - 0 Просечно
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Рударство
#1

Напредњаци све распродали странцима: Милиони тона ретке руде у срцу Србије!
у Вести, Економија 13. августа 2018. 0

Баљевац – Канадска компанија “Ерин вентурес”, из Ванкувера, како сазнају “Новости”, пронашла је у рејону Пискања, недалеко од напуштених рудника угља код Баљевца на Ибру (у општини Рашка), резерве руде бора, чија је бруто вредност већа од две милијарде долара.
Према прелиминарној студији изводљивости, овај рудник би могао да буде у функцији 21 годину. У том периоду, одавде би могло да се добије 11 милиона тона бора, који се користи у свемирској технологији и индустрији за производњу мобилних телефона.
Ова мала канадска компанија је ушла у програм бушења на овом локалитету након што је мултинационална компанија “Рио Тинто”, највећа рударска корпорација у свету, одустала од концесије на том подручју.
Иначе, управо “Рио Тинто”, уз турску државну компанију “Ети Маден”, контролоше чак 80 одсто светске производње бора. Откриће канадског “Ерина” је таквог квалитета да су многобројне светске компаније сада заинтересоване за стратешко партнерство са њима.
Највећи део резерви бора, чак 75 одсто, налази се управо у Турској. Међутим, откриће канадског “Ерина” сада ставља Србију у ред земаља са огромним резервама тог материјала. Чак се процењује да је лежиште у Пискањи много квалитетније од оних која су до сада пронађена у свету.
Према непотврђеним подацима, једна од највећих светских компанија договорила се са “Ерином” о почетним улагањима од 20 милиона долара, како би се унапредио пројекат “Пискања”.
Према начелном договору, у наредне две године та фирма, чије се име, због конкуренције, држи у тајности, требало би да финансира даља истраживања у околини Баљевца на Ибру, како би се потврдило да ли је то лежиште, како се претпоставља, треће по величини и богатству у свету.
Зашто се Рио Тинто повукао
По концесионом уговору из 2006. године, “Рио Тинто” је у геолошка истраживања код Баљевца на Ибру и израду физибилити студије требало да инвестира више од 10 милиона евра, да би после тога почеле припреме за отварање рудника и рафинерије за прераду борне киселине у праху. У тај посао требало је да буде уложено до 130 милиона евра, а радни ангажман би добило око 700 радника. Међутим, они су од тог посла одустали, након чега је истражна права преузео канадски “Ерин”.
Љ. Трифуновић / Новости

Па Рио Тинто је Ротчилдна компаније
Ја спекулиран да је Ротчилда главна компаније што идентификује та сродства што се треба за будучности.
Тако ја верујем да стојих иза преходног ”енглеског” авантуре на КиМ за време Краљевине.
Тако верујем да стоје иза последне авантуре са оцепљење КиМ.

Западне компаније ће имати проблеме са санкције са Русијом, места где су добијали те ретке рударство.

Ова пракса са народњаке те посећа на западна пракса у АФРИЦИ, где инсталираш један тотални корупираног вођа, и систем испод њега.

И тако намерно уђеш у ИМФ/ММФ, и то без потребе зашто постоје алтернативне финанцирске средине, за позајмице, ко исто могу да штампају свој новац.

И тако си увео државу као таоц за њиховој војног и индустријални комплексе.

И распродао НАРОДНА СРОДСТВА И БЛАГА...без потребе и јефтино оних ко су буквално разарили државу!

Још ви нисте оценили што имате, из чиштог разлог ти људи ко стижу у политици иду тамо да нешто сами оплачкају, да сами нешто зараде.

То је разлог зашто КОМУНИЗАМ је био измисљен, она је ти плачка на другом наћином!

Ствар што обично те праксе у АФРИЦЕ, су генерално водили све путове према грађанског рата!
Одговори
#2

Канадска компанија „Ерин вентурс“ из Ванкувера, пронашла је у рејону Пискања, недалеко од напуштених рудника угља код Баљевца на Ибру, резерве руде бора.
Злато
PEXELES
Странци носе злато из Србије
Процењује се да је њена бруто вредност већа од две милијарде долара, пишу „Вечерње новости“.

Према прелиминарној студији изводљивости, овај рудник би могао да буде у функцији 21 годину.

У том периоду, одавде би могло да се добије 11 милијарди тона бора, који се користи у свемирској технологији и индустрији за производњу мобилних телефона, пише лист.

Ова мала канадска компанија ушла је у програм бушења након што је мултинационална компанија „Рио Тинто“ одустала од концесија.

Према непотврђеним подацима, једна светска компанија, чије се име чува у тајности због конкуренције, договорила се са Ерином о почетном улагању од 20 милиона долара, како би се унапредио пројекат, и у наредне две године финансирала би додатна истраживања како би се утврдило да ли је то лежиште, како се претпоставља, треће по величини и богатству у свету, пише лист.

Па зашто се студира Геологија на факултет?
Одговори
#3

Више од 50 компанија трага за рудама у Србији

Тренутно у Србији геолошка истраживања се врше на преко 120 локација
субота, 18.08.2018. у 09:05
Фото Пиксабеј
Простор Балкана је све атрактивнији за геолошка истраживања, а само у Србији за разним рудама трага више од 50 компанија, од којих је половина са страним капиталом.

За државу је добро да зна потенцијал природних ресурса, а нека налазишта показују значајне резерве довољне и за отварање рудника, преноси РТС.

У западној Србији истражује се јединствено налазише новог минерала јадарита, а највише дозвола издато је компанијама које трагају за златом и бакром на југоистоку земље.

„Тренутно у Републици Србији геолошка истраживања се врше на преко 120 локација. Држава је власник минералних сировина тако да има податке и од компанија које су престале да истражују на одређеним локацијама”, каже Иван Јанковић, помоћник министра рударства и енергетике.

За сваки квадратни километар истражног простора компаније плаћају накнаду од 10.000 динара, а корист имају и локалне самоуправе у којима се истражује.

„Држава има користи пре свега у процесу давања одобрења за геолошка истраживања, плаћају се одређене таксе разноразним државним институцијама које дају своја решења, сагласности и мишљења”, каже геолог Душан Подунавац.

„Истраживања минералних сировина је важан посао за сваку државу из више разлога - економских, стратешких, а ту је и фактор развоја који је за сваку државу и економију незаобилазан. Истраживања лежишта минералних сировина је скуп посао и њима се највише баве велике светске фирме, мултинационалне компаније”, каже Војин Чокорило, професор Рударско-геолошког факултета у Београду.

Геолошка истраживања су законом регулисана и не могу трајати неограничено.

„Процес геолошких истраживања је ограничен на осам година. У старту се решење добија на три године са могућношћу продужења”, каже Подунавац.

Истраживања мултинационане компаније „Рио Тинто” код Лознице показују да би наша земља могла да покрије десет одсто светских потреба за траженим минералима литијумом и бором, а канадски „Невсун” открио је једно од најбогатијих налазишта бакра и злата код Бора. Значајне ресурсе показују и истраживања код Баљевца на Ибру.

„Ту истражује компанија „Балкан голд”, она истражује борате, постоје индиције, постоје потенцијали у вези са тим истраживањем, није још дошло до верификације резерви да бисмо могли прецизно да кажемо које су то резерве”, каже помоћник министра рударства и енергетике.

Светски гиганти „Рио Тинто” и „Невсун” већ праве планове и за отварање рудника у нашој земљи. (Танјуг)
Одговори
#4

Кинезима 63 одсто власништва у РТБ Бору за милијарду и по долара
петак 31. август 2018. 16:12
Влада Србије потврдила да ће "Циђин мајнинг груп" постати стратешки партнер државе за РТБ "Бор"...


https://standard.rs/2018/08/31/kinezima-...po-dolara/
Одговори
#5

SAŠA RADULOVIĆ: SRAMNA PRODAJA RTB BOR KINEZIMA, VITALNI RESURSI DATI U BESCENJE- EVO ŠTA SVE JOŠ…
3 sata ago TEMA DANA Nema komentara

Saša Radulović lider pokreta Dosta je bilo, prokomentarisao je aktuelnu prodaju gubitaša RTB Bor kineskoj kompaniji. Naime, “Zijin Mining Grup” koja je izabrana za strateškog partnera, tražila je 63 odsto vlasništva u RTB Bor.

Kanadska kompanija Nevsun Resorsez je samo za eksploataciona prava rude na lokaciji Čukaru Peki pored Bora kupila za 400 miliona $. Vlada ceo RTB Bor (bez dugova koje su platili građani Srbije) daje za 350 miliona $., napisao je na svom Tviter nalogu Radulović na komentar Branislava Mihajlovića.


– Danas je RTB Bor, svi njegovi radnici, građani Bora i Srbije ponižen kao nikad do sada: prodat je u bescenje stranom kapitalu. Kao rudarsko dete, rudarski stručnjak i građanin Bora svom svojom snagom ću se boriti protiv ovakve sramne prodaje vitalnih resursa naše otadžbine.

Podsetimo, ministar energetike i rudarstva Srbije Aleksandar Antić istakao je da će ulaganja biti 1,46 milijardi dolara u RTB, da je obaveza investiranja 350 miliona dolara za dokapitalizaciju, kao i da je 200 miliona dolara planirano za “rešavanje istorijskih dugova”.

– U investicije su predložili 350 miliona dolara u prve tri godine za otvaranje rudnika Cerovo. Veliki broj investicija planiran je u Majdanpek, Krivalju i u Borsku jamu, ali i u topionicu. Svi ovi ciljevi su obavezni, jer je biznis plan obavezujući – istakao je Antić.

Ako vas interesuje zašto se DJB protivi parktično poklanjanju RTB Bor stranom investitoru (to što je Kina u pitanju ništa ne menja) pogledajte ovaj klip:

https://www.youtube.com/watch?v=O7kCDH8PncU
Одговори
#6

http://fakti.org/biznis/ruska-kpompanija...od-zidjina

Руска компанија У голд: Дали смо бољу понуду за РТБ „Бор“ од Зиђина
18:48 15.09.2018. коментараШтампај
САОПШТИЛА ДА ЈЕ ПОНУДИЛА И ПОВЕЋАЊЕ БРОЈА ЗАПОСЛЕНИХ ЗА - ХИЉАДУ


* Кинеска компанија Зиђинг у наредних 6 година предвиђа производњу од 120 000 до 150 000 док је руски У голд тендерском понудом гарантовао (за исти период) производњу од 220 000 тона бакарног концентрата, што је огромна разлика - између 70 000 и 100 000 тона

* Поређења ради, РТБ Бор тренутно на годишњем нивоу производи 35 000 тона од сопственог бакарног концентрата, што би било повећање 6 пута

________________________________________________________________________

ПРЕДСТАВНИЦИ компаније У голд, која је била једна од два понуђача за куповину већинског пакета Рударско-топионичарског басена “Бор”, изразили су незадовољство не само одлуком Владе Србије да се определи за понуду кинеске компаније Зиђинг, него и односом државних органа Србије према овој компанији из Русије.

Представници У голда сматрају да је њихова понуда неуопоредиво боља и повољнија за државу Србију, као и да је надлежни нису верно и на адекватан начин презентовали јавности у Србији.

Основна квалитативна разлика је што понуда руске компаније не предвиђа само задржавање постојећег већ повећање броја запослених у РТБ "Бор" и што је важније - знатно повећање обима производње и реализације, што би буџету државе Србије обезбедило знатно веће финансијске приливе.

Поред очувања радних места за 4880, након реализације инвестиционог програма предложеног од У голда, руска компаније је планирала отварање још 1000 нових радних места.

Кинеска компанија Зиђинг у наредних 6 година предвиђа производњу од 120 000 до 150 000 док руска компанија за исти период гарантује производњу од 220 000 тона бакарног концентрата, што је огромна разлика, између 70 000 и 100 000 тона.

Поређења ради, РТБ Бор тренутно на годишњем нивоу производи 35 000 тона од сопственог бакарног концентрата, што би било повећање 6 пута.

У голд тврди да ће годишњи промет у периоду од 2019. до 2024. износити 3,5 милијарди америчких долара.

Такође се очекује да ће ниво пореских дажбина у том истом периоду од 2019.до 2024. премашити 350 милиона америчких долара.

Представници руске компаније истичу да се такође подразумева њихово преузимање дугова РТБ “Бор” у висини од 200 милиона долара, као и да је њихова понуда заснована на реалном а не на фризираном бизнис плану и да за свој инвестициони програм има банкарске гаранције. Такође истичу да их држава још није обавестила о кинеском бизнис плану иако је то била обавезна по закону, као и да су они спремни да ангажају релевантне међународне ревизоре да ураде реалну анализу њихове понуде, уверени да су они прави победници на овом тендеру.

Држава би обезбедила по основу повећања запослених и производње велике финансијске приливе а знатно би се повећао и удео РТБ Бора у БДП земље. Имајући у виду да је реч о бакру, извозном производу у чијој производњи (за разлику од других, где преовлађују увозне компоненте попут ФИАТА) доминирају домаће, дао би се допринос уравнотежењу трговинске размене земље.

Представници руске компаније истичу да су о својим ставовима поводом продаје РТБ "Бор" обавестили надлежне органе Руске Федерације и Републике Србије.

https://en.crimerussia.com/oligarchs/spl...x-evasion/

Strukov (Blokh)?
Одговори
#7

Kompanija “Dunav Minerals”, koja u mestu Tulare kod Medveđe istražuje bakar i zlato, saopštila je da u ležištima Kiseljak i “Jelou Krik” ima 547 miliona tona rude.

Toliko iznosi “ukupan objedinjeni resurs” u ležištima, sa sadržajima 0,22 grama po toni zlata i 0,23 odsto bakra, što je 1,26 miliona tona bakra i 120 tona zlata, izjavio je menadžer istraživanja Fil Foks.




“Sa velikim zadovoljstvom objavljujemo povećanje resursa u ležištu bakra i zlata – Kiseljak, kao i prvi proračun resursa na susednom ležištu bakra i zlata – Jelou Krik”, rekao je Foks.

On je objasnio da je prilikom izrade tog izveštaja za ležište Kiseljak korišćen granični sadržaj metala od 0,15 odsto ekvivalenta bakra, a zasnovan je na pretpostavci da će se vršiti površinska eksploatacija.

Za ležište Jelou Krik predviđen je scenario podzemne eksploatacije i na osnovu toga korišćen granični sadržaj metala od 0,30 odsto ekvivalenta bakra.

Kompanija “Dunav Minerals” je u novembru 2012. godine za ležište Kiseljak, u kategoriji pretpostavljenih resursa, objavila inicijalni resurs, a zatim je nakon dodatnog bušenja, na južnom odnosno obodnom delu ležišta Kiseljak, objavila i povećanje resursa u istoj kategoriji.

“Novi pretpostavljeni resurs za ležište Kiseljak, sada iznosi 459 miliona tona rude sa 0,20 g/t zlata i 0,22 odsto bakra, što je 1,0 milion tona bakra i 93 tone zlata”, kaže Foks.

On je rekao da je “dodatnim bušenjem tokom 2013. godine, na susednom lokalitetu Jelou Krik, udaljenom svega 500 metara od ležišta Kiseljak, definisan još jedan mineralizovani porfirski klaster sa bakrom i zlatom”.

Prema njegovim rečima, pretpostavljeni resurs u ležištu Jelou Krik iznosi 88 miliona tona rude sa sadržajima od 0,30 g/t zlata i 0,30 odsto bakra, što je 265.000 tona bakra i 26 tona zlata.

“S obzirom na ohrabrujuće rezultate, nastavljamo sa izradom ekonomske procene, studije o proceni uticaja na životnu sredinu, tehnološko-metalurške studije, kao i društvene studije. Preliminarni rezultati studija mogu se očekivati do kraja ove godine”, naglasio je Foks.
Одговори
#8

http://www.nacionalist.rs/2018/11/25/nev...mo-srbija/

https://en.wikipedia.org/wiki/Rio_Tinto_Group
У влашниство Ротчилда још од 1873

Рекао бих да ова компанија је толико блиска енглеске стране политке, тако од и корена Краљевине Југославије уместо Србије, КОМУИНСТИЧКА ЈУГОСЛАВИЈЕ, и тако и распад СФРЈ, и независностна политика КиМ. Тако да стоје иза финацирање Рат исто.

Тако се пита што тражу на Српске територије?
Одговори
#9

https://www.youtube.com/watch?v=JzY_kERxSXU
Одговори
#10

https://www.marketwatch.com/press-releas...29-0183240
Одговори


Скочи на Форум:


Корисника прегледа ову тему: 1 Гост(а)
Све форуме означи прочитаним